ελληνική μουσική
    857 online   ·  210.851 μέλη
    Moonchild92
    05.05.2008, 18:11

    Σας αρέσουν;


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 18:44

    Οχι . . .


    Moonchild92
    05.05.2008, 19:01

    Να 'σαι καλά βρε sea με τα όμορφά σου λόγια... {#emotions_dlg.blush}


    PashalinaMakia
    05.05.2008, 19:04

    Ένα απο τα καλύτερα συγκροτήματα...Αγαπημένο....


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 20:06

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 05-05-2008 στις 19:01 έγραψε...

    Να 'σαι καλά βρε sea με τα όμορφά σου λόγια... {#emotions_dlg.blush}



    Αlbum - Secret Treaties . . . απο κει και περα . . . ομιχλη !!!{#emotions_dlg.yawn}


    Moonchild92
    05.05.2008, 20:11

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-05-2008 στις 20:06 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 05-05-2008 στις 19:01 έγραψε...

    Να 'σαι καλά βρε sea με τα όμορφά σου λόγια... {#emotions_dlg.blush}



    Αlbum - Secret Treaties . . . απο κει και περα . . . ομιχλη !!!{#emotions_dlg.yawn}



    Το Astronomy έτσι κι αλλιώς είναι το αγαπημένο μου από BOC...{#emotions_dlg.walkman}

    Πάντως πολύ καλό είναι και το επόμενο, Agents of fortune...


    kwstasagas
    05.05.2008, 20:35

    Λοιπόν, μέχρις στιγμής έχω δει πάνω από 120 συναυλίες ξένων ποπ - ροκ συγκροτημάτων. Από αυτές, οι ωραιότερες που έχω δει είναι 5 : 1/Blue Oyster Cult το 1994 στο ΡΟΔΟΝ. 2/Tindersticks το 1998 στον Λυκαβηττό. 3/Walkabouts το 1999 στον "Μύλο" Θεσσαλονίκης. 4/Iggy Pop το 2004 στο Θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη. 5/Uli Roth το 2005 [???] στο Fuzz. [η άποψή μου είναι τελείως μα τελείως υποκειμενική].

     

    Και για να είμαι οn topic ... Κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, η συναυλία των Blue Oyster Cult στο ΡΟΔΟΝ το 1994 έπρεπε να βιντεοσκοπηθεί και .... να διδάσκεται σε σεμινάρια για επίδοξους ροκάδες σχετικά με το πώς πρέπει να στήνεται και να "λειτουργεί" μια ροκ εν ρολ μπάντα επί σκηνής !!!! Μετά από εκείνη την "εξωπραγματική" συναυλία .... περιμένω πώς και πώς να τους ξαναδώ τον Ιούνιο στο Θέατρο Βράχων !!!!

     

    Όσο για τη δισκογραφία τους ..... έχουν αφήσει ένα σωρό τραγούδια - διαμάντια, τα οποία πολλοί που ασχολούνται με τη ροκ τραγουδοποιία θα ήθελαν να έχουν γράψει. Τι να πρωτοθυμηθείς : Astronomy, Don't Fear The Reaper, Veteran Of The Psychic Wars, Before A Kiss A Redcup, Cities On Flame κλπ κλπ κλπ ...... Αλλά ακόμη και στους δίσκους τους που είναι κάτω του μετρίου ..... όλο και κάποιο πολύ εμπνευσμένο τραγούδι τους θα υπάρχει. Παράδειγμα : Στον δίσκο "Club Ninza", όπου η μπάντα περνάει την παρακμή της, βρίσκεις το "πορωτικό" White Flags .......

    Κατά την άποψή μου, τα βασικά ατού αυτής της μπάντας είναι : 1/ Ο δαιμόνιος - πανέξυπνος κιθαρίστας τους, ο κοντούλης DONALD ROESER. Με την κιθάρα του ... έχει κάνει θαύματα !!! 2/ Πρόκειται για συγκρότημα που από τότε που ιδρύθηκε ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΠΟΤΕ ΝΑ "ΘΗΡΕΥΕΙ" ΤΟΝ ΝΕΟ ΗΧΟ. Παράδειγμα : To "Godzilla" : Γράφτηκε στα τέλη των 70ς και .... από την επόμενη δεκαετία κι εφεξής συγκροτήματα όπως οι Beastie Boys, οι Savatage κλπ έχτισαν τον ήχο τους επάνω σε αυτό το τραγούδι. 3/ Πίσω από το όνομα Blue Oyster Cult "κρύβεται" μια μεγάλη παρέα που συνεισφέρει με τον τρόπο της στο συγκρότημα. Μπορεί, δλδ, τον κορμό της μπάντας εδώ και 38 χρόνια να τον αποτελούν μόλις 3 άτομα, αλλά από κει και πέρα .... μέχρι και η ΠΑΤΙ ΣΜΙΘ έχει δώσει στίχους για τους BOC !!! Μέχρι κι ο πολύ καλός συγγραφέας μυθιστορημάτων επιστημονικής φαντασίας Michael Moorcock έχει δώσει στίχους [με θέματα - τι άλλο - επιστημονικής φαντασίας] ........

     

    Τέλος, να σημειώσω ότι μπορεί μεν οι BOC να είναι από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες, αλλά .... σέβομαι απολύτως τις απόψεις και τις προτιμήσεις του συμφορουμίτη sea που δεν του αρέσουν. Είναι δυνατόν σε τούτον τον κόσμο να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα ???? Φυσικά και όχι .....

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 05-05-2008 20:36 ]


    kwstasagas
    05.05.2008, 20:40

    Παραπάνω έγραψα Michael Moorcock [Μάικλ Μούρκοκ], αλλά .... για άγνωστη αιτία η μισή λέξη μού βγήκε με κόκκινα αστεράκια !!!

    Τεσπα, ο κ. Moorcock έχει γράψει τους καταπληκτικούς στίχους στο Veteran Of The Psychic Wars .......


    Moonchild92
    05.05.2008, 20:42

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05-05-2008 στις 20:35 έγραψε...

    Λοιπόν, μέχρις στιγμής έχω δει πάνω από 120 συναυλίες ξένων ποπ - ροκ συγκροτημάτων. Από αυτές, οι ωραιότερες που έχω δει είναι 5 : 1/Blue Oyster Cult το 1994 στο ΡΟΔΟΝ. 2/Tindersticks το 1998 στον Λυκαβηττό. 3/Walkabouts το 1999 στον "Μύλο" Θεσσαλονίκης. 4/Iggy Pop το 2004 στο Θέατρο Πέτρας στην Πετρούπολη. 5/Uli Roth το 2005 [???] στο Fuzz. [η άποψή μου είναι τελείως μα τελείως υποκειμενική].

     

    Και για να είμαι οn topic ... Κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, η συναυλία των Blue Oyster Cult στο ΡΟΔΟΝ το 1994 έπρεπε να βιντεοσκοπηθεί και .... να διδάσκεται σε σεμινάρια για επίδοξους ροκάδες σχετικά με το πώς πρέπει να στήνεται και να "λειτουργεί" μια ροκ εν ρολ μπάντα επί σκηνής !!!! Μετά από εκείνη την "εξωπραγματική" συναυλία .... περιμένω πώς και πώς να τους ξαναδώ τον Ιούνιο στο Θέατρο Βράχων !!!!

     

    Όσο για τη δισκογραφία τους ..... έχουν αφήσει ένα σωρό τραγούδια - διαμάντια, τα οποία πολλοί που ασχολούνται με τη ροκ τραγουδοποιία θα ήθελαν να έχουν γράψει. Τι να πρωτοθυμηθείς : Astronomy, Don't Fear The Reaper, Veteran Of The Psychic Wars, Before A Kiss A Redcup, Cities On Flame κλπ κλπ κλπ ...... Αλλά ακόμη και στους δίσκους τους που είναι κάτω του μετρίου ..... όλο και κάποιο πολύ εμπνευσμένο τραγούδι τους θα υπάρχει. Παράδειγμα : Στον δίσκο "Club Ninza", όπου η μπάντα περνάει την παρακμή της, βρίσκεις το "πορωτικό" White Flags .......

    Κατά την άποψή μου, τα βασικά ατού αυτής της μπάντας είναι : 1/ Ο δαιμόνιος - πανέξυπνος κιθαρίστας τους, ο κοντούλης DONALD ROESER. Με την κιθάρα του ... έχει κάνει θαύματα !!! 2/ Πρόκειται για συγκρότημα που από τότε που ιδρύθηκε ΔΕΝ ΕΠΑΨΕ ΠΟΤΕ ΝΑ "ΘΗΡΕΥΕΙ" ΤΟΝ ΝΕΟ ΗΧΟ. Παράδειγμα : To "Godzilla" : Γράφτηκε στα τέλη των 70ς και .... από την επόμενη δεκαετία κι εφεξής συγκροτήματα όπως οι Beastie Boys, οι Savatage κλπ έχτισαν τον ήχο τους επάνω σε αυτό το τραγούδι. 3/ Πίσω από το όνομα Blue Oyster Cult "κρύβεται" μια μεγάλη παρέα που συνεισφέρει με τον τρόπο της στο συγκρότημα. Μπορεί, δλδ, τον κορμό της μπάντας εδώ και 38 χρόνια να τον αποτελούν μόλις 3 άτομα, αλλά από κει και πέρα .... μέχρι και η ΠΑΤΙ ΣΜΙΘ έχει δώσει στίχους για τους BOC !!! Μέχρι κι ο πολύ καλός συγγραφέας μυθιστορημάτων επιστημονικής φαντασίας Michael Moorcock έχει δώσει στίχους [με θέματα - τι άλλο - επιστημονικής φαντασίας] ........

     

    Τέλος, να σημειώσω ότι μπορεί μεν οι BOC να είναι από τις πλέον αγαπημένες μου μπάντες, αλλά .... σέβομαι απολύτως τις απόψεις και τις προτιμήσεις του συμφορουμίτη sea που δεν του αρέσουν. Είναι δυνατόν σε τούτον τον κόσμο να έχουμε όλοι τα ίδια γούστα ???? Φυσικά και όχι .....

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 05-05-2008 20:36 ]



    Σ' ευχαριστώ πολύ kwstasaga.Μήπως ξέρεις την τιμή για το Θέατρο Βράχων;


    sea_like_eyes
    05.05.2008, 20:47

    group-αρα ειναι . . . αυτο ειναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ!Απλα δεν ειναι το group που θα βαλω να ακουσω απο το (60's-70's rock Playlist μου)

    Υ.Γ ειναι το πρωτο group που χρησιμοποιησε φωτορυθμικα-εφε σε Live . . . ειναι κατα πολλους το group που δημιουργησε τον Metal ηχο . . . (κι οχι οι Sabbath)

    απλα δεν τρελενομαι . . .

     


    Moonchild92
    05.05.2008, 20:58

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 05-05-2008 στις 20:47 έγραψε...

    group-αρα ειναι . . . αυτο ειναι ΑΠΟΔΕΚΤΟ!Απλα δεν ειναι το group που θα βαλω να ακουσω απο το (60's-70's rock Playlist μου)

    Υ.Γ ειναι το πρωτο group που χρησιμοποιησε φωτορυθμικα-εφε σε Live . . . ειναι κατα πολλους το group που δημιουργησε τον Metal ηχο . . . (κι οχι οι Sabbath)

    απλα δεν τρελενομαι . . .

     



    Δεν υπάρχει λόγος sea, δεν σε κατηγορεί κανείς... Ισχύει αυτό που είπαμε και παραπάνω, ο καθένας έχει τις απόψεις του και αυτές είναι σεβαστές.Σωστά;


    sitzoune81
    05.05.2008, 21:02

    {#emotions_dlg.yawn}  {#emotions_dlg.yawn}  {#emotions_dlg.yawn}
    Παντα νυσταζα οταν ακουγα B.O.C. ..................
    το ιδιο μ'επιανε και με τους Pink Floyd...............
    μαλλον θα πρεπει να κοιταχτω σε κανα γιατρο....
    δεν εξηγειται αλλιως!
    μα, να μην μου αρεσουν καθολου?!?!................


    kwstasagas
    05.05.2008, 21:05

    Το εισιτήριο για τους BLUE OYSTER CULT είναι 35 ΕΥΡΩ [έτσι έχω ακούσει]. Η συναυλία τους είναι στις 5 Ιουνίου, ημέρα Πέμπτη, στο Θέατρο Βράχων.

     

    Αν κάποιοι το σκέφτονται "να πάω, να μην πάω" .... τους προτείνω ΝΑ ΠΑΝΕ !!! Είναι κάποια πράγματα που συμβαίνουν μία και μοναδική φορά στη ζωή μας!!! Οι B.O.C. ίσως και να μην ξαναπεράσουν από τα μέρη μας. Ίσως σε κάνα - δυο χρονάκια να σταματήσουν τις περιοδείες και να "βαρέσουν διάλυση". Γι' αυτό ..... κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ να δούμε από κοντά το πλέον "συναυλιακό ροκ συγκρότημα" πριν τα μέλη του "κρεμάσουν τις κιθάρες τους" ...... [σκεφτείτε ότι εγώ ακόμη "χτυπιέμαι" που το 1989 ΑΠΟ ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ δεν πήγα στη συναυλία των Πινκ Φλόιντ στο Ολυμπιακό Στάδιο ....] .....  


    Moonchild92
    05.05.2008, 23:41

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05-05-2008 στις 20:40 έγραψε...

    Παραπάνω έγραψα Michael Moorcock [Μάικλ Μούρκοκ], αλλά .... για άγνωστη αιτία η μισή λέξη μού βγήκε με κόκκινα αστεράκια !!!

    Τεσπα, ο κ. Moorcock έχει γράψει τους καταπληκτικούς στίχους στο Veteran Of The Psychic Wars .......



    Είδα το post σου... Λειτουργία του συστήματος είναι... Απλά τα 4 γράμματα που έκοψε σχηματίζουν μια πολύ γνωστή βρισιά στα αγγλικά.....Smile


    vero
    05.05.2008, 23:59

    astronomy ειναι απο τα κορυφαια τους κομματια!

    και συμφωνω με τον σεα οτι ειναι απο τα πρωτα γκρουπ που δωσανε τον μεταλλικο ηχο!

    ειναι καλοι!


    SouLRocK
    06.05.2008, 02:53

    Προσωπικά δε με ξετρελένουν αλλά αυτό το Don't Fear (The Ripper) μα όσες φορές και να το ακούσω μου προκαλεί ρίγος!!!  ...(χωρίς να θέλω να μειώσω και άλλα πολύ ωραία τραγούδια τους Smile)


    freakhood
    06.05.2008, 13:49

    Τους έιδα live στο USA την πριν αρκετά χρονάκια. Τους θεωρώ κάργα σημαντικούς. Που να πρωτοπάω? Στο πρώτο τους άλμπουμ (1971) ? Στο fire of unknown origin του 1980? Aκούστε το veteran of the psychic wars από αυτό το άλμπουμ και θα καταλάβετε πολλά. Τι να πουμε για τους στίχους? Εδώ υπάρχει ποίηση και έντονος αντικονφορμισμός. Από την άλλη θα έπρεπε να είχαν διαλυθεί χρόνια τώρα κατά την αποψή μου.


    VoodooChild
    06.05.2008, 13:55

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 06-05-2008 στις 13:49 έγραψε...

    Από την άλλη θα έπρεπε να είχαν διαλυθεί χρόνια τώρα κατά την αποψή μου.

    Γιατι ετσι?


    Moonchild92
    06.05.2008, 18:58

    Γιατί το λες αυτό; Απ' όσο ξέρω, μέχρι και τώρα τα live τους είχαν φοβερή επιτυχία....


    Moonchild92
    06.05.2008, 19:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-05-2008 στις 21:02 έγραψε...


    Παντα νυσταζα οταν ακουγα B.O.C. ..................
    το ιδιο μ'επιανε και με τους Pink Floyd...............


    Σοβαρά;;; {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}