ελληνική μουσική
    627 online   ·  210.830 μέλη

    Είμαστε όντως τόσο κοντά στα χρόνια του αντίχριστου???

    xenia1972
    07.05.2008, 18:54

    Μπραβο, καλα τα κανονισες.

    Δεν μας κανεις ολους ban τωρα, για να μεινετε εσεις οι προοδευτικοι που "στοχαζεστε" συνεχεια? Προσωπικα, εχω δεχθει προσβλητικες επιθεσεις χωρις να εχω προσβαλλει κανεναν πρωτη. Οποτε μην μας μιλας για ολους τους "στοχαστικους" εδω μεσα. Με το που ανοιξε το τοπικ ο αλλος κοιταξαν πως να τον περιγελασουνε, αρα και να θελει κανεις να γινει στοχασμος πως να γινει???


    Opeth
    07.05.2008, 18:59

    Nikospi,an einai kapoios ellhnas h oxi dn e3artate apthn 8riskia oute apth pisti tou pros t 8eo . me auto to skeptiko oi arxaioi ellhnes pou pisteuan stous dodeka 8eous den htan "ellhnes" afou dn htan k or8odo3h xristianoi?mhn eisai toso fanatikos k ase tous allous na 8eorounte ellhnes k as mhn pisteueoun.
    Efoson dn exei apodixtei oute oti yparxei k oute oti dn yparxei as mh kanoume tooooooooso megala sumperasmata k as exoun kapoioi thn dikh tous gnwmh panw sto 8ema!!Cool


    NIKOSPI
    07.05.2008, 20:13

     

    Ναι δίκιο έχεις Άστρον, μόνο που ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν η αιτία που εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός στην Ελλάδα αν και έζησε πριν τον ερχομό του Ιησού, αλλά όπως είπαμε έχεις δίκιο ε, μην ξεχνάμε, και το άλλο είναι γιατί κανονικά θα έπρεπε αυτό το Post  να πάει στα ανάλαφρα θέματα αφού μιλάμε για θρησκεία! Για όσους έχουν μυωπία η προβλήματα στα μάτια(ρε φίλε δεν γίνετε να το βλέπω εγώ και να μην το βλέπουν και οι άλλοι) και δεν βλέπουν καλά το γράφω και εδώ για βοηθητικούς σκοπούς             Οτιδήποτε αφορά θρησκείες, φιλοσοφίες, ζώδια, κοσμοθεωρίες και αναζητήσεις για τον άνθρωπο και για τον κόσμο γενικότερα.

    Opeth, τι να μην υπάρχει??? Δεν κατάλαβα..... και δεύτερον καμία σχέση οι προ Χριστού αρχαίοι με τους τωρινούς Έλληνες γιατί δεν είχαν σημαία  όπως σήμερα,  ενώ για το τώρα κάποιος που είναι Έλληνας δέχεται και το σταυρό τις σημαίας, αν ένας Έλληνας δεν δεχόταν τον σταυρό τότε δεν θα δεχόταν και την σημαία άρα πως γίνετε να είναι έλληνας???, Όλα λογικά είναι και ευτυχώς και για τους άθεους που δεν χρειάζεται  να βάλουν πνευματικό μυαλό γιατί την είχα βάψει μέχρι να τους κάνω να καταλάβουν αν καταλαβαίνανε βέβαια.

     


    Spirous
    07.05.2008, 20:45

    Ποιός τολμά να αποσυμβολίσει την Αποκάλυψη την Ιωαννη;


    vero
    07.05.2008, 22:44

    Οσο αφορα που λεμε οτι στην Αποκαλυψη του Ιωαννη εγιναν πολλα πραγματα στην παγματικότητα... εχω να πω κατι... εδω και ο Σωκρατης ειπε πολλα οπου συμβαινουν τωρα... ακομη ο Αινσταιν νοησε καποια πραγματα οπου και τα εκαψε γιατι πολυ απλα καταλαβε οτι ειμαστε ακομη πισω γι αυτα....


    RoCkLiViN2
    07.05.2008, 23:06

    Astron : Σοβαρη κουβεντα γινεται, αλλα διακοπτεται απο ασχετους, που το παιζουν  φιλοσοφοι. Για οσους πιθανως δεν το γνωριζουν, οι αρχαιοι Ελληνες και βασικα ο Σωκρατης, ηταν ο πρωτος που μιλησε για τον ενα,αληθινο Θεο.

    Γενικα, προς πολλους, μη λετε πραγματα, τα οποια ειναι ανακριβιες, και απλα τα εχετε ακουσει απο αλλους ασχετους.

     


    Opeth
    07.05.2008, 23:17

    k oi arxaioi dexontousan ton stauro epeidh k auth tn eixan k loipon? k dn ton exoume mono emeis oi ellhnes ton stauro. tn exoun k alles xwres opou yparxei k xristianismos . ti simainei auto ,oti einai ellhnes K autoi? h oti apla  einai xristianoi?
    dhl ellhnas einai mono otan kapoios pisteuei stn 8eo k stn stauro?ektos tou oti exoume 3efugei apto 8ema telios einai k xazo auto pou eipes .{#emotions_dlg.beer}


    xenia1972
    07.05.2008, 23:20

    RoCkLiViN2
    οχι, κανεις λαθος, εδω μεσα μερικοι συγκεκριμενοι μπορουν να λενε ο,τι θελουν, αρκει να ανηκουν στην σωστη "πλευρα". Οι υπολοιποι πρεπει να το βουλωνουν ακομα κι οταν τους προσβαλλουν, γιατι αν απαντησουν ειναι επιθετικοι και ειρωνες. Και βαζουνε και τους συντονιστες να τους κανουν ντα-ντα. Η λογοκρισια που πεφτει εδω μεσα ειναι ανευ προηγουμενου.


    RoCkLiViN2
    07.05.2008, 23:23

    {#emotions_dlg.rockon}


    NIKOSPI
    07.05.2008, 23:34

    Α ρε Ελβετία, λες να μου τα χαλάσει???Τον σταυρό τον έχει η Σημαία μας γιατί συμβολίζει την θρησκεία των Ελλήνων! Εσύ τώρα θέλεις να μου πεις με λίγα λόγια  ότι όσες χώρες έχουν τον σταυρό στην Σημαία τους το κάνουν για θρησκεία τους ε???


    Opeth
    07.05.2008, 23:46

    Ma re file mou sou lew oti k alles xwres exoun ton stauro epeidh tn sumbolizei h 8riskeia tous.k autoi ellhnes einai?
    as mhn eimaste toso stenomyaloi ,dn kanei kalo !


    Astron
    08.05.2008, 00:15

    Παράθεση:

    Το μέλος xenia1972 στις 07-05-2008 στις 23:20 έγραψε...
    RoCkLiViN2
    οχι, κανεις λαθος, εδω μεσα μερικοι συγκεκριμενοι μπορουν να λενε ο,τι θελουν, αρκει να ανηκουν στην σωστη "πλευρα". Οι υπολοιποι πρεπει να το βουλωνουν ακομα κι οταν τους προσβαλλουν, γιατι αν απαντησουν ειναι επιθετικοι και ειρωνες. Και βαζουνε και τους συντονιστες να τους κανουν ντα-ντα. Η λογοκρισια που πεφτει εδω μεσα ειναι ανευ προηγουμενου.

    Απ' τη μια μας κατηγορείς για λογοκρισία, απ' την άλλη πριν λίγες μέρες έγραφες ότι γίνεται κατάχρηση της ελευθερίας του λόγου. Τελικά τί ισχύει;;
    Και επειδή αυτές οι βαρύγδουπες λέξεις είναι πολύ εύκολες πίσω από μία οθόνη, οφείλεις να εξηγήσεις πού ακριβώς λογοκρίθηκε κάτι που έγραψες.


    xenia1972
    08.05.2008, 00:24

    Την καταχρηση ελευθεριας του λογου δεν την ανεφερα για σενα. Δεν μπορεις να παιρνεις κατι που ειπα σε αλλη συζητηση για αλλο θεμα και να το κολλας οπου θες.

    Και ολων οι βαρυγδουπες λεξεις εδω μεσα, οπως και οι δικες σου, ειναι ευκολες πισω απο μια οθονη. Συνεχως λογοκρινονται οσα γραφω, ως επιθετικα, ιδιως οταν απαντω σε οσους προσβαλλουν πρωτοι τα πιστευω μου. Αν διαβασεις απ'την αρχη διαφορα τοπικ -οχι απ'την μεση- θα το δεις. Ειναι σταση που βγαινει μεσα απο ολη τη συζητηση, δεν ειναι "που ακριβως".


    RoCkLiViN2
    08.05.2008, 01:12

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 07-05-2008 στις 18:36 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος NIKOSPI στις 07-05-2008 στις 15:30 έγραψε...
    Δεν το ορίζω εγώ, βάλε λίγο λογική και θα δεις, γιατί δεν είναι Έλληνας κάποιος άθεος~~~~~

    Μια και το Σκοπιανό ήταν στην επικαιρότητα, θα ήθελα να σε ρωτήσω. Ο Μέγας Αλέξανδρος τί ήταν τελικά; Έλληνας; Σου υπενθυμίζω ότι ως προς τον δικό σου θεό ήταν άθεος.

    Για άλλη μια φορά προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το θέμα του τόπικ και ποια είναι ακριβώς η Φιλοσοφική Συζήτηση. Εάν έχεις πληροφορίες για κάποιο τσιπάκι που θα βγει στο μέλλον τότε γράψτα στο "Περί ανέμων και υδάτων" ως επίκαιρη πληροφορία. Εδώ πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει ένας στοχασμός και να γίνεται μία σοβαρή συζήτηση.

    Υ.Γ. Εάν δεν γίνεται σοβαρή συζήτηση τα τόπικς θα μεταφέρονται στα ανάλαφρα.  

    Υ.Γ.2. Rocklivin, δεν πρόκειται για λογοκρισία, αλλά το άνοιγμα 10 τόπικς τη μέρα για την ίδια ιδεολογία, ,θρησκεία ή δεν ξέρω εγώ τί άλλο είναι πολύ κουραστικό. Και άλλωστε το βλέπεις και ο ίδιος ότι συνήθως μόνο σοβαρή κουβέντα δεν γίνεται.



    Αυτο δεν ειναι λογοκρισια ???


    Astron
    08.05.2008, 01:36

    Όχι βέβαια.


    sigur
    08.05.2008, 07:59
    υποβάλλω τα σέβη μου στο τιτανομεγιστοτεράστιο φαν της ορθοδοξίας που έγραψε το αμίμητο : " ...μόνο που ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν η αιτία που εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός στην Ελλάδα " !!!!!!!!!!! Τα λόγια είναι περιττά μετά από αυτό
    NIKOSPI
    08.05.2008, 09:10

    @Sigur δηλαδή λέω βλακείες ε???

    @opeth Αλήθεια, μπορείς να μου εξηγήσεις τι συμβολίζει ο σταυρός τις Ελβετίας???(όντως συμβολίζει την θρησκεία τις Ελβετίας???)

    @xenia1972
    συνηθισμένα είναι αυτά εδώ, πρέπει να τα συνηθείσεις{#emotions_dlg.blink} Δεν βλέπεις εγώ που δεν τους δίνω σημασία, ότι έχω να πω το λέω, η ειρωνεία να ξέρεις ότι προέρχονται απο ημιμάθεια μη ικανό αντίκρουσμα, και βαρεμάρα, αυτός είναι ο λόγος κάπιων εδώ μέσα για να κάνουν αυτά που κάνουν, σεβασμός γιαυτά τα τρία πράγματα!Εγώ πήγα και ρώτησα μία κοπέλα μέσα από εδώ που με ειρωνευόταν( η χαζή μου είπε) γιατί με ειρωνεύεσε???Και μου λέει όχι βρε δεν είναι τίποτα , σκοτώνω την ώρα μου. Τι κομπλεξικά άτομα......


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-05-2008 12:37 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 11-05-2008 12:39 ]


    sigur
    08.05.2008, 09:23
    μου αρέσει που αναρωτιέσαι κιόλας Νίκο για την τυχόν σχέση του Μεγάλου Αλεξάνδου με τον χριστιανισμό (!!?) ........ χα χα χα αφήνω ασχολίαστω βέβαια το οτι εσύ θεωρείς άλλους αμαθείς επειδή δεν είναι πιστοί της δική σου θρησκείας. Το φαινόμενο του ρατσισμού (που είναι πάντα επίκαιρο) το έχετε τσεκάρει καθόλου στους κύκλους σας...;;;;;;
    NIKOSPI
    08.05.2008, 09:40

    Αναρωτήθηκα εγώ για τον Μέγα Αλέξανδρο????Τους θεωρώ αμαθείς οχι γιατί πιστεύω κάτι το αντίθετο αλλά επειδή όλα είναι λογικά και εσείς τα κάνετε άστα να πάνε.
    Ρατσιμός???? Αλήθεια που το είδες αυτό???


    -----------------
    ΣΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΩΝ ΑΓΓΕΛΩΝ

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : NIKOSPI στις 08-05-2008 11:16 ]


    sigur
    08.05.2008, 09:47
    λογικά έίναι τα πράγματα αναφορικά με τις θρησκείες; Η λογική με την κάθε θρησκευτική πίστη είναι δύο εκ διαμέτρου αντίθετες έννοιες. το διάβασα και αυτό....