ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.832 μέλη

    Μαύρη Λίστα τραγουδιστών!

    jorge
    30.01.2003, 01:00
    Ποιούς έλληνες τραγουδιστές δεν θέλετε να ακούτε ΠΟΤΕ και ΠΟΥΘΕΝΑ;
    Ποιοί σας εκνευρίζουν από την στιγμή που θα ανοίξουν το στόμα τους για να πουν την πρώτη λέξη ενός τραγουδιού; Ποιοί πιστεύετε πως 'ανέβηκαν' στο χώρο βοηθούμενοι, ενώ στην πραγματικότητα η φωνή τους είναι καλή μόνο για να διώχνει τα κουνούπια;;;
    Alinda
    30.01.2003, 16:14
    Leuterhs Pantazhs
    An_yparxei_logos
    31.01.2003, 01:48
    Ο Βοσκοπουλος.... Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Σ ! ! ! ! !
    jorge
    31.01.2003, 13:45
    Εγώ θα ψηφίσω τη Νατάσσα Θεοδωρίδου και έπεται συνέχεια
    Anonymous
    01.02.2003, 16:05
    ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΨΗΦΙΣΩ ΤΟΥΣ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΤΙΘΕΜΕΝΗ LADY ANGELA ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ!ΜΠΛΙΑΧ! Υ.Γ ΜΙΑ Κ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΟΥ ΣΤΑΛΕΙ ΜΕ e-mail Ο ΚΩΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΩ ΜΕΛΟΣ ΣΑΣ ΛΕΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑΤΑΣΑ!
    Alinda
    03.02.2003, 10:40
    Lol!!!
    Telika einai polla ta "mpaza" sto tragoudi swsta? Opws kai kati LOLES pou fwnh den exoune kai xarh stous upologistes kanoune tis tragoudiares.... W3w!!!! Ean einai deixnontas ligaki buzi kai kwlo na bgainoume tragoudhstries GDUSTE ME!!!!! lool
    mh xesw...
    Anonymous
    04.02.2003, 01:38
    Μ Π Ο Υ Γ Α Σ............. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΣ!
    liana
    05.02.2003, 02:07
    ..Bandh..
    marios
    05.02.2003, 11:32
    ...!
    apo pou na arhiseis!
    tha symfwnisw me ton admin gia th thewdoridou...
    ...den paizetai,prepei na einai h koryfh ths sapilas tou "ellhnikou" ""laikou""
    tragoudiou!apo kei kai pera mia thesh konta sthn koryfh tha mporousan na exoun oi: tsalikhs,livieratos,lempeshs,triantaffylos...!
    akoma ws protergaths ths parakmhs kai tou skyladikou ,den mporei na paraleifthei o tolis voskopoulas!!
    mousikofilos
    05.02.2003, 16:03
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ ΑΥΤΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΜΑΣ ΓΟΥΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ.

    ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑ ΤΟΝ ΥΠΟΤΥΜΟΥΜΕ
    gate
    14.02.2003, 02:21
    Quote:

    On 2003-02-05 16:03, mousikofilos wrote:
    ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ ΑΥΤΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΙΕΡΑ ΕΝΟΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΜΑΣ ΓΟΥΣΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΑΛΙΤΕΧΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ.

    ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΤΗ ΣΠΑΕΙ ΧΩΡΙΣ ΜΑ ΤΟΝ ΥΠΟΤΥΜΟΥΜΕ



    -----------

    Σωστό αυτό που λες φίλε mousikofile, όμως συχνά για μερικούς δε χρειάζεται να πάρουμε ειδικές πληροφορίες για την καλλιτεχνική τους μόρφωση και δυνατότητα, όπως λες, αρκεί να τους ακούσει κανείς και καταλαβαίνει...

    Είμαι σύμφωνη πάντως πως δεν πρέπει να υποτιμούμε κανένα. Ωστόσο και πάλι πιστεύω πως στην περίπτωση αυτή, εκφράζοντας μια αρνητική ή θετική κρίση για τις φωνητικές ικανότητες κάποιου, δεν τον θίγουμε και σε προσωπικό επίπεδο, ώστε να μιλάμε για "υποτίμηση". Ασκούμε μια κριτική, που άλλοτε μπορεί να θεμελιωθεί και άλλοτε όχι και επίσης που άλλοτε έχει βαρύτητα και άλλοτε όχι, κυρίως ανάλογα με το αν το πρόσωπο που την ασκεί τυχαίνει να κατέχει κάποια πράγματα παραπάνω στη μουσική.

    Ειδικά μάλιστα για τους μουσικούς, πιστεύω πως όχι μόνο δικαιούνται αλλά και είναι υποχρεωμένοι να ασκούν αυτήν την κριτική, κυρίως για να γίνει κάποτε κατανοητό ότι το τραγούδι και η μουσική δεν είναι η εύκολη λύση, όπως έχει καταντήσει σήμερα, κι ούτε μπορεί ο κάθε ένας, που ψάχνει πώς θα γίνει διάσημος και πώς θα βγάλει περισσότερα, να ασχοληθεί με αυτά.
    Η μουσική είναι τέχνη που για να γίνει κάποιος μέτοχός της χρειάζεται να κοπιάσει. Χρειάζεται να έχει διάθεση για δημιουργία και έκφραση και όχι διάθεση για επίδειξη και φήμη. Κι οι περισσότεροι από αυτούς (μεταξύ των οποίων και όσοι παραπάνω ανεφέρθησαν από τα παιδιά) το μόνο που ήθελαν από το τραγούδι ήταν να πατήσουν σε αυτό, για να καλύψουν τις προσωπικές τους ανασφάλειες.
    Για σκέψου να έβγαινε ένας νόμος που θα έλεγε πως κανένος τραγουδιστή το πρόσωπο και το όνομα δε θα έπρεπε να γίνει γνωστό πουθενά, ότι θα έπιτρεπόταν να ακούμε μόνο τη φωνή του (τελείως ουτοπικό !!! )...Είμαι σίγουρη πως ελάχιστοι θα ασχολούνταν με το τραγούδι. Σίγουρα όμως αυτοί θα ήταν πραγματικοί καλλιτέχνες...

    "Η ζωή χωρίς μουσική θα ήταν ένα σφάλμα..." Νίτσε

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: gate on 22-01-2005 00:41 ]
    marios
    20.02.2003, 11:10
    pws mporeis na peis oti kapoios sou th spaei xwris na ton ypotimiseis?!
    an ginetai...tote epanadiatypwnw...en thelw na ypotimisw tous kalytexnes
    pou proanefera alla einai oloi tous eleinoi kai mou th spane afantasta!!
    dEUS
    20.02.2003, 14:31
    GIA MENA METRIMENOI STA DAXTILA EINAI AFTOI POU FTIAXNOUN KALI MOUSIKI STIN ELLADA SIMERA,AS MI PSAKSW TOUS TIMIOUS GIATI THA DISKOLEFTW POLI NA VRW...
    ZOI
    20.02.2003, 19:37
    volanis!!!!!!!!!mpliahhhhhhh!!!!!!legontai merikoi kalitehnes??????????jesus!!!!!!
    katerina
    21.02.2003, 15:33
    Κάποιοι που με νευριάζουν αφάνταστα με το που ανοίγουν το στόμα τους είναι η Βίσση, το πιστό της αντίγραφο η Βανδή και ο Ρουβάς, μόνο που δεν είμαι σιγουρη αν αυτοί είναι τραγουδιστες!!!
    ZOI
    22.02.2003, 16:21
    xehasa!!!an theoroume tragoudisti opoion tragoudaei thelo na anafero k ti stella mpezentakou me tin opoia nomizo oti ftanoume ston pato tis katrakilas mas!!!!!thee mou ouk oidasi ti poiousi!!!!!!!!!!!
    morfoula
    23.02.2003, 20:47
    thn ANTZELA DIMITRIOU...
    kai ti oreo onoma yia ti sizitisi!!!!
    justme
    11.03.2003, 11:55
    sotis volanis. paidia eilikrina den kserw alla me to pou tha vgalei tin prwti sillavi mou girnan t antera.einai vevaia para para polloi akomi alla aftos o anthrwpos aPaRaDeKtOs!!!!!!!!!se vathmo kakourgimatos!!!!!!!!!
    Witchking
    11.03.2003, 15:38
    Βλέπω μια επίθεση κατά καλλιτεχνών του ελληνικού λαικού τραγουδιού κυρίως. Εγώ πάλι δε μπορώ να ακούω έναν καλλιτέχνη που προσφέρει πολύ στο ελληνικό τραγούδι και αναγνωρίζω οτι είναι απο τους πρώτους στην Ελλάδα. Απλά δε μου αρέσει το στυλ της φωνής του. Αυτός ειναι ο Αλκίνοος Ιωαννίδης.

    Τον συγκεκριμένο δε μπορώ να τον συμπαθήσω και για άλλους λόγους. Δε θα ξεχάσω μια συναυλία του με τον Ορφέα Περίδη, στην οποία εμφανίζεται ο Ορφέας και ο κόσμος χειροκροτάει με ενθουσιασμό. Αμέσως μετά βγαίνει ο Αλκίνοος και ακολουθεί ένας πανικός. Να φωνάζουν όλοι. ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Τα κοριτσάκια να χτυπιούνται πέρα δώθε!Οι άντρες να φωνάζουν "Αλκίνοε είσαι θεός!" Απο εκεί άρχησα να τον αντιπαθώ ακόμα περισσότερο χωρίς να φταίει ο καημένος, αλλά λυπήθηκα τον Περίδη...
    Giorgos
    11.03.2003, 16:07
    ΑΚΡΙΒΩΣ (αλλά όταν λεμε ακριβώς, εννοούμε ακριβώς!) το ίδιο συνέβη σε συναυλία Κότσιρα-Μπάση το καλοκαίρι. Όταν τελείωσε το πρόγραμμα, το κοινό άρχισε τα χειροκροτήματα για encore. Όπως ήταν φυσικό, οι 2 καλλιτέχνες δεν έφυγαν. Ανεβαίνει λοιπόν ο Κότσιρας (μόνος του) και λέει μια χαζο-μπαλλάντα (δεν θυμάμαι ποια και ειλικρινά δεν πιστεύω ότι έχει και σημασία) και από κάτω όλα τα χαζά κοριτσάκια να έχουν ανάψει τους αναπτήρες και να παραληρούν...

    Η ιστορία όμως δεν τελειώνει εδώ. Αφού τελειώνει το τραγούδι, λέει ο Κότσιρας στον Μπάση το εξής απαράδεκτο: "Δημήτρη, έλα κι εσύ στη σκηνή να πούμε μαζί ένα τραγούδι"...

    Όταν η φωνή σου είναι φτιαγμένη για να λέει μπαλλαντούλες (όχι μπαλλάντες, το τονίζω) και απέναντι σου έχεις έναν συνομήλικό σου τραγουδιστή που η φωνή του έχει τεράστιες δυνατότητες (αν κάποιος ήταν στη συναυλία ή έχει ακούσει live τον Μπάση, ξέρει τι εννοώ), ΔΕΝ μιλάς τόσο υποτιμητικά ούτε λες το τραγούδι σου και μετά λέτε από κοινού το τελευταίο, χωρίς εκείνος να έχει πει ως φινάλε κάτι μόνος του αντίστοιχα. Απλά ΔΕΝ το κάνεις.

    Ποτέ μου δεν πήγαινα ιδιαίτερα τον Κότσιρα, άκουγα όμως ευχάριστα τα τραγούδια του όποτε τυχαινε στο ραδιόφωνο. Από εκείνη την στιγμή όμως και μετά, απλά τον έχω αντιπαθήσει.

    Υ.Γ. : Πολύ ήθελα να ήξερα τι ακριβώς σκεφτόταν ο Θεοδωράκης, όταν ηχογραφούσε το "¶ξιον Εστί" με τον Κότσιρα, όταν πίσω του έχει 2 εκτελέσεις με δύο μέγιστους τραγουδιστές (Μπιθικώτση & Νταλάρα)...