ελληνική μουσική
    469 online   ·  210.823 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    venceremos
    18.05.2008, 21:01

    Και μια αθωα απορια προς εσενα παλι mnk.. Την ειχα καιρο.. Ενας ανθρωπος τοσο ορθολογιστης οσο εσυ σιγουρα θα ειχε κινητρα οταν αποφασισε να σβησει μονοκοπανιας παρα πολλα post του που αφορουσαν κυριως πολιτικες του τοποθετησεις, ενω αλλα πιο 'ακινδυνα' posts, πιο α-πολιτικα, εννοωντας, τα αφησε.. Ακομα και να ειχες σκοπο να φυγεις απο το φορουμ, δεν θα ειχες καποιο λογο να τα σβησεις. Γιατι θελησες να σβησεις τα ιχνη σου..;;; Αν εχεις τα κοτσια απαντησε δημοσιως.


    mnk
    18.05.2008, 23:27

    Καλή μου και ευγενέστατη venceremos, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.

    Επειδή οι δικές σου απόψεις είναι "οι σωστές", μπορείς να είσαι όσο "ευγενής" θέλεις, χωρίς ανησυχία για οποιαδήποτε συνέπεια.
    Δεν είναι άλλωστε πρώτη φορά που συγχέεις την "ευγένεια" με το επιχείρημα.

    Ξέχασες όμως νομίζω, πως τα λεγόμενα του καθενός χαρακτηρίζουν τον ίδιο κι όχι αυτόν στον οποίον απευθύνονται.

    Οσον αφορά την "αθωα απορια" σου, η απάντησή μου είναι :
    Εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

    Αυτό το "Ψωμι-Παιδεια-Ελευθερια", πολύ μου ήρεσεν.
    Ησουν στο Πολυτεχνείο το 1973; Πως και δεν συναντηθήκαμε; Innocent


    okanenas
    18.05.2008, 23:38

    venceremos με αυτά που είπες είσαι χαρούμενη έτσι (κατά προφίλ) Wink


    StavmanR
    19.05.2008, 01:07

    Venceremos, πέρα από το επιθετικό ύφος, το οποίο ίσως να έχει απλώς το χαρακτήρα γενικότερης αγανάκτησης και απλώς επικεντρώθηκε στη Μαρία, θα σου επισημάνω μία κατάσταση όπως την αντιλαμβάνομαι εγώ. Το "τριπάκι" του γάμου μεταξύ ομοφύλων έχει θυματοποιήσει και τις δύο πλευρές και όχι μόνο τη μία. Πρέπει να καταλάβει κανείς ότι ο γάμος μεταξύ ΟΜΟΦΥΛΩΝ δεν ταυτίζεται με το γάμο των ΟΜΟΦΥΛΟΦΙΛΩΝ. Ομόφυλοι είναι εκείνοι που ανήκουν στο ίδιο φύλο. Ομοφιλόφιλοι είναι εκείνοι που έχουν σεξουαλικές επαφές άτομα του ιδίου φύλου. Είναι δύο διαφορετικά τελείως πράγματα, από νομικής απόψεως. Εδώ, δεν συζητούμε απλώς για ερωτικές έλξεις και κάδρα με καρδούλες που τις διαπερνούν βελάκια. Το θέμα της αγάπης είναι ευρύτερο. Αν μιλήσουμε για αγάπη και πώς αυτή εφαρμόζεται στην καθημερινότητά μας, θα καταλήξουμε με το κεφάλι μας 30 πόντους μέσα στο χώμα, από την ντροπή.

    Το θέμα των ομοφυλοφιλικών τάσεων είναι πολύ μεγάλο και κακώς περιορίζεται σε κάποιες "ρατσιστικές" εκφράσεις εκατέρωθεν. Δυστυχώς κάποιοι παίζουν με το μυαλό όλων μας, ανεξάρτητα από το σε ποιο "στρατόπεδο" διαλόγου έχουμε ταγεί. Κάποιοι σταρς, κάποιοι δικηγόροι, μάνατζερς, πολιτικοί κλπ. χτίζουν ολόκληρες σταδιοδρομίες ποντάροντας στην εκμετάλλευση της ψυχολογίας της μάζας. Έτσι, πχ. δεν υπάρχει Μπάμπης, Νίκος, Ελένη, Γιώτα...υπάρχουν "ομοφυλόφιλοι", που στην πραγματικότητα είναι άτομα με ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ. Κι εγώ έχω , όπως και όλοι, έχουμε φίλους με τους οποίους δενόμαστε με ισχυρούς δεσμούς. Το θέμα της αγάπης δεν μας διαφοροποιεί... η σεξουαλική μας έκφραση όμως μας διαφοροποιεί από τους "ομοφυλόφιλους", εκτός κι αν υπάρχουν "τύποι αγάπης". Δυστυχώς, κάποιοι που σου περιέγραψα, στοχεύουν παγκοσμίως σε υστερόβουλες ιδιοτέλειες και ποντάρουν επάνω στην "αδικημένη ατομικότητα" κάθε τύπου (από ποδόσφαιρο μέχρι γαστρονομικές ανησυχίες...).

    Ελπίζω να γίνει κατανοητό εκατέρωθεν το "ζουμί" της διαμάχης και να αποσαφηνιστεί ότι αυτό που χωρίζει τους ανθρώπους σε αντιμαχόμενες πλευρές, είναι εκείνο που πραγματικά φέρεται να τους ενώνει εκ πρώτης όψεως σε ομάδες ιδιαιτεροτήτων.


    venceremos
    19.05.2008, 03:09

    Οι αποψεις μου παντως δεν θα οδηγησουν σε ποινικοποιησεις (θυμασαι τις υπογραφες που ξεκινησες να συλλεγεις για την ποινικοποιηση των εκτρωσεων;) κι ουτε θα χωσουν κοσμο μεσα ουτε θα αφησω κανεναν να δυστυχησει ή να κακοποιηθει με οποιονδηποτε τροπο επειδη 'επιβαρυνει' το οικονομικο συστημα της χωρας μου.. Προσεχω διπλα αυτα που λεω κι ας ειμαι μια αθεη, ενω εσυ που εισαι και της θρησκειας θα πρεπε να σκεφτεσαι διπλα την εννοια της αγαπης προτου βγεις εδω περα να μας κανεις την προπαγανδα σου και να διακυρηττεις τις κινδυνολογιες σου. Οσο για την ατακα 'εξ ιδιων..' εχεις πολλη πλακα..! Δεν εχω σβησει ποτε κανενα απο τα λεγομενα μου και αλλωστε δεν εχω το δικαιωμα γιατι δεν εχω αρκετες νοτες.. Ρωτα και τους συντονιστες.. Δεν εχω το δικαιωμα και να ηθελα υποθετικα, επομενως με κατηγορεις προφανως εν θερμω χωρις να ξερεις τι λες. Αλλα αν χρησιμοποιεις τετοιου ειδους επιχειρηματα εσυ η ορθολογιστρια να υποθεσω οτι σου τελειωσαν τα κανονικα σου ή απλως δεν θελεις να εκτεθεις.. Και αληθεια, που τις ειδες τις ευγενειες;; Τις εβαλα στην ακρη τη δευτερη φορα κατεξακολουθηση που με εθιξες.. Τα επιχειρηματα που σου δινουν οι αλλοι συνομιλητες σου τα αμφισβητεις για το κυρος τους, την δικια σου κατευθυνομενη σκεψη πρεπει δλδ να τη δεχομαστε; Α βρε, ησουν κι εσυ στο Πολυτεχνειο;; Σιγα βρε, μη μου πεις..! Εγω οχι, δεν ημουν, το συνθημα ομως Ψωμι-Παιδεια-Ελευθερια ομως ειναι παντα διαχρονικο. Οσο θα υπαρχουν οι παραγοντες που θα διακυβευουν αυτα τα αγαθα του λαου. Οσο για τα υπολοιπα σχολια, καλα, καλα.. Σας αφηνω να ολοκληρωσετε την προπαγανδα σας, σας αφηνω να'χετε την τελευταια λεξη γιατι ειναι προφανες οτι πονταρετε στις εντυπωσεις. Αρκετα ασχοληθηκα. Αλλα mnk δεν απαντησες ακομα... Αρα δεν εισαι και τοσο αθωα οσο θες να προβαλλεσαι. Αλλα μην ανησυχεις, δεν θα ξανασχοληθω μαζι σου. Okanenas οχι χαρουμενη, τσατισμενη ειμαι, δεν διακρινεις ουτε το υφος μου..; Τι εγινε, το πηρες κι εσυ προσωπικα..;


    mnk
    19.05.2008, 10:01

    Kοριτσάκι μου, συνέχισε να βρίζεις και να απειλείς, δεν θα σου κάνουν όχι μπαν, ούτε παρατήρηση, γιατί είπαμε, έχεις τις σωστές απόψεις.

    Είσαι προοδευτικιά κι έτσι έχεις ασυλία.

    Ου συ με λοιδωρείς, αλλά ο τόπος.

    Κι επειδή δεν ξέρεις τι θα πει, ρώτα τη μαμά σου να στο εξηγήσει.


    StavmanR
    19.05.2008, 10:10

    venceremos {#emotions_dlg.sad}

     

    "Οσο για τα υπολοιπα σχολια, καλα, καλα.. Σας αφηνω να ολοκληρωσετε την προπαγανδα σας, σας αφηνω να'χετε την τελευταια λεξη γιατι ειναι προφανες οτι πονταρετε στις εντυπωσεις."

     

    Υπάρχει ένα τόπικ που τιτλοφορείται : "Forum: Πολιτισμένη Συζήτηση;". Θα ήταν ενδιαφέρον να παραθέσεις τις απόψεις σου, για το πώς καταλαβαίνεις και αντιλαμβάνεσαι την έννοια του πολιτισμένου διαλόγου. Σε τελική ανάλυση, ίσως να μας βοηθήσεις να καταλάβουμε πού έχουμε κάνει εμείς οι υπόλοιποι λάθος.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 19-05-2008 10:22 ]


    marianni1991
    25.05.2008, 13:58

    διαβαζοντας τις απαντησεις των αλλων διαβασα πολλες φορες την λεξη φυσιολογικο..απλα θα ηθελα να ξεκαθαρησω κατι που το εχω ως αρχη στν ζωη μου..

    φυσιολογικο για τον καθενα μας ειναι αυτο που αγαπα, αυτο που τον κανει ευτυχισμενο, αυτο που ταιριαζεισ τον χαρακτηρα του..στην ψυχοσυνθεση του

    επειδη τυχαινει ο κολλητος μου και μια απ τις κολλητες μ να ειναι ομοφυλοφιλοι εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα.. Δεν ειναι επιλογη του καθενος μας . Σε ελαχιστες περιπτωσεις η επιλογη της σεξουαλικοτητα μας οφειλεται σε μας. αΥτα ειναι δρομολογημενα και προκαθορισμενα απο την φυση του καθενος. Το καθε παδι μεχρι την ηλικια των 3 ετων εχει "επιλεξεΙ" εν αγνεια του σαφως την σεξουαλικη του προτημηση..

    ειναι κριμα να μν μπορουν  να αποδεκτουμε το διαφορετικο .ζουμε σε μια κοινωνια με ισα δικαιωματα. Κανενας δεν δικαιουτε να καταδικασει να κρινει ή να χλευασει ενα ανθρωπο γιατι απλα κανει οτι νιωθει. Κανονικα θα πρεπει να μας ενοχλουν αλλα πραγματα πολυ σοβαροτερα. Μακαρι το τελευταιο "κακο" στον πλανητη μας να ταν αυτο.

    Δεν θελω να δειξω απολυτη απλα, πραγματικα με στεναχωρει η αντιμετωσηση πολλων ανθρώπων σε αυτο το θεμα.

    αγαπιστε τους ανθρωπους γι αυτο που ειναι και γι αυτα που μπορουν να σας μπροσφερουν. Οχι απο το τι κανουν οταν κλεινουν την πορτα της κρεββατοκαμαρας τους.

     


    StavmanR
    25.05.2008, 14:43

    marianni1991, μάλλον δεν διάβασες όλη τη συζήτηση από την αρχή, καθώς όλα όσα αναφέρεις έχουν ήδη σχολιαστεί, μιας και βρέθηκαν στο επίκεντρο της συζήτησης κατά την εξέλιξή της.

    Στις προηγούμενες σελίδες υπάρχουν αναφορές στην κληρονομικότητα (δεν είναι γενετικό τελικά το θέμα) της ομοφιλίας, για το θέμα των "ίσων δικαιωμάτων", για τον κοινωνικό παραγκωνισμό που οφείλεται σε αισθητικούς και ηθικούς παράγοντες, το θέμα του γάμου κλπ.


    wraios
    25.05.2008, 16:26

    Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι σε καμια περιπτωση κατι το φυσιολογικο δεν εχω βεβαια καποιο προβλημα με κανενα ομοφυλοφιλο γιατι δεν μου εκανε προσωπικα τιποτα αλλα μακρια απο μενα ομως...

    Αν ηταν φυσιολογικο τοτε δεν θα επρεπε να μπορουν να κανουν παιδια?αφου ο σκοπος της σεξουαλικης πραξης ειναι η αναπαραγωγη και οχι να βγαζουμε ολα τα βιτσια μας..

    και πειτε τωρα οτι εγω τη βρισκω να πηγαινω με ζωα,σκυλους γατες,ενταξει θα πειτε και τι εγινε..αλλα πως θα σας φανει να θελω να το περασω και για φυσιολογικο?


    punkster
    25.05.2008, 20:10

    Παράθεση:

    Το μέλος wraios στις 25-05-2008 στις 16:26 έγραψε...

    Η γνωμη η δικη μου ειναι οτι η ομοφυλοφιλια δεν ειναι σε καμια περιπτωση κατι το φυσιολογικο δεν εχω βεβαια καποιο προβλημα με κανενα ομοφυλοφιλο γιατι δεν μου εκανε προσωπικα τιποτα αλλα μακρια απο μενα ομως...

    Αν ηταν φυσιολογικο τοτε δεν θα επρεπε να μπορουν να κανουν παιδια?αφου ο σκοπος της σεξουαλικης πραξης ειναι η αναπαραγωγη και οχι να βγαζουμε ολα τα βιτσια μας..

    και πειτε τωρα οτι εγω τη βρισκω να πηγαινω με ζωα,σκυλους γατες,ενταξει θα πειτε και τι εγινε..αλλα πως θα σας φανει να θελω να το περασω και για φυσιολογικο?



    To θεμα ειναι οτι η σεξουαλικη πραξη για τους ανθρωπους δεν ειναι απλα θεμα αναπαραγωγης, αλλα θεμα ικανοποιησης και ευχαριστησης. Δεν νομιζω να υπαρχει καποιος που να κανει σεξ μονο και μονο για να κανει παιδια...
    Γι αυτο υπαρχουν και τοσα μετρα αντισυλληψης, για να αποφυγουμε το....φυσιολογικο.

    Η εννοια του φυσιολογικου σε αυτον τον τομεα ειναι κομματακι δυσκολο να οριστει.
    {#emotions_dlg.whistling} 


    esta
    26.05.2008, 16:28

    Είναι δικαίωμα του καθένα να χρησιμοποιεί όπως θέλει το σώμα του και να κάνει τις επιλογές του,αφού δεν κάνει κακό στους άλλους.Υποχρέωση όλων μας είναι να σεβόμαστε αυτές τις επιλογές όπως θέλουμε οι άλλοι να σέβονται τις δικές μας.Μόνο αυτό.


    Conspiratus
    31.05.2008, 00:07

    Μια ερωτηση μονο προς αυτους που θεωρουν τους ομοφυλοφιλους "φρικια" και την ομοφυλογιλικη συμπεριφορα "φρικιαστικη"

     

    Αν...λεω αν...ειχατε εσεις οι ιδιοι αυτη την σεξουαλικη ιδιαιτεροτητα(που δεν ειμαι σιγουρη αν αποτελει ιδιαιτεροτητα...η αληθεια ειναι οτι το ολο θεμα με αφηνει παντελως αδιαφορη...ουτε εχω προβλημα με τους ομοφιλοφιλους ουτε αυτοι μαζι μου(νομιζω)και οσον αφορα την οικογενεια μου,αν ο γιος μου η η κορη μου(αν θα αποκτησω ποτε) βγουν ομοφυλοφιλοι δεν εχω καμια ιδεα πως θα αντιδρουσα...μεχρι να το δω την αντιδραση μου δεν προκειτε να την παραθεσω εδω)πως θα νοιωθατε αν ο πατερας σας η η μητερα σας, σας κυνηγουσε με το οπλο για να σας σκοτωσει επιδη εχετε αυτη την σεξουαλικη ιδιαιτεροτητα!?!?!?!?!?!

     

    {#emotions_dlg.confused1}


    marakiasteraki
    04.06.2008, 23:08

    Δεν ειναι και το πιο νορμαλ αν παμε με τα πρεπει της εκκλησιας, αλλα εμφανιζεται κι αυτο σε πολλα μερη.....π.χ Δηλος!


    ph
    05.06.2008, 01:08

     

    Οι επιστημονικές έρευνες δείχνουν πως η σεξουαλική επιθυμία είναι ένας λαβύρινθος για όλους τους ανθρώπους. Ουδείς 100 τοις 100 ετεροφυλόφιλος και ουδείς ομοφυλόφιλος. ΄Αρα η σεξουαλική ταυτότητα δεν είναι παρά ένα ποσοστό που υπερισχύει, χωρίς να καταπνίγει τον πολυπλοκότητα και τον πλουραλισμό της επιθυμίας. Τα κλισέ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ και ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ είναι κοινωνικοί ρόλοι που διευκολύνουν τον πολιτισμό. Κι εκεί που αυτός μπορεί να ανατραπεί ως προς τις καταπιεστικές νόρμες του, προκύπτουν άνθρωποι ελεύθεροι και διαφορετικοί. Συνήθως στα μεγάλα αστικά κέντρα. Η Ψαροκώσταινα θα είναι από τις τελευταίες σ' αυτή την εξέλιξη. Λίγο πριν το Ιράκ θα ανακαλύψει ρίζες αλήθειας, όχι αρχαιολαγνείας τύπου "οι αρχαίοι τον παίρνανε, γιατί όχι κι εμείς". Ψεύτες κι από τους τελευταίους θα καταλάβουμε πως όλοι οι άνθρωποι πορεύομαστε εκεί που άνδρας και γυναίκα είναι ένα, όχι ένα συν ένα, αλλά ένα και το αυτό. Αρσενικό και θηλυκό ανάκατα. Παιχνίδι γοητείας στα κύτταρα του οργανισμού. Και εύγε στο δήμαρχο που πάντρεψε τα παιδιά. Αντιπαθώ τις γκέι κοινότητες, αλλά με κάποιο τρόπο πρέπει να σοκάρεται η Ψαροκώσταινα.


    Hastaroth
    05.06.2008, 09:17

    Ας αρχίσουμε λοιπόν από το τέλος:Αντιπαθείς τίς γκέϊ κοινότητες αλλά... «εύγε στο δήμαρχο που πάντρεψε τά παιδιά».Φάσκεις και αντιφάσκεις,ή μού φαίνεται;

     

    Πάμε παρακάτω:λές οτι «πως όλοι οι άνθρωποι πορεύομαστε εκεί που άνδρας και γυναίκα είναι ένα, όχι ένα συν ένα, αλλά ένα και το αυτό. Αρσενικό και θηλυκό ανάκατα».Δηλαδή;πορευόμαστε πρός το να είμαστε ερμαφρόδιτοι;Ποιές μελέτες το έχουν δείξει αυτό;Καί γιατί δέν ισχύει καί στά άλλα θηλαστικά;

     

    Προχωράμε λοιπόν:λές «Τα κλισέ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΑΣ και ΕΙΜΑΙ ΓΥΝΑΙΚΑ είναι κοινωνικοί ρόλοι που διευκολύνουν τον πολιτισμό. Κι εκεί που αυτός μπορεί να ανατραπεί ως προς τις καταπιεστικές νόρμες του, προκύπτουν άνθρωποι ελεύθεροι και διαφορετικοί.».Δηλαδή τό φύλο τού ανθρώπου είναι απλώς μιά «καταπιεστική κοινωνική νόρμα»;δέν είναι κάτι βιολογικό; Καί πάλι αναρωτιέμαι,γιατί να ισχύη κάτι τέτοιο μόνο στό είδος θηλαστικού που λέγεται homo sapiens καί όχι σέ άλλα θηλαστικά;Καί γιατί η ανατομία και η φυσιολογία τού άντρα διαφέρει από αυτή τής γυναίκας;

     

    Τέλος,μπορεί μέν η σεξουαλική επιθυμία να είναι «λαβύρινθος γιά όλους τους ανθρώπους»,αλλά όπως η σχιζοφρένεια,γιά παράδειγμα,δέν μπορεί να θεωρηθή «φυσιολογική διανοητική συμπεριφορά»,όπως η έλλειψη ινσουλίνης στόν οργανισμό δέν μπορεί να θεωρηθή «φυσιολογική βιοχημική συμπεριφορά»,έτσι δέν μπορεί να θεωρηθή «φυσιολογική σεξουαλική συμπεριφορά» η ομοφυλοφιλία.Καί όπως η έλλειψη ινσουλίνης ή η σχιζοφρένεια αντιμετωπίζονται ώς διαταραχές και προσπαθούμε να τίς θεραπεύσουμε,έτσι πρέπει να αντιμετωπίζεται και η ομοφυλοφιλία.


    ph
    05.06.2008, 10:31

     

     Δεν θα απαντήσω σε όλα διότι θα νιώσω αφελής. Σε ενημερώνω μόνο πως η ομοφυλοφιλία δεν θεωρείται ασθένεια ή διαστροφή και αυτό ισχύει πολλά χρόνια τώρα στην παγκόσμια ιατρική κοινότητα.

     Η ανατομία του άνδρα και τις γυναίκας είναι διαφορετικές, η σεξουαλικότητα όμως δεν αφορά μόνο στην ανατομία. Αν ήταν έτσι τότε ναι, θα είχες δίκιο.

     Η φύση αγαπητέ είναι σε εξέλιξη. Το "φυσιολογικό" δεν είναι παρά σχετική έννοια. Και απόλυτα χρησιμοποιείται μόνο στα φασιστικά καθεστώτα.

     Το γιατί δεν παρατηρούμε αλλαγές στην εξέλιξη των ζώων μέσα στη μικρή ζωή μας ή γιατί δεν μπορούμε να αντιληφθούμε γενικώς τις αλλαγές στον άνθρωπο, επειδή μας δεσμεύουν ο χρόνος και ο χώρος, δεν θα τα αναλύσω. Είναι τουλάχιστον για αρχάριους.

    Δεν φάσκω και δεν αντιφάσκω. Λέγοντας πως αντιπαθώ τις γκέι κοινότητες, εννοώ πως με ενοχλεί η όποια γκετοποίηση ανθρώπων που τους χαρακτηρίζει κάποια διαφορά. Ο δήμαρχος καλά έκανε όμως, διότι ικανοποίησε τις επιθυμίες τεσσάρων ανθρώπων που ήθελαν να δεσμευτούν απέναντι στο κράτος, το οποίο οφείλει να στέκεται πέρα και πάνω απο προκαταλήψεις και να σέβεται εξίσου όλα του τα παιδιά


    venceremos
    05.06.2008, 12:14

    Στα εξι χρονια που σπουδαζω ιατρικη ποτε δεν διδαχθηκα οτι η ομοφυλοφιλια ειναι διαταραχη. Γιατι στην ιατρικη διαχωριζουμε το οργανικο απο το λειτουργικο φυλο. Και η ιατρικη δεν υπαρχει για να καταδικαζει αλλα για να παρατηρει, να περιγραφει, να μελετα και να προσπαθησει να ερμηνευσει. Η ιατρικη ειναι μια επιστημη που μελετα εναν μεσο ορο, αλλα δεν ειναι απολυτη γιατι σ αυτο τον μεσο ορο μπορει να υπαρχουν τρελες αποκλισεις. Οι φυσιολογικες τιμες ειναι ενα ευρος τιμων και οχι ο μεσος ορος, τον οποιο το χρησιμοποιουμε για να απλουστευουμε τη δουλεια μας, αλλα ποτε δεν ξεχναμε οτι ολα ειναι σχετικα και οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του παραμετρους και αυτο που μπορει στον εναν οργανισμο να ειναι δυσλειτουργια για εναν αλλο να ειναι εντελως φυσιολογικο. Θεραπεια αναζητουμε οταν διαταρασσεται η ομοιοσταση του οργανισμου και οι διαταραχες που επερχονται προκαλουν δυσλειτουργιες.

    Απ οσο ξερω στην ομοφυλοφιλια το μονο που διαφοροποιειται ειναι η σεξουαλικοτητα που αφορα τον ψυχικο κοσμο του ανθρωπου. Σε λιγο καιρο που θα περασω απο την κλινικη της ψυχιατρικης θα το ψαξω και θα σας πω τι εμαθα. Απο αυτα που εχω διαβασει παντως μεχρι στιγμης που δεν ξερω και ποσο 'ενημερωμενα' ειναι (γιατι στην ψυχιατρικη κατα καιρους βγαινουν νεες θεωριες που ανατρεπουν τις παλιοτερες και παει λεγοντας και επισης να μη ξεχνιομαστε οτι υπαρχουν και διαφορες σχολες, γιατι ολα βασιζονται σε θεωριες αφου την ψυχη ειναι δυσκολο να τη μελετησεις και δεν ποσοτικοποιειται) αν ανακαλυφθουν ομοφυλοφιλικες τασεις, πρεπει το παιδι να παει σε ειδικο. Οσο πιο νωρις γινεται. Γιατι αλλιως αργοτερα δεν εχει καμια εννοια η ψυχοθεραπεια. Κι αυτο ειναι λογικο γιατι αποκρυσταλλωνεται ο κοσμος του, και ο σεξουαλικος του προσανατολισμος, και απο κει και περα οτιδηποτε ακολουθησει θα ειναι αποπειρες να τον συρουν μακρια απο αυτο που θεωρει αυτος φυσιολογικο. Επομενως ειναι κοντρα στην ψυχικη του ηρεμια, κοντρα στην προσωπικοτητα του, και στο σεβασμο της ιδιαιτεροτητας του. Ειναι σαν να βιαζεις εναν ανθρωπο, σαν να του κοβεις τον αερα, την ελευθερια του. Δεν αλλαζουν μετα οι προτιμησεις.

    Και ο ph κατα τη γνωμη μου τα ειπε πολυ ομορφα στο ζητημα της σεξουαλικοτητας και της ελευθεριας. Οτι ολοι εχουμε μεσα μας θηλυκο και αρσενικο τα οποια βρισκονται παντα σε μια δυναμικη ισορροπια μεταξυ τους, μια αρμονια, και το θεμα δεν πρεπει να ειναι να τα διαχωριζουμε αλλα να τα αφηνουμε να συνυπαρχουν μεσα μας χωρις να τα καταπιεζουμε. Καθε προσπαθεια να τα διαχωρισουμε και να τα διακρινουμε μοιαζει με προσπαθεια να πνιξουμε ενα κομματακι του εαυτου μας. Και τα προτυπα που προβαλλονται στην κοινωνια δεν εχουν καμια σχεση με τις εννοιες του θηλυκου και του αρσενικου. Εκτος αν κι εσεις ανηκετε στην κατηγορια αυτων που πιστευουν οτι οσο πιο ευκολα βαζεις τα κλαματα ή οσο πιο πολυ κουνιεσαι (σαν βαρκα) ή οσο πιο πολυ ναζι βγαζεις τοσο πιο απογειωμενη εχεις τη θηλυκοτητα σου (τοσο πιο πολλα οιστρογονα παραγεις..). Σορυ αλλα δεν μπορω να ταυτιστω.

    Οσο για τη σχιζοφρενεια και την τρελα, ξερεις, ολα σχετικα ειναι. Ολοκληροι ειδικοι και ειναι επιφυλακτικοι με την επιστημη τους και καθε ασχετος βγαινει και πεταει την καθε κοτσανα που του κατεβηκε. Διαχωριζω τον ειδικο απο τον επαγγελματια. Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κοτσαρεις μια ταμπελα και να αρχισεις να χορηγεις φαρμακα. Ολοι εχουμε ισχυρες δοσεις τρελας, πες μου εσυ που τελειωνει το φυσιολογικο και που αρχιζει το παθολογικο. Για μενα η τρελα ειναι θεμιτη και φυσιολογικη οσο την ελεγχεις εσυ και δεν σε ελεγχει αυτη. Αλλα πού ειναι η λεπτη γραμμή;

    Επομενως εκει που ηθελα να καταληξω ειναι οτι ολα ειναι σχετικα, τιποτα απολυτο, και δεν υπαρχει φυσιολογικο ή παθολογικο αλλα διακυμανσεις και διαφορετικοτητα, αυτο που οριζουμε εμεις περιεργο δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αποκλιση απο το μεσο ορο, στον οποιο συνηθως ανηκουμε οταν επιδιδομαστε στη συνηθεια αυτη του σχολιασμου. Αλλα η αληθεια δεν βρισκεται στο μεσο ορο. Οσο για τους αισθητικους λογους, μαλλον δεν ειναι μονο η ομοφυλοφιλια που σας χτυπα στο ματι αλλα και οτιδηποτε ξεφευγει απο το στενο σας μυαλουδακι και δεν μπορειτε να το συλλαβετε, αλλα αν δεν σας αρεσει το θεαμα, κλειστε τα ματακια σας και ονειρευτειτε οτι εισαστε σε καποια εξωτικη παραλια.. Εμενα παντως μ αρεσουν καλυτερα οι μικρες διαφορετικες αληθειες που εχουν να μου χαρισουν οι γυρω μου παρα τα δικα σας μεγαλα ψεματα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 05-06-2008 12:20 ]


    Morpheus91
    05.06.2008, 13:47

    Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει ότ θέλει , εφόσον άυτό που κάνει δεν είναι εις βάρος κάποιου άλλου. Δεν έχουμε δικαίωμα να ορίζουμε ούτε τη ζωή ούτε τις επιλογές κάποιου...

    Και στο κάτω κάτω από τύχη δεν γεννηθήκαμε έτσι ...

    Δεν το θεωρώ ούτε φρικιαστικό, ούτε οτι δεν είναι νορμάλ ...

    Το νορμάλ είναι υποκειμενικό και πιστεύω πως νορμάλ=κατεστημένο ... Απλά αυτό


    Morpheus91
    05.06.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος wraios στις 25-05-2008 στις 16:26 έγραψε...

     

    Αν ηταν φυσιολογικο τοτε δεν θα επρεπε να μπορουν να κανουν παιδια?αφου ο σκοπος της σεξουαλικης πραξης ειναι η αναπαραγωγη και οχι να βγαζουμε ολα τα βιτσια μας..


    Αν ήταν έτσι, τότε θα κάναμε σεξ μόνο 2-3 φορές σε όλη μας τη ζωή μόνο και μόνο για να αποκτήσουμε 2-3 παιδιά ? Απλά ρωτάω ...