ελληνική μουσική
    763 online   ·  210.850 μέλη
    sitzoune81
    06.05.2008, 19:57

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 06-05-2008 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-05-2008 στις 21:02 έγραψε...


    Παντα νυσταζα οταν ακουγα B.O.C. ..................
    το ιδιο μ'επιανε και με τους Pink Floyd...............


    Σοβαρά;;; {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}



    Ναι φιλε μου! σοβαρολογω, δεν κανω πλακα!
    παντα οταν επιχειρουσα να βαλω να ακουσω B.O.C. ή Pink Floyd με επιανε νυστα!!!
    δεν το καταλαβα ποτε.....
    Σεβαστες μπαντες κατα τ'αλλα ετσι ?! {#emotions_dlg.thumbup}


    Moonchild92
    06.05.2008, 20:00

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 06-05-2008 στις 19:57 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 06-05-2008 στις 19:00 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 05-05-2008 στις 21:02 έγραψε...


    Παντα νυσταζα οταν ακουγα B.O.C. ..................
    το ιδιο μ'επιανε και με τους Pink Floyd...............


    Σοβαρά;;; {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek}



    Ναι φιλε μου! σοβαρολογω, δεν κανω πλακα!
    παντα οταν επιχειρουσα να βαλω να ακουσω B.O.C. ή Pink Floyd με επιανε νυστα!!!
    δεν το καταλαβα ποτε.....
    Σεβαστες μπαντες κατα τ'αλλα ετσι ?! {#emotions_dlg.thumbup}



    Χωρίς συζήτηση...  {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}


    Moonchild92
    06.06.2008, 11:35

    Πήγε κανείς στην συναυλία χθες; Δεν μπόρεσα να πάω........ {#emotions_dlg.crying}


    kwstasagas
    06.06.2008, 12:29

    Μα .... βραδυές σαν τη χθεσινή είναι να τις χάνεις ?????

    Οι Blue Oyster Cult έκαναν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που ξέρουν να κάνουν : Επί 2 ώρες έστησαν ένα χορταστικό - απολαυστικό ΡΟΚ ΕΝ ΡΟΛ ΠΑΝΗΓΥΡΙ / ΠΑΡΤΥ !!!! Εγώ, όμως, θα αναφερθώ σε ένα μόνο πρόσωπο : 

    DONALD "BUC DHARMA" ROESER : Ο κοντούλης κιθαρίστας της μπάντας από το ξεκίνημά της .... Χθες στην κυριολεξία ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ !!!! Ήχος καθάριος και κρυστάλλινος .... Ροκ εν ρολ πινελιές γεμάτες ευρηματικότητα και δεξιοτεχνία .... Σολαρίσματα που ... ούτε που το καταλάβαινες για πότε από αργόσυρτα γινόντουσαν γρήγορα και "δαιμονισμένα" και για πότε από απαλοί ψίθυροι γινόντουσαν ανεμοστρόβιλοι .... Προσωπική - ταπεινή μου άποψη : Όσοι προπαθούν να εντρυφήσουν στα μυστικά της ηλεκτρικής κιθάρας, έπρεπε χθες να βρίσκονται από νωρίς στο Θέατρο Βράχων, για να πιάσουν θέση ΜΠΡΟΣΤΑ - ΜΠΡΟΣΤΑ και .... να μην ξεκολλήσουν το βλέμμα τους από τον κ. Roeser. Ναι, οι εκολλαπτόμενοι ηλεκτροκιθαρίστες έπρεπε να βρίσκονται εκεί, για να "ρουφήξουν" όσο το δυνατόν περισσότερο τον τρόπο με τον οποίο ο Dharma "γητεύει" την κιθάρα του, με τον οποίο τοποθετεί τα δάχτυλά του στα ακόρντα, με τον οποίο κάνει τις εναλλαγές στα σολαρίσματά του κλπ κλπ. Θα είχαν πάρα - πάρα πολλά να διδαχθούν !!! Ακόμη κι όταν αρκετή ώρα πριν τη συναυλία βρισκόταν πάνω στη σκηνή και κούρδιζε την κιθάρα του, ρύθμιζε τις παραμορφώσεις κλπ κλπ.... κι αυτό ΜΑΘΗΜΑ ήταν !!!! Είναι κρίμα που όταν γίνεται αναφορά στους 10 καλύτερους ροκ κιθαρίστες δεν συμπεριλαμβάνεται αυτός ο άνθρωπος .....

    Το άλλο που κρατάω από αυτή τη συναυλία ..... Όταν έπαιζε η μπάντα το GODZILLA, ο τραγουδιστής ERIC BLOOM μάς παρουσίασε τον μπασίστα - από τα νέα μέλη της μπάντας - πληροφορώντας μας ότι "έχει παίξει και με τους QUEEN, γι' αυτό ετοιμάσαμε κάτι για τους φίλους των Queen". Και .... ξαφνικά άρχισαν να πάιζουν ριφάκια και σολάκια από γνωστά τραγούδια των Queen !!!!!

    Το μόνο αρνητικό .... Οι φωνές του Eric Bloom και του Roeser δεν ακουγόντουσαν καλά, αρκετές φορές σκεπαζόντουσαν από τις κιθάρες και τα άλλα όργανα. Κι όμως .... μπροστά σε αυτό που ζήσαμε χθες, αυτό δεν ήταν παρά μια ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ !!!! Παρόλα αυτά, οι στιγμές που όλα τα μέλη της μπάντας τραγούδησαν μαζί - σαν χορωδία - κάποια τραγούδια, ήταν αρκούντως μαγικές και ξεχωριστές. Ω ναι, η μουσική - και ιδίως η ΡΟΚ - είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ .......  

     

     

     

     

     

     

     


    Moonchild92
    06.06.2008, 12:34

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 06-06-2008 στις 12:29 έγραψε...

    Μα .... βραδυές σαν τη χθεσινή είναι να τις χάνεις ?????

    Οι Blue Oyster Cult έκαναν με τον καλύτερο τρόπο αυτό που ξέρουν να κάνουν : Επί 2 ώρες έστησαν ένα χορταστικό - απολαυστικό ΡΟΚ ΕΝ ΡΟΛ ΠΑΝΗΓΥΡΙ / ΠΑΡΤΥ !!!! Εγώ, όμως, θα αναφερθώ σε ένα μόνο πρόσωπο : 

    DONALD "BUC DHARMA" ROESER : Ο κοντούλης κιθαρίστας της μπάντας από το ξεκίνημά της .... Χθες στην κυριολεξία ΠΑΡΕΔΩΣΕ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΑΙΞΙΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ !!!! Ήχος καθάριος και κρυστάλλινος .... Ροκ εν ρολ πινελιές γεμάτες ευρηματικότητα και δεξιοτεχνία .... Σολαρίσματα που ... ούτε που το καταλάβαινες για πότε από αργόσυρτα γινόντουσαν γρήγορα και "δαιμονισμένα" και για πότε από απαλοί ψίθυροι γινόντουσαν ανεμοστρόβιλοι .... Προσωπική - ταπεινή μου άποψη : Όσοι προπαθούν να εντρυφήσουν στα μυστικά της ηλεκτρικής κιθάρας, έπρεπε χθες να βρίσκονται από νωρίς στο Θέατρο Βράχων, για να πιάσουν θέση ΜΠΡΟΣΤΑ - ΜΠΡΟΣΤΑ και .... να μην ξεκολλήσουν το βλέμμα τους από τον κ. Roeser. Ναι, οι εκολλαπτόμενοι ηλεκτροκιθαρίστες έπρεπε να βρίσκονται εκεί, για να "ρουφήξουν" όσο το δυνατόν περισσότερο τον τρόπο με τον οποίο ο Dharma "γητεύει" την κιθάρα του, με τον οποίο τοποθετεί τα δάχτυλά του στα ακόρντα, με τον οποίο κάνει τις εναλλαγές στα σολαρίσματά του κλπ κλπ. Θα είχαν πάρα - πάρα πολλά να διδαχθούν !!! Ακόμη κι όταν αρκετή ώρα πριν τη συναυλία βρισκόταν πάνω στη σκηνή και κούρδιζε την κιθάρα του, ρύθμιζε τις παραμορφώσεις κλπ κλπ.... κι αυτό ΜΑΘΗΜΑ ήταν !!!! Είναι κρίμα που όταν γίνεται αναφορά στους 10 καλύτερους ροκ κιθαρίστες δεν συμπεριλαμβάνεται αυτός ο άνθρωπος .....

    Το άλλο που κρατάω από αυτή τη συναυλία ..... Όταν έπαιζε η μπάντα το GODZILLA, ο τραγουδιστής ERIC BLOOM μάς παρουσίασε τον μπασίστα - από τα νέα μέλη της μπάντας - πληροφορώντας μας ότι "έχει παίξει και με τους QUEEN, γι' αυτό ετοιμάσαμε κάτι για τους φίλους των Queen". Και .... ξαφνικά άρχισαν να πάιζουν ριφάκια και σολάκια από γνωστά τραγούδια των Queen !!!!!

    Το μόνο αρνητικό .... Οι φωνές του Eric Bloom και του Roeser δεν ακουγόντουσαν καλά, αρκετές φορές σκεπαζόντουσαν από τις κιθάρες και τα άλλα όργανα. Κι όμως .... μπροστά σε αυτό που ζήσαμε χθες, αυτό δεν ήταν παρά μια ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ !!!! Παρόλα αυτά, οι στιγμές που όλα τα μέλη της μπάντας τραγούδησαν μαζί - σαν χορωδία - κάποια τραγούδια, ήταν αρκούντως μαγικές και ξεχωριστές. Ω ναι, η μουσική - και ιδίως η ΡΟΚ - είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ .......  

     

     



    Καταραμένες εξετάσεις......!{#emotions_dlg.mad}


    musicathy
    29.08.2008, 19:43

    Πολύ μ'αρέσουν ....Κόλλησα και με το White Flags τώρα τελευταία...Ξανά...


    MakisBOC
    10.01.2010, 07:05
    εφηυραν για αυτους τον ορο HEAVY METAL το 1972... τους ανοiγαν τις συναυλιες οι KISS,ACDC,UFO,AEROSMITH,MOTORHEAD εφευραν τα laser shows επι σκηνης και πρωτοφορεσαν "μεταλλικες" ενδυμασιες (δερματινα,καρφια κλπ) εποχες που οι αλλοι ασχολουνταν ακομα με το WOODSTOCK (1971-72) ειναι οι ΦΟΒΕΡΟΙ BLUE OYSTER CULT
    MakisBOC
    10.01.2010, 07:09
    οταν οι ACDC ηταν support band των BOC..τους ζητησαν να παιξουν με τους ενισχυτες τους ομως οι BOC αρνηθηκαν..και οταν το 1981 επαιξαν οι BOC στο ΜΟNSTERS OF ROCK με ACDC,WHITESNAKE..IRON MAIDEN ..κλπ εβαλαν οι ACDC (που δεν ειχαν ξεχασει το παρελθον..) εναν τεχνικο τους να τους καψει εναν ενισχυτη και τους προκαλεσαν μεγαλη ζημια κανοντας ηχητικο σαμποταζ στην εμφανιση τους
    rollinngstone
    19.01.2010, 22:26

    Πολύ ωραία αυτά που γράφεις MakisBOC. Aπ' ότι φαίνεται τρέφεις μεγάλη αγάπη για αυτή την μπάντα για να ξέρεις τόσες πληροφορίες και σε ευχαριστώ που  μας τις μαθαίνεις

    Έτσι κι αλλιώς οι Blue Oyster Cult είναι μια από τις αγαπημένες μου μπάντες και μια από τις πρώτες που είχα επαφή με την ροκ και έτσι είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί της!!!!

    Κάθε δίσκος αυτής της μπάντας είναι υπέροχος. Μόνο στη δεκαετία του '80 μας τα χάλασαν με το Revolution by Night το 1983 και το Club Ninja το 1986. Eκτός από αυτούς τους δύο, σχεδόν όλοι οι άλλοι είναι θησαυρός. Αξέχαστο θα μου μείνει το Astronomy και θα παραμείνει στο μυαλό μου ως ένα από τα καλύτερα τραγούδια που έχω ακούσει. Εξάλλου ολόκληρος ο δίσκος, το Secret Treaties που συμπεριλαμβάνει το Astronomy είναι ανεπανάληπτος και ένα από τους καλύτερους στην ιστορία της rock. Μαζί με το Tyrrany and Mutation αποτελεί μια εξαιρετική διλογία. Επίσης πολύ καλό το Agents of Fortune αν και λίγο υπερτιμημένο απ' ότι αξίζει, εξ' αιτίας του Don' t Fear The Reaper, αλλά αφού και το εν λόγω κομμάτι είναι υπέροχο, γιατί να μην αξίζει ο δίσκος; Επίσης μου αρέσει πολύ και το Fire Of Unknown Origin του 1981 που ανήκει στους τρεις καλύτερους τους κατά τη γνώμη μου. Αλλά οι πραγματικές υπερκομματάρες βρίσκονται στο ομώνυμο δίσκο τον Blue Oyster Cult, που περιέχει τα αριστουργήματα Cities In Flame και το Τhen Came The Last Days Of May, που ίσως είναι και το καλύτερο κομμάτι τους, κατά τη γνώμη μου.

    Τέλως πάντων ότι υπάρχει από Blue Oyster Cult είναι καλό, εκτώς από κάτι μετριότατα δισκάκια του '80 (μα καλά τι έπαθαν όλοι τότε;;) το Revolution By Night και το Club Ninja, που μπορεί και να το προτιμούν πολύ αλλά δε μ' αρέσει σχεδόν καθόλου.

    Όσο για τα live άλμπουμ το καλύτερο για μένα είναι το On Your Feet Or On Your Knees. Έχει πραγματικά πάρα πολύ καλές εκτελέσεις τραγουδιών, ορισμένες μάλιστα καλύτερες από τις κανονικές studio. Το εν λόγω δίσκο μάλιστα τον έχω σε βυνίλιο. O δίσκος αυτός μάλιστα άκουσα δεν είχε κυκλοφορήσει στην Ελλάδα, παρά μόνο σε λίγα αντίτυπα εισαγόμενα. Έτσι είμαι περήφανος που έχω αυτό το σπάνιο απόκτημα στη συλλογή μου!!!

    Το μοναδικό παράπονο που έχω από του ΒΟC είναι ότι από το 2001, που κυκλοφόρησαν το The Curse of The Broken Mirror δεν έχουν βγάλει από τότε νέο υλικό. Έχω ακούσει μάλιστα ότι η δισκογραφική εταιρία τους έχει απολύσει (!), αλλά πραγματικά δεν είμαι βέβαιος αν αληθεύει....

    Πριν από ένα μηνα όταν ήρθαν για μια συναυλία στη Θεσαλονίκη και στην Αθήνα, αλλά (που, γκαντεμια) το έμαθα τελευταία στιγμή, αλλιώς θα πήγαινα και δεμένο να με είχαν!!!

    Την άλλη φορά που οι BOC θα έρθουν ξανά στην Ελλάδα, θα πάω ,το υπόσχομαι, οπωσδήποτε!!!!


    MakisBOC
    22.01.2010, 02:01
    ναι οντως ετσι..στη δεκαετια του 70 ηταν ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ συγκροτημα εκει ψηλα με Deep Purple και Led Zeppelin σε δημοτικοτητα παρολο το διαφορετικο underground image που ειχαν και την "δυσκολη" θεματολογια.. αυτο που συνεβη στα 80ς ηταν οτι απελυσαν τον drummer τους -κ δημιουργο της μπαντας μαζι με τον Μπακ Νταρμα - Αλμπερτ Μπουσαρντ..ηταν ισως ο βασικοτερος συνθετης σε οτι εχει να κανει με το "μυστηριο" που τους περιτυλιγε..ο Μπακ ηταν/ειναι ο μουσικος συνθετης..ο Αλμπερτ ηταν "μανουλα" στη θεματολογια και το ιματζ αυτο.. αγαπω ολα τα αλμπουμ τους αλλα εχεις δικιο οσον αφορα το CLUB NINJA που θεωρειται το χειροτερο τους ειδικα με την ανουσια επιλογη τους (της εταιρειας τους..CBS) να βαλουν ηλεκτρικα ντραμς..πραγμα που τους εφερε και σε ριξη με τον τοτε ντραμερ τους Ρικ Ντονευ ο οποιος εφυγε (του ειχαν ζητησει να φερουν αλλον στις ηχογραφησεις κι αυτος να ειναι ο τουρ-ντραμερ..)..παρολα αυτα υπαρχουν μερικα καλα κομματια ακομα κι εκει.."Perfect Water".."Beat'em up".."Shadow Warrior"..(το οποιο αμα το ακουσεις στην ντεμο εκτελεση με αλλους στιχους και τιτλο "I'm a rebel i love Heavy Metal"..και κανονικα ντραμς..θα παθεις πλακα...επισης εκλημα..που δεν εβαλαν στο δισκο ενα πολυ καλο κομματι που τους εδωσαν οι DREAM SYNDICATE..το "Wings of Mercury"..το οποιο υπαρχει μονο σε live bootlegs.. Για το "REVOLUTION BY NIGHT" διαφωνω..εχει 3-4 απο τα ΠΙΟ αγαπημενα μου κομματια..."Shadow Of California".."Feel the thunder".."Take me Away".."Shooting Shark"..ενω η παραγωγη απο τον BRUCE FAIRBAIN ειναι ΤΕΛΕΙΑ..ο καλυτερος ηχος που ειχαν ποτε..ειδικα οι μεταλλικες κιθαρες ξυραφι με τα "ψαγμενα" μυστηρια keyboards..ειναι αλλο πραμα.. το SECRET TREATIES θεωρειτο για ΠΟΛΛΑ χρονια ΔΙΕΘΝΩΣ ενας απο τους 10 καλυτερους δισκους ΟΛΩΝ των εποχων.. το IMAGINOS που βγηκε το 1988 γραφτηκε (το υλικο) εκεινη την εποχη..ειναι κονσεπτ ΛΠ..και ειχαν σκοπο τοτε (1975-76) να το κανουν ΤΑΙΝΙΑ οπως εκαναν οι WHO με το TOMMY και οι LED ZEP..το λαθος τους ηταν πως το 1976 αλλαξαν τον ηχο τους για να εχουν λιγο πιο μεγαλη απηχηση και παρολο που η ποιοτητα στη μουσικη τους ΔΕΝ στερεψε ΠΟΤΕ..εχασαν τους ΣΚΛΗΡΟΠΗΡΥΝΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΛ φανς/ιματζ που ειχαν.. το ON YOUR FEET OR ON YOUR KNEES..ειναι οτι ακους..δεν εχει υποστει ΚΑΜΜΙΑ επεξεργασια σε στουντιο κλπ.. θυμαμαι πιτσιρικας οτι ακομα κι εδω στην Ελλαδα το 1980-81 ο Buck Dharma θεωρειτο ενας απο τους 10 μεγαλυτερους κιθαριστες ΟΛΩΝ των εποχων..(οχι αδικα..) ΔΕΝ εχουν δισκογραφικη εταιρεια απο το 2003-04 (CMC) ..κι ενω εχουν υλικο θελουν να εχουν καλη προταση..μιλαω μαζι τους και μου εχουν πει οτι δεν τους ενδιαφερει να πουλανε δισκους μεσω ιντερνετ κλπ οπως κανουν αλλοι..προτιμουν να ειναι σε τουρνε για παντα..παρολα αυτα οποιος αποφασισει να ασχοληθει ΣΟΒΑΡΑ μπορει να βρει μεσω ιντερνετ ebay ..κι απο τους φανς στην Αμερικη ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΑ πραγματα και bootlegs με πολυ καλο ηχο..η παραλληλες μπαντες με μελη τους με πολυ καλα κομματια..η συμμετοχες τους σε εκτακτες κυκλοφοριες (πχ περσι μελη τους συμμετειχαν σε TRIBUTE των MOTORHEAD...LED ZEPPELIN..και πιο παλια..METALLICA και αλλα πολλα..) Στην Ελλαδα εχουν δωσει 7 συναυλιες συνολικα (1987,1995,2008,2009) το 1987 την πρωτη μερα ειχαν τουλαχιστον 7,000 κοσμο στη Λεωφορο.. το ΑΣΤΡΟΝΟΜΥ ειναι οντως φοβερο κομματι..και οι 2 versions toy (1974,1988) οποιος γουσταρει να μαθει πολλα για αυτους και ακουσει ΠΟΛΛΑ και ΔΙΑΦΟΡΑ...δεν εχει παρα να εγγραφει στη σελιδα που εχουμε φτιαξει στο facebook BLUE OYSTER CULT Greek Fan Club και ισως ανοιξει ενας κοσμος..μαγικος..
    MakisBOC
    22.01.2010, 03:26
    πως ανεβαζεις φωτος στα αλμπουμ ??
    rollinngstone
    22.01.2010, 15:25

    Για το πώς βάζεις φωτογραφίες στα άλμπουμ, δεν έχω ιδέα. Αν το ήξερα θα το έκανα και εγώ. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου. Οι BOC είναι μεγάλη μπάντα και αδηκούνται που δεν τους έχουν τοποθετήσει τουλάχιστον στις 20 καλύτερες

    Για το Revolution By Night, που λες είναι όντως καλούτσικο δισκάκι, γιατί έχει μέσα κάποια πολύ καλά κομμάτια, όπως το Shooting Shark και το Take Me Away, αλλά γενικά σε σύγκριση με κάποια της δεκαετίας του 70 δεν είναι τίποτε. Θα συμφωνήσω κιόλας, που λες ότι έχει πολύ καλό ήχο. Για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, απλά τον θεωρώ σε σύγκριση με κάποια άλλα άλμπουμ τους κατώτερο. Σαν το Mirrors του 1979 ένα πράγμα, ο οποίος κατά τη γνώμη μου είναι ο πιο "ελαφρός" τους δίσκος.

    Παρέλειψα επίσης να αναφερθώ στον Imaginοus του 1988 , που είναι ΔΙΣΚΑΡΑ. Πολλά κοματια εκεί μέσα είναι εξαιρετικά (π.χ Del Rio Song). Για αυτόν τον δίσκο μάλιστα είχα ακούσει ότι ο Albert Bouchard ήθελε έναν προσωπικό δίσκο και είχε ετοιμάσει το Imaginous. Αυτός ο δίσκος θα γινόταν μάλιστα διπλός, αλλά η δισκογραφική εταιρία του είπε ότι θα τον κυκλοφορούσε μόνο επί την φίρμα "Βlue Oyster Cult".

    Για τους επόμενους, τον Heaven Forbid (1998) και τον The Curse Of The Broken Mirror  (2001), δεν έχω και πολλά να πω εκτός του ότι πρόκειται για υπέροχοι δίσκοι και οι δύο.


    -----------------
    ...αλλά δεν πειράζει. Δεν πειράζει γιατι οι BOC είναι ωραίοι. Γιατί γουστάρω να ακούω τον Bloom να λέει "Cities On Flame With Rock 'n' Roll"...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : rollinngstone στις 22-01-2010 19:57 ]


    rollinngstone
    22.01.2010, 19:53

    Πάντως, οι Blue Oyster Cult είναι πάρα πολύ καλο συγκρότημα. Να φανταστείτε τόσα live έχουν κυκλοφορήσει και όλα είναι ένα κι ένα.

    Στη σελίδα του συγκροτήματος μπορεί κάποιος να βρει και πληροφορίες για την ιστορία τους, την δισκογραφία τους, για τα μέλη που πέρασαν από το γκρουπ. Επίσης αναφέρονται και τα bootleg του συγκροτήματος, που περιέχουν γνωστά αλλά και ακυκλοφόρητα κομμάτια. Δυστυχώς δεν έχω κάποια από αυτά τα bootleg, για να πω άποψη για αυτά.

    Επίσης έχει βγει ένας δίσκος που ηχογραφήθηκε όσο ακόμα λεγόνταν Stalk Forrest τον Electra Recordings. Για αυτόν τον δίσκο έχω οργώσει το ίντερνετ για να τον κατεβάσω, καθώς και δε νομίζω να υπάρχει στα δισκοπωλεία της γειτονιάς μου. Μήπως κάποιος ξέρει πού μπορώ να τον βρω ΤΖΑΜΠΑ, στον κυβερνοχώρο;;;;

    Έχω πάντως ακούσει ότι είναι πολύ καλός....

    Ακούω πολλούς εδώ στο MusicHeaven να μιλάν για το καλύτερο line - up της μπάντας. Για μένα είναι οι:

     

    * Buck Dharma

    * Albert Bouchard

    * Eric Bloom

    * Joe Bouchard

    * Allen Lanier

     

    Επίσης έχω ακούσει ότι έχουν περάσει πολύ καλύτερα μέλη από την μπάντα, αλλά δεν ξέρω τι να πω, γιατι - πολύ δυστυχως - δεν έχω δει ποτέ τους ΒΟC live αν και έχουν έρθει στην Ελλάδα χίλιες φορές και οι σημαντικότεροι και οι καλύτεροι δίσκοι τους, κυκλοφόρησαν με το παραπάνω line - up.

    Tέλως πάντων για εμένα οι καλύτεροι δίσκοι τους είναι με χρονολογική σειρά

    * Τyrrany & Mutation

    * Secret Treatiew

    * Fire Of Unknown Origin

     

    Ο Fire Of Unknown Origin ήταν κάτι το μοναδικό. Δε νομίζω κάποιος να περίμενε κάτι τέτοιο μετά από τα Mirrors και Cultusaurus Erectus. Όχι ότι είναι άσχημα άλμπουμ, αλλά το Fire τα αφήνει μίλια πίσω καθώς περιέχει μερικά από τα καλύτερα τραγούδια της μπάντας, όπως τα Joan Crawford, Vetern Of Psychic Wars και το μοναδικό Burnin' For You. Το εν λόγω κομμάτι προοριζόταν για το άλμπουμ του Dharma, Flat Out (το οποίο παρεπιπτώντος δεν το έχω ακούσει), αλλά τελικά μπήκε στο Fire. Το Fire, μάλιστα όπως και ο προκάτοχος του, είχε σαν παραγωγό τον Martin Birch, που έκανε παραγωγές σε άλλα hard rock και heavy metal, αφήνοντας έτσι πίσω τον Sandy Pearlman, που πήγε παραγωγός στους Black Sabbath. Κρίμα όμως που o Fire ακολουθήθηκε από μια κατώτερη συνέχεια...

    Αν δεν έφευγε ο Bouchard, ίσως να μην συνέβαιναν όλα αυτά.... αλλά δεν πειράζει. Δεν πειράζει γιατι οι BOC είναι ωραίοι. Γιατί γουστάρω να ακούω τον Bloom να λέει "Cities On Flame With Rock 'n' Roll"...


    MakisBOC
    22.01.2010, 23:41
    ωραιος RollingStone..σωστος.. τελικα βρηκα το πως γινεται με τις φωτος..ανεβασα χτες μερικες..θα ανεβασω κι αλλες σημερα-αυριο και πιο μετα.. το IMAGINOS ξεκινησε να ηχογραφειται το 1982..απο τον Αλμπερτ..επαιξαν μαζι του οι μουσικοι..Tom Mandel (Dire Straits)..Joe Satriani...Robbie Krieger (DOORS)..και αλλοι.. το 1986-87 πηγε τις κασσετες στην CBS αλλα δεν τους αρεσαν τα φωνητικα (δεν ειχαν και πολυ αδικο..εχω το ντεμο ΛΠ..) του..και ο Perlman του προτεινε (μαζι με την εταιρεια) να δωσουν τις κασσετες στους BOC και να βαλουν φωνητικα και οργανα οπου νομιζουν..και του υποσχεθηκαν οτι θα τον επαιρναν πισω στη μπαντα..ετσι κι εγινε μονο που δεν γυρισε ΠΟΤΕ πισω στην μπαντα..(του την εφεραν..)..η ΜΟΝΗ φορα που γυρισε ηταν το 1984 οταν εφυγε ο Ρικ Ντονευ και ειχαν τουρνε στην Καλιφορνια και δεν προλαβαιναν να βρουν ντραμερ κι αυτος ηταν ο μονος που ηξερε το σετ..παλι νομιζε οτι θα επιστρεψει αλλα..(α ρε Bloom..) το HEAVEN FORBID ξεκινησε να ηχογραφειται το 1992..και τελικα μπηκαν στο στουντιο το 1997-98.. το 1992 κυκλοφορησαν το CD "Bad Channels" που ειναι σαουντρακ ταινιας με ΟΥΦΟ (μαλακια ταινια τελειως..χαλια) αλλα εχουν ηχογραφησει 2 METAL ΚΟΜΜΑΤΑΡΕΣ.. το "Demon's kiss"..k "When the horsemen arrive" μαζι με τα 28 λεπτα μουσικης της ταινιας που ειναι ηχογραφημενη απο τον Buck Dharma.. Επισης το 1994 κυκλοφορησαν το CD "CULT CLASSIC" που λανθασμενα νομιζουν πολλοι οτι ειναι συλλογη..ειναι ΝΕΕΣ ηχογραφησεις με ΦΡΕΣΚΟ/ΝΕΟ ηχο παλιων κομματιων τους..ορισμενα με καποιες αλλαγες.. το αλμπουμ των STALK FORREST GROUP εχει κυκλοφορησει σε 3 φορματ.. 1) 2001 RHINO RECORDS..16 tracks (me ta demo)..ΦΟΒΕΡΟ!!! εχει τρομερο βιβλιαρακι μεσα τους στιχους και φωτος τους απο εκεινη την εποχη -1971-..ψυχεδελικο ροκ..(αλλωστε η ELECTRA τους προοριζε για αντικαταστατες των DOORS) ..φοβερος ηχος..ΤΕΛΕΙΑ ΟΛΑ..δυστυχως βγηκε σε 5,500 κοπιες και πλεον υπαρχει αραια και που ΜΟΝΟ στο ebay αλλα ακριβο ΠΛΕΟΝ..το εξωφυλλο ειναι καπως πρασινο (δασος).. 2) σε βινυλλιο (λευκο εξωφυλλο με μπλε γραμματα το ονομα τους και ο τιτλος)..δεν εχει τα ντεμο κλπ του ανωτερου CD..οχι τοσο τελειος ο ηχος..υπαρχει στο ebay kai www.cdnow.com 3) το ανωτερω βινυλλιο ΜΟΛΙΣ βγηκε και σε CD.. www.amazon.com www.cdnow.com επειδη εχω και τα τρια σου συστηνω το πρωτο..ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ειδικα το κομματι "Arthur Comics" (επαιξαν περσι στις ΗΠΑ και το 1981..)..υπαρχει επισης και η πρωτη/διαφορετικη εκτελεση του "I'm on the lamb"..η μπαντα ηταν τοτε οι BOC οπως τους μαθαμε στα 70ς ..o Βloom μολις ειχε αντικαταστησει τον LES BRAUNSTEIN... o Martin Birch ηταν στους DEEP PURPLE και μετα στους IRON MAIDEN... to CULTOSAURUS ERECTUS θεωρειται απο πολλους το καλυτερο μετα το SECRET TREATIES καθως ηταν και η επιστροφη στις ριζες τους..και η τουρνε εκεινη την εποχη εμεινε στην ιστορια..ειχαν και τους BLACK SABBATH ως support band !!! ομως στην πορεια δημιουργησαν πορβλημα αυτοι και δεν ηταν καθολου φιλικοι μαζι τους (εκτος απο τον Ντιο) και απαιτησαν να ειναι αυτοι πρωτο ονομα (παρολα τα συμβολαια..κλπ)..τελικα οi BOC για να μη διαλυθει η τουρνε δεχτηκαν το εξης : το ενα βραδυ να βγαινουν πρωτα αυτοι και το αλλο βραδυ οι SABS.. επισης κατι σχετικο με ΕΛλαδα που δεν το ξερουν πολλοι..οι αδελφοι Bouchard περασαν 6 μηνες της ζωης τους στην Ελλαδα !!! (Θεσσαλονικη) καθως ο πατερας τους (50ς..) ηταν στρατιωτικος και δουλευε εκει..
    rollinngstone
    23.01.2010, 10:27

    Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου, σχετικά με το άλμπουμ που ψάχνω. Θα τις έχω υπ' όψην μου.

    Το Bad Channels πάλι ούτε το έχω ακούσει, όπως και το Cult Classics, που νόμιζα ότι ήταν συλλογή, από τις ένα σωρό που κυκλοφορούν για τους BOC.

    Τώρα θα ήθελα να αναφερθώ στο πασίγνωστο σήμα τον BOC, τον σταυρό, που είναι το σύμβολο του Κρόνου. Καλά μιλάμε για φοβερό σύμβολο!! Ο σχεδιαστής Gawlic, το εμπνεύστηκε και πραγματικά ταίριαζε ΑΠΟΛΥΤΑ με του BOC. Εμφανίζετει σε όλα τα άλμπουμ τους σχεδόν

    Στο πρώτο στο κέντρο

    Στο δεύτερο στη κορυφή της πυραμίδας

    Στο τρίτο στο φτερό του διαστημόπλοιου

    Στο τέτερτο στον τοιχο

    Στον πέμπτο στην άκρη του εξωφύλλου

    Στον έκτο στο κέντρο

    Στον Cultucaurus δεν το έχω προσέξει

    Στον Fire, στα ράσα των εξωγήινων

    Στον Revolution, χαραγμένος στο ντουβάρι

    Στον Club Ninja είναι ολόκληρο το διαστημόπλοιο (το χειρότερό τους εξώφυλλο, κατά τη γνώμη μου)

    Στον Imaginos σχεδιασμένο δίπλα από τον τίτλο

    Στο Heaven Forbid, στην ευρωπαική έκδοση, στο σκήπτρο της κοπέλας, γιατί στην αμερικάνικη με τον τύπο που λιώνει το πρόσωπό του δε το έχω προσέξει

    Στο Curse δεν το έχω προσέξει

    Πάντως πολλά από τα εξώφυλλά τους είναι μοναδικά και εμπνευσμένα!!!!


    MakisBOC
    23.01.2010, 22:00
    Στο CURSE το εφωφυλλο το εχει σχεδιασει ο Ελληνοαμερικανος IOANNIS που τον γνωρισα στο Λονγκ Αιλαντ σε μια συναυλια τους το 2006 Φεβρ. και με εβαλε για λιγο και τους ειδα απο το πλαι της σκηνης καθως επαιζαν λαιβ.. στο HEAVEN FORBID το συμβολο ειναι μεσα στο ματι του τυπου (φαινεται σα να γυαλιζει λιγο)..στο CULTOSAURUS ειναι πανω στο διαστημοπλοιο (στο βινυλλιο γιατι στο CD δεν υπαρχει).. σε ολα τα αλμπουμ τους εμφανιζεται και ειναι ΑΡΧΑΙΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΥΜΒΟΛΟ του ΚΡΟΝΟΥ και συμβολιζει και το χαος..μετα ηταν συμβολο και μαυρης μαγειας κι επισης εμφανιζεται και στην ταινια τρομου το 1980 του Καρπεντερ (παιζει κι ο Αλις Κουπερ) "Prince of Darkness".. το δευτερο αλμπουμ τους ειναι το μοναδικο που αναγραφονται ως "THE" Blue Oyster Cult.. το εξωφυλλο του MIRRORS δεν ειναι φωτο αλλα ζωγραφια !!! μαλιστα το συννεφακι που βλεπεις εκει δεν ειναι απο χρωμα αλλα απο το σπερμα του ζωγραφου !!! ..το απλωσε.. οτι αλλο θες εδω ειμαστε... αμα θες και μεσω ε-μαιλ οπου στελνω ειδησεις τους που και που και αλλα..
    rollinngstone
    23.01.2010, 22:19

    Πραγματικά πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά. Ειδικά εκείνο με το σπέρμα του ζωγράφου, με άφησε άφωνο!!! Σε ευχαριστώ που με ενημερώνεις για αυτήν την μπάντα, γιατί όντως πρόκειται για ωραίες λεπτομέριες που αξίζει να τις ξέρεις!!

    Όσο για το σήμα του Κρόνου στα λαιβ άλμπουμ τους:

    Στο On Your Feet Or On Your Knees στο σημαιάκι στη μαύρη λιμουζίνα

    Στο Some Enchanted Evening στο χαλινάρι του αλόγου

    Στο Extraterrestrial Live στο διαστημόπλοιο

    Στο A long Day's Night στο έδαφος, σαν προβολή

     

    Επίσης έχεις καμιά γνώμη για το live άλμπουμ τους Nail You Down;; Είναι bootleg και δεν το έχω ακούσει. Το έχω δει όμως στο ίντερνετ σαν free download και σκέφτομαι να το αποκτήσω.


    MakisBOC
    24.01.2010, 02:05
    Ναι βεβαια..ειναι ενα λαιβ του 1983 απο την Καλιφορνια (Πασαντενα)..ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ..το εχω σε 2-3 διαφορετικες εκδοσεις..αν θυμαμαι καλα αυτο που αναφερεις ειναι και το μοναδικο που εχει μεσα το κομματι "Feel the thunder" απο το REVOLUTION BY NIGHT..τα αλλα bootlegs απο το σωου αυτο ( 1) Rock N Roll Reapers 2) .. μου διαφευγει ο τιτλος -θελω προπονηση- δεν το εχουν . Απο ολα τα bootlegs τους που εχω (γυρω στα 200-250) πιστευω οτι το καλυτερο ΗΧΗΤΙΚΑ ειναι ενα του 1991 στο EMPIRE CONCERT CLUB USA..αν τυχον το βρεις πουθενα ..ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ηταν λαιβ μεταδοση μεσω ραδιο..και μονο να ακους τον Bloom να λεει απο το μικροφωνο "και για ολους εσας που δε μπορειτε να ειστε εδω αποψε αλλα μας ακουτε απο το ραδιο.." σε βαζει στην ατμοσφαιρα.. Επισης ενα αλλο φοβερο λαιβ ειναι απο το 1986 -Καλιφορνια- οπου παιζουν πολλα του CLUB NINJA (Dancin in the ruins,White FLags,Shadow Warrior) + Wings of Mercury... Take me away με φοβερη εισαγωγη keyboards απο τον Tommy Zvoncheck και διαστημικους ηχους προσγειωσης ΟΥΦΟ κλπ την ωρα που ο Μπλουμ λεει την ιστορια... κι αυτο ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ εγω στα συνιστω..τωρα απο τη στιγμη που βρισκεις κατι και free download δε χρειαζεται να με ρωτας..
    rollinngstone
    24.01.2010, 12:08

    Επίσης να πω και κάτι άλλο για το σύμβολο του Κρονου. Συμβολίζει το δερεπάνι που χρησιμοποίησε ο Κρόνος για να τιμωρήσει τον πατέρα του τον Ουρανό που καρατούσε φυλακισμένα τα αδέρφια του και αυτόν κόβοντάς του τους όρχεις!!!

    Επίσης το συγκεκριμένο σύμβολο εμφανίζεται και στην ταινία Οι δέκα πληγές.

    Πάντως πολύ μυστηριώδες σύμβολο ε;;;

    Ένα 'αλλο επίσης πολύ καλό live άλμπουμ τους είναι το live 1976, που κυκλοφόρησε το 1994 σε DVD και περιέχει πάρα πολύ καλά τραγούδια συν μια τεράστια εκτέλεση του τραγουδιού This Ain' t The Summer Of Love, που βρίσκεται στο Agents Of Fortune (1976).

    Τι να πω... Από δυο λεπτά που κρατάει το κομμάτι, το κάναν να κρατάει παραπάνω από δέκα λεπτά!! (Βεβαίως το μεγαλύτερο κομμάτι της εκτέλεσης είναι αυτοσχεδιασμοί κλπ.)

    Σε ευχαριστώ επίσης για τις πληροφορίες σχετικά με το Nail You Down.

    Μα καλά πόση μεγάλη συλλογή έχεις από Blue Oyster Cult!!!;;;


    kwstasagas
    24.01.2010, 12:19

    Μάκη, πολύ ωραίο το βίντεο από τη συναυλία των BOC στο ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ, με τον Buch Dharma να γητεύει την κιθάρα του [αυτό που μου 'χει κάνει εντύπωση, ακόμη κι από το λάιβ του 1995, είναι ότι η κιθάρα του είναι ... χωρίς κλειδιά !!!] .... Ο ήχος της κιθάρας στο ΘΕΑΤΡΟ ΒΡΑΧΩΝ βγήκε κρυστάλλινος. Δυστυχώς, όμως, δεν συνέβη το ίδιο και με τις φωνές ....

    Όπως έγραψα και στο review μου για τη συναυλία αυτή, μού είχε κάνει εντύπωση ότι ο Buck, περίπου μισή ώρα - ίσως και παραπάνω - πριν τη συναυλία, βγήκε στη σκηνή και ... ρύθμιζε τους ενισχυτές, κούρδιζε τις κιθάρες του κλπ κλπ .... Μάλιστα, είχε μαζί του και μία - νομίζω ακουστική - κιθάρα με ένα περίεργο σχήμα, την οποία κούρδισε κι αυτήν !!! Όμως .... τελικά στη συναυλία δεν έπαιξε με αυτήν την κιθάρα [αφήνοντάς μας με τη "γλύκα" .... ] .......