ελληνική μουσική
    554 online   ·  210.848 μέλη

    Ηχογράφηση ντραμς....?!

    driverbulba
    07.05.2008, 23:46

    Γεια σας παιδιά! Είμαι μέλος σε ένα γκρουπάκι. Αποφασισαμε να κανουμε ηχογραφιση τα ντραμς. (με κι8αρα, μπασο και φωνη δεν εχω προβληματα) Εχω μπλεχτει!!! Μπορει καποιος που ασχολειται να μου πει ενα-ενα αυτά που πρεπει να αγορασω (κονσολες, καρτες ηχου,μικροφωνα) για να κανω μια απλη ηχογραφιση ντραμς στο σπιτι του φιλου μου με ενα laptop??? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ!!! ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ!{#emotions_dlg.happycrazy}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 08-05-2008 21:19 ]


    anderchan
    08.05.2008, 00:52

    Σε τι budget θέλεις να κινηθείς;


    driverbulba
    08.05.2008, 15:30

    Φίλε anderchan σε ευχαριστώ για την απάντηση! Διαθέτω ήδη 2 μικρόφωνα με στήριγμα, αλλά χρειάζομαι ένα μικρόφωνο για την μπότα και ένα για το snare. Η κονσόλα ας μην ειναι περισσοτεερο απο 5κάναλη. PC εχω... Χρειάζομαι μια κονσόλα αρκετα καλη και μια κάρτα ήχου.... Ερώτηση: Πρέπει η κάρτα ήχου να έχει 5 εισόδους για να ηχογραφήσω ταυτόχρονα 5 κανάλια σε Cubase ή Adobe audition??? Ευχαριστώ και πάλι....!{#emotions_dlg.biggrin}


    noizreduction
    09.05.2008, 09:48

    Παρολαυτα, θα ηταν απαραιτητο να αναφερθει το budget που θα διαθεσεις.


    driverbulba
    09.05.2008, 17:44

    To ΠΟΛΥ 200€...........{#emotions_dlg.blush}


    billy2002gr
    10.05.2008, 09:55

    Αγαπητε μου φιλε

    Με το budget που διαθετεις θα ηταν καλιτερα να αναφερθεις σε ενα studio ηχογραφησεων διοτι για να γραψεις drums χρειαζεσαι τουλαχιστον 8 mics, (ενα για το καθε οργανο).

    Ο μικτης σου θα πρεπει να εχει πολυ καλο eq και πολυ καλους προενισχυτες εισοδου για να μπορεσεις να εχεις ενα καλο αποτελεσμα .

    Αυτα οπως καταλαβαινεις υπερβαινουν κατα πολυ το ποσον που διαθετεις , οποτε πηγαινοντας σε ενα studio θα σου κοστισει απκετα φθηνοτερα

    Φιλικά

    Β.Β


    driverbulba
    10.05.2008, 10:55

    Παιδιά δεν είμαι επαγγελματίας... Απλά ξέρω να χειρίζομαι μέτρια ένα πρόγραμμα ηχογράφησης πολλών καναλιών (Adobe Audition). Το αποτέλεσμα θέλω να είναι όσο πιο απλό γίνεται.... Δεν ζητάω καλά equaliser... Σε φίλο ηχολήπτη που ρώτησα μου είπε πως για την πρόχειρη δουλειά που θέλω να κάνω αρκούν 4 μικρόφωνα (αριστερά κ δεξιά για πιάτα και tom, ένα για το snare kαι ένα για την μπότα). Κάτι ΤΟΣΟ απλό θέλει περισσότερο απο 200€??? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδια!{#emotions_dlg.biggrin}


    billy2002gr
    10.05.2008, 13:35

    Αν γραψεις drums με αυτον τον τροπο γραψε μου και εμενα...

    Και αντε και την εγραψες (γιατι κατι θα γραψεις) το αποτελεσμα  ξερεις τι θα ειναι ???

    Καλιτερα να μην σου πω...

    Παντως ευχομαι καλη τυχη

    Φιλικα

    Β.Β


    noizreduction
    10.05.2008, 16:57

    Αναφερω ενδεικτικα τα 4 μικροφωνα που θα χρειαστεις (  μονο τα μικροφωνα και οχι τα καλωδια, τους απαραιτητους προενισχυτες ή την κονσολα ):

    1) Overheads:

    http://www.thomann.de/gr/behringer_c2_stereoset.htm 68Ε

    2) Μικροφωνο ταμπουρου

    http://www.thomann.de/gr/samson_qsnare.htm 48Ε

    3) Μικροφωνο μποτας

    http://www.thomann.de/gr/samson_qkick.htm 68Ε

    Συνολο 184Ε

    Αυτα τα μικροφωνα ειναι ο,τι πιο φτηνο μπορεις να βρεις και σχετικα καλο. Αν προσανατολιζεσαι για μετριες ηχογραφησεις, αυτα ειναι τα μικροφωνα που σου προτεινω.

    Αλλα να ξερεις πως το budget σου ειναι αρκετα χαμηλο για κατι καλυτερο.


    driverbulba
    11.05.2008, 09:37

    Μου κόψατε τα φτερά τώρα....{#emotions_dlg.blush} Άρα ίσως καλύτερα να πάω σε στούντιο...?


    noizreduction
    11.05.2008, 09:47

    Αν και αυτο που λες προϋποθετει αρκετα χρηματα επισης, νομιζω πως εαν πας ετοιμος και μελετημενος, θα γλυτωσεις πολλες ωρες, κοπο και χρηματα.