ελληνική μουσική
    736 online   ·  210.833 μέλη

    Cosmomusica: Εντυπώσεις, παρατηρήσεις, φωτογραφίες

    kithara-woman
    21.05.2008, 20:47

    Deos,πολύ ωραίες φωτογραφίες!!{#emotions_dlg.thumbup}

    Τα καλύτερα έχασα...{#emotions_dlg.crying} Πασχαλίδη,Βέττα στο περίπτερο μας...{#emotions_dlg.crying}

    Βραδυνυ τυποι στο τέλος...{#emotions_dlg.crying}

    Αλλά πέρασα πολύ όμορφα!!{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.rockon}


    uNick
    22.05.2008, 00:13

    Οι απαντήσεις των προηγουμένων με κάλυψαν, και οι φωτογραφιες έδωσαν μια πολύ καλή γεύση αυτού που ζήσαμε στο ΕΚΕΠ. Θερμά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά που συνετέλεσαν, ο καθένας με τον τρόπο του, την πιο οργανωμένη και κεφάτη παρουσία.

    Θα ήθελα όμως να σχολιάσω και την ίδια την έκθεση...

    Διαφήμιση ούτε είδα πουθενά (τηλεόραση, αφίσες, internet), ούτε άκουσα (ραδιόφωνο)... Απολύτως τίποτα!!!

    Η είσοδος των 20 ευρώ ήταν μια ΤΡΑΓΙΚΗ έμπνευση!!! Πολύ θα ήθελα να ξέρω ποιός ήταν ο φωστήρας που αποφάσισε αυτό το χαράτσι, διώχνωντας στην ουσία τον κόσμο που θα ήθελε να έρθει...

    Πολλοί από αυτούς που περίμενα να δω δεν συμμετείχαν. Δεν ξέρω αν ήταν θέμα κακής οργάνωσης των διοργανωτών ή αν κάποιες εταιρίες και φορείς σνόμπαραν την έκθεση, αλλά η γενική εικόνα ήταν λειψή...

    Γενικότερα, η αίσθησή μου είναι ότι η συγκεκριμένη έκθεση έμοιαζε λιγότερο με έκθεση και περισσότερο με αρπαχτή... Όχι τίποτε άλλο, αλλά είναι κρίμα για τους εκθέτες, τους καλλιτέχνες και τα σχήματα που εμφανίστηκαν, αλλά και για τους ελάχιστους επισκέπτες. Ελπίζω η επόμενη - αν γίνει - να με διαψεύσει...

     


    dimitrapan
    22.05.2008, 17:38

    Πολύ ζηλεύω τώρα! Και το Σάββατο ζήλευα δηλαδή αλλά λόγοι έξω από τη θέλησή μου με κράτησαν μακριά...

    Επιπλέον, ο ξάδελφος Τάσος φρόντισε να μου στείλει τα τσίπουρα που υποσχέθηκε για την έκθεση αλλά ας είναι καλά η ACS -φοβερή εταιρία με τρομερή εξυπηρέτηση- που χρειάστηκε 4 ημέρες για να φέρει το δέμα από την Φλώρινα στον Πειραιά και επιπλέον το Σάββατο δεν κάνει παραδόσεις και είναι ανοιχτά ως τις 2 για να πας ο ίδιος να παραλάβεις... (Ξεκατινιάστηκα τώρα αλλά θα έσκαγα αν δεν τα έλεγα...)

    Επομένως, καταρχήν τα συγχαρητήρια μου σε όλα τα παιδιά γιατί απ' ό,τι κατάλαβα δώσαμε γερά το στίγμα μας και πάλι και κατά δεύτερον ορίστε συνάντηση για να καταναλωθούν τα τσίπουρα (- 1-2 μπουκάλια τα οποία θα καταχραστώ και θα καταναλωθούν το ΣΚ στον Άραχθο... DD Με την άδειά σου Τασούλη μου ε? Ξες εσύ! )


    kithara-woman
    22.05.2008, 19:06

    Unick,έχεις απόλυτο δίκιο.Καμία διαφήμιση,και ο κόσμος ήταν ανύπαρκτος...Οι περισότεροι που υπήρχαν εκεί γύρω ήταν από τα άλλα περίπτερα...Κρίμα,γιατί θα μπορούσε να έχει πάει καλά και να έχουν γίνει ωραία πράγματα.Εμφανίστηκαν καλά μουσικά σχήματα αλλά και τα περίπτερα προσεγμένα τα είδα.Ο χώρος ήταν καλός,αλλά ο κόσμος δεν το έμαθε.Αφού και σε Εξοδος,Αθηνόραμα, που υποτίθεται πρέπει να διαφημίζουν τέτοια γεγονότα,μια στήλη με 5-10 γραμμές είχαν αφιερώσει.Στα ψιλά γράμματα πέρασε σαν είδηση.


    jorge
    22.05.2008, 23:41

    Όσον αφορά τη διαφήμιση, όντως ήταν μικρής κλίμακας.

    Τηλεόραση και ραδιόφωνο το ανέφεραν ελάχιστα. Σε ολόκληρο Δίφωνο, το κατεξοχήν μουσικό περιοδικό, υπήρχε μια μικρή αναφορά 5 γραμμών, στο κάτω αριστερό μέρος μιας σελίδας. Στον Μελωδία και στον Δίεση, δεν άκουσα καμία αναφορά. Θα έπρεπε τουλάχιστον στα περιοδικά και τα ραδιόφωνα του χώρου, να υπήρχε έντονη προβολή.

    Μόνο με αφίσες (βγήκαν βέβαια αρκετές) δε γίνεται δουλειά. Οι προθέσεις πάντως είναι πολύ καλές και τα όνειρα για μια πραγματικά μεγάλη διεθνή μουσική έκθεση, υπάρχουν. Απλά χρειάζεται καλύτερη προώθηση και δημιουργία διαφορετικών κλάσεων εισιτηρίων. Αν κάποιος θέλει να παρακολουθήσει τα ενδιαφέροντα σεμινάρια, ναι, να δώσει 20 και 30 ευρώ. Αν δεν είναι μουσικός (οπότε τι να τα κάνει τα σεμινάρια;), να πληρώσει 10 ευρώ και να δει έκθεση και lives.

    Σημασία έχει τώρα να γίνουν ενέργειες που να δείχνουν οτι η επόμενη Cosmomusica θα έχει μάθει από τα λάθη της.


    uNick
    23.05.2008, 13:24

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 22-05-2008 στις 23:41 έγραψε...

    Όσον αφορά τη διαφήμιση, όντως ήταν μικρής κλίμακας.

    Από τη μια, μπορώ να κατανοήσω ότι μια καινούργια έκθεση είναι δύσκολο να μαζέψει πάρα πολλές συμμετοχές ώστε να έχει αρκετά έσοδα για να κάνει και έντονη διαφήμιση. Από την άλλη, όμως, αν ο διοργανωτής μιας έκθεσης δεν επενδύσει, αν τον πρώτο χρόνο δεν βάλει και από την τσέπη του για να στήσει μια βαρβάτη έκθεση, πώς θα έρθει του χρόνου να ξαναζητήσει λεφτά για περίπτερο?... Αν τα είχε κάνει όλα σωστά, του χρόνου θα τον παρακαλούσαν όλοι για χώρο, θα του τα σκάγανε και θα του έλεγαν και ευχαριστώ!...

    Γι' αυτό μίλησα στο προηγούμενο σχόλιό μου περί αρπαχτής...

     

    Παράθεση:

    Μόνο με αφίσες (βγήκαν βέβαια αρκετές) δε γίνεται δουλειά.

    Σαφώς και δεν γίνεται δουλειά μόνο με αφίσες... Κι αυτές, ελάχιστοι τις είδανε... Το θέμα αυτό το συζήτησα με αρκετό κόσμο. Οι μόνοι που μου είπαν ότι είδαν αφίσες - και αυτό επειδή "τις έψαχναν", όπως χαρακτηριστικά είπαν - ήταν ο faltsoo και η γυναίκα του...

     

    Παράθεση:

    Σημασία έχει τώρα να γίνουν ενέργειες που να δείχνουν οτι η επόμενη Cosmomusica θα έχει μάθει από τα λάθη της.

    Το ίδιο ελπίζω κι εγώ. Το concept είναι πολύ καλό, και ίσως θα έπρεπε να έχει γίνει χρόνια πριν. Με καλύτερη οργάνωση, προετοιμασία και διαφήμιση, σίγουρα μπορούν να γίνουν πολύ όμορφα πράγματα. Και μακάρι να γίνουν, και εμείς θα ξαναείμαστε εκεί, με το ίδιο κέφι για μια σπουδαία παρουσία!!!

     

     


    EffieKakaflika
    29.05.2008, 09:44

    Καλημέρα!

    Και οι δικές μου φωτό από τo περίπτερο του Music Heaven στην CosmoMusica.

    Νομίζω ότι ήταν το πιο ωραίο περίπτερο...

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

     

     

     


    -----------------
    Έλα λευκό μου σύννεφο, και γίνε προσκεφάλι, για το παιδί το χνουδαλό που ο ύπνος το'χει πάρει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 29-05-2008 09:51 ]


    thaliey
    29.05.2008, 12:52

    Παράθεση:

    Το μέλος EffieKakaflika στις 29-05-2008 στις 09:44 έγραψε...

    Καλημέρα!

    Και οι δικές μου φωτό από τo περίπτερο του Music Heaven στην CosmoMusica.

    Νομίζω ότι ήταν το πιο ωραίο περίπτερο...

    {#emotions_dlg.biggrin}

     

     

     

     


    -----------------
    Έλα λευκό μου σύννεφο, και γίνε προσκεφάλι, για το παιδί το χνουδαλό που ο ύπνος το'χει πάρει...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : EffieKakaflika στις 29-05-2008 09:51 ]



    deos που την εκανεσ αυτη την ωραια μπλουζα????και εγω θελω.....{#emotions_dlg.biggrin}


    mellia
    29.05.2008, 16:43

    thaliey σε έχω προλάβει για την μπλούζα!!!!{#emotions_dlg.biggrin}

    από ό,τι πληροφορήθηκα πάντως, πρέπει να τρέχω πειραιά για να την φτιάξω!!!