ελληνική μουσική
    630 online   ·  210.848 μέλη

    Μαύρη Λίστα τραγουδιστών!

    Margasinger
    27.10.2004, 01:45
    'Αντζελα Δημητρίου=Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο απο αυτό το πράμα!
    Sxoinovatis
    10.11.2004, 20:43
    Μα εχεται τρελαθει ολοι σας; Η μουσικη εχει σαπισει! Εχει γινει μοναχα αλλο ενα εμπορευμα... Μεχρι και οι δηθεν ποιοτικοι τραγουδιστες(νταλαρες,σαββοπουλοι) ειναι αχρηστοι και δεν εχουν γραψει ποτε τραγουδια με νοημα. Η μουσικη και η αυθεντικοτητα της εχει χαθει και την εχει αντικαταστησει η διαφθορα και η εξαρτηση απο την υλη. Ελαχιστοι παραμενουν απτοητοι και αυτους τους τρωει ο μηχανισμος του συστηματος... Ολα τα τραγουδια ειναι γραμμενα "για ερωτα και αιμα" και για "να κρυβουν τα τρωτα των καθιερωμενων". Και το χειροτερο; Οι δηθεν βεβηλωνουν και τα ελευθερα τραγουδια ερμηνευοντας τα σε LIVE (νταλαρας-τραγουδια του μεγαλου Νικολα ΑΣΙΜΟΥ)

    Sideline
    10.11.2004, 21:58
    Εγώ βλέπω μια εμμονή μερικών και μια προσωπολατρεία στον Ασιμο που μου θυμίζει θρησκευτικές αιρέσεις. Ας είναι,για όλους υπάρχει χώρος

    Ο Νταλάρας δεν ήταν ποτέ συνθέτης αρα πως μπορεί να απαιτεί κάποιος απο αυτόν να γράψει τραγούδια;

    Η μουσική δεν έχει σαπίσει αν και περνά μια κρίση (όπως κρίση περνά και η κοινωνία γενικότερα),κανένας (η σχεδόν κανένας) δεν είναι τρελλός εδώ μέσα και δεν γράφονται όλα τα τραγούδια για αγάπη και αίμα

    Αυτά
    Antartis
    23.12.2004, 12:19
    Αν και λίγο καθηστερημένα θα ήθελα να έρθω στην κουβέντα για να συμφωνήσω με τον σχοινοβάτη.
    Δεν είμαι μηδενιστής μα είμαι κομμουνιστής. Επειδή, λοιπόν, είμαι κομμουνιστής ( όχι ΚΚΕς ) θα ήθελα να μηδενίσω την προσφορά των σύγχρονων τραγουδιστών στον πολιτισμό μηδενίζοντας πρώτα το ίδιο το σύστημα που γεννά τους τραγουδιστές χωρίς λόγο ύπαρξης και τα """τραγούδια""" τους.
    Το προβλημα μας δεν θα έπρεπε να είναι οι τραγουδιστές μα το σύστημα αξιολόγησης τους και προώθησης. Δηλαδή εμένα δεν μου φταίει η Καλομοίρα (όσο άχρηστη και αν είναι- που είναι ΄βέβαια) μα μου φταίει ο ανταγωνισμός στα πλαίσια ενός καπιταλιστικού συστήματος που δημιούργησε το Fame story. Μου φταίει και ο Σαββόπουλος τον οποίο αντιπαθώ και αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι μα περισσότερο μου φταίνε τα καθίκια και το σκυλολόι των υποτακτικών που προσπαθούν να οδηγήσουν ο τραγούδι σε παρακμή για να βγουν στη επικαιρότητα. Και πολλά είναι αυτά τα σκυλιά.
    Σήμερα, αν ήθελα να φτιάξω μια λίστα άχρηστων τραγουδιστών δεν θα το έκανα. Δεν θα μπορούσα να το κάνω. Θα έχανα το λογαριασμό. Γιατί ευτυχώς δεν είμαι από κείνους τους αφελής που έχουν κάνει σημαία το δικοματισμό στη μουσική και αβίαστα λένε: εμπορικό έντεχνο ή ακόμα χειρότερα Νταλάρας- Άντζελα.
    Ξέρετε κάτι...¨Όπως μας έχει αποδείξει η μουσική ιστορική πραγματικότητα οι "έντεχνοι" πιο πολύ στήριξαν το εμπόριο στην τέχνη από τους σκυλάδες της επαρχείας και των μεγάλων αστικών κέντρων. Ανέκαθεν συνέβαινε αυτό...
    Ο Μπιθικώτσης ο "σιρ" κατά πολλούς, για να μην χάσει στιγμή την ποβολή του σε κάθε εποχή τραγούδησε τον ύμνο της Χούντας (στα 1967 σε νυχτερινά κέντρα), προόθησε τον Κόρτσιρα ( μαζί με το σεσουάρ για τα μαλλιά ) για να κερδίσει τιμητικές πλακέτες, προβολή από την εταιρεία αφιερώματα. Βγήκε στις εκπομπές να δηλώσει πόσο μεγάλος τραγουδιστής έινια ο Ρέμος.... αλλά εκεί δεν μιλάει κανένας ψευτοκουλτουριάρης με φουλαρι και σκουλαρίκι στο φρύδι... Εκεί είναι κουλτούρα. (Σαν το Λεβέτη θα καταλήξω στο φινάλε) Μας έχουν κάνει το μυαλό κουρκούτι... Κάναμε την έλειψη δυνατοτ΄'ητων φωνής τέχνη και δωρικότητα και τις τσαλκάτζες "κλάμα". Αλήθει πόσοι από αυτούς τους έντεχνους μπορούν να πουν έστω ένα τραγούδι του Χριστοδουλόπουλου; Πόσοι από αυτούς τους άχρηστους΄μπορούν να "κλάψουν" σαν τον Καζαντζίδη;
    Και το χειρότερο για αυτούς τους ερμαφρόδιτους τραγουδιστάκους (κάποιοι από αυτούς λέγανε κάποτε και λαϊκό αλλά δε βαριέσε - ξέρεις κύριε Γιώργο, ξέρετε κυρία Χάρούλα... κτλ) : Ποιος από αυτούς μπορεί να έχει το θάρρος της γνώμης ώστε να μην συνεργαστεί με την Καλομοίρα ή το Ρέμο;;;; (εδώ γελάμε).
    Για να σας δείξω δε ΄τι μιλάω σοβαρά αφήστε με να μαντέψω τις επιλογές των περισσοτέρων σε ότι αφορά τους τραγουδιτές : Πάμε στις υποτιθέμενες φωνάρες... Νταλάρας, Τερζής, Κοτσιρας (εεε;).... Αλεξίου, Τσαλιγοπούλου και έλα .. μου έρχεται Αρβανιτάκη!!! (τι δύσκολο το βρήκα!!!). Έτσι κάπως καταντήσαμε σαν νεολαίοι. "Μα δεν πειράζει καλή καρδιά.."
    Εγώ πάντως λέω (όπως και ο Ζαμπέτας είπε) : Μετά τον Καζαντζίδη και τον Παγιουμτζή το χάος... (σε τραγουδιστικό επίπεδο).
    Μα σε καλλιτεχνικό επίπεδο μαζί με τους δύο παραπάνω πολλοί άλλοι...
    Κάβουρας, Βαμβακάρης, Παπαϊωάννου, Άκης Πάνου, Ρούκουνας, Νταλγκάς, Διονυσίου, Αγγελόπουλος, Γαβαλάς, Πόλυ Πάνου, Ρόζα Εσκενάζυ, Ρίτα Αμπατζή, Χασκίλ, Ταλιούρης, τι να πρωτοπεί κανείς... (πάντως ηθελημένα ξέχασα τον Μπιθικώτση και τον Σαββόπουλο και τον Νίνο χεχε!)
    Καλή μας τύχη...
    MariannaP
    23.12.2004, 14:22
    Όση και να είναι η διαφθορά στο καλλιτεχνικό στερέωμα (σε αυτό θα συμφωνήσω ότι είναι μεγάλη) δε νομίζω ότι η οποιαδήποτε πολιτική πεποίθηση έχει το δικαίωμα να μηδενίζει...
    Όσο για το βασίλειο της πολιτικής, εκεί υπάρχει ακόμη μεγαλύτερη διαφθορά, οπότε δε νομίζω ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε καλλιτέχνης να κριθεί βάσει πολιτικών κριτηρίων...

    Quote:

    Το μέλος Antartis στις 23-12-2004 στις 12:19 έγραψε:

    Δεν είμαι μηδενιστής μα είμαι κομμουνιστής. Επειδή, λοιπόν, είμαι κομμουνιστής ( όχι ΚΚΕς ) θα ήθελα να μηδενίσω την προσφορά των σύγχρονων τραγουδιστών στον πολιτισμό μηδενίζοντας πρώτα το ίδιο το σύστημα που γεννά τους τραγουδιστές χωρίς λόγο ύπαρξης και τα """τραγούδια""" τους.



    Antartis
    23.12.2004, 15:18
    Λοιπόν...
    Η ενασχόληση με τα κοινά δεν σημαίνει απαραιτητα κομματκοποίηση. Πολιτική ενέργεια είναι και η ενασχόληση με το τραγούδι, ενόσω το τραγούδι ξεπερνά τους φραγμούς του ερωτικού νταλκά.
    Συνεχίζω...
    Δεν κάνω λόγο για διαφθορά στο τραγούδι. Αντίθετα δεν ασχολούμε, και δείχνω την προθεσή μου αυτή, με δεδομένα πρόσωπα. Κρίνω αρχικά την αιτία παραγωγής ϋποκουλτούρας" (ο όρος υποκουλτούρα βέβαια δεν είναι δοκιμος γιατί κοινωνιολογικά υποκουλτούρα ορίζεται ως η κουλτούρα που αφορά σε τμήμα μικρό, της κοινωνίας), και μετά αυτή καθ' αυτή την υποκουλτούρα.
    Ωραία μέχρι εδώ;
    Η πολιτική πεποίθηση δεν έχει δικαιώματα. 1ον
    εγώ έχω το δικαίωμα1 Άρα μηδενίζω τα πάντα, αφού μηδενίζω τους μηχανισμούς παραγωγής των πάντων. Έτσι δεν πάει επαγωγικά;
    Όσο για το τελευταίο που λες ότι δεν μπορεί κάποιος καλλιτέχνης να κριθεί με βάση τα πολιτικά κριτήρια.
    Θα σου πω ή καλλίτερα θα σου μεταφέρω λόγια του Πλάτωνα: "Η μουσική γύρω από τη μελωδία και το ρυθμό είναι η επιστήμη των ερωτικών. Προσοχή όμως όταν αλλάζουν οι νόμοι της μουσικής αλλάζουν και οι νόμοι της εξουσίας."
    Εγώ, λοιπόν, πιστεύω στον κοινωνικό Ρόλο του καλλιτέχνη. Τέτοιοι σπουδαίοι άνθρωποι πρώτα και καλλιτέχνες έπειτα έιναι ο Στέλιος ο Καζαντζίδης, ο Ακης Πάνου, ο Άσιμος ο Νικόλας, ο Ξυλούρης...
    από εκεί και πέρα σπουδαίοι καλλιτέχνες είναι πολλοί αλλά οι μεγαλύτεροι που όμοιοι τους δεν θα ξαναβγούν, πεθάνανε. Και το σύστημα πλέον θέλει να συντηρεί την ασχετοσύνη και τις μη αξίες. Και θα σου πω τους λόγους...
    Η μη αξία παραμένη υπόδουλη γιατί εύκολα αντικαθίσταται.
    Η μη αξία αποπροσανατολίζει- ως φαινόμενο - τις νεότεες των γενεών. Βλέπεις πόσοι βλάκεντιοι δηλώνουν συμετοχή στα φάμε - στορυ και πόσοι άλλοι βλακέντιοι νομίζουν ότι τραγουδάν επειδή είναι λίγο καλλίτεροι από τον Ευταξία τραγουδιστή;
    Η μη αξία βοηθάει τον μέτριο (πχ Νταλάρας) να καταστεί πρώτος μέσα στη σούπα της ασχετοσύνης και της ανοησίας. Άραγε ο Νταλάρας ποιον τραγουδιστή μεγέθους μπορέι να συναγωνιστεί; Ούτε τον Τερζή! Πόσο μάλλον έναν Μανώλη Αγγελόπουλο για παράδειγμα...
    Η μη αξία για να καταξιωθεί θα κάνει ότι της ζητηθεί. Άρα θα παίξει το παιχνίδι των εταιριών.
    Συμπερασματικά: Το κοινωνικό τραγούδι έχει σβήσει. Η κουλτούρα των νεοελλήνων φτάνει μέχρι το Shake it του Σάκις στην γιουροβίζιον ή μέχρι την άγευστη παρουσία του Ιωαννίδη και του κάθε κιθαροφόρου που το μόνο που ξέρει να κάνει είναι να ψελλίζει στα μικρόφωνα. Η αληγορία στους στίχους έχει καταστεί κανόνας στιχουργικής ενω η λογοκρισία (τουλάχιστο φαινομενικά) έχει παρέλεθει οριστικά.
    Για περισσότερες πληροφορίες ακούστε τον "Μηχανισμό" του Άσιμου. Η το "Έρχονται χρόνια δύσκολα" του Καζαντζίδη και θα με νοιώσετε.

    frufru
    23.12.2004, 15:40
    συμφωνω με τον σχοινοβατη και τον ανταρτη. Παντως το τραγουδι σε καμια περιπτωση δεν μπορει να θεωρειται ουδετερο η ουρανοκατεβατο. Η τεχνη γενικοτερα δεν εχει εναν ουδετερο λογο υπαρξης. Ετσι και η μουσικη δεν μπορει να μην ειναι στρατευμενη.
    Οσο για κατι Σαββοπουλους και Μαχαιριτσα Νταλαρα Τσακνη και ολους αυτους πραγματικα τους εχω σιχαθει. Η πολιτικη τους ταυτοτητα ηταν αυτη που τους εκαναν να ''υπαρχουν" και τωρα - επαναπαυμενη στα λεφτα τους και την αποδοχη απο τον κοσμο ακριβως επειδη υποτιθεται πως και σαν προσωπικοτητες ηταν αξιολογοι- προσπαθουν να μας κοροιδευουν κανονικα.. Τελοσπαντων.. εγω κατι τετοιους τους εχω απορριψει προ πολλου..

    Υ.Γ.: Ανταρτη χαιρομαι που διευκρινιζεις το (οχι ΚΚΕς)
    polydoroslouca
    23.12.2004, 18:59
    O kathe enas apo mas tha valei stin mauri lista tragoudiston tous tragoudistes pou kata tin dikin tou apopsi einai axristoi. To oraio einai
    sxetiko.O kathe enas krinei me ta dika tou gousta. Kai o kathenas tha grapsei tin gnomi tou.
    Pisteuo to idio ginetai kai me tin orologia 'POIOTIKI MOUSIKI'. O kathe enas leei oti akouei poiotiki mousiki alla me ta dika tou kritiria. Oles oi gnomes einai sevastes. Me allous tha simfonisoume kai me allous tha diafonisoume.
    Tora, diavasa kapoia sxolia poio pano ta opoia deixnoun kapoio fanatismo, kapoian orgi. Edo sizitoume gia mousiki,kanoume kapoia asteia, leme ta anekdota mas, kai ola auta mazi mas xalaronoun, mas voithoun na dioxoume tin kourasi kai to agxos tis gam... routinas, tis zois.
    To an kapoios einai koumounistis, anarxikos, dimokratis, prasino alogo pou petaei,exei kapoio provlima me opoion dipote, i akoma kai me ton eauton tou, emena den me endiaferei kai den thelo na diavazo gia auta ta pragmata se autin tin selida pou onomazete 'MOUSIKOS PARADISOS'. Den tha ithela na ginei kolasi.
    Episeis thelo na po kati sto melos sxoinovatis. Diavasa sto profile sou oti akous ROCK, oxi POP. Fenete oti agnoeis oti yparxoun kai alla eidi mousikis.
    YG:Kapoion rito i gnomiko i opos to lene oi morfomenoi anthropoi telos panton leei: 'Eleutheros einai opoios eleuthera syllogatai'.


    TZIAI XERO YIO KOUVENTES!!!
    frufru
    23.12.2004, 22:05
    Δεν διαφωνω να χαλαρωσουμε ενταξει αλλα αν η μουσικη το μονο που θα αντιπροσωπευαι θα ηταν τα αστειακια μας τα γελια μας και η χαλαρωση μας μαλλον δεν θα ηταν ψυχαγωγια (αγω την ψυχη) αλλα διασκεδαση μας. Εγω θεωρω πως η μουσικη δεν ειναι απλα ενας παραδεισος αλλα κατι πολυσυνθετο που ετσι καταφερνει να συμβαλλει και στις προσωπικοτητες μας. Για την χαλαρωση μου απλα θα μπορουσα να βλεπω μητσικωστα π.χ. Προτιμω να ακουω μουσικη και να ασχολουμε μ'αυτην γιατι εχει να προσφερει και κατι παραπανω απο αυτο.
    Και επισης θα ηταν μεγαλο λαθος να λεμε οτι η πολιτικη ''δεν ταιριαζει'' στις ομορφες και χαλαρωτικες κουβεντουλες μας επειδη εδω βρισκομαστε ''για να αγαπηθουμε και να περναμε ομορφα σπαταλωντας τον ανιαρο μας κατα τα αλλα χρονο.
    Η πολιτικη συνειδηση καθε ανθρωπου εχει να κανει και με ολοκληρη την σταση ζωης τουκαι με την σχεση που διαμορφωνει με τους γυρω του ειτε μεσα απο μια σελιδα μουσικης ειτε πολιτικη.
    polydoroslouca
    24.12.2004, 01:01
    Kai omos i politiki den tairiazei stis omorfes kai xalarotikes kouventoules
    mas dioti otan valoume tin politiki stin suzitisi tha ferei entasi.
    kai epeidi opos les edo vriskomaste yia na agapithoume kai na pername
    omorfa, sou leo sto telos tha dimiourgithoun misoi, exthres kai katholou omorfa tha pernoume.
    Emeis oi Ellines (para to oti o ellinismos didaxe politismo, texnes, epistimi
    klp ton kairo pou alloi laoi zousan se spilies) miazoume ligo me gaidouria
    me paropides. Kai epidi den mporoume na doume to ti ginete gyro mas,
    kanoume polla lathi pou kostizoun poly akriva.Kai sto telos diavazoume
    ena istoriko vivlio, i vlepoume kapoi ergo san to 'Politiki kouzina' kai klaime.
    H politiki einai ena paignidi pou broma sapila, pou to paizoun kapoia
    koproskilla pou tous aresei na einai igetes, kai emeis parasyromaste san
    ta arnia apo kapoia logia katallila sintagmena.



    polydoroslouca
    24.12.2004, 01:02
    Kai omos i politiki den tairiazei stis omorfes kai xalarotikes kouventoules
    mas dioti otan valoume tin politiki stin suzitisi tha ferei entasi.
    kai epeidi opos les edo vriskomaste yia na agapithoume kai na pername
    omorfa, sou leo sto telos tha dimiourgithoun misoi, exthres kai katholou omorfa tha pernoume.
    Emeis oi Ellines (para to oti o ellinismos didaxe politismo, texnes, epistimi
    klp ton kairo pou alloi laoi zousan se spilies) miazoume ligo me gaidouria
    me paropides. Kai epidi den mporoume na doume to ti ginete gyro mas,
    kanoume polla lathi pou kostizoun poly akriva.Kai sto telos diavazoume
    ena istoriko vivlio, i vlepoume kapoi ergo san to 'Politiki kouzina' kai klaime.
    H politiki einai ena paignidi pou broma sapila, pou to paizoun kapoia
    koproskilla pou tous aresei na einai igetes, kai emeis parasyromaste san
    ta arnia apo kapoia logia katallila sintagmena.



    frufru
    24.12.2004, 15:52
    Οταν μιλαω για πολιτικη (και το διευκρινησα αυτο) δεν εννοω ουτε ηγετες ουτε κομματα ουτε ολη αυτην τη σαπιλα που κατα τα αλλα δικιο εχεις...
    Οπως ειπα η πολιτικη σταση καθε ανθρωπου (οχι προτιμηση σε καποιους σαπιους η κομμα) ειναι αυτη που επικαθοριζει την κοινωνικοτητα του και το ειδος αυτης. Και επειδη σ'αυτο το site εγω δεν θελω να ''αγαπηθω'' απλα με ολους αλλα να γνωρισω ανθρωπους που εχουν να μου προσφερουν απο την σταση ζωής τους και ισως να προσφερω και εγω γι αυτο τα λεω αυτα. Τι θα ηταν σημερα ο Μικης χωρις αυτην την πολιτικη σταση που ειχε? (Ασχετο το τι απο ολα αυτα επιβεβαιωνει η σταση του και σημερα!) Αυτα ειναι που με εκνευριζουν και απο εκει ξεκινησα λεγοντας πως ουτε η μουσικη μπορει να ειναι ουδετερη ποσο μαλλον εμεις οι ιδιοι οι ανθρωποι...
    polydoroslouca
    26.12.2004, 15:39
    Theleis na peis oti an o Mikhs then pisteue oti pisteue den tha egrafe thn mousikh pou egrapse kai den tha anevaine sta pio psila skalopatia? Twra pou allaxe ideologia epapse na einai o megalos Mikhs?
    H mousikh den topothetitai pouthena stin politikh. Oi stixoi polles fores topothetounte.
    H koinwnikotita tou anthropou diamorfonetai prota apo thn oikogeneia tou stin paidikh hlikia, apo to sxoleio, apo ta viomata tou, tis empiries tou gennika apo thn zwh. An einai kapoios topothetimenos dexia h aristera den allazei tin koinwnikotita tou.


    Euxome se olous xronia polla, ugeia kai eutuxia.
    frufru
    26.12.2004, 15:53
    Δεν αμφισβητω την ικανοτητα του Μικη να γραφει μουσικη...αλλα δεν ειναι΄''αντιδεοντολογικο'' να σκεφτουμε ποια ηταν η κυρια εμπνευση του και ηταν η πολιτικη του σταση και γενικοτερα οι εντονες πολιτικες και ιδεολογικες καταστασεις που βιωνε τοτε ο κοσμος.
    Οσο για το δευτερο εκτος απο αλα τα αλλα που καλα λες, ο τροπος σκεψης διαμορφωνει κοινωνικοτητα ή το αντιστροφο και αυτα αντιπροσωπευονται απο την πολιτικη που ακολουθει καθε ανθρωπος..

    ΧΡΟΝΙΑ (ΟΣΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ) ΚΑΙ ΚΑΛΑ!
    vouliakis
    26.12.2004, 17:08
    Παιδιά, καλά όλα αυτά, όμως το θέμα του topic είναι οι τραγουδιστές στη ...μαύρη λίστα σας. Ανοίξτε ένα άλλο thread αν θέλετε να συνεχίσετε αυτή την ενδιαφέρουσα συζήτηση...


    frufru
    27.12.2004, 16:45
    Σωστο απλα οδηγησε εκει...
    AlienP
    27.12.2004, 20:50
    Αγαπητοί μου ήθελα να γράψω κάπου εδώ πως γενικά δεν θα έπρεπε να μπερδεύουμε τους τραγουδιστές με τους διασκεδαστές...

    Α και κάτι άλλο, επειδή τον είχα συναντήσει 1-2 φορές και είχα μελετήσει πολύ την περίπτωσή του δεν θα έλεγα πως τον Άσιμο θα τον ενοχλούσε να τραγουδούν τα τραγούδια του... Βέβαια δεν ήταν τραγουδιστής ο Άνθρωπος, φιλόσοφος των καιρών του ήταν, μα ποιος τον καταλάβαινε ακριβώς;

    Δεν μου αρέσουν οι τραγουδιστές που κάνουν εκπτώσεις, για να μη χάσουν λίγα φράγκα... δεν επιτρέπω να υποτιμούν τη νοημοσύνη μου... Μα οι πολυεθνικές πουλάνε ακριβά τα φθηνά αστέρια... Και μη χειρότερα!
    frufru
    27.12.2004, 20:59

    XeniaRodo
    28.12.2004, 16:21
    Παιδιά πάρτε το χαμπάρι...
    το 90% των αποκαλλούμενων τραγουδστών-συνθετών κτλ -όλων των ειδών και ρατσών- έχουν ως ένα και μόνο κίνητρο τα λεφτα...

    Aπό το Σαββόπουλο μέχρι τη Λίτσα Γιαγκούση

    "τα παίρνωωω" .....
    που λέει κι ο Zαμπέτας....
    iris-the-black
    15.06.2005, 15:22
    Αν θεωρήσουμε ότι οι σημερινοί αοιδοί είναι τραγουδιστές...Απο πού ν' αρχίσω και πού να τελειώσω....Σωστά όλα αυτά που λέτε και συμφωνό απόλυτα...Ο καθένας που βγαίνει απο ένα ριάλιτι σόου και κάνει ένα δίσκο χωρίς να έχει ταλέντο ιδιαίτερο, λέγετε τραγουδιστής!!Απαράδεχτο...Αίσχος.....