ελληνική μουσική
    552 online   ·  210.840 μέλη

    Τελικα οι Πόντιοι είναι παρεξηγημένα άτομα???

    gioreta
    03.05.2008, 19:48

    Γιατι στα περισσότερα ανέκδοτα χρησιμοποιούμε τους Πόντιους χαρακτηρίζοντάς τους με.΄΄ηλίθιες πράξεις΄΄ΟΕΟ????


    kamelia8
    04.05.2008, 00:35

    Έλα ντε!

    Και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι καθόλου ανόητοι! Ή τουλάχιστον όχι πιο ανόητοι απ΄τους υπόλοιπους....

    Κακοήθειες και συκοφαντικές δυσφημίσεις....{#emotions_dlg.biggrin}

     

    (Είμαι κι εγώ Πόντια!)


    Moonchild92
    04.05.2008, 00:46

    Αλήθεια, από πού έχει βγει όλο αυτό το σκηνικό με τα ανέκδοτα για τους Πόντιους;


    oulion
    04.05.2008, 00:51

    Είναι πολύ παρεξηγημένα!

    Ο πατέρας μου είναι Πόντιος και εγώ αν και δεν είμαι 100% πόντια, νιώθω ότι είμαι μόνο Πόντια!

    Τα ανέκδοτα και οι εκφράσεις βγήκαν μετά τη γενοκτονία, όταν άρχισαν να έρχονται στην Ελλάδα οι πρώτοι Πόντιοι!

    Είχαν έναν αναπτυσσόμενο πολιτισμό και ήταν όλοι μορφωμένοι και πλούσιοι!

    Άκουσα ότι τους κορόιδευαν οι Έλληνες γι'αυτό και βγήκαν όλα τα παραπάνω!

    Θα προσπαθήσω να γράψω άρθρο κάποια στιγμή για τον Ελληνισμό του Πόντου που είναι τόσο παρεξηγημένος και ξεχασμένος!Smile


    Moonchild92
    04.05.2008, 01:07

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 04-05-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Είναι πολύ παρεξηγημένα!

    Ο πατέρας μου είναι Πόντιος και εγώ αν και δεν είμαι 100% πόντια, νιώθω ότι είμαι μόνο Πόντια!

    Τα ανέκδοτα και οι εκφράσεις βγήκαν μετά τη γενοκτονία, όταν άρχισαν να έρχονται στην Ελλάδα οι πρώτοι Πόντιοι!

    Είχαν έναν αναπτυσσόμενο πολιτισμό και ήταν όλοι μορφωμένοι και πλούσιοι!

    Άκουσα ότι τους κορόιδευαν οι Έλληνες γι'αυτό και βγήκαν όλα τα παραπάνω!

    Θα προσπαθήσω να γράψω άρθρο κάποια στιγμή για τον Ελληνισμό του Πόντου που είναι τόσο παρεξηγημένος και ξεχασμένος!Smile



    Εννοείς ότι θα το δημοσιεύσεις, έτσι;


    xenia1972
    04.05.2008, 02:07

    Δεν ξερω γιατι εχουν βγει αυτα τα ανεκδοτα, γιατι ηλιθιοι αποκλειεται να ειναι (απο την ιστορια τους). Εγω παντως μερικους Ποντιους που εχω γνωρισει, η αληθεια ειναι οτι εξωτερικα ειναι πανασχημοι. Και καποιοι ειναι και κακοηθεις (χωρις να το γενικευω, αυτο ισχυει για ανθρωπους καθε καταγωγης βεβαια, καποιοι ειναι κακοι, καποιοι ειναι καλοι). Θα το θεωρουσα πιο λογικο να εχουν βγει ανεκδοτα για την ασχημια τους, παρα για την ανοησια τους Smile


    oulion
    04.05.2008, 11:12

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 04-05-2008 στις 02:07 έγραψε...

    Θα το θεωρουσα πιο λογικο να εχουν βγει ανεκδοτα για την ασχημια τους, παρα για την ανοησια τους Smile



     

    Χαχαχαχαχα!!!!!!!{#emotions_dlg.lol}


    oulion
    04.05.2008, 11:13

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 04-05-2008 στις 01:07 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 04-05-2008 στις 00:51 έγραψε...

    Είναι πολύ παρεξηγημένα!

    Ο πατέρας μου είναι Πόντιος και εγώ αν και δεν είμαι 100% πόντια, νιώθω ότι είμαι μόνο Πόντια!

    Τα ανέκδοτα και οι εκφράσεις βγήκαν μετά τη γενοκτονία, όταν άρχισαν να έρχονται στην Ελλάδα οι πρώτοι Πόντιοι!

    Είχαν έναν αναπτυσσόμενο πολιτισμό και ήταν όλοι μορφωμένοι και πλούσιοι!

    Άκουσα ότι τους κορόιδευαν οι Έλληνες γι'αυτό και βγήκαν όλα τα παραπάνω!

    Θα προσπαθήσω να γράψω άρθρο κάποια στιγμή για τον Ελληνισμό του Πόντου που είναι τόσο παρεξηγημένος και ξεχασμένος!Smile



    Εννοείς ότι θα το δημοσιεύσεις, έτσι;



     

    Εννοείται!


    gioreta
    04.05.2008, 11:23

    Aντε να  μου φυγει και μενα η απορια....αλλα δεν ειναι ολοι οι Ποντιοι ασχημοι........


    paperino
    04.05.2008, 13:01

    Οι Εγγλέζοι στα ανέκδωτα βάζουν λαούς που έχουν κατακτήσει και μιλάνε την ίδια γλώσσα(Σκωτσέζοι , Ιρλανδοί)....Οι Γάλλοι βάζουν τους Βέλγους (για τον ίδιο λόγο με τους Εγγλέζους....). Οι Έλληνες τώρα , επειδή δεν συμπάθησαν τους Πόντιους όταν ήρθαν εδώ και επειδή ήθελαν να έχουν κάποια ανέκδωτα με έναν λαό που μιλάει την ίδια γλώσσα έβαλαν τους Πόντιους......

    Όμως έχω μια απορία γιατί δεν έβαλαν τους Κύπριους; {#emotions_dlg.confused1}


    -----------------
    ΚΟΜΙΞ , ΠΑΙΔΕΙΑ (Τo ROCK εννοείται) , ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paperino στις 05-05-2008 09:31 ]


    kamelia8
    04.05.2008, 14:04

    Παράθεση:

    Το μέλος paperino στις 04-05-2008 στις 13:01 έγραψε...

    Οι Εγγλέζοι στα ανέκδωτα βάζουν λαούς που έχουν κατακτήσει και μιλάνε την ίδια γλώσσα(Σκωτσέζοι , Ιρλανδοί)....Οι Γάλλοι βάζουν τους Βέλγους (για τον ίδιο λόγο με τους Εγγλέζους....). Οι Έλληνες τώρα , επειδή δεν συμπάθησαν τους Πόντιους όταν ήρθαν εδώ και επειδή ήθελαν να έχουν κάποια ανέκδωτα με έναν λαό που μιλάει την ίδια γλώσσα έβαλαν τους Πόντιους......

    Όμως έχω μια απορία γιατί δεν έβαλαν τους Πόντιους; {#emotions_dlg.confused1}

     

    Έχω κι εγώ μια απορία... Τι εννοείς....;{#emotions_dlg.confused1}

    Αφού εξηγείς βρε παιδί μου για ποιο λόγο έβαλαν τους Πόντιους στα ανέκδοτα, μετά γιατί ξαναρωτάς;


    gioreta
    04.05.2008, 16:58

    Tελικα οι Ποντιοι πρεπει να ειναο πολυυυ καλος λαος...


    dimomarg
    04.05.2008, 22:38

    εκτός απο τους πόντιος και τους Λαούς που ανεφερε ο Paperino οι Αμερικάνοι εχουν ανέκδοτα με κανάδους...


    Moonchild92
    04.05.2008, 22:45

    Με αυτή τη λογική οι Βιετναμέζοι έχουν ανέκδοτα με τους Αμερικάνους;;;{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}


    paperino
    05.05.2008, 09:32

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : paperino στις 05-05-2008 09:32 ]


    paperino
    05.05.2008, 09:36

    Παράθεση:

    Το μέλος kamelia8 στις 04-05-2008 στις 14:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος paperino στις 04-05-2008 στις 13:01 έγραψε...

    Οι Εγγλέζοι στα ανέκδωτα βάζουν λαούς που έχουν κατακτήσει και μιλάνε την ίδια γλώσσα(Σκωτσέζοι , Ιρλανδοί)....Οι Γάλλοι βάζουν τους Βέλγους (για τον ίδιο λόγο με τους Εγγλέζους....). Οι Έλληνες τώρα , επειδή δεν συμπάθησαν τους Πόντιους όταν ήρθαν εδώ και επειδή ήθελαν να έχουν κάποια ανέκδωτα με έναν λαό που μιλάει την ίδια γλώσσα έβαλαν τους Πόντιους......

    Όμως έχω μια απορία γιατί δεν έβαλαν τους Πόντιους; {#emotions_dlg.confused1}

     

    Έχω κι εγώ μια απορία... Τι εννοείς....;{#emotions_dlg.confused1}

    Αφού εξηγείς βρε παιδί μου για ποιο λόγο έβαλαν τους Πόντιους στα ανέκδοτα, μετά γιατί ξαναρωτάς;



    {#emotions_dlg.oops} Λάθος! Τους Κύπριους Ήθελα να πω......{#emotions_dlg.blush} Γιατί δεν έβαλαν τους Κύπριους στα ανέκδωτα;


    Moonchild92
    05.05.2008, 14:38

    Χωρίς να έχω σκεφτεί την όλη ιστορία, δε θα με πείραζε να υπάρχουν τέτοια ανέκδοτα, όμως όχι μόνο με Πόντιους. Πώς λέμε "Ήταν ένας Γάλλος, ένας Γερμανός και ένας Έλληνας...";;; Κάτι τέτοιο...{#emotions_dlg.clap}