ελληνική μουσική
    521 online   ·  210.845 μέλη

    Καλομοιρα! Θα φερει την Ελλαδα στην Πενταδα?

    freakhood
    09.05.2008, 13:33

    Νομίζω πως η voiceteacher δεν χρειάζεται αυτόκλητους υποστηρικτές. Εχει προσωπικότητα για να απαντήσει η ίδια. Αλλά την στιγμή που γράφω αυτά ήδη πήρα ένα μήνυμα από την voiceteacher και απάντησα.

    Πάντως στην Ελλαδάρα που εν έτει 2008, βασιλεύει ακόμα το γνωστό τρίπτυχο της χούντας (βλέπε: πατρις, θρησκεία, οικογένεια), τίποτα δεν μου φαίνεται παράξενο. Oύτε με τις διάφορες κακομοίρες ούτε με τους ψωμιάδηδες, τους χριστόδουλους και πάει λέγοντας. Αυτοί είμαστε. Βλέπετε εξάλλου τι θεαματικότητα έχουν τα διάφορα reality και talent show. Να μας χαιρόμαστε.

    υγ: voiceteacher sorry που σε αποκάλεσα σαλονικιό και οτιδήποτε άλλο σε αρσενικό. Σαλονικιά ήθελα να πω κλπ. Η βιασύνη βλέπεις...


    VOICETEACHER
    09.05.2008, 16:07

    Τελικα ,κουλτουρα ,ξεκουλτουρα ,αρκετεs απαντησειs ειχε το τοπικ αυτο,αλλωστε ξερω οτι οι περισσοτεροι το βραδυ του διαγωνισμου ,θαναι καρφωμενοι με πιτσεs και μπυρονια στην ΤV....(oπωs γινεται τα τελευταια χρονια).{#emotions_dlg.rockon}


    evelina-3692
    09.05.2008, 16:42

    Εμενα δν μ αρεσει το τραγουδακι της....μπορει να την  δω στην t.v. αλλα δν θα ειμαι αυτη που θα παρακαλει να κερδισει....ουτε τη δεκαδα δεν θα πρεπει να πιασει κατα τη γνωμη μου....{#emotions_dlg.thumbdown}


    VOICETEACHER
    10.05.2008, 19:50

    Μην εισαι τοσο σκληρη ,μικρη μου φιλη,καλουλα ειναι ,και κανει και show! Εγω πιστευω οτι κατι θα γινει,και στα site τα διαφορα ,την εχουν στην πενταδα.{#emotions_dlg.rockon}


    RoCkLiViN2
    11.05.2008, 03:09

    Το μεσημερι που μπικα σε ενα site που κανουν μια σφιγμομετρηση γιατη eurovision, εχουν 1η τη Σουηδια, 2η την Ουκρανια, 3η τη Ρωσια, 4η την Ελβετια και 5η την Ελλαδα. Τωρα, το αν θα γινει ετσι... Εγω παντως ψηφιζω Φιλανδια...


    RamodeRosas
    14.05.2008, 23:22

    Παράθεση:

    Το μέλος npxx88 στις 06-05-2008 στις 00:48 έγραψε...

    προσωπικη προβλεψη: η καλομοιρα θα χασει τα λογια της στη σκηνη, θα αλληλοψηφιστουν οι γνωστες οικογενειες κ εμεις θα καταληξουμε στην 20η θεση. Γυριζοντας στην Ελλαδα θα ανακοινωθει οτι αποσυρομαστε απο τη γιουροβιζιον. Εναλλακτικη προβλεψη για οσους δεν θελουν τη πρωτη: η μουσικη θα ειναι δυνατοτερη και αυτη δεν θα ακουγεται στο ελαχιστο, θα αλληλοψηφιστουν οι γνωστες οικογενειες και θα καταληξουμε στην 20η θεση. Γυριζοντας στην Ελλαδα θα ανακοινωθει οτι αποσυρομαστε απο τη γιουροβιζιον. Αλλα τωρα που το σκεφτομαι τα παραπανω μαλλον προσωπικη ευχη ειναι παρα προβλεψη!!!



    συμφωνω απολυτα{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.lol}


    thaliey
    15.05.2008, 08:38

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 10-05-2008 στις 19:50 έγραψε...

    Μην εισαι τοσο σκληρη ,μικρη μου φιλη,καλουλα ειναι ,και κανει και show! Εγω πιστευω οτι κατι θα γινει,και στα site τα διαφορα ,την εχουν στην πενταδα.{#emotions_dlg.rockon}



    ego pantos s xesi m ayta pou eixame upopsifia ithela na vgei  xryspa vgike i kalomoira oiopoi kanei g eurovisin den leo alla kai pou tin exoyn s site s 5ada den nomizo oti simainei kati giati mn sexame pos kai t proigoumena xronia i ellada sta prognostika eixe ipsiles theseis stin teliki vradia omos pire tin 17,19 k.l.p.thesi!


    renabill
    15.05.2008, 12:24

    Εγώ ψηφίζω Σερβία!!!!!Πάλι!{#emotions_dlg.thumbup}


    renabill
    15.05.2008, 12:25

    Παράθεση:

    Το μέλος Critique στις 05-05-2008 στις 17:10 έγραψε...

    Τα τελευταία νέα ………από την Eurovision 2008!

     

    Η Καλομοίρα ετοιμάζεται πυρετωδώς για τους ημιτελικούς της Eurovision με ένα και μόνο σκοπό . Τον μεγάλο τελικό. Για αυτό και συνεχίζει την περιοδεία της στην Ευρώπη για την όσο καλύτερη προώθηση του τραγουδιού της Secret combination.

     

    Τα γραφεία στοιχημάτων παρουσιάζουν την Καλομοίρα στην έβδομη θέση, δίνοντας πολλές ελπίδες η συμμετοχή της Ελλάδας να βρεθεί στον μεγάλο τελικό στις 24ης Μαϊου 2008 στο Βελιγράδι.

     

    Από την άλλη η Ευδοκία ευελπιστεί ότι οι Ευρωπαίοι θα αγαπήσουν τον ¨μουσικό αχταρμά¨ Femme Fatale ως εναλλακτική πρόταση για τα δεδομένα του διαγωνισμού!! Wishful…. thinking!!??

     

    Το ΡΙΚ φέτος αποφάσισε να μην ετοιμάσει ούτε video clip για το Femme Fatale ούτε καμιά περιοδεία στην Ευρώπη για την προώθηση της κυπριακής συμμετοχής επειδή το θεώρησε περιττό!! Η αιτιολογία που έδωσε ήταν…. και που τα κάναμε άλλες χρονιές τι καταλάβαμε? Άκουσον…άκουσον!!

     

    Φαίνετε ότι την τελευταία στιγμή το ΡΙΚ…… αντιλήφθηκε την μεγάλη του γκάφα με την επιλογή αυτή!? Και αποφάσισε να μην ξοδέψει χρήματα χωρίς τουλάχιστον να έχει κάποια ένδειξη ότι η συμμετοχή της Κύπρου θα βρεθεί στον μεγάλο τελικό!!??

     

    Στα γραφεία στοιχημάτων ο ¨μουσικός αχταρμάς¨ Femme Fatale μέχρι στιγμής φιγουράρει…..στον πυθμένα!! Η Ευδοκία και η ομάδα της ευελπιστούν τουλάχιστον αν πατώσουν ……..να πατώσουν αξιοπρεπώς!!



     

     

    Κρίμα γιατί είναι ωραίο τραγούδι.Και ελληνικότατο{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    see my blog "Πετάω τη σκούφια μου..."

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : renabill στις 15-05-2008 12:26 ]


    VOICETEACHER
    15.05.2008, 15:59

    Η Κυπριακη συμμετοχη,ειναι σιγουρα ελληνικο ακουσμα ,αλλα λιγο μπερδεμενο ,και δεν νομιζω να αρεσει στουs Εuρωπαιουs.{#emotions_dlg.rockon}


    Vanna
    15.05.2008, 16:25

    Είτε την φέρει είτε δεν την φέρει πολύ που με ενδιαφέρει! Τον θεσμό τον θεωρούσα πάντα ένα πανηγυράκι για να τρώνε τα λεφτά μας. Η γνώμη μου για την Καλομοίρα δεν πρόκειται να αλλάξει με τίποτα.

    Ας κάνουν ό,τι θέλουν με την Eurovision αρκεί να σταματήσουν να παίζουν με τα λεφτά μας που θα μπορούσαν κάλλιστα να χρησιμοποιηθούν για άλλα πράγματα και όχι για το φουστανάκι της Καλομοίρας.

    Όσο για την θέση που θα πάρει...ας κερδίσει και πάλι το μεγαλύτερο τίποτα!


    -----------------
    And our time is flyin' see the candle burnin' low Is the new world rising, from the shambles of the old,if we could just join hands...(The Rover-Led Zeppelin)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Vanna στις 15-05-2008 16:27 ]


    Sweet-Killer
    17.05.2008, 13:58

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 04-05-2008 στις 00:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 03-05-2008 στις 12:40 έγραψε...

    Αν δειξει λιγο μπουτακι και φανει και λιγο βρακακι, τοτε κατι θα γινει. Πως νομιζετε οτι το πηραμε με την Παπαριζου......?



     

    Διαφωνώ κάθετα στο σχόλιο για την Παπαρίζου! Η γυναίκα έχει φωνή και στυλ, γι' αυτό κέρδισε!

    Άλλωστε, κι άλλες έχουν γδυθεί στη Γιουροβίζιον (βλ. Μαντώ) αλλά προκοπή δεν είδαμε...

     

    Όσο για την Καλομοίρα... δε νομίζω μέσα στην 5άδα...αλλά ούτε και στον πάτο...{#emotions_dlg.rolleyes}



    Συμφωνώ με την προλαλήσασα.... Σε όλα! Το Καλομοιράκι δε θα πάει κι άσχημα, αρκετά καλά θα έλεγα, τώρα για 5άδα... Δύσκολο, αλλά μακάρι! {#emotions_dlg.beer}


    Critique
    17.05.2008, 20:40

    Το τελευταίο βαρόμετρο…… της Eurovision 2008!!

     

    Η πρώτη πρόβα της Καλομοίρας έγινε στις 12/05/2008 και ώρα 17.50 μμ. Ήταν πολύ καλή! Πανέτοιμη. Το σκηνικό πίσω σκούρο με μικρά άσπρα ανθρωπάκια να κινούνται. Το βιβλίο που ανοίγει κι εμφανίζεται μια τεράστια κατακόκκινη καρδιά ήταν εντυπωσιακό.

     

    Πληροφορούμεθα ότι το τρικ αυτό εξυπηρετεί την μεγάλη έκπληξη που επιφυλάσσει στο κοινό της Eurovision η Καλομοίρα, η οποία πίσω από το βιβλίο πρόκειται να αλλάξει αμφίεση!!!

     

    Φωνητικά πολύ καλή και το ¨προχωρημένο¨ χορευτικό του Τζουλιάνι, που την θέλει αρκετές φορές να βρίσκεται …στον αέρα, εξαιρετικό!!

     

    Τα τελευταία νέα των γραφείων στοιχημάτων εξακολουθούν να παρουσιάζουν την Καλομοίρα μεταξύ της έκτης και της έβδομης θέσης, ενώ τα τελευταία δημοψηφίσματα  την παρουσιάζουν στην τρίτη θέση…. δίνοντας περισσότερες ελπίδες η συμμετοχή της Ελλάδας να βρεθεί στον μεγάλο τελικό στις 24η Μαίου 2008.

     

    Η πρώτη πρόβα της Ευδοκίας έγινε στις 14/05/2008 στις 16.30μμ. Τέσσερα άτομα πλαισίωναν την τραγουδίστρια στα χορευτικά και τα φωνητικά. Τα σκηνικά ήταν απλά, ένα τραπέζι, γύρω από το οποίο βρίσκονται οι χορευτές κρατώντας στα χέρια τους μουσικά όργανα ενώ όταν το κομμάτι "μπαίνει" από τον παλιό λαϊκό ρυθμό στον μοντέρνο, οι συμμετέχοντες μετατρέπονται σε ένα ροκ συγκρότημα!! Ένας ¨μουσικός αχταρμάς¨ που εκπέμπει αρνητικά κύματα…….all the way!!

     

    Η καινοτομία της συγκεκριμένης εμφάνισης, που η Ευδοκία και η ομάδα της  ετοίμαζαν εδώ και αρκετό καιρό, είναι ότι στο τραπέζι που χρησιμοποιείται έχει ενσωματωθεί ένα γιγάντιο λουλούδι, το οποίο εμφανίζεται καθώς οι χορευτές τραβούν τα πέταλά του κι από μαύρο γίνεται κόκκινο. Όμως το  μάλλον ανούσιο τρικ δεν κατάφερε να αμβλύνει τις….εντυπώσεις που άφησαν   …….  οι φάλτσες νότες της Ευδοκίας!!

     

    Γενικά τα γραφεία στοιχημάτων έμειναν με την εντύπωση……… ότι η πρόκρισή της στον τελικό φαντάζει μάλλον όνειρο απατηλό!! Πραγματικό αουτσάιντερ!!??

               

    Παράλληλα τα  τελευταία δημοψηφίσματα την  παρουσιάζουν να φιγουράρει ……μόνιμα στις τελευταίες θέσεις!?

     

     


    sea_like_eyes
    17.05.2008, 20:47

    -Αντε ρε που ειναι ? ? ?

    -Καλα ρε . . . ειπες να την φερει ? ? ?

    -Ναιιιιιιι ειπαμεεεε . . .

    -ρε Man αντε πεινασαμε . . . τι θα φερει ακριβως , ξερουμε ? ? ?

    -Οτι μου ειπατε ρε . . . μια απ'ολα με extra μανιταρια . . .

    -αααααααντε να δουμε . . .

     


    maspa
    17.05.2008, 22:16

    Πότε θα πάψουν να χρηματοδοτούνται συμμετοχές σε διαγωνισμούς, που φέρουν το ανυπόστατο όνομα "μουσικός διαγωνισμός" (ούτε μουσικός είναι, ούτε διαγωνισμός.....), από τον κρατικό προυπολογισμό, από τη στιγμή που έχουμε μια κουτσή παιδεία και κουλές αυξήσεις σε μισθούς αιτησίως; Τα Μ.Μ.Ε. δε ρίχνουν φως σε μια χώρα που "πεινάει" (κυριολεκτικά και μεταφορικά), αλλά σε υποτιθέμενα starsystem, προβάλλοντας ξένα πρότυπα σύμφωνα με την ελληνική πραγματικότητα.

    Ούτε σαν απλή διαφήμιση της Ελλάδας στο εξωτερικό δεν με ενδιαφέρει η θέση που θα φέρει η εκάστοτε Καλομοίρα στη Eurovision.

    Γιατί δεν κάνετε λόγο για την πρωτιά του Έλληνα κλαρινίστα στη Eurovision πάλι; Προφανώς γιατί προβλήθηκε μόνο από την κρατική τηλεόραση η όποια ενημέρωση και κατ' επέκταση το είδος συμφωνικής μουσικής δεν αφορά τόσο μεγάλη μερίδα του κόσμου.

    Υ.Γ. Δεν το παίζω κουλτουριάρα, καθαρά πολιτική ήταν η προσέγγισή μου πάνω στο θέμα.


    Moonchild92
    17.05.2008, 22:33

    Θέλετε να μάθετε για ποιό λογο η τραγουδίστρια της Κύπρου θα καταλήξει στη τελευταία θέση ενώ η Καλομοίρα μπορεί να καταφέρει και κάτι(όχι ότι μ' ενδιαφέρει); Λόγω της προώθησης που δίνεται σε κάθε τραγούδι. Έτσι ακριβώς! Όλα έρχονται στο θέμα της διαφήμισης, παιδιά...

    Αυτό δεν είναι από μόνο του μία τρανταχτή απόδειξη του πόσο εμπορικό χαρακτήρα έχει αποκτήσει η Γιουροβρίζιον;;;


    jethroomi
    18.05.2008, 02:21

    Απεχθανομαι τη μουρμουρα σας.

    Τις τελευταιες νυχτες ονειρευομαι:

    Γαλανολευκη, Kalomoira, Papa rizu, Sakis etc.

    Αφηστε με ησυχο λοιπον, θελω να απολαυσω την καλομοιριά μου.

    Γεια.


    -Chris-
    18.05.2008, 11:55

    Γεια σας!

    Πιστευω οτι η θεση της θα ειναι ακραια,με λιγα λογια η του υψους η του βαθους!Aυτο το στηριζω οτι το κομματι της ειναι (αν οχι καρακοπια) επηρρεασμενο απο τον Timbaland.Χαρακτηριστικα Drums κ μπασσογραμμες του κυριου ΤImbo οπος κ το ρεφρενακι που ειναι σηκωμενο απο ενα παλιοτερο χιτακι ενος ινδου ραππερ.Μηδεν πρωτοτυπια (θα μου πεις τι ψαχνω σε ενα τετειο διαγωνισμο).Επισης το τρακ της Ρωσσιας ειναι παραγωγη Timbaland (και οχι κοπια) κατα ενα περιεργο λογο!!!

    υγ.δεν καταλαβαινω τελικα γιατι τοσο φασαρια με την Γιουροβιζιον?

    Φιλικα


    thaliey
    19.05.2008, 10:26

    Παράθεση:

    Το μέλος VOICETEACHER στις 15-05-2008 στις 15:59 έγραψε...

    Η Κυπριακη συμμετοχη,ειναι σιγουρα ελληνικο ακουσμα ,αλλα λιγο μπερδεμενο ,και δεν νομιζω να αρεσει στουs Εuρωπαιουs.{#emotions_dlg.rockon}



    δεν μου αρεσε καθολου ο κυπρια ειναι οτι να ναι...χαλια...{#emotions_dlg.thumbdown}


    freakhood
    19.05.2008, 12:54

    Αυτή είναι η κατάντια μας. Το φοιτηταριό να ασχολείται με την eurovision. Αλλά έτσι κι αλλιώς εχω σχηματισει συγκεκριμενη αποψη για τους φοιτητες (στο 99% των περιπτωσεων).Ευτυχώς που παρατησα το πανεπιστημιο νωρις.

    Κατα τα αλλα η Κακομοίρα ίσως είναι καλή για ενα συγκεκριμενο πραγμα...αλλά μαλλον αμφιβάλλω. Ούτε εκεί νομίζω πως θα είναι καλη...

    Να μας χαιρώμαστε που ασχολούμαστε με τετοιες ανουσιότητες. Αλλά δεν είναι μονο η eurovision. Μακαρι να ηταν μονο αυτή.