ελληνική μουσική
    564 online   ·  210.848 μέλη
    dafnitreli
    05.05.2008, 15:06

    Μηπως γνωριζει καποιος για τι μιλαει το τραγουδι του Μιλτου Πασχαλιδη η Συβαρριτισσα;;;

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : dafnitreli στις 05-05-2008 15:10 ]


    fantasma
    05.05.2008, 15:13

    μα ειναι πασιφανες...


    steinway
    05.05.2008, 15:14

    Είναι γραμμένο για τη Λιλή Ζωγράφου που τη γνώρισε ο Μ. Πασχαλίδης, όσο ήταν φοιτητής στην Κρήτη-το 'χει πει ο ίδιος σε Live του αυτό. Το τραγούδι αυτό είναι η ιστορία ανάμεσα σε δυο ανθρώπους, και πιο γενικά δες το...αλλά αρχίζει με τη γνωριμία τους όταν εκείνος ήτανε 19 κι εκείνη 70 κάτι... και τελειώνει με τη φράση "η αγάπη άργησε μια μέρα'' που είναι και βιβλίο που εχει γράψει η Λιλή. Όπως και η Συβαριτισσα, είναι τίτλος απο βιβλίο βιογραφικό της Κρητικιάς Λιλής Ζωγράφου!!! Καλά να 'ναι εκεί ψηλά...


    fantasma
    05.05.2008, 15:17

    κατάλαβες?


    dafnitreli
    05.05.2008, 15:25

    Nαι φαντασματακι μου καλο καταλαβα!! και σ ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια....{#emotions_dlg.tt2} καταλαβα ακριβως τι θελει να πει χαρη στη βοηθεια σου και οχι απ αυτα που πε ο/η steinway.. μα απορω γιατι εγραψε αφου δεν ηθελε να πει τπτ!!! χαχαχαχα{#emotions_dlg.tt2} σας πειραζω!! steinway ευχαριστω πολυ με βοηθησες πολυ!!
     


    etsiaplakelly
    05.05.2008, 22:36

    ειναι απιστευτο τραγουδι..απ'τα αγαπημενα μου..


    thaliey
    06.05.2008, 13:55

    {#emotions_dlg.confused1}.........................{#emotions_dlg.rockon}


    dionysia7
    06.05.2008, 19:48

    Παράθεση:

    Το μέλος etsiaplakelly στις 05-05-2008 στις 22:36 έγραψε...

    ειναι απιστευτο τραγουδι..απ'τα αγαπημενα μου..



    και μενα!! και ηθελα να σ ευχαριστησω που μου το στειλες και το μαθα!!!


    absurdus_delirium
    06.05.2008, 23:02


    Εγώ απλά θα πω πως τότε πολύ χλευάσαν. Ελπίζω να κατανοήοσυμε τώρα το μεγαλείο του...


    absurdus_delirium
    06.05.2008, 23:09

    ...και, για να σοβαρευτούμε, αντιγράφω από το ιστολόγιο του Πάρι Κουτρουμάνου (βγαίνει πρώτο στο γκουγκλ στο "συβαρίτες"):

     

    Σύβαρη: Αποικία των Αχαιών, χτισμένη σε στρατηγική θέση στον Κόλπο του Τάραντα, έγινε συνώνυμο της πολυτέλειας O πληθυσμός της έφτασε στις τριακόσιες χιλιάδες και ο πλούτος της ήταν αμύθητος.


    Συβαρίτες φαίνεται ότι ανακάλυψαν από νωρίς το νόημα της ζωής. Όλες οι χειρωνακτικές εργασίες γίνονταν από δούλους και οι πολίτες ξεκουράζονταν σε πολυτελείς επαύλεις. Έτρωγαν εξωτικά εδέσματα, ενώ οι μάγειροι και οι ζαχαροπλάστες που επινοούσαν νέα γλυκά ή φαγητά διατηρούσαν το προνόμιο της ευρεσιτεχνίας για ένα χρόνο. Oι προσκλήσεις για τα γεύματα έφταναν στους παραλήπτες τους ένα χρόνο πριν.

    Όμως οι Συβαρίτες είχαν και τη δική τους άποψη για την ηχορύπανση.

    Aπαγόρευαν στους ξυλουργούς και στους σιδηρουργούς, η εργασία των οποίων ήταν θορυβώδης, να δουλεύουν μέσα στην πόλη  Oι πρωτοτυπίες δε σταμάτησαν εδώ. Kάποιοι δρόμοι πλούσιων συνοικιών ήταν σκεπασμένοι με τέντες για να προστατεύονται από τον ήλιο και τη βροχή. (Επίσης λένε πως είχαν απομακρύνει τους κόκκορες από την πόλη για να μην τους ενοχλούν και τέτοια λοιπά).


    Δυστυχώς, το 510 π.X. η Σύβαρις μπήκε σε πόλεμο με το γειτονικό Kρότωνα και η πόλη εξαφανίστηκε από την ιστορία μέσα σε μία μόλις μέρα. Όταν μετά από 65 χρόνια ο Hρόδοτος και οι υπόλοιποι Aθηναίοι ίδρυσαν εκεί τη νέα αποικία των Θουρίων, δε βρήκαν κανένα ίχνος από την πάλαι ποτέ κραταιά Σύβαρη