ελληνική μουσική
    536 online   ·  210.844 μέλη

    Μαύρη Λίστα τραγουδιστών!

    Witchking
    11.03.2003, 17:53
    Quote:

    On 2003-03-11 16:07, Giorgos wrote:
    ΑΚΡΙΒΩΣ (αλλά όταν λεμε ακριβώς, εννοούμε ακριβώς!) το ίδιο συνέβη σε συναυλία Κότσιρα-Μπάση το καλοκαίρι. Όταν τελείωσε το πρόγραμμα, το κοινό άρχισε τα χειροκροτήματα για encore....




    Γιώργο, για encore (στη συναυλία Αλκίνοου - Ορφέα) μάντεψε τί φωνάζαν...
    Αλκίνοος, Αλκίνοος...!
    Alinda
    11.03.2003, 18:57
    Antzy Samiou - bliax
    Gonidhs - super bliax
    Efh Sarrh - to apokorufwma ths hli8iothtas
    Samprina - ma kala mas douleuoun?
    Giorgos
    11.03.2003, 23:17
    Quote:

    On 2003-03-11 17:53, Witchking wrote:

    Γιώργο, για encore (στη συναυλία Αλκίνοου - Ορφέα) μάντεψε τί φωνάζαν...
    Αλκίνοος, Αλκίνοος...!



    'Εεεελα! So hard to imagine, my friend! . Ίσως γι' αυτό το χειροκρότημα να μην έχει την αξία που θέλουμε να του δώσουμε.
    dinaki13b
    16.03.2003, 20:24
    Einai polloi ontos alla autos pou mou ti spaei pragmatika kai afantasta einai o giorgos lempesis. Autos einai tragoudistis ipotithete? Episis nomizo einai autonoito oti kati tipoi bgalmenoi apo "Big brother" den mporoun na theorithoun tragoudistes kai mou ti spane aforita. Ti trela einai kai auth na theloun OLOI na ginoun tragoudistes?
    vilma
    21.03.2003, 16:47
    mpougas, melas, volanis, vandi, antzela dimitriou, valantis, kati platine ksanthies pou den tis thimamai kai alloi pou den mou erxontai tora(empneysi pou tin eixa!)
    christos-reg
    21.03.2003, 22:25
    Ο Τριαντάφυλλος.. εμ άφωνος, εμ ατάλαντος ...
    spy
    05.04.2003, 19:07
    Den moy aresoun katholou ta paidia pou bgenoun apo ena reality kai bgazoun disko.Den theoro oti ftasane os ekei me tin axia tous.Gia auton ton logo aloste meta apo theka meres den tous thimate kanenas!
    eva
    05.04.2003, 21:00
    De jerw pws ton lene ekeino ton "tragoudisti" alla otan akousa ti fwni kai kai tous stixous tou tragoudiou pou elege eniwsa epitaktiki tin anagki n'anoi3w amesws ena para8iro.... na parw ligo ka8aro aera mpas kai sinel8w
    Milaw gioa ekeini tin ili8iotita ( gian na min pw alli le3i) pou leei "s'agapao koita....". Parakatw de mporesa na sigkratisw apo to shock pou epa8a!
    baxar
    26.05.2003, 12:02
    Παρατηρώ ότι επικρατεί μια τάση να κατατάσσονται στη μαύρη λίστα κυρίως λαϊκοι τραγουδιστές και πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει καθαρά με τα μουσικά βιώματα του καθενός μας. Σ' αυτό που νομίζω θα συμφωνήσετε όλοι, είναι πως η μουσική είναι απέραντη, ατέλειωτη και πως σε κάθε είδος της μπορεί να βρει κανείς όμορφα ακούσματα. Εγώ για παράδειγμα που δεν έχω μεγαλώσει με Νάνα Μούσχουρη (τυχαία την αναφέρω) αλλά με λαϊκά τραγούδια, σε καμία περίπτωση δε θα έβαζα τη Μούσχουρη στην black list γιατί έχει προσφέρει στο ελληνικό τραγούδι, άσχετα αν μου αρέσει ή όχι!! Τώρα θα πει κάποιος, βάζεις το Λεμπέση στην ίδια μοίρα με τη Μούσχουρη; όχι βέβαια, απλά νομίζω ότι κάποιες φορές πρέπει να υπάρχουν και "λιγότερο όμορφα τραγούδια" για να εκτιμώνται περισσότερο τα όμορφα, έτσι δεν είναι;

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: baxar στις 26-05-2003 12:08 ]
    KostasLadas
    26.05.2003, 12:16
    KOΤΣΙΡΑΣ και ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΑΡΔΗΣ! Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι !!!!
    Elen
    26.05.2003, 14:29
    Δυστυχώς, η λίστα είναι μεγάλη!!
    Εμένα προσωπικά, μου είχε σπάσει τα νεύρα πριν λίγα καλοκαίρια ο Κουρκούλης, τον θυμάστε; Καλά, ε, δεν είχε αφήσει χωριό για χωριό της Ελλάδας που να μην είχε δώσει συναυλία!! Είχε οργώσει τη χώρα απ'ακρη σ'άκρη!! Όσο γι'αυτό, πρέπει να του το αναγνωρίσουμε!!
    Ακόμη, στη "black list" φυσικά η Άντζελα(Δημητρίου), φυσικά η Θεοδωρίδου, Παναγιά μου, με πιάνει δυσφορία όταν την ακούω!!! Ακόμη, δεν μπορώ το Βολάνη και θα συμφωνήσω πάνω σ'αυτό πλήρως με τους προλαλήσαντες!! Την Πέγκυ Ζήνα, Θεέ μου!! Καλά, για τον Πρόδρομο, δεν το συζητώ: δεν ακούγεται!! Αυτός ο Λεμπέσης, και μόνο ως φυσιογνωμία μου τη σπάει, αλλά και ως φωνή δεν πάει πίσω!! Τί να πεις,από πού να αρχίσεις και πού να τελειώσεις! Και το χειρότερο είναι ότι το "φαινόμενο" αυτό των κακόφωνων και άσχετων τραγουδιστών εντείνεται! Βγαίνουν όλο και περισσότεροι! Είτε από ριάλιτυ είτε από άλλες "πηγές", φυτρώνουν κάθε μέρα όλο και περισσότεροι! ΔΕίτε POPStars. Αλλο δυτικόφερτο "φρούτο" αυτό!

    Πάντως, να σε διαβεβαιώσω baxar ότι καμία τάση να βάζω στη μαύρη λίστα λαϊκούς τραγουδιστές δε με διακρίνει!! Απλούστατα διότι οι "τραγουδιστές" που προανέφερα ΔΕΝ είναι λαϊκοί τραγουδιστές και ουδεμία σχέση έχουν με το αυθεντικό λαϊκό τραγούδι, που πηγάζει από και απευθύνεται στην ψυχή του απλού ανθρώπου και περιλαμβάνει μουσικά, αφομοιωμένα και επεξεργασμένα στοιχεία της παράδοσης!!

    Και σε καμία περίπτωση δε θα μπορούσα να υποστηριξω το ότι: πρέπει να υπάρχουν και "λιγότερο όμορφα τραγούδια" για να εκτιμώνται περισσότερο τα όμορφα
    Απλά, ανάπόφευκτα συμβαίνει, όπως αναπόφευκτα παράλληλα με το καλό συμπορεύεται και το κακό! Δε νομίζω ότι καταξιώνουμε ένα έργο τέχνης, επειδή κρίνουμε ότι είναι καλύτερο από κάποιο άλλο! Αντίθετα,η σωστή άσκηση κριτικής και η ικανότητα του να φιλτράρουμε τα πράγματα γενικότερα και την τέχνη ειδικότερα είναι αποτέλεσμα γνώσης, καλλιέργειας και ευαισθησίας. Άρα, δεν είναι τόσο απλό το θέμα.
    Και ας μην ξεχνάμε ότι αυτοί οι δήθεν μουσικοί και τραγουδιστές εκπροσωπούν ένα lifestyle και μια στάση ζωής που αποτελεί πρότυπο για πολλούς νέους. Που τους αποπροσανατολίζει από τις ουσιώδεις αξίες της ζωής και τους κάνει να πιστεύουν ότι όλα κατακτώνται εύκολα, χωρίς ιδιαίτερο κόπο, αν έχεις ωραία φυσικά χαρακτηριστικά, ντύνεσαι κατά τις επιταγές της μόδας(βγάζεις λίγο μπούτι, λίγο στήθος) συναναστρέφεσαι in τύπους και ε, έχεις και μια καλούλα φωνή, αλλά και φάλτσα να είναι, το κομπιούτερ, το ρυθμίζει το θέμα! Δεν μπορούμε λοιπόν, έτσι εύκολα να λέμε ας υπάρχουν κι αυτά, μας βοηθούν να εκτιμήσουμε αυτά που αξίζουν! Διότι όλο αυτό το star system "παίρνει στο λαιμό" του νέους ανθρώπους, που θα μπορύσαν να είναι πολύ χρήσιμοι για την κοινωνία μας! Να παράγουν χρήσιμο έργο και να συμβάλλουν θετικά στην εξέλιξη όχι μόνο της τέχνης, αλλά γενικότερα της κοινωνίας.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 26-05-2003 14:33 ]
    ZOI
    26.05.2003, 15:34
    ας θαψω λιγακι γιατι καιρο εχω και θα παθω και τιποτα!!
    τη Σαμπρινα την εχω αναφερει???τα σχολια περιττευουν...
    το φλωρινιωτη????απαπαπαπα!!!!!
    τη μαρια-λουιζα βασιλοπουλου???......
    πολλοι βεβαια υπαρχουν ακομα......
    αα!!!ναι ξεχασα και την ινα λαζοπουλου!θυμαστε που ηταν μοντελο???τωρα εχει και δισκογραφικη δουλεια!σπευσατε!!!!!
    baxar
    27.05.2003, 12:32
    Quote:

    26-05-2003 στις 14:29, Elen wrote:
    Δυστυχώς, η λίστα είναι μεγάλη!!
    Εμένα προσωπικά, μου είχε σπάσει τα νεύρα πριν λίγα καλοκαίρια ο Κουρκούλης, τον θυμάστε; Καλά, ε, δεν είχε αφήσει χωριό για χωριό της Ελλάδας που να μην είχε δώσει συναυλία!! Είχε οργώσει τη χώρα απ'ακρη σ'άκρη!! Όσο γι'αυτό, πρέπει να του το αναγνωρίσουμε!!
    Ακόμη, στη "black list" φυσικά η Άντζελα(Δημητρίου), φυσικά η Θεοδωρίδου, Παναγιά μου, με πιάνει δυσφορία όταν την ακούω!!! Ακόμη, δεν μπορώ το Βολάνη και θα συμφωνήσω πάνω σ'αυτό πλήρως με τους προλαλήσαντες!! Την Πέγκυ Ζήνα, Θεέ μου!! Καλά, για τον Πρόδρομο, δεν το συζητώ: δεν ακούγεται!! Αυτός ο Λεμπέσης, και μόνο ως φυσιογνωμία μου τη σπάει, αλλά και ως φωνή δεν πάει πίσω!! Τί να πεις,από πού να αρχίσεις και πού να τελειώσεις! Και το χειρότερο είναι ότι το "φαινόμενο" αυτό των κακόφωνων και άσχετων τραγουδιστών εντείνεται! Βγαίνουν όλο και περισσότεροι! Είτε από ριάλιτυ είτε από άλλες "πηγές", φυτρώνουν κάθε μέρα όλο και περισσότεροι! ΔΕίτε POPStars. Αλλο δυτικόφερτο "φρούτο" αυτό!

    Πάντως, να σε διαβεβαιώσω baxar ότι ...
    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από:: Elen στις 26-05-2003 14:33 ]

    Εγώ εξακολουθώ να πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές πρέπει να υπάρχουν μέτρα σύγκρισης ώστε κάποια "πράγματα" δίπλα σε κάποια "άλλα πράγματα" να αναγνωρίζονται, να εκτιμώνται και να ξεχωρίζουν τελικά...δεν είναι κάτι το αναπόφευκτο, αλλά μάλλον απαραίτητο θα έλεγα. Επειδή ακριβώς υπάρχει σήμερα αυτή η σωρεία "λιγότερο όμορφων τραγουδιών" σε αντίθεση με τα πραγματικά όμορφα που όσο πάει και λιγοστεύουν, είναι εμφανής ο διαχωρισμός πλέον. Κάλο είναι ο καθένας να μπορεί να κάνει το δικό του " ξεσκαρτάρισμα " και αν υπάρχουν αξιόλογοι νέοι σήμερα που είναι ευάλωτοι και επηρρεάζονται από το λεγόμενο "star system" τότε νομίζω Elen πως είναι δικό τους το πρόβλημα και όχι δικό μας.
    graveheart
    28.05.2003, 19:35
    Γιάννης Πλούταρχος, Γιώργος Τσαλίκης και η παρέα τους...
    Kotsiraki
    29.05.2003, 00:16
    Αρχικά μπήκα εδώ για να γράψω κι εγώ τη γνώμη μου για τον τραγουδιστή που αντιπαθώ και αυτος είναι αναμφισβήτητα ο Βολάνης, όμως δεν μπορώ να πω ότι δε με ενόχλησαν τα παραπάνω λόγια του φίλου που αναφερόταν στον Γιάννη Κότσιρα. ϊσως η άποψή μου να μην θεωρήθεί αντικειμενική (βλέπε nickname μου) αλλά πιστεύω πως είναι άδικο να χρησιμοποεί αυτό το ειρωνικό ύφος μιλώντας για τον Κότσιρα, έναν τραγουδιστή με αναμφισβήτητα χαρισματική φωνή και αυτό δεν είναι λόγια δικά μου,αλλά έχει ειπωθεί από πολύ σπουδαίους ανθρώπους της μουσικής, όπως είναι ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Λευτέρης ΠΑπαδόπουλος. Η αλήθεια είναι πως πράγματι επιξκρατεί ένα παραλύρρημα στις εμφανίσεις του (έχω ζήσει κι εγώ μια ολόιδια σκηνή σε συναυλία με τον Μπάση) αλλά αυτό είναι τελικά μια πραγματικότητα και πρέπει αν την αποδεχτούμε. Γυναίκες είμαστε, δεν μπορούμε να τον δούμε μόνο σαν τραγουδιστή αλλά και σαν άντρα. Λίγο η φωνή του, λίγο αυτός ο ρομαντισμός που εκπέμπει, είμαστε κι εμείς από τη φύση μας ευαίσθητες, ε δεν θέλουμε και πολύ! Αυτά βέβαια στους άντρες φαίνονται χαζομάρες αλλά έτσι είναι! Σκέψου λιγάκι φίλε μας και από τη δική μας σκοπιά και μην τον υποτιμάς τόσο! Δεν του αξίζει!
    Eleni17gr
    01.06.2003, 23:17
    Στη μαύρη λίστα;Τόσοι και τόσοι...Όλοι αυτοί που βγάζουν τραγούδια με ημερομηνία λήξης προσβάλλοντας εμάς,την αισθητική μας αλλά και το ελληνικό ποιοτικό τραγούδι.
    Από που να ξεκινήσω;Βανδή,Γαρμπή,Τσαλίκης,Πανταζής,κ οι λοιποί σκυλάδες που πολλαπλασιάζονται καθημερινά...
    Witchking
    02.06.2003, 00:37
    Alkinoos, Kotsiras, Xaris Alexiou, Malamas! Ki exei akoma to entexno!
    Dracon
    06.06.2003, 23:56
    'Αντζελα Δημητρίου, Μπούγάς,Καρβέλας...
    hammerweilder
    07.06.2003, 14:57
    paides,pera apo thn sapila pou basileyei sto ellhniko laiko-pop-skyle-tsiftetelia,mhn ksexname ta a8lia plasmata pou exoun piastei apo to "treno"ths emporikothtas kai paizoun oti tous eipan pws poulaei(p.x:einai ths modas to pop??8a paiksoume san thn britney Spears..Einai sthn moda to nu-metal??Na ginoume&emeis limp bizkit)..Sto katw katw otan oi Bee-Gees paizane modata tragoudakia na xairontai oi mazes, oi Deep Purple dhmiourgousan diskares!!
    Ayta gia na mhn nomizete pws mono to cd tou Bolanh einai katallhlo gia na akoumpas ton kafe sou mhn lerw8ei to trapezaki!!
    Anonymous
    17.07.2003, 02:23
    Sas parousiazw olokliri tin kafrila tou Ellinikou Tragoudiou! Oi anthrwpoi aftoi den aksizoun na onomazonde kalitexnes kai prosvaloun tin kalitexniki mas ipostasi san Ellines! Dropi tous!

    Ginaikes :

    Atzela Dimitriou
    Katerina Stanisi
    Anna Vissi
    Despoina Vadni
    Stela Konitopoulou
    Kaiti Grambi
    Pekgi Zina
    Elli Kokkinou
    Evridiki
    Natasa Theodoridou
    Katerina Kouka
    Polina
    Elleni Karousaki
    Dimitra Papiou
    Lena Papadopoulou
    Efi Sari
    Katerina Topazi
    Antzi Samiou
    Rita Sakelariou
    Aspa
    Litsa Giagousi
    Pamela
    Sabrina
    kai i mikri mas Aleksandra!!


    Andres :

    Themis Adamandidis
    Giorgos Alkaios
    Lefteris Pandazis
    Sotis Volanis (sic)
    Xristos Andwniadis
    Antipas
    Valandis
    Stamatis Gonidis
    Giwrgos Giannias
    Kwstas Doksas
    Xristos Dandis
    Giannis Ploutarxos
    Thanos Kaliris
    Terzis
    Antwnis Remos
    Nikos Kourkoulis
    Stelios Rokos
    Dimitris Kokkotas
    Panos Kiamos
    Giannis Ploutarxos
    Xristos Kiriazis
    Vasilis Karas
    Nikos Karvelas
    Lambis Livieratos
    Giorgos Tsalikis
    Giorgos Lembesis
    Giorgos Mazonakis
    Giorgos Margaritis
    Tolis Voskopoulos
    Kwstas Bigalis
    Triandafilos
    Tasos Bougas
    Terlegas
    Notis Sfakianakis
    Prodromos
    Sakis Rouvas
    Mixalis Rakintzis
    Kwstas Xaritodiplomenos
    Dionisis Sxoinas
    Nektarios Sfyrakis
    Makis Xristodoulopoulos


    Sigrotimata :

    Antique
    Imiskoubria
    Active Member
    Hi-5
    Domenika
    Montaz
    En psixrw
    Ditikes sinikies