ελληνική μουσική
    826 online   ·  210.849 μέλη

    Manowar: Τι γνώμη έχετε;

    Angelofdeath1990
    05.05.2008, 15:35

    Εγω προσωπικα εχω την καλυτερη....ενα συγκροτημα που κρατα το Heavy Metal ψηλα....πολυ τους κατηγορουν ποζερια και δεν ξερουν να παιζουν και δεν ειναι τιποτα....δεν μπορω να καταλαβω το γιατι....μηπως γιατι οσα δεν φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια?οι Man'O'war ειναι ενα συγκροτημα που ειτε το θελετε ειτε οχι ειναι συγκροτημα σταθμος.....ειναι οτι πιο αληθινό heavy metal υπαρχει....ειναι απο τα λιγα συγκροτηματα που και ο τροπος ζωης τους ειναι αυτο που "λανσαρουν"....μπυρες μηχανες γυναικες και Heavy Metal.....και ναι ρε πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ ΠΙΟ TRUE METAL ΥΠΑΡΧΕΙ....και ολα τα ψευτο new rock bands της εποχης δεν ειναι τιποτα μπροστα στους KINGS OF METAL......THE GODS MADE HEAVY METAL ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΑΣ ΑΠΟΨΗ......



     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 05-05-2008 17:39 ]


    επισυναπτόμενα: manowar.jpg 
    RoCkLiViN2
    05.05.2008, 15:47

    Οι MANOWAR ειναι ενα συγκροτημα που ειτε θα το λατρεψεις ειτε θα το μισησεις. Εγω προσωπικα τους λατραυω. Εινα ενα απ τα αγαπημενα μου συγκροτηματα και ας λενε οτι θελουν οι αλλοι. Και οσο για το "δεν ξερουν" ο Demaio και ο Ross the boss ειναι κλασικοι κιθαριστες... Και ο Eric Adams εκανε κλασικο τραγουδι....


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 16:33

    σαν Image .  .  . δεν τρελενομαι .  .  . δεν ειμαι 15 χρονων ! Και λεφτα να ειχα , δεν θα ακολουθουσα τον τροπο ζωης τους !Μουσικα τωρα . . . ΔΥΝΑΤΟ group κυριολεκτικα και μεταφορικα !


    sitzoune81
    05.05.2008, 16:48

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 05-05-2008 στις 15:35 έγραψε...

    .....και ναι ρε πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ ΠΙΟ TRUE METAL ΥΠΑΡΧΕΙ....και ολα τα ψευτο new rock bands της εποχης δεν ειναι τιποτα μπροστα στους KINGS OF METAL......

    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.yawn}{#emotions_dlg.lol}

    μεχρι εκει φτανουν το γουστο σου και οι γνωσεις σου για το True Metal?!?!?!!?!?!!?!?!
    μ'ολο τον σεβασμο!
    α, και η συγκριση μεταλ με ποπροκ......ε.... ειναι λιγο ακυρη!
    αλλη δουλεια κανει η βουρτσα κι αλλη........ η χτενα!


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 16:58

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-05-2008 στις 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 05-05-2008 στις 15:35 έγραψε...

    .....και ναι ρε πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ ΠΙΟ TRUE METAL ΥΠΑΡΧΕΙ....και ολα τα ψευτο new rock bands της εποχης δεν ειναι τιποτα μπροστα στους KINGS OF METAL......

    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.yawn}{#emotions_dlg.lol}

    μεχρι εκει φτανουν το γουστο σου και οι γνωσεις σου για το True Metal?!?!?!!?!?!!?!?!
    μ'ολο τον σεβασμο!
    α, και η συγκριση μεταλ με ποπροκ......ε.... ειναι λιγο ακυρη!
    αλλη δουλεια κανει η βουρτσα κι αλλη........ η χτενα!



    ΔΕΝ ειναι οτι ποιο true υπαρχει !(οι Hammerfall γεννησαν αυτον τον ορο)

    Λιιιιιιιιγο ποιο underground αμα το δεις . . . εχει ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ !

    Σωστος ο Ninja . . . αυτο περι New rock . . . δειχνει λιγο κολλημα !Καμια σχεση metal με . . . rock,post-rock,pop,trip-hop!Kαταλαβαινω ομως πως ειναι ενθουσιασμος της στιγμης !


    sitzoune81
    05.05.2008, 17:10

    sea....... ντροπη!!!! πιπερι στο mouth !!!!!!!!
    ε οχι και hammerfall , αυτοι ειναι η καταντια του μεταλ, που ειχαν και το ΘΡΑΣΟΣ να το ονομασουν true....... απαπαπαπαπ!!!!!!! χαχαχαχαχ

    {#emotions_dlg.beer}sea_like_eyes


    Angelofdeath1990
    05.05.2008, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-05-2008 στις 16:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Angelofdeath1990 στις 05-05-2008 στις 15:35 έγραψε...

    .....και ναι ρε πιστευω οτι ειναι ΟΤΙ ΠΙΟ TRUE METAL ΥΠΑΡΧΕΙ....και ολα τα ψευτο new rock bands της εποχης δεν ειναι τιποτα μπροστα στους KINGS OF METAL......

    {#emotions_dlg.blink}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.yawn}{#emotions_dlg.lol}

    μεχρι εκει φτανουν το γουστο σου και οι γνωσεις σου για το True Metal?!?!?!!?!?!!?!?!
    μ'ολο τον σεβασμο!
    α, και η συγκριση μεταλ με ποπροκ......ε.... ειναι λιγο ακυρη!
    αλλη δουλεια κανει η βουρτσα κι αλλη........ η χτενα!



    οχι δεν φτανει μεχρι εκει αλλα τους ξεχωριζω απο ολα τα αλλα συγκροτηματα του φασματος του True Metal....και ειναι φυσικο.....ειναι οι ΙΔΡΥΤΕΣ του True Metal........Αν δεν ηταν οι Manowar απλα δεν θα υπηρχε True Metal....τεσπα.....φαινεται χαζο το τοπικ μου αλλα απλος εχουν γυρισει πολλοι και μου λενε πως ακους αυτα τα ποζερια και μου την σπαει...αν δεν ειναι ο καλλιτεχνης λιγο ποζερι πως θα παει μπροστα ρε?δεν μπορω να το καταλαβω....ειδικα για μεταλ που θελει να εχεις και μια εικονα......


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 18:43

    ''ειναι οι ΙΔΡΥΤΕΣ του True Metal........Αν δεν ηταν οι Manowar απλα δεν θα υπηρχε True Metal....''

    Toτε οι Iron maiden ειναι οι ιδρυτες του Black-thrash-death-grindcore κτλ . . . κτλ . . .

    ''Glory to the Brave'' . . . τοτε πρωτοεμφανιστηκε ο ορος TRUE(tromara tous)metal !

    Δεν μιλαω για το True . . . ως Αληθινο . . . απλα . . . ως TRUE METAL !Μεχρι τοτε δεν υπηρχε σαν ''ταμπελα'' το True . . .

     

    Υ.Γ ποζερια ? ? ? Το Metal ειναι γεματο ποζερια ! Κι εγω οταν παιζω μπασσο στο studio . . . Κι εσυ . . . ποζερια ειμαστε ! Το θεμα ειναι . . .οι Manowar Χμμμ . . . το λεει και μια παροιμία ''ειπαν στην γριά να χεsea κι αυτη ξεκωλοθηκε'' . . . είπαμε ρε παιδες , ειστε μεταλλαδες . . . τα λάδια , τα ''ποντίκια'' , το σφίξιμο (κυριολεκτικα) πάνω στο Stage κ.α . . . ειναι μερικά ακομα clice του METAL!

    Διασκεδαζω . . . μεχρι εκει . . . !

     


    rWmS
    05.05.2008, 22:34

    Πραματι δεν υπαρχει μουσικα η κατηγορια True Metal αλλα αυτο που παιζουν οι Manowar ειναι Epic.

    True Metal ειναι μια ταμπελα που κολλησαν οι ιδιοι στους εαυτους τους και μαλλον εχει να κανει με το lifestyle και το image τους.

    Παντως εμενα μου αρεσουν


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 05-05-2008 στις 22:06 έγραψε...

    3 post στη σειρά, το παράκανα νομίζω ;ρ

    Αλλά το true metal είναι ο πλέον αστείος όρος που έχω ακούσει, κι όταν έπαιζαν οι manowar παλιά, epic metal το λέγαμε εμείς αυτό, τι να σας πω..... Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρουν οι ταμπέλες δλδ, γιατί εμένα δε με απασχολεί



    Aυτο λεω . . . Epic (το λεγαμε εμεις) . . . Και ουτε Epic . . . Ηeavy το ελεγαν (τοτε)

    Οσο για το true . . . με τους Hammerfall για leaders μονο αστειο μπορει να θεωρηθει !Σωστη . . .

    Τωρα για epic groups . . . ας μιλησει και λιγο ο Ninja της παρεας μας . . . (Μanilla road,Brocas Helm,Heavy Load-Oι Σουηδοι Manowar-,Omen etcetcetcetcetcetcetc)

    Κι εγω ειμαι fan της μουσικης των Manowar αλλα να μην ξεχναμε κι αλλα groups ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ !

     

    Υ.Γ

    Video

    Manilla Road: The Riddle Master - (80's Epic Metal )

    Y.Γ

    Επισης για μενα . . . groups oπως αυτα των Queensryche,Running Wild,fates warning-The Spectre Within (πριν καταλαβουν πως ειναι παικταραδες και αλλαξουν στυλακι ) etc . . . ειχαν στιγμες EPIC METAL . . .


    katurunen
    05.05.2008, 22:48

    Ελάχιστα κομμάτια έχω ξεχωρίσει όπως π.χ. το Heart of Steel... {#emotions_dlg.walkman} {#emotions_dlg.thumbup}(θα έπρεπε να υπάρχει emoticon με ξυράφια στα χέρια...)


    -----------------
    A Sin For Him... Desire Within...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : katurunen στις 05-05-2008 22:49 ]


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 22:51

    αααααα και κατι ακομα .  .  . ΒΑΤΗΟRY !Γιατι αλλη φαση να εχεις προγονους VIKINGS και να τραγουδας γι'αυτους . . . εεεε?

    Kαι ΝΑΙ...στις μπαλαντες του ο κυριος Ace Thomas "Quorthon" Forsberg με την συνοδεια μονο μιας κλασσικης κιθαρας και της (θεο)φαλτσης φωνης του βγαζει μια μεγαλοπρεπεια που κανενας Man(OoOO)War στο Metal δεν εχει καταφερει να φτασει !

     

    Υ.Γ Την πρωτη φορα που ακουσα Bathory . . . νευριασα ! Περιμενα να ακουσω Manowar-Metal(To iδιο επαθα και την πρωτη φορα που ακουσα Warlord)!Aλλα οχι . . . οι Bathory ηταν αλλου . . . R.I.P !

     


    Spotlight_Dancer
    05.05.2008, 22:54

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 05-05-2008 στις 22:06 έγραψε...

    Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρουν οι ταμπέλες δλδ, γιατί εμένα δε με απασχολεί



     

    Και αναρωτιομουν αν θα το ελεγε κανεις.


    kwstasagas
    05.05.2008, 23:28

    Χεχεχεχε .... Αυτό το τόπικ με γυρίζει πολλάαααααα χρόνια πίσω, στην εποχή της εφηβείας μου, εκεί στα 80ς .... Τότε που ως πιτσιρικάδες - ηλικίας 10 - 15 ετών - ανακαλύπταμε τη ΧΕΒΙ ΜΕΤΑΛ μουσική. Και, πώς να το κάνουμε, είναι διαφορετική η αίσθηση να "εισπράττεις" το Peace Of Mind των Iron Maiden, το Crusader των Saxon ή τον πρώτο δίσκο των Bathory, που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω, σχεδόν ΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ....

    Μια από τις εφηβικές μου αγάπες ήταν και οι MANOWAR, τους οποίους μού συνέστησε ο κολλητός μου στο Γυμνάσιο βάζοντάς μου να ακούω τραγούδια τους από το τηλέφωνο !!!! Έτσι, δεν μπορώ να ξεχάσω τα "εφηβικά ανατριχιάσματα" όταν για πρώτη φορά άκουσα το All man play in ten, το Battle Hymn, το Sign Of A Hammer, το The Bridge Of Death, το Guianna κλπ κλπ. Τους παρακολούθησα μέχρι το FIGHTIN' THE WORLD, όπου με είχε εντυπωσιάσει το DEFENDER, στο οποίο κάνει αφήγηση ο ΜΕΓΙΣΤΟΣ ηθοποιός ΟΡΣΟΝ ΓΟΥΕΛΣ με την υπέροχη αντρίκεια φωνή του. Από κει κι ύστερα, όμως .... τους έχασα !!! Δεν συνέχισα να τους παρακολουθώ [όπως δεν συνέχισα να παρακολουθώ τους Maiden, τους Metallica, τους Megadeth και όλο το εν γένει χέβι μέταλ ιδίωμα, το οποίο από την ηλικία των 17 - 18 ετών κι εφεξής ένιωθα ότι δεν με εκπροσωπεί και δεν με εκφράζει. Σόρρι παιδιά {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.oops}..... Αντιθέτως, ένιωθα την ανάγκη να εντρυφήσω όλο και περισσότερο στο ροκ των περασμένων δεκαετιών - 60ς και 70ς - αλλά και στο τότε "καινούριο αίμα" της εναλλακτικής σκηνής ροκ, καθόσον τα τότε καινούρια ονόματα όπως REM, Dead Can Dance, Pixies, Walkabouts κλπ έφερναν μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ανανέωση στο ροκ σκηνικό]. 

    Αν, πάντως, από το 88 - 89 κι εφεξής έχω χάσει κάτι σημαντικό από τους MANOWAR .... θα ήταν χαρά μου από εσάς τους νεότερους να το μάθω !!! Και .... ας μην ξεχνάμε ότι οι πρώτες μας αγάπες ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ ΠΟΤΕ ......

     

     

     

     


    sitzoune81
    06.05.2008, 00:01

    οταν υπαρχουν στην πιατσα οι Bathory.......... που πας ρε Yankee?!?!?!?(manowar)

    Να αναφερω μερικα σημαντικα ονοματα (του underground που λατρευω μεχρι και σημερα) που εχουν γραψει διαμαντια του Επικου αλλα και του ανωθευτου Μεταλ -για να μην χαλαστουν καποιοι με την εκφραση true metal-!

    Yπερπαντων ολων οι ......MANILLA ROAD
    *OMEN
    *Brocas Helm
    *CIRITH UNGOL
    *SLOUGH FEG
    *MEDIEVAL STEEL
    *BLACK KNIGHT (Canada)
    *Fifth Angel
    *SOLITUDE AETURNUS
    *Thor (USA)
    *SLAUTER XSTROYS
    *HEATHENS RAGE
    *TWISTED TOWER DIRE
    *Hanker (Canada)
    *Elixir
    *Wyzard
    *LIEGE LORD
    *Valhalla
    *Defender (Netherlands)
    *Iron Cross
    *HEIR APPARENT
    *DECEPTOR (Greece)
    *Sortilege
    *Thunder Rider (Canada)
    *DOOMSWORD (Italy) ΘΕΟΙΙΙΙΙΙΙ !!!!!!!!!!
    *SANCTUARY
    *SERPENT'S KNIGHT
    *Heavy Load
    *DARK QUARTERER
    *GARGOYLE
    *ΗELSTAR
    *MILITIA
    *TYRANT'S REIGN
    *ONWARD


    *Με κεφαλαια τα γκρουπ που εχω ιδιαιτερη αδυναμια

    Μετα απ ολα αυτα πως γινεται να ακουω Manowar?!?!? (προσωπικη μου αποψη και γουστο παντα!)


    SouLRocK
    06.05.2008, 02:41

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 05-05-2008 στις 22:06 έγραψε...

    Αλλά το true metal είναι ο πλέον αστείος όρος που έχω ακούσει, κι όταν έπαιζαν οι manowar παλιά, epic metal το λέγαμε εμείς αυτό, τι να σας πω..... Σε περίπτωση που σας ενδιαφέρουν οι ταμπέλες δλδ, γιατί εμένα δε με απασχολεί



    Χαχα όντως... έχουμε μπλέξει τα μπούτια μας με αυτές τις ταμπέλες... πάντως και εγώ σαν epic τους θυμάμαι... τώρα μουσικά χωρίς να με ξετρελένουν έχουν κάποια πολύ καλά τραγούδια και δυνατά και μελωδικά όπως τα Brifge of Death, Master of the Wind, Defender... Τώρα όσον αφορά την εικόνα τους και στο live που τους έχω δει μια φορά (με τραγικό ήχο) δε μου αρέσει ιδιαίτερα!


    freakhood
    06.05.2008, 13:37

    Θυμαμαι οταν βγηκε το πρωτο τους αλμπουμ, και είχα πάει να το αγοράσω, σε βινύλιο τότε.

     Περα απο τα καραγκιοζιλικια με τις προβειές εξω από τις σπηλιές(λες και ζουν στην εποχή των μαμούθ)και ολες αυτες τις γελοίες φωτογραφήσεις, οφείλω να πω πως μουσικά ήταν καλοί στα πρωτα δυο (άντε τρια άλμπουμ). Κατά τα άλλα είναι κάργα σεξιστές και               (κρυφο)φασιστοειδή του κερατά. Όσο σκέφτομαι πως ο Ross the boss έπαιξε κάποτε στους θεούς dictators, με πιάνει έντονη μελαγχολία...

    υγ: Δεν ηταν μονο αυτοί βεβαια. Υπήρξαν πολλοί ξεφτιλισμένοι σαν τους manowar στην σκηνη αυτή.


    sea_like_eyes
    06.05.2008, 13:38

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 06-05-2008 στις 02:24 έγραψε...

    Μια χαρά γίνεται, γιατί έχουν γράψει απίστευτες μελωδίες (όπως στα τραγούδια που ενδεικτικά ανέφερα πιο πάνω), και μη μου συγκρίνεις τη φωνή του Ερικ με αυτή των omen.... ιχ! Παρεμπιπτόντως, πού πήγες και τα ξέθαψες όλα αυτά τα συγκροτήματα; Πήγαινες στο δισκοπωλείο κι αγόραζες όλα τα συγκροτήματα με τη σειρά; {#emotions_dlg.tt2}



    οοοοοοο.κ . . . και ο Quorthon ηταν θεοφαλτσος . . . αλλα ο Αdams δεν το πιανει σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση !Οι λογοι . . . τους λεω παραπανω !

    και αμα το πανε σε αντικειμενικα καλες φωνες . . . οριστε ενα EPIC song . . . απο τους Queensryche!(Geof tate . . . Λεμεεεεεεεεεε)


    RoCkLiViN2
    06.05.2008, 14:02

    Παράθεση:

    Το μέλος -Iliana- στις 05-05-2008 στις 22:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 05-05-2008 στις 15:47 έγραψε...

    Και οσο για το "δεν ξερουν" ο Demaio και ο Ross the boss ειναι κλασικοι κιθαριστες...

    Πότε παράτησε το μπάσο κι έπιασε την κιθάρα ο DeMaio; ;ρρρρρρρρρρ



    Μαλλον θα επρεπε να αναρωτιεσαι, ποτε παρατησε την κιθαρα και επιασε το μπασο. Πριν ιδρυθουν οι Manowar, ο Joey επαιζε κλασικη κιθαρα και μαλιστα πολυ καλη, με βαση ενα βιντεακι που ειχα δει απο ενα live...Μετα επιασε το μπασο...

     


    DenialFiend
    06.05.2008, 19:02

    Τους Manowar τους έμαθα σχετικά μεγάλος ηλικιακά (μόλις πέρσι) και μπορώ να πω πως μου άρεσαν πάρα πολύ στην αρχή, ενώ αρκετά και τώρα...
    Αλλά δεν αντέχω σε καμία περίπτωση τις δηλώσεις του κ. DeMaio που βγαίνει και μιλάει περί True και False Metal.
    Πρώτον, αν και μορφή στον χώρο, δεν μπορείς να κρίνεις το τι ακούει ο άλλος, ονομάζοντας το λάθος ή σωστό...υποκειμενικά σχόλια κράτα τα καλύτερα για το εαυτό σου.
    Επίσης, πως την έχει δει κάποιος και νομίζει ότι παίζει ΑΥΤΟΣ την σωστή μουσική...
    Τέλος, φωτογραφήσεις που τις δίχνω στα πιτσιρίκια και πέφτουν κάτω από τα γέλια.

    Πέρα τούτων, εκτιμώ την δουλειά του, μου αρέσει σε κάποια σημεία (Holy War, Battle Hymn) αλλά ευτυχώς ή δυστυχώς μέχρι εκεί.