ελληνική μουσική
    609 online   ·  210.830 μέλη

    Κλασσικη κιθαρα vs ακουστικη

    freddieKrueger
    08.05.2008, 00:15

    Καλησπερα φιλοι της Music Heaven!!To 'στορυ' μου με την κιθαρα εχει ως εξης:Πριν πολλα χρονια ειχε αγορασει ο πατερας μου στην αδελφη μου μια κιθαρα κλασσικη,για την οποια ομως εκεινη αδιαφορησε εντελως...Επεσε λοιπον στα χερια μου και ετσι ξεκινησα το 'ταξιδι' μου στο χωρο της μουσικης με μια κλασσικη ΥΑΜΑΗΑ....Επαιξα θυμαμαι αρχικα μια C συγχορδια και αρχισα να τραγουδαω το 'Να μαγαπας' του Σιδηροπουλου...Εκανα λοιπον την αρχη με παιξιμο με απλα 'ακκορντα' και φυσικα ουτε λογος για το γνωστο 'κλασσικο' παιξιμο,με Μπαχ,Μπετοβεν,κοκ...Αργοτερα θεωρησα καλο να μαθω και κλασσικο τροπο παιξιματος κι ετσι αρχισα να μελετω ορισμενες ευκολες σχετικα παρτιτουρες...

       Με πολλη υπομονη παιζω τωρα ορισμενες παρτιτουρες της μεσης βαθμιδας στην εκπαιδευση της κλασσικης...Επισης μια χαρα παιζω και με ακκομπανιαμεντα και τραγουδω,αλλα εχω παρατηρησει οτι  μια ακουστικη κιθαρα ταιριαζει καλυτερα στο 'ακουσμα' για παιξιμο με ακκορντα και τραγουδι...οπως και στο μονερνο τραγουδι σε οποια του εκδοχη....Το ερωτημα μου ειναι:Θα ηταν καλο να προβω σε αγορα ακουστικης κιθαρας?Η θα ηταν κατι περιττο?Και αν θα πρεπει να παρω ακουστικη ποια θα ηταν μια καλη προταση? 

          

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : freddieKrueger στις 08-05-2008 00:17 ]


    Opeth
    08.05.2008, 00:32

    geia sou file freddieKrueger.basika nai gia tragoudia k akkorda einai protimotero mia akoustikh ki8ara. einai 8ema goustwn perissotero omws (pisteuw ) to ti ki8ara 8a pareis giauth tn douleia....an sou aresei o hxos ths akoustikhs 8a pareis akoustikh k an h klassikh ,8a pareis klassikh.{#emotions_dlg.beer}


    deathminor88
    08.05.2008, 02:12

    Στην κλασσική δεν είναι ανάγκη να παίζεις με "κλασσικό" τρόπο. Σύμφωνοι, η ακουστική προσφέρεται για συγχορδίες, αλλά 1) κανείς δεν είπε ότι δεν το κάνει και η κλασσική, 2) μπορείς να παίζεις τα κομμάτια που θές και στην κλασσική χωρίς απαραίτητα να "βαράς" συγχορδίες. Κάνε αρπίσματα, αν μπορείς παίξε μαζί συγχορδία-μελωδία φωνής κλπ. Ειδικά αν παίζεις (που λογικά θα παίζεις) με δάχτυλα μπορείς να κάνεις και να παίξεις πολλαααά πράγματα!


    freddieKrueger
    08.05.2008, 05:13

    Συνεπως απο τα μεχρι τωρα λεγομενα το να μπω στον κοπο να αγορασω μια ακουστικη μονο και μονο για να παιζω τα ακκομπανιαμεντα αλλα και ναι οπως γραφεις φιλε μου με τα δαχτυλα διαφορα αρπισματα και τροπους εκτελεσης ειναι δωρον αδωρον απο τι στιγμη που τα ιδια γινονται με επιτυχια και στην κλασσικη.Ενα μονο παραπονο εχω που δεν ξερω αν οφειλεται καθαρα σε ελλειψη μικροφωνου για την κιθαρα η κακη ακουστικη,αλλα σε ενα ντουετο ποπυ εκανα με ενα ακορντεονιστα σε γλεντι και σε κομματια που απαιτουσαν ενταση,η κιθαρα μου δεν ακουγοταν καθολου.Μονο τη φωνη μου και το ακκορντεον ακουγα...Δραμα...Συνεπως μηπως η κλασσικη κανει μονο για μπαλαντες?{#emotions_dlg.confused1}


    GAGA
    08.05.2008, 10:17

    Παράθεση:

    Το μέλος freddieKrueger στις 08-05-2008 στις 05:13 έγραψε...

    Συνεπως μηπως η κλασσικη κανει μονο για μπαλαντες?{#emotions_dlg.confused1}



    Σε καμμία περίπτωση...


    JaNick
    08.05.2008, 18:10

    H κλασσική όπως και να το κάνουμε δεν ακούγεται πάρα πολύ δυνατά... Και σίγουρα δεν κάνει μόνο για μπαλάντες... Κάποιο κομμάτι μπορεί να γίνει πολύ όμορφο χρησιμοποιόντας την κλασσική κιθάρα αρκεί να υπάρχει η καταλληλη ακουστική διαμόρφωση για να την αναδείξει... Σε μια ερασιτεχνική μουσική παρέα χωρίς ακουστικά συστήματα νομίζω πως είναι καταδικασμένη να θάβεται... Το ηχόχρωμα της ακουστικής ταιριάζει πολύ περισσότερο για strumming (που τον βρήκα τον Rock όρο ομως, ε? ) και η κατασκευή της πιστεύω οτι επιτρέπει το μουσικό να το κάνει πιο εύκολα... Προσωπικά όποτε πήγα να παίξω με πένα σε κλασσική η χορδές μου φάνηκαν λίγο μετέωρες...
    Όπως και να το κάνουμε η κλασσική δεν φτιάχτηκε για να χώνουμε... Ούτε βεβαια η ακουστική πρέπει να αρκείται στο να 'γρατσουνάει'... Αν θέλεις να εξερευνήσεις και αυτό το όργανο, καλό θα ήταν να αγοράσεις μία...


    thaliey
    09.05.2008, 13:08

    εγω πανως προτιμω την ηλεκτρικη μ αρεσε απιστευτα τ ακουσμα της και ειναι και πιο δυνατο..............{#emotions_dlg.rockon}


    RoCkLiViN2
    09.05.2008, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος JaNick στις 08-05-2008 στις 18:10 έγραψε...

    H κλασσική όπως και να το κάνουμε δεν ακούγεται πάρα πολύ δυνατά...



    Μεγαλο λαθος. Εχω μια κλασικη Yamaha CG100A, εδω και 15 χρονια. Η κιθαρα τοτε που την πηρα ηταν πανακριβη. Τελος παντων, η κιθαρα μου "φοραει" χορδες Savarez Allianz blue corum. Οι χορδες αυτες ειναι high tention και πιστεψε με ακουγεται πολυ πιο δυνατα απο τις ακουστικες, εκτος του οτι εχει και πιο γλυκο ηχο. Και ξεκαθαριζω δε μιλαω για κιθαρες των 150 και 200 euro... Μιλαω για κιθαρες καλες. Σκεφτειτε, οτι ηχογραφησαμε κε μικροφωνο την κλασικη μου και ακουγετε λες και ειχε βισμα και την περασαμε κατευθειαν στην κονσολα... Οποτε εν κατακλειδη, εγω προτημω με κλειστα ματια κλασικη


    JaNick
    09.05.2008, 21:04

    Σώπα ρε... Very nice then...  

    Απλά με την ακουστική είναι θέμα ηχοχρώματος... Αυτο το ψιλο άγριο γκρουτζ που βγάζει, έχει άλλη άισθηση... Η κλασσική σε προκαλεί να της φερθείς πιο πολύ με το γάντι... {#emotions_dlg.biggrin} 


    freddieKrueger
    10.05.2008, 01:36

    Ευχαριστω πολυ μαγκες για τις πληροφοριες!!!!Ειμαι σε μια μικρη συγχυση τωρα.Προφανως η κλασσικη που εχω δεν ειναι η καλυτερη δυνατη.Απο την αλλη να παρω μια καλυτερη ισως να ειναι πολυτελεια μια και ο στοχος μου ειναι να εχω μι κιθαρα που να τη 'χωνω' και λιγο βρε αδερφε...Πχ να βρισκομαι στο καταστρωμα του καραβιου και να παιζω τα ακκορνατ μου και να τραγουδω 'δινοντας' τα αναλογα γκαζια...

       Να προσθεσω πως απο την κλασσικη κιθαρα με συγκινει περισσοτερο το ίσπανοφωνο μερος της ενω με ξενερωνει απιστευτα να εκτελω κλασσικα κομματια...Το κανω ομως γιατι βλεπω οτι ανοιγουν τα δαχτυλα ακομη περισσοτερο.Ο Μπαχ ειναι η καλυτερη γυμναστικη για τα δαχτυλα...

        Στ προκειμενο τωρα:Αν τελικα αποφασισω να αγορασω μια ακουστικη ΤΙ μου προτεινετε?ΥΓ:Εχω τρομερη ευαισθησια στο να εχει η κιθαρα καθαρο και γεματο ηχο και οχι μουντο...Επισης να 'γαργαλαει' το αυτι χωρις να το ξεκουφαινει...Για οποιες προτασεις ευχαριστω προκαταβολικα{#emotions_dlg.rockon}


    RoCkLiViN2
    11.05.2008, 14:09

    Να ξερεις παντως, οτι μια καλη κλασικη ειναι πιο ακριβη απο μια καλη ακουστικη. Προσωπικα εγω, θα επαιρνα ηλεκτρακουστικη μονο για live και αυτη θα ηταν Ovation. Αλλα την κλασικη δεν την αλλαζω με τιποτα. Αν παιζεις σωστα και ξερεις να την χειριστεις, βγαζει εναν πολυ γλυκο ηχο που ειναι ασυγκρητος και δεν εχει καμια σχεση με τον ηχο της ακουστικης...


    StavmanR
    11.05.2008, 22:03

    Αυτό το vs (versus) μεταξύ των δύο κατασκευαστικών τεχνοτροπιών και ειδών κιθάρας μου...κάθισε λίγο στο μάτι...Wink

    Το σωστό είναι κατά την άποψη μου ακουστική+κλασική κιθάρα. Για να το κάνω πιο καθαρό...:

    Για ποιο λόγο δεν έβαλες και την ηλεκτρική ανάμεσα;;; Κάθε κιθάρα έχει το δικό της ηχόχρωμα, την δική της τεχνική στο παίξιμο και κυρίως τον δικό της χαρακτήρα. Ο χαρακτήρας συμπληρώνεται από τον οργανοπαίχτη.

    Αν σκεφτούμε ότι ο Paco De lucia, ο Νότης Μαυρουδής, ο Διονύσης Σαββόπουλος(...), ο Aldi Meola, ακόμα και ο Παύλος Σιδηρόπουλος (κάποτε θά'ρθουν) ή και οι WASP (εισαγωγή από το Idol) παίζουν με κλασικές κιθάρες, μπορεί κανείς να διαπιστώσει ότι οι αποδόσεις ακόμα και στο "ίδιο" όργανο είναι τελείως διαφορετικές. Κλασική κιθάρα χρησιμοποιούσαν αρχικά και για να υποστηρίξουν το ρεμπέτικο ρυθμό. Αντίστοιχα, οι Metallica, οι Simon & Garfunkel, κλπ... χρησιμοποιούν ακουστικές δίνοντας διαφορετικές προσεγγίσεις. Η ακουστική ως κιθάρα με "γλυκά" strumming ακκόρντα χρησιμοποιείται ως "πλάτη" σε όλα σχεδόν τα είδη της μουσικής. Τέλος στην ηλεκτρική κιθάρα επικρατεί το απόλυτο χάος, όπου ακούγεται από Dire Straits και μπλουζ μέχρι τα πιο ακραία είδη της Metal.

    Σκοπός δεν είναι ο "ανταγωνισμός" μεταξύ των οργάνων, μιας και όλα τα όργανα έχουν χρησιμοποιηθεί κατά καιρούς για να αποδώσουν ξεχωριστές και μοναδικές δημιουργίες. Αν το θέμα γυρίζει γύρω από το πιο όργανο να επιλέξω, τότε το θέμα είναι πολύ προσωπικό και έχει να κάνει με το "αυτί" του καθενός, μιας και για να αποδώσει ένας οργανοπαίχτης πρέπει να τον "γεμίζει" ο ήχος του οργάνου που χρησιμοποιεί.

    Τέλος υπάρχουν κλασικές κιθάρες που "φέρνουν" περισσότερο στον ήχο της ακουστικής, ακουστικές που φέρνουν πιο κοντά στον ήχο της κλασικής ή ηλεκτρικής κλπ. Η επιλογή είναι πολυσύνθετη και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, Μην αγοράζετε όργανα "τσακ μπαμ", επειδή τα χρησιμοποίησε ο τάδε στον τάδε δίσκο. Στα χέρια του τάδε μπορεί να ακούγονται εξαίσια, ενώ στα δικά σας εξωγήινα, ασχέτως αν κατέχετε σε τεχνικό επίπεδο το όργανο. Επίσης, όλες οι φθηνές κιθάρες έχουν το χαρακτηριστικών των οξέων "κρυστάλλινων" πρίμων, αφού είναι εντυπωσιακά και παραπλανούν το αυτί.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 11-05-2008 22:15 ]


    freddieKrueger
    11.05.2008, 22:10

    Ισως ο τιτλος να ειναι λιγακι ακομψος αφου στην ουσια δε συγκρινω τα δυο ειδη κιθαρας μεταξυ τους...Απλα ρωτω ποιο ειδος ειναι καταλληλοτερο για ποια δουλεια...Την ηλεκρτικη δεν την ειχα καν στα υποψη μου...


    deathminor88
    11.05.2008, 22:30

    Συμφωνώ με τον StavmanR...

    Νομίζω ότι είναι η πιο ρεαλιστική προσέγγιση.


    panosbousalis
    12.05.2008, 03:02

    Προσωπικά προτιμώ το ζεστό ηχόχρωμα της κλασσικής κιθάρας, η ακουστική είναι ίσως πιο λειτουργική σε ένα συγκρότημα ενώ την κλασσική μπορώ να την ακούσω καλύτερα και μόνη της.΄Όλα βέβαια είναι σχετικά και εξαρτώνται από τον κιθαριστή και την δεξιοτεχνία του και από την ποιότητα της κιθάρας. Σημαντικό ρόλο παίζει το περιβάλλον-με ποιά όργανα συνδυάζεται και το ύφος που επιθυμείς να δώσεις(πιο γλυκό ή πιο άγριο). Ο συνδυασμός πάντως κλασσικής και ακουστικής ως ντουέτο λειτουργεί πολύ καλά και η μια συμπληρώνει την άλλη. Έκαστη στο είδος της..(αν και έχουν ενδιαφέρον και οι ανατροπές- π.χ κλασσικό ύφος με ακουστικό συρμάτινο ήχο).

     

     


    NoQuarter
    27.05.2008, 18:34

    Αν και μπαίνω κάπως αργά στην κουβέντα να ποια είναι η άποψη μου:

    Αν θέλεις να παίζεις ξένο rock, folk, etc πάρε ακουστική. Είναι σαφώς πιο ευέλικτη σαν ήχος.

    Αν θέλεις να παίζεις ελληνικό έντεχνο, λαϊκό, flamenco, ή κλασσική μουσική καλύτερα κλασσική. Όχι ότι δεν μπορείς να παίξεις τα παραπάνω είδη με ακουστική (εκτός από την κλασσική μουσική).

    Προσωπικά βρίσκω την ακουστική πολύ πιο ευέλικτη καθώς μπορεί να καλύψει ικανοποιητικά περισσότερα είδη από ότι η κλασσική. Η κλασσική είναι must μόνο για πολύ ορισμένα είδη. Άσε που εμένα η κλασσική παιγμένη με πένα μου φαίνεται σαν να φοράς κοστούμι με σαγιονάρα. Ενώ από την άλλη η ακουστική παίζεται άνετα με δάχτυλα.

    Λάβε υπόψη σου ωστόσο ότι η ακουστική έχει διαφορετικό λαιμό από την κλασσική. Είναι πιο στενός και δεν κάνει κούρμπα προς τα μέσα.

    Επίσης θα σου πρότεινα να εξετάσεις και την λύση της ηλεκτροακουστικής.

     


    driverbulba
    02.06.2008, 13:13

    Ακουστική είναι πιο πολύ για συγχορδίες.. Η κλασσική είναι άλλο πράγμα... Εγώ προτιμώ ακουστική πάντως...!


    fotisrafa
    27.03.2010, 23:06
    Εγώ πάντως πιστεύω πως πρέπει να πάρεις ηλεκτροακουστική.Έχει το γλυκό ήχο της ακουστικής, μπορείς με αυτή να παίξεις περισσότερα είδη μουσικής και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις σε "live" με τους φίλους σου.
    delta66
    29.03.2010, 12:55

    Πολυ ωραια και απαραιτητα οργανα και τα δυο για ενα κιθαριστα. Wink

     


    fotisrafa
    29.03.2010, 18:01
    Η ηλεκτρική είναι πολύ καλή επιλογή.Μέχρι πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις;