ελληνική μουσική
    743 online   ·  210.847 μέλη

    Ψάχνω τρόπο να πουλήσω γνήσιο βιολί Stradivarius

    kos-berSM
    05.05.2008, 22:31

    Γνωριζεί κάποιος, κάποιον που να ψάχνει να αγοράσει βιολί stratibarius 1738 ?

    Ειναι ανάγκη να ποθλιθεί άμεσα αλλα χορής να μας πιάσουν τον ποπό!

    Ειναι κατασκευασμένο στην κρεμόνα της Ιταλίας το 1738, απο τον antonio stratibari ξεκίνισε η κατασκεβή του αλλα ολοκλιρόθικε απο τους μαθιτές της σχολης του και συνοδέβεται απο ένγραφα (χαρτιά) γνυσιότιτας (εχει σταλθεί για εξεταση με την μέθοδο άνθρακα14 το δεκ. 2004). Ευχαριστώ και ΣΥΝΓΝΟΜΗ για τα πολλά ορθογραφικά μου. ΚΩΣΤΑΚΗΣ..

    Μια μικρή αναφορά στον Antonio strativari...

    Ο Αντόνιο Στραντιβάρι πέρασε σχεδόν ολόκληρη τη ζωή του στην Κρεμόνα. Παντρεύτηκε δυο φορές, έκανε επτά παιδιά, εργάστηκε ως και μετά τα ενενήντα του, και κατασκεύασε πάνω από χίλια βιολιά, βιολοντσέλα και βιόλες. Διακόσια πενήντα χρόνια μετά τον θάνατό του, σώζονται περίπου τα εξακόσια από αυτά, και είναι τα πιο ακριβά βιολιά στον κόσμο. Οι μεγάλοι ερμηνευτές τα λατρεύουν, όταν πουλιούνται αποφέρουν τεράστια ποσά, ενώ η ηχητική χροιά και η ομορφιά τους έχουν γίνει θρύλος. Κάθε μεταγενέστερος οργανοποιός έχει προσπαθήσει να τα φτάσει. Ουδείς το κατάφερε.

    Είναι μια ιστορία αγάπης και απογοήτευσης, προσεχτικών πλαστογραφιών και ανήθικων εμπόρων, μια ιστορία αξεπέραστων ταλέντων και αψήφιστης γενναιοδωρίας, πάθους, και δόξας. Τελικά, είναι η ιστορία του πώς η δεξιοτεχνία και η επιμονή οδήγησαν έναν άνθρωπο να αναζητήσει, και κάποιες φορές να φθάσει, στην τελειότητα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 05-05-2008 22:51 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kos-berSM στις 06-05-2008 16:28 ]


    vouliakis
    05.05.2008, 23:12

    Είσαι σίγουρος πως είναι Stradivarius και όχι κάποια τσέχικη απομίμησή του? Αν όντως είναι, τότε η αξία του θα πρέπει να είναι κάποια …εκατομμύρια ευρώ. Το μοναδικό strad του 1736 που γνωρίζω είναι το «Muntz» (ένα από τα τελευταία του Stradivari,  ο οποίος πέθανε το 1737) και το οποίο ανήκει στο Nippon Music Foundation που το έχει «δανείσει» στην Arabella Steinbacher.

    Σίγουρα δεν μας κάνεις πλάκα, ε?


    kos-berSM
    06.05.2008, 16:46

    vouliakis σε ευχαριστώ κατ αρχήν για την ανταπόκριση σου. Έκανα ενα τραγικό λάθος στην ημερομινία (διότι δεν ανικεί σε μένα 100% αλλα στον θείο μου που θέλει να το πουλίσει και εγώ θα εχω απολαβές)  το βιολί ειναι 1738, Ένα χρόνο μετα το θάνατο του Αντονιο Στατιβαρι τελιομένο απο τους μαθιτές του.

    Παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας για οτι γνωρίζετε για αυτα τα βιολιά διότι το μονο που ξέρω ειναι οτι εχω ενα στην κατοχή (μου) με χαρτιά γνισιότιτας που θέλω να πουλίσω και δεν ξέρω που, πως, ποσο, τίποτα. (παρα μόνο καποιες πλιροφορίες απο το διαδίκτιο επιγραματικά).


    JaNick
    06.05.2008, 20:59

    Wow!!! Φίλε μου νομίζω οτι γίνεσαι σιγά σιγά εκατομμυριούχος...

    Θα ήταν δύσκολο να έχουμε μια φωτογραφία του??? Μόνο προς τέρψιν των οφθαλμών μας... (Πλακίτσα)


    katurunen
    06.05.2008, 21:35

    ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ φωτο! Θέλω να το αγγίξω... {#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.blush}


    tago
    06.05.2008, 21:36

     

    Φίλε μου αν τα πράγματα είναι πράγματι έτσι όπως μας τα λες, ο μόνος τρόπος για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο είναι να απευθυνθείς σε έναν από του οίκους πλειστηριασμών του εξωτερικού, πράγμα που μπορείς να κάνεις μέσω διαδικτύου ψάχνοντας το λίγο.


    kos-berSM
    08.05.2008, 19:51

    ok Παιδιά. Οταν καταφέρω να βρώ τρόπο να βάλω φοτό στο φόρουμ (γιατι ειμαι και λίγο σκράπας στο νετ Smile) θα βάλω.

    Γνωρίζετε που θα μπορούσα να απεφθινθώ για να το πουλίσω? {#emotions_dlg.helpsmilie}καποιο site ενδεχομένος... ή οτιδίποτε!

    και παλι sorry για τα τοσα ορθοφραφικά αλλα...

                                                                          ''ΚΩΣΤΑΚΗΣ''

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------Ζήσε το σήμερα γιατι ειναι το αυριο που καρτερούσες χτές. 


    dessypris
    08.05.2008, 20:30

    Αν όλα είναι σίγουρα όπως τα λες (δεν έχω λόγους να σε αμφισβητώ, αλλά όπως λέει και ο Vouliakis, πρέπει να ελέγξεις πολύ την γνησιότητά του), πρέπει να απευθυνθείς εδώ:

    http://www.sothebys.com/ και για την ακρίβεια εδώ: http://www.sothebys.com/app/live/dept/DeptGlobal.jsp?dept_id=143

    Το "πράγμα" θέλει όμως μεγάλη προσοχή εκ μέρους σου και για την πώληση, αλλά και για την προσωπική σου ασφάλεια (όπου παίζονται εκατομμύρια, υπάρχει πάντα ο κίνδυνος).

     


    CROSS
    09.05.2008, 01:18

    Τυχερέ..θα γίνεις πλούσιος{#emotions_dlg.clap}

    Μπορεί να έχει μεγαλύτερη αξία το βιολί αυτό ,πέρα απο υλικό κέρδος,αλλά δεν παύει να σου χαρίζει ,αν πουληθεί,πάρα πολλά χρήματα.


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 09-05-2008 01:20 ]


    fantasma
    09.05.2008, 10:40

    Παράθεση:

    Το μέλος kos-berSM στις 08-05-2008 στις 19:51 έγραψε...

    ok Παιδιά. Οταν καταφέρω να βρώ τρόπο να βάλω φοτό στο φόρουμ (γιατι ειμαι και λίγο σκράπας στο νετ Smile) θα βάλω.

    Γνωρίζετε που θα μπορούσα να απεφθινθώ για να το πουλίσω? {#emotions_dlg.helpsmilie}καποιο site ενδεχομένος... ή οτιδίποτε!

    και παλι sorry για τα τοσα ορθοφραφικά αλλα...

                                                                          ''ΚΩΣΤΑΚΗΣ''

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------Ζήσε το σήμερα γιατι ειναι το αυριο που καρτερούσες χτές. 



     

    απο τη στιγμη που ειναι γνησιο...

    μιλαμε για καποιες χιλιαδες ευρω της τάξεως μεταξυ 200000 με 300000....

    Αν μπορεις να καταλαβεις τη σοβαροτητα, σταματα να ασχολησε με τα φορουμ γα να το πουλησεις...

    ΜΗν ανεβασεις φωτογραφια εδω μεσα...

    ...γιατι δε ξερεις τι ειδους ατομα διαβαζουν για τετοιες αγορες... και δε σου εγκυαται και κανενας τις επιπτωσεις...

    Οποτε φιλικα παντα, κ αφου δε ξερεις απο νετ, ψάξε και βρες καποιους κατασκευαστες και παιχτες (επαγγελματιες) βιολιων, που αυτοι πραγματικα ενδιαφερονται, και ασε τους πειραματισμους σε ενα χωρο που δεν το κατεχεις καλα καλα....

     

    φιλικα παντα....


    kos-berSM
    09.05.2008, 16:02

    ok FANTASMA. έχεις απόλιτο δίκιο σε όσα λες.(και με ταρακούνισες αρκετά) έπραξα παρορμιτικά και απερίσκεπτα..

    έψαξα αρκετά για το θέμα και τελικα τρόμαξα απο την σοβαρότιτα του θέματος.. 

    το forum ηταν μια ακόμα κακή επιλογή ....

    παρ' ολα αυτα σας ευχαριστώ ολους (fantasma, vouliakis, CROSS, katurunen, tago, JaNick)
    για το ενδιεφερόν....

                                                                           ''ΚΩΣΤΑΚΗΣ''


    panachr
    10.06.2008, 12:17

    too good to be true...επισημα,strad υπαρχουν γυρω στα οχτω στον κοσμο.αν ισχυει εχεις λυσει το οικονομικο σου προβλημα...και των παιδιων σου...και των εγγονιων σου, και ου το καθεξης...


    odis13
    11.06.2008, 11:47

    Παράθεση:

    Το μέλος panachr στις 10-06-2008 στις 12:17 έγραψε...

    too good to be true...επισημα,strad υπαρχουν γυρω στα οχτω στον κοσμο.αν ισχυει εχεις λυσει το οικονομικο σου προβλημα...και των παιδιων σου...και των εγγονιων σου, και ου το καθεξης...



     

     

    Eίπαμε σπάνια αλλά όχι και μόνο 8.Υπάρχουν λίστες με τα διαφορα stradivarius και που βρίσκονται (όσα γνωρίζοτμε που είναι)

    Υπάρχει και στη wikipedia μια σχετικά ακριβής λίστα, μπορεις να πας να τι δεις.

    Αν ήταν οχτώ στο κόσμο, θα ήμουν πολύ ψωροπερήφανος που έχω δει τα μισά{#emotions_dlg.biggrin}


    Brokenchord
    11.06.2008, 15:07

    Ενώ τώρα δεν είσαι!


    JaNick
    11.06.2008, 18:18

    Ακόμα και έτσι να είναι, το βιολί που έχει στα χέρια του ο kos-berSM είναι καταγεγραμμένο στη λίστα αυτή???


    sintorin
    12.06.2008, 14:24

    Ean ontos einai stradivarious, prota apo ola tha eprepe na eitan asfalismeno. Gia na asfalistei ena antikimeno, prepei prota na perasei apo ektimisi aksias, opou polu kala tha eksakrivothei ean to organo einai gnisio i oxi...

    kanenas den tha agorasei kati tetio prota apo ola, ean den einai asfalismeno, kai den exei ektimithei. Pisteuo kalutera na arxiseis na psaxneis sto eksoteriko na to pouliseis, se kanena sovaro sulekti. Episis i agora asfalias tha eitan polu xrisimi.


    faltsoo
    13.06.2008, 12:02

    επιτελους

    πηρα και εγω ενα stradivarious (απο κινα)

    αρα να κανουμε σουμα 34 +1 βιολι

    {#emotions_dlg.clap}

     


    GEORB
    15.06.2008, 23:16

    Ο Αντόνιο Στραντιβάρι γεννήθηκε το 1644, έζησε στην Κρεμόνα και έφτιαχνε μουσικά όργανα ως την ημέρα του θανάτου του, το 1737.

    αρα αυτο πυ εχεις εσυ βαση λογικης ειναι μαϊμου.


    odis13
    17.06.2008, 17:39

    Παράθεση:

    Το μέλος GEORB στις 15-06-2008 στις 23:16 έγραψε...

    Ο Αντόνιο Στραντιβάρι γεννήθηκε το 1644, έζησε στην Κρεμόνα και έφτιαχνε μουσικά όργανα ως την ημέρα του θανάτου του, το 1737.

    αρα αυτο πυ εχεις εσυ βαση λογικης ειναι μαϊμου.



     

    H απάντηση είναι στο 2ο κασι 3ο ποστ


    melin
    21.06.2008, 13:30

    αν και θα με εμδιέφερε και εμενα η αγορά , τωρα θα αγορασω μαλλον ηλεκτρικο. Μπορείς να πας στα Εξάρχεια σε εναν μαστορα εκει πολυ γνωστο στην Αθήνα. Νικόλαος Μπρας λέγεται και το μαγαζί είναι απέναντι απο την καφετέρια χάρτες.

     Ελπίζω να βοήθησα. Θα χαρω να μάθω νεα...

    ciaoCool