ελληνική μουσική
    650 online   ·  210.830 μέλη

    Είμαστε όντως τόσο κοντά στα χρόνια του αντίχριστου???

    Opeth
    10.05.2008, 14:48

    Ti les re (nikospi) epeidh psifistike se merikes xwres o nomos p epitrepei ton gamo stous omofulofiloys paei na pei oti exei sxesh me tn antixristo?eite mporoun na pantreutoune eite oxi dn 8a tous empidisei auto tn ypar3i tous.
    as sobareutoume epitelous ligo. mhn doume nomo p na kanei tn zwh se merikous an8rwpous pio eukolh...amesos na poume pws ftaiei o antixristos!
    ta "sxetika me tn amerikh "poy les dn 8a 8elw na ta xasw  k oute 8elw na thn agaphsw tn amerikh.
    pws mporeis na 3ereis esy giato ti skeftomai egw panw se auto to 8ema (amerikh)?


    NIKOSPI
    10.05.2008, 15:37

    Παιδιά έχετε δίκιο όλοι,(παραιτούμαι)!!!!


    absurdus_delirium
    10.05.2008, 16:02

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 09-05-2008 στις 23:29 έγραψε...

    3)Παρά να τα ξανά γράφω λέω να κοιτάξετε το Blog μου πολύ απλά, τι νομίζεις ότι θα πρέπει να τα ξανα γράφω εδώ για κάθε έναν???

    Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση; Έχεις πει και αποδείξει αρκετές φορές ότι είσαι δυσλεκτικός (κατανοώ τη φύση της δυσλεξίας και δεν πάω να σου την πω γι' αυτό). Τα κείμενα στο ιστολόγιό σου απ'την άλλη δεν έχουν σχέση με τα γραφτά σου στο φόρουμ. Τα παίρνεις από κάπου; Γιατί δε δίνεις την πηγή για να ξέρουμε κι εμείς;


    noizreduction
    10.05.2008, 17:23

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 09-05-2008 στις 15:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 09-05-2008 στις 14:44 έγραψε...

    Να υπενθυμισω πως κανενας ορθοδοξος ιερεας δεν εχει βγει να κανει πανικο για την Αποκαλυψη, ουτε να σημειωσει τα "σημεια των καιρων".


    Ο μονος λογος που απανταω, ειναι επειδη τονισες το οτι κανενας ιερεας δεν εχει μιλησει για την αποκαλυψη.

    Υπαρχει ομως ενας και ειναι ο μαξιμος.



    Περιμενα αυτη την απαντηση, ομως ο Μαξιμος εχει αποσχιστει απο την Ορθοδοξη Εκκλησια πολυ πριν βγαλει και το περιβοητο βιβλιο του. Αρα, δεν αποτελει μελος του κληρου της Ορθοδοξης Εκκλησιας. Αρα, η Εκκλησια οχι μονο τηρησε την αποχη της, αλλα εδιωξε ( κυριολεκτικα ομως ) και τον ιερεα που αναφερθηκε στο θεμα με τη μορφη "ξερω την προφητεια μονο εγω".

    Απο εκει και περα, παλι αναφερω πως λογοι πανικου δεν πρεπει να υπαρχουν. Ο σωστος Χριστιανος ειναι αυτος που δεν θα κανει "βουκινο" την Αποκαλυψη, αλλα αυτος που θα παραμενι πιστος σε αυτο που πιστευει και θα παλεψει γι'αυτο, εαν βρεθει απεναντι σε ιδεολογικο πολεμο.

     


    NIKOSPI
    10.05.2008, 23:15

    Παράθεση:

    Το μέλος absurdus_delirium στις 10-05-2008 στις 16:02 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 09-05-2008 στις 23:29 έγραψε...

    3)Παρά να τα ξανά γράφω λέω να κοιτάξετε το Blog μου πολύ απλά, τι νομίζεις ότι θα πρέπει να τα ξανα γράφω εδώ για κάθε έναν???

    Να σε ρωτήσω κάτι χωρίς παρεξήγηση; Έχεις πει και αποδείξει αρκετές φορές ότι είσαι δυσλεκτικός (κατανοώ τη φύση της δυσλεξίας και δεν πάω να σου την πω γι' αυτό). Τα κείμενα στο ιστολόγιό σου απ'την άλλη δεν έχουν σχέση με τα γραφτά σου στο φόρουμ. Τα παίρνεις από κάπου; Γιατί δε δίνεις την πηγή για να ξέρουμε κι εμείς;





    Όχι πάλι, κοίτα καλά όσα έγραψα και θα δεις μια ιστιοσελίδα που δίνω:)


    GAGA
    11.05.2008, 00:29

    Παρακολουθώ με μεγάλο ενδιαφέρον τη συζήτηση που γίνεται εδώ και μέρες ,αν και δεν είχα συμμετάσχει μεχρι τώρα.Δεν θα ασχόληθω με το θέμα του "Αντίχριστου". (κατε με οι αντίχριστοι είναι πολλοί και μάλιστα αρκετοί απο αυτούς είναι ανθρωποι της "θρησκείας")

    Θέλω να κάνω όμως, μετα τα όσα διαβασα για τον Ελληνισμό και τον Χριστιανισμό, μια ερώτηση που απευθύνεται κυρίως στον NIKOSPI αλλα και σε όποιον υποστηρίζει το παραμύθι του Ελληνοχριστιανικού πολιτισμού (τουλάχιστον όπως γίνεται κατανοητό σήμερα και απο τους περισσότερους).

    Για το "ανάθεμα στους έλληνες" που υπάρχει στα "ιερά" κείμενα (αν θυμάμαι καλά τη Μ. Εβδομάδα, αλλα θα το ξανακοιτάξω και θα σας πω σίγουρα) και εκφωνείτε, τι γνώμη έχετε;


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 00:30 ]


    noizreduction
    11.05.2008, 09:26

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 11-05-2008 στις 00:29 έγραψε...

     

    Για το "ανάθεμα στους έλληνες" που υπάρχει στα "ιερά" κείμενα (αν θυμάμαι καλά τη Μ. Εβδομάδα, αλλα θα το ξανακοιτάξω και θα σας πω σίγουρα) και εκφωνείτε, τι γνώμη έχετε;


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 00:30 ]



    Προτεινω πρωτα να σιγουρεψεις την πηγη, να θυμηθεις απο που ειναι, να μας παραπεμψεις κι εμας προς εκεινο το εδαφιο και μετα μπορουμε να ανοιξουμε αυτη τη συζητηση. Υποψιες και λογια που μαθαμε απο τριτους δεν ειναι ο,τι το καλυτερο για μια τετοια συζητηση {#emotions_dlg.rolleyes}


    GAGA
    11.05.2008, 10:30

    Η Πηγή μια χαρά σίγουρη είναι , γιατι το εχω διαβάσει εγώ ο ίδιος με τα μάτια μου.Απλά δεν θυμάμαι που βρίσκεται ακριβώς στις γραφές και πρέπει να το ξανακοιτάξω.

    Υποψίες και λόγια απο τρίτους μακριά απο μένα.Αυτά.

     


    noizreduction
    11.05.2008, 10:34

    Τοτε θα αναμενω ( μαλλον αναμενουμε ) με αγωνια τη συγκεκριμενη παραπομπη, πριν ξεκινησουμε μια σοβαρη συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

     


    NIKOSPI
    11.05.2008, 11:54

    Ο κόσμος χάνεται αδέρφια, GAGA είσαι καλός στα ανέκδοτα βλέπω, βιβλίο με ανέκδοτα πρέπει να γράψεις για τα παιδάκια, αν το έγραφε αυτό που είπες πρώτα θα έψαχνες και μετά θα μας έδειχνες που να ψάξουμε και εμείς, αλλά σε πάω ρε φίλε μια και με έκανες και γέλασα:)


    RoCkLiViN2
    11.05.2008, 12:03

    Εγω που τη Μ. Βδομαδα ημουν στην εκκλησια, γιατι δεν τ'ακουσα ???


    GAGA
    11.05.2008, 12:04

     

    Λάθος δικό μου …καμμία σχέση με τη Μεγάλη εβδομάδα.

    Στο βιβλίο «Τριώδιο» από το «Συνοδικό» θα βρείτε πλήθος «κατηγοριών» που ξεκινάν «Ανάθεμα τοις Ελλησι…»

    Χαρακτηριστικά, την Κυριακή της Ορθοδοξίας εκφωνέιτε το εξής : «Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα διαπαιδέυσειν μόνον τάυτα παιδευμένοις αλλα και δόξαι αυτών ταις ματαιαις …ανάθεμα»

     

    NIKOSPI , οι ειρωνίες ως επιχειρήματα είναι σύνηθες φαινόμενο στους κάθε λογής αδιάβαστους πάνω σε ένα θέμα.


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 12:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 12:22 ]


    NIKOSPI
    11.05.2008, 12:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Opeth στις 10-05-2008 στις 14:48 έγραψε...

    Ti les re (nikospi) epeidh psifistike se merikes xwres o nomos p epitrepei ton gamo stous omofulofiloys paei na pei oti exei sxesh me tn antixristo?eite mporoun na pantreutoune eite oxi dn 8a tous empidisei auto tn ypar3i tous.
    as sobareutoume epitelous ligo. mhn doume nomo p na kanei tn zwh se merikous an8rwpous pio eukolh...amesos na poume pws ftaiei o antixristos!
    ta "sxetika me tn amerikh "poy les dn 8a 8elw na ta xasw k oute 8elw na thn agaphsw tn amerikh.
    pws mporeis na 3ereis esy giato ti skeftomai egw panw se auto to 8ema (amerikh)?





    Για να μην σε αφήσω με την απορία!
    Η ομοφυλοφιλία γράφετε ξεκάθαρα στην αγία γραφή ότι είναι μεγάλη αμαρτία, η αμαρτία αλλιώς λέγετε ανομία, και γράφει μετά η προφητεία ότι μόλις δούμε μεγάλη ανομία στο πλανήτη μας αυτό σημαίνει ότι ο αντίχριστος είναι πολύ κοντά μας.
    Όσο για την Αμερική που μου λές αν δεν κάνεις πνευματικό αγώνα δεν θα αντέξεις, μου λες ότι δεν θα βάλεις το τσιπάκι για λόγους ελευθερίας  και υποθέτω από τα λεγόμενα σου ότι είσαι άθεος, για πες μου στα χρόνια του αντίχριστου πως θα τρέφεσαι? Ο θεός είπε ότι όποιος δεν το χρησιμοποιήση το τσιπάκι θα τον βοηθήσω, θα του δίνω τροφή και θα κολομβώσω τις μέρες γιατί έχει απέραντη αγάπη για το πλάσμα του αλλά εσύ μια και δεν πιστεύεις ότι υπάρχει θεός, πως γίνεται να σε βοηθήσει ένας ψέυτικος θεός κατα την γνώμη σου???Κάνω κάπου λάθος η μου φαίνεται???


    NIKOSPI
    11.05.2008, 12:23

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 11-05-2008 στις 12:04 έγραψε...

     

    Λάθος δικό μου …καμμία σχέση με τη Μεγάλη εβδομάδα.

     

     

     

    Στο βιβλίο «Τριώδιο» από το «Συνοδικό» θα βρείτε πλήθος «κατηγοριών» που ξεκινάν «Ανάθεμα τοις Ελλησι…»

    Χαρακτηριστικά, την Κυριακή της Ορθοδοξίας εκφωνέιτε το εξής : «Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα διαπαιδέυσειν μόνον τάυτα παιδευμένοις αλλα και δόξαι αυτών ταις ματαιαις …ανάθεμα»

     

    NIKOSPI , οι ειρωνίες ως επιχειρήματα είναι σύνηθες φαινόμενο στους κάθε λογής αδιάβαστους πάνω σε ένα θέμα.


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 12:08 ]





    Σελίδες???Βαριέμαι να διαβάζω ολόκληρο τριώδιο, πάντως εγώ όσα χρόνια ψάλλω ποτέ δεν μου έτυχαν αυτές οι λέξεις, λες να είμαι ποιο στραβός από ότι νόμιζα???Μπορεί να το γράφει αλλά θα έχει άλλη έννια(σίγουρο).


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-05-2008 12:24 ]


    NIKOSPI
    11.05.2008, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος GAGA στις 11-05-2008 στις 12:04 έγραψε...

     

    Λάθος δικό μου …καμμία σχέση με τη Μεγάλη εβδομάδα.

    Στο βιβλίο «Τριώδιο» από το «Συνοδικό» θα βρείτε πλήθος «κατηγοριών» που ξεκινάν «Ανάθεμα τοις Ελλησι…»

    Χαρακτηριστικά, την Κυριακή της Ορθοδοξίας εκφωνέιτε το εξής : «Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα διαπαιδέυσειν μόνον τάυτα παιδευμένοις αλλα και δόξαι αυτών ταις ματαιαις …ανάθεμα»

     

    NIKOSPI , οι ειρωνίες ως επιχειρήματα είναι σύνηθες φαινόμενο στους κάθε λογής αδιάβαστους πάνω σε ένα θέμα.


    -----------------
    ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΜΙΣΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΛΛΟΣ, ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΑΓΑΠΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 12:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : GAGA στις 11-05-2008 12:22 ]






    Όπα φίλε όπα, δεν το βλέπω αυτό πουθενά να συνεχίσω αυτό που άρχισες και έβαλες τελίτσες τελίτσες και τελείωσες στο "ανάθεμα" η μάλλον θα τον πω όλο τον στίχο από την αρχή:)

    Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα διαπαιδέυσειν μόνον τάυτα παιδευμένοις αλλα και δόξαι αυτών ταις ματαιαις επομένοις και πως αληθέσι πιστέυουσι, και ούτως αύταις, ως το βέβαιον έχουσαις εγκειμένοις, ώστε και έτερους ποτέ μεν λάθρα πύτε δε φανέρως εναγείν αύταις και διδάσκειν ανενδοιάστως.

    Α ρε Νίκο θρησκόλυπτε τι γράφεiς πάλι, φίλε λες να είμαι στραβός και να μην είδα την φράση που είπες???


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-05-2008 13:21 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-05-2008 14:04 ]


    lp
    11.05.2008, 15:10

    αμαρτωλοιιιιιιιιιιιιιι ενωθειτεεεεεεεε! (αθεοι, ομοφιλοφιλοι κτλ) θα πατε οοοολοι στην κολαση ενω εμεις που ειμαστε παραδειγματα προς μιμηση θα παμε στον παραδεισο γιατι φυσικα δεν ειμαστε αμαρτωλοι σαν κι εσας...χα!

    ποιος στις μερες μας δεν ειναι αμαρτωλος? επρεπε να περιμενουμε τους ομοφιλοφιλους για να καταλαβουμε το τι ανομια υπαρχει στον κοσμο?

    και λες οτι οταν θα ερθει ο αντιχριστος ο θεος θα μας βοηθησει...δηλαδη πρεπει να ερθει ο αντιχριστος για μας βοηθησει ο θεος? και πως θα μπορεσει να μας βοηθησει ολους?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lp στις 11-05-2008 15:37 ]


    noizreduction
    11.05.2008, 15:19

    Επειδη κι εμενα μου εκανε εντυπωση GAGA που ανεφερες κατι που θεωρητικα θα επρεπε να ειχα ακουσει τουλαχιστον ( ιδιαιτερα την εποχη που ειχα τον Καλοπουλο για θεο ), θα συμφωνησω με τον NIKOS.

    Δυστυχως πολλοι συγγραφεις τυπου Καλοπουλου και Τριγκα ( ο Χριστος ηταν Ελληνας, κλπ κλπ ) "ξεχνανε" κομματια απο τις Γραφες που διαβαζουν, και κανοντας ενα ασχημο "κοψε ραψε" δημιουργουν εντυπωσεις.

    Ευτυχως που υπαρχουν τα αυθεντικα κειμενα σε κοινη θεα, ωστε τετοιοι ανθρωποι να αποδεικνυονται ποσο χαζοι ειναι.

    GAGA, την επομενη φορα περα απο τη μελετη καποιων τετοιων συγγραφεων καλο ειναι να κοιταξεις και μονος σου τα κειμενα που "δανειζονται". Παντως, καλη η απορια σου ( που ομολογω πως με επιασε αδιαβαστο προσωπικα ).


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 11-05-2008 15:36 ]


    Vanna
    11.05.2008, 15:33

    Λοιπόν διάβασα το τόπικ και θα παραθέσω κι εγώ την άποψή μου πάνω στο αρχικό θέμα.

    Όχι δεν πιστεύω ότι είμαστε κοντά στα χρόνια του αντίχριστου απλά επειδή δεν υπάρχει αντίχριστος. Είναι μία επινόηση της Εκκλησίας για να κρατάει τον κόσμο συνέχεια φοβισμένο για να μην μπορέσει να δει κάποια πράγματα που μπορεί να τον ανάγκαζαν να σιχαθεί την Εκκλησία.


    noizreduction
    11.05.2008, 15:38

    Αγαπητη Vanna, οταν ο Ιωαννης εγραφε την Αποκαλυψη, δεν υπηρχε η εννοια της Εκκλησιας, οπως την γνωριζουμε σημερα. Αργησε παρα πολυ να θεσμοθετηθει το ανθρωπινο μελος της Εκκλησιας και νομιζω πως οποιαδηποτε παρανοηση περι "Εκκλησιας και Αποκαλυψης" ειναι αποτελεσμα της απουσιας της απαραιτητης μελετης πανω σε αυτα τα ζητηματα...

    Λιγη παραπανω μελετη απο τους νεοτερους δεν θα εβλαπτε. Ιδιαιτερα οταν αυθαιρετα, αποφασιζουν γιατι και πως θα πιστεψουν...


    lp
    11.05.2008, 15:51

    ειναι αληθεια (τουλαχιστον για μενα) οτι δεν εχω διαβασει σχεδον τιποτα απ ολα οσα εχετε διαβασει εσεις (τοσο χρονια μονο τα θρησκευτικα του σχολειου).

    αλλα και χωρις να ξερω ολα αυτα που υποτιθεται οτι ξερετε εσεις νομιζω πως μπορω να εχω την δικη μου αποψη πανω στο θεμα χωρις να διστασω να την εκφρασω!