ελληνική μουσική
    543 online   ·  210.842 μέλη

    Είμαστε όντως τόσο κοντά στα χρόνια του αντίχριστου???

    NIKOSPI
    07.05.2008, 09:27

     

    Στην Αμερική βγήκαν οι Μασόνοι και μοιράζανε τσιπάκια στα παιδιά, μέχρι εκεί έχει φτάσει το θράσος τους, είδη το έχουν βάλει στο δεξιό χέρι τους ή στο μέτωπο τους γιατί πίστεψαν αυτά τα παιδιά ότι ήταν για να μην τυχόν και τα απαγάγουν η για ιατρικούς σκοπούς, όμως δεν τους είπαν τι κρύβετε πίσω από ένα κόκκο ρυζιού, η ελευθερία τους, η αιωνιότητα τους, η αξιοπρέπεια τους, το ήθος.
    Να, τι προσπαθούν να μας κάνουν οι Σιωνιστές οι μασόνοι, ο Πάπας, οι αμερικάνοι, η Ισραηλίτες, έχετε μεγάλη καταστροφή, όσοι ξεφύγουν από αυτά τα τσιπάκια να ξέρουν ότι τριάμισι χρόνια θα κρατήσει αυτό το πανηγύρι του σατανά στην κυριολεξία, ο αντίχριστος θα παίρνει εξουσία(δύναμη, εντολές) από τον σατανά με τρόπο που δεν γνωρίζουμε πως θα γίνετε αυτή η πράξη. Κύριος στόχος είναι του αντίχριστου να μας πουλήσει την ψυχή μας στο αφεντικό του, αλλά όποιος δεν θα τα βάλει τον περιμένει μεγάλος μισθός από τον θεό, σε αυτά τα χρόνια τα δύσκολα ο θεός θα μας βοηθήσει, αλλά μην ξεχνάτε  είναι ΔΥΣΚΟΛΑ τα χρόνια του φίλου μου, για πείτε γνώμες, σκέψεις, λύσεις(αν υπάρχουν).

     


    Hastaroth
    07.05.2008, 10:20

    Μά πού το έχω βάλει αυτό το τσιπάκι που έπρεπε να σού δώσω,πού το έχω βάλει;

    Μάλλον φταίει οτι δέν έφαγα καθόλου δυναμωτικό τζατζίκι χτές.....

     

     


    NIKOSPI
    07.05.2008, 10:52

    Άσχετο, άλλος.


    noizreduction
    07.05.2008, 11:38

    Καθε γενια λεει πως ειναι η "γενια του Αντιχριστου", μεταφραζοντας τα συμβολα της Αποκαλυψης σε στοιχεια της παγκοσμιας ιστοριας.

    Σιγουρα δεν μπορουμε να πουμε πως "τωρα ηρθε ο Αντιχριστος", γιατι δεν ξερουμε τι επιφυλασσει το μελλον και ποσο εντονα θα γινουν τα στοιχεια που θα σηματοδοτουν κατι τετοιο.

    Το μονο ομως που ξερουμε, μεσω της Αποκαλυψης, ειναι πως τελικα ο Αντιχριστος θα ηττηθει απο τη δυναμη του Θεου.

    Δεν ειναι αναγκη να πηγαινουμε ομως αμεσως στο αλλο ακρο,σαν ιντερνετικοι Λιακοπουλοι. Σιγουρα καποια στιγμη τα συμβολα της αποκαλυψεως θα εμφανισθουν. Το ποτε ειναι αγνωστο, αλλα το αποτελεσμα ειναι σιγουρο. Αυτο δεν ειναι ελπιδοφορο για τους Χριστιανους;


    NIKOSPI
    07.05.2008, 11:59

    Δεν έχω καμιά σχέση με τον Λιακόπυλο, ο τύπος σε μερικές φάσεις λέει βλακείες, αλλά στα πιο πολλά που έχει πει είναι πολύ σωστά!!!
    Ελπιδοφόρο λέει???Καθαρη νίκη, αλλά ας πούμε πόσοι θα είναι αυτοί που δεν θα βάλουν το τσιπ???? Πιστεύω ότι θα είναι πολύ λίγοι και αυτό δεν μου αρέσει.......εύχομαι να βγω ο μεγαλύτερος ψεύτης της ιστορίας όπως και για τον πόλεμο που λέω ότι θα γίνει.......!
    Να μην ξεφέυγουμε από το θέμα, ήδη στις πιο πολλές χώρες του εξωτερικού τα τσιπάκια έχουν κάνει θραύση........ άρα ο αντίχριστος κάπου εδώ κοντά ειναι ο άτιμος, μου κρύβετε το παλιοτόμαρο:P


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 07-05-2008 11:59 ]


    mprizas
    07.05.2008, 12:06

    Ρε παιδιά ειλικρινά, πείτε μου αν έχω άδικο δηλαδή! Μπαίνεις εδώ στα "διάφορα" θέματα και τα μισά αφορούν το χριστιανισμό! "Στα χρόνια του αντιχρίστου" "ο Χριστός σώζει" "Μεγάλη Παρασκευή" "Μεγάλη βδομάδα" "Πως παίζεται το θυμιατό" "Εντυπώσεις απ' το ιερό της Ελευθεριώτισσας στον Κοκκιναρά" "Δάκρυσε η εικόνα του αγίου Πιτσικούλη του σαλαμοφάγου" κτλ!!! Της σταυροφορίας το κάγγελο γίνεται πια εδώ μέσα! Ε Λ Ε Ο Σ!

    Και καλά, ο μεσαίωνας κάποιους πολύ συγκεκριμένους τους έχει βαρέσει στο κεφάλι κανονικά, αλλά οι υπόλοιποι τι φταίνε να διαβάζουν τις εμμονές του καθενός??? Κι εντάξει, μια συζήτηση πάει κι έρχεται, αλλά όλα αυτά τα κατεβατά?

    Γι αυτό προτεινω, για κάποιους που έχουν τέτοιες αναζητήσεις που τους κατεβαίνουν κατά εκατοντάδες στο κεφάλι και τις παιρνάνε στο φόρουμ ακριβώς όπως τους έρχονται (ακούς Nikospi?) να πάνε εκεί που τους ταιριάζει, στο xrysopigi.gr, κι αν νοιώθει πιο "προχωρημένος" στο σάιτ paparokades_i_ epistrofi. gr να ηρεμήσουν κι αυτοί κι εμείς...

     

     


    NIKOSPI
    07.05.2008, 12:11

    Μίλησε κανείς???


    vero
    07.05.2008, 12:28

    Παιδια δεν ξερω τι να πω... γιατι πολυ απλα κανενας δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον... και εαν γινει αυτο που πιστευουν καποιοι υπαρχει ο Χριστος που θα μας σωσει, αυτα δεν μαθαινουμε? τι σκατε?


    xenia1972
    07.05.2008, 12:32

    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 07-05-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Και καλά, ο μεσαίωνας κάποιους πολύ συγκεκριμένους τους έχει βαρέσει στο κεφάλι κανονικά, αλλά οι υπόλοιποι τι φταίνε να διαβάζουν τις εμμονές του καθενός??? Κι εντάξει, μια συζήτηση πάει κι έρχεται, αλλά όλα αυτά τα κατεβατά?

    Γι αυτό προτεινω, για κάποιους που έχουν τέτοιες αναζητήσεις που τους κατεβαίνουν κατά εκατοντάδες στο κεφάλι και τις παιρνάνε στο φόρουμ ακριβώς όπως τους έρχονται (ακούς Nikospi?) να πάνε εκεί που τους ταιριάζει, στο xrysopigi.gr, κι αν νοιώθει πιο "προχωρημένος" στο σάιτ paparokades_i_ epistrofi. gr να ηρεμήσουν κι αυτοί κι εμείς...

     

     



    Σου εβαλε κανενας το πιστολι στον κροταφο να τα διαβασεις αυτα τα κατεβατα? Απ'ο,τι ειδα το περιοδικο εχει απειρα μουσικα θεματα, πηγαινε διαβασε μονο εκεινα.


    xenia1972
    07.05.2008, 12:40

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-05-2008 στις 12:28 έγραψε...

    Παιδια δεν ξερω τι να πω... γιατι πολυ απλα κανενας δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον... και εαν γινει αυτο που πιστευουν καποιοι υπαρχει ο Χριστος που θα μας σωσει, αυτα δεν μαθαινουμε? τι σκατε?

    Την Αποκαλυψη του Ιωαννη, την εχεις διαβασει? προφανως ειναι μεταφορικα αυτα που περιγραφονται, αλλα μερικα "σημεια" εχουν ηδη πραγματοποιηθει. Εαν π.χ. ειμασταν χριστιανοι επι ρωμαικης αυτοκρατοριας καταλαβαινεις ποσο σκληρες καταστασεις θα περνουσαμε για την πιστη. Ειναι δυσκολο να φανταστουμε, εμεις που εχουμε μεγαλωσει με ολα τα υλικα αγαθα ως δεδομενα, πως ειναι δυνατον να αντεξουμε σε τετοιες δοκιμασιες. Και ειμαι της αποψης οτι για να σε σωσει ο Χριστος πρεπει να ασχολεισαι και να κανεις πνευματικο αγωνα.


    sigur
    07.05.2008, 13:08
    τα μελλοντικά χρόνια προδιαγράφονται ζόρικα: καμμία κυβέρνηση δεν θα μας δώσει αύνταξη, (παρά μόνο αναπηρική καθώς να την βγάλουμε καθαρή τα επόμενα 30 χρόνια χλωμό το θεωρώ...) και όταν φύγουμε από τον μάταιο τούτο κόσμο, κανένας θεός δεν θα με συγχωρέσει (για το δεύτερο εγώ θα φταίω καθώς δεν θα έχω κάνει τον απαραίτητο πνευματικό αγώνα .... ο θεός από μόνος του μπορεί να μαζεύει κόσμο να συγχωρεί απλά μάλλον δεν θα είμαι σε αυτήν την σειρά... )
    RoCkLiViN2
    07.05.2008, 14:21

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 12:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος mprizas στις 07-05-2008 στις 12:06 έγραψε...

    Και καλά, ο μεσαίωνας κάποιους πολύ συγκεκριμένους τους έχει βαρέσει στο κεφάλι κανονικά, αλλά οι υπόλοιποι τι φταίνε να διαβάζουν τις εμμονές του καθενός??? Κι εντάξει, μια συζήτηση πάει κι έρχεται, αλλά όλα αυτά τα κατεβατά?

    Γι αυτό προτεινω, για κάποιους που έχουν τέτοιες αναζητήσεις που τους κατεβαίνουν κατά εκατοντάδες στο κεφάλι και τις παιρνάνε στο φόρουμ ακριβώς όπως τους έρχονται (ακούς Nikospi?) να πάνε εκεί που τους ταιριάζει, στο xrysopigi.gr, κι αν νοιώθει πιο "προχωρημένος" στο σάιτ paparokades_i_ epistrofi. gr να ηρεμήσουν κι αυτοί κι εμείς...

     

     



    Σου εβαλε κανενας το πιστολι στον κροταφο να τα διαβασεις αυτα τα κατεβατα? Απ'ο,τι ειδα το περιοδικο εχει απειρα μουσικα θεματα, πηγαινε διαβασε μονο εκεινα.



    Και για να συμπληρωσω, ποιο ειναι το προβλημα σου ??? Θα εχουμε και λογοκρισια δηλαδη ??? Αλλα καλα λεγανε καποτε, οτι:"Σε μερικα χρονια το να μιλας για το Χριστο  και γενικα για τη θρησκεια, θα ειναι κατακριταιο." Τι να πω... Οποιος δε γουσταρει να τα διαβαζει η να γραφει σε αυτα τα topic, να μην μπαινει καν. Υπαρχουν τοσα θεματα στο forum.... 


    xenia1972
    07.05.2008, 14:43

    Γενικα, ειναι αξιοπεριεργο το γεγονος οτι πολλοι θεωρουν τον εαυτο τους "προοδευτικο" μονο και μονο επειδη δεν πιστευουν, και νομιζουν οτι γι'αυτον τον λογο ειναι καλυτεροι. Με conspiracy theories οτι καποιος τους κοροιδευει εδω και αιωνες, και μαλιστα για κατι το οποιο εχει επιζησει μεσα απο διωγμους και συνεχιζει 2000 χρονια μετα. Μαλιστα επικαλουνται την επιστημη, οταν οι ιδιοι οι επιστημονες παραδεχονται οτι ειναι παρα πολλα πραγματα τα οποια δεν μπορουν να εξηγησουν, και οταν μεθοδοι που δεν εχουν αποδεδειγμενες επιστημονικες βασεις και δεν εχουν μετρησιμα αποτελεσματα με την στενα επιστημονικη εννοια του ορου, τεινουν πλεον να πηγαινουν χερι-χερι με της αποδεκτες μεθοδους (παραδειγμα - ιατρικες εφαρμογες). Ο προοδευτικος ειναι αυτος που αφηνει και μια πιθανοτητα, στην ακρη του μυαλου του, οτι αυτα που δεν πιστευει μπορει και να ισχυουν. Ειναι αυτος που ειναι αρκετα ανοιχτομυαλος ωστε να δεχεται οτι και πραγματα περα απο την δικη του λογικη, μη χειροπιαστα, μπορει να υπαρχουν. Η εναποθεση ολων των πιστευω ενος ανθρωπου πανω στο "τωρα" και την "λογικη" για μενα δεν εμπεριεχει κανενα στοιχειο προοδευτικοτητας. Ισα-ισα ειναι στειρα σκεψη. Και τελικα, την λογοκρισια που τοσο απεχθανονται και αποδιδουν μονο στους αντιπαλους τους, αυτοι οι προοδευτικοι υπερμαχοι της ελευθερης εκφρασης, την ασκουν αυτοι οι ιδιοι χειροτερα απο την αναποδη, κανοντας ακριβως αυτα που κατηγορουν στους αλλους.

     


    vero
    07.05.2008, 14:48

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 12:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-05-2008 στις 12:28 έγραψε...

    Παιδια δεν ξερω τι να πω... γιατι πολυ απλα κανενας δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον... και εαν γινει αυτο που πιστευουν καποιοι υπαρχει ο Χριστος που θα μας σωσει, αυτα δεν μαθαινουμε? τι σκατε?

    Την Αποκαλυψη του Ιωαννη, την εχεις διαβασει? προφανως ειναι μεταφορικα αυτα που περιγραφονται, αλλα μερικα "σημεια" εχουν ηδη πραγματοποιηθει. Εαν π.χ. ειμασταν χριστιανοι επι ρωμαικης αυτοκρατοριας καταλαβαινεις ποσο σκληρες καταστασεις θα περνουσαμε για την πιστη. Ειναι δυσκολο να φανταστουμε, εμεις που εχουμε μεγαλωσει με ολα τα υλικα αγαθα ως δεδομενα, πως ειναι δυνατον να αντεξουμε σε τετοιες δοκιμασιες. Και ειμαι της αποψης οτι για να σε σωσει ο Χριστος πρεπει να ασχολεισαι και να κανεις πνευματικο αγωνα.



    nai to xerw oti prepei na kanw pneumatiko agwna....  kai den eipa gia dokimasies... apla xerw pethamenoi-nekroi to idio tha einai....kapote...... mporei na symvei auto.... an kai egw den pisteyw oute sthn apokalypsh tou iwannh ..... gt tipota gyrw mas den einai sigouro.... mporei na vlepoume kati kai na mhn einai auto pou nomizoume....


    xenia1972
    07.05.2008, 15:03

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-05-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 12:40 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος vero στις 07-05-2008 στις 12:28 έγραψε...

    Παιδια δεν ξερω τι να πω... γιατι πολυ απλα κανενας δεν ξερει τι θα γινει στο μελλον... και εαν γινει αυτο που πιστευουν καποιοι υπαρχει ο Χριστος που θα μας σωσει, αυτα δεν μαθαινουμε? τι σκατε?

    Την Αποκαλυψη του Ιωαννη, την εχεις διαβασει? προφανως ειναι μεταφορικα αυτα που περιγραφονται, αλλα μερικα "σημεια" εχουν ηδη πραγματοποιηθει. Εαν π.χ. ειμασταν χριστιανοι επι ρωμαικης αυτοκρατοριας καταλαβαινεις ποσο σκληρες καταστασεις θα περνουσαμε για την πιστη. Ειναι δυσκολο να φανταστουμε, εμεις που εχουμε μεγαλωσει με ολα τα υλικα αγαθα ως δεδομενα, πως ειναι δυνατον να αντεξουμε σε τετοιες δοκιμασιες. Και ειμαι της αποψης οτι για να σε σωσει ο Χριστος πρεπει να ασχολεισαι και να κανεις πνευματικο αγωνα.



    nai to xerw oti prepei na kanw pneumatiko agwna....  kai den eipa gia dokimasies... apla xerw pethamenoi-nekroi to idio tha einai....kapote...... mporei na symvei auto.... an kai egw den pisteyw oute sthn apokalypsh tou iwannh ..... gt tipota gyrw mas den einai sigouro.... mporei na vlepoume kati kai na mhn einai auto pou nomizoume....



     Δικαιωμα σου, αλλα η Αποκαλυψη ειναι προφητεια. Μεταφορικα γραμμενη μεν, αλλα δεν ειναι "αυτα που βλεπουμε" η "νομιζουμε".


    NIKOSPI
    07.05.2008, 15:16

    Αλήθεια, πως γίνεται όλα τα προφητικά λόγια αγίων να είναι τα περισότερα ίδια να βγαίνουν και να μην τα πιστεύουμε, εκτός από αυτό ακόμα  η  προφητεία τις Σίβυλλας της Ερυθραίας, κοιτάξτε την στο blog μου, μέχρι και Μουσουλμάνοι ξέρουν την ΠΡΟΦΗΤΕΊΑ του Αγίου Κοσμά,  του Αγίου Παύσιου, πως είναι δυνατόν να μην τα πιστεύουμε εμείς???Α ρε Ελλάδα με τους άθεους σου, όποιος δεν  πιστεύει στον θεό και στους απεσταλμένους του δεν είναι Έλληνας γιατί πάνω στην Ελληνική σημαία είναι ο σταυρός, i'm sorry  αλλά αυτή είναι η αλήθεια και έτσι είναι το σωστό!!!


    VoodooChild
    07.05.2008, 15:28

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 07-05-2008 στις 15:16 έγραψε...

    Α ρε Ελλάδα με τους άθεους σου, όποιος δεν  πιστεύει στον θεό και στους απεσταλμένους του δεν είναι Έλληνας γιατί πάνω στην Ελληνική σημαία είναι ο σταυρός, i'm sorry  αλλά αυτή είναι η αλήθεια και έτσι είναι το σωστό!!!


    Σοβαρά? Και ποιος είσαι εσύ που θα ορίσεις το σωστό? Όποιος δεν πιστεύει στον θεό δεν είναι Έλληνας?! Δεν πάμε καλά!


    NIKOSPI
    07.05.2008, 15:30

    Δεν το ορίζω εγώ, βάλε λίγο λογική και θα δεις, γιατί δεν είναι Έλληνας κάποιος άθεος~~~~~


    VoodooChild
    07.05.2008, 15:34

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 07-05-2008 στις 15:30 έγραψε...

    Δεν το ορίζω εγώ, βάλε λίγο λογική και θα δεις, γιατί δεν είναι Έλληνας κάποιος άθεος~~~~~



    Τη λογικη του πωρωμενου φιλε μου δεν τη διαθετω. Πες μου εσυ


    Astron
    07.05.2008, 18:36

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 07-05-2008 στις 15:30 έγραψε...
    Δεν το ορίζω εγώ, βάλε λίγο λογική και θα δεις, γιατί δεν είναι Έλληνας κάποιος άθεος~~~~~

    Μια και το Σκοπιανό ήταν στην επικαιρότητα, θα ήθελα να σε ρωτήσω. Ο Μέγας Αλέξανδρος τί ήταν τελικά; Έλληνας; Σου υπενθυμίζω ότι ως προς τον δικό σου θεό ήταν άθεος.

    Για άλλη μια φορά προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το θέμα του τόπικ και ποια είναι ακριβώς η Φιλοσοφική Συζήτηση. Εάν έχεις πληροφορίες για κάποιο τσιπάκι που θα βγει στο μέλλον τότε γράψτα στο "Περί ανέμων και υδάτων" ως επίκαιρη πληροφορία. Εδώ πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει ένας στοχασμός και να γίνεται μία σοβαρή συζήτηση.

    Υ.Γ. Εάν δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση τα τόπικς θα μεταφέρονται στα ανάλαφρα.  

    Υ.Γ.2. Rocklivin, δεν πρόκειται για λογοκρισία, αλλά το άνοιγμα 10 τόπικς τη μέρα για την ίδια ιδεολογία, ,θρησκεία ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο είναι πολύ κουραστικό. Και άλλωστε το βλέπεις και ο ίδιος ότι συνήθως μόνο σοβαρή κουβέντα δεν γίνεται.