ελληνική μουσική
    781 online   ·  210.833 μέλη

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία;

    joanna21
    09.06.2008, 13:46

    Δεν θα πω ψέμματα...φρικάρω λίγο βλέποντας ομοφιλόφιλα ζευγάρια αλλα είναι επιλογή του καθενος

    Βασικά στο μόνο που διαφωνώ τελείως είναι στο να υιοθετούν παιδιά..ίσως με βρείτε αντίθετη κάποιοι όμως δεν νομίζω πως είναι καλό να θεωρούν τα παιδιά φυσιολογική μια τέτοια κατασταση καθώς μεγαλώνουν


    LifelessDead
    09.06.2008, 20:40

    Δεν εχω προβλημα, αφου δεν μ' ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του. Μ' ενοχλει μονο το να προκαλεις, ειτε εισαι ομοφυλοφιλος ειτε εισαι ετεροφιλος.


    Morpheus91
    11.06.2008, 11:50

    Παράθεση:

    Το μέλος LifelessDead στις 09-06-2008 στις 20:40 έγραψε...

    Δεν εχω προβλημα, αφου δεν μ' ενδιαφερει τι κανει ο καθενας στο κρεβατι του. Μ' ενοχλει μονο το να προκαλεις, ειτε εισαι ομοφυλοφιλος ειτε εισαι ετεροφιλος.



    Συμφωνώ ...


    JohnieAnto
    12.06.2008, 13:55

    Αν η ομοφυλοφυλία ήταν φυσιολογική, ο θεός θα είχε φτιάξει τον Αδαμ και τον Μήτσο !


    Brokenchord
    12.06.2008, 14:27

    Εγώ στο συγκεκριμένο θέμα είμαι ρατσιστής!{#emotions_dlg.thumbdown}

    Όχι δεν θέλω να τους σκοτώσω και ούτε τους μισώ, απλά μακριά από εμένα και όπου θέλουν ας είναι! Είχα και μια κωμικοτραγική εμπειρία όταν κάποιος από αυτούς μου την έπεσε! Μλιάχχχχ! ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ  {#emotions_dlg.lol}

    Και να είσαι ωραίο παιδί και μπλά μπλού μπλή!
    Μέχρι και ανήθικη πρόταση μου έκανε!

    Τι να πεις εμπειρίες! έτσι κοινωνικοποίησε!  {#emotions_dlg.wacko}

     

    Και σε κάτι άλλο που είπε ένας φίλος από πάνω!
    Ναι  Αν η ομοφυλοφιλία ήταν φυσιολογική, ο θεός θα είχε φτιάξει τον Αδάμ και τον Μήτσο αλλά μην ξεχνάς επίσης ότι ο θεός έφτιαξε την Έυα από το πλευρό του Αδάμ. Αυτό κάτι σημαίνει! Επίσης όλοι απέναντι στο θεό είμαστε ίσοι χωρίς φίλα χωρίς χρώματα!


    Astron
    12.06.2008, 15:15

    Παράθεση:
    Αν η ομοφυλοφιλία ήταν φυσιολογική, ο θεός θα είχε φτιάξει τον Αδάμ και τον Μήτσο

    Αν ο Θεός δεν ήθελε να υπάρχει ομοφυλοφιλία, δεν θα υπήρχε στη φύση.


    PashalinaMakia
    12.06.2008, 15:21

    έλα αρχίσαμε τα θρησκευτικά κι εδώ οεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!


    fotis70
    12.06.2008, 22:16

    Παράθεση:

    Το μέλος Astron στις 12-06-2008 στις 15:15 έγραψε...

    Παράθεση:
    Αν η ομοφυλοφιλία ήταν φυσιολογική, ο θεός θα είχε φτιάξει τον Αδάμ και τον Μήτσο

    Αν ο Θεός δεν ήθελε να υπάρχει ομοφυλοφιλία, δεν θα υπήρχε στη φύση.



    Αν μιλάμε για τον ίδιο Θεό το προσεγγίζεις με ανθρώπινη λογική και κάνεις λάθος.

    Αν μπορεί κάποιος να τον ερμηνεύει τόσο εύκολα σίγουρα δεν είναι Θεός.

    Αν μιλάμε για κανέναν άλλο θεό τότε συμφωνώ μαζί σου!

     


    fotis70
    12.06.2008, 22:21

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 12-06-2008 στις 15:21 έγραψε...

    έλα αρχίσαμε τα θρησκευτικά κι εδώ οεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Σου ζητώ συγνώμη PashalinaMakia που το συνεχίζω!

     

    Θα με συγχωρέσεις ε;;;;

     


    StavmanR
    13.06.2008, 14:50

    Παράθεση:

    Το μέλος venceremos στις 05-06-2008 στις 12:14 έγραψε...

    Στα εξι χρονια που σπουδαζω ιατρικη ποτε δεν διδαχθηκα οτι η ομοφυλοφιλια ειναι διαταραχη. Γιατι στην ιατρικη διαχωριζουμε το οργανικο απο το λειτουργικο φυλο. Και η ιατρικη δεν υπαρχει για να καταδικαζει αλλα για να παρατηρει, να περιγραφει, να μελετα και να προσπαθησει να ερμηνευσει. Η ιατρικη ειναι μια επιστημη που μελετα εναν μεσο ορο, αλλα δεν ειναι απολυτη γιατι σ αυτο τον μεσο ορο μπορει να υπαρχουν τρελες αποκλισεις. Οι φυσιολογικες τιμες ειναι ενα ευρος τιμων και οχι ο μεσος ορος, τον οποιο το χρησιμοποιουμε για να απλουστευουμε τη δουλεια μας, αλλα ποτε δεν ξεχναμε οτι ολα ειναι σχετικα και οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του παραμετρους και αυτο που μπορει στον εναν οργανισμο να ειναι δυσλειτουργια για εναν αλλο να ειναι εντελως φυσιολογικο. Θεραπεια αναζητουμε οταν διαταρασσεται η ομοιοσταση του οργανισμου και οι διαταραχες που επερχονται προκαλουν δυσλειτουργιες.

    Απ οσο ξερω στην ομοφυλοφιλια το μονο που διαφοροποιειται ειναι η σεξουαλικοτητα που αφορα τον ψυχικο κοσμο του ανθρωπου. Σε λιγο καιρο που θα περασω απο την κλινικη της ψυχιατρικης θα το ψαξω και θα σας πω τι εμαθα. Απο αυτα που εχω διαβασει παντως μεχρι στιγμης που δεν ξερω και ποσο 'ενημερωμενα' ειναι (γιατι στην ψυχιατρικη κατα καιρους βγαινουν νεες θεωριες που ανατρεπουν τις παλιοτερες και παει λεγοντας και επισης να μη ξεχνιομαστε οτι υπαρχουν και διαφορες σχολες, γιατι ολα βασιζονται σε θεωριες αφου την ψυχη ειναι δυσκολο να τη μελετησεις και δεν ποσοτικοποιειται) αν ανακαλυφθουν ομοφυλοφιλικες τασεις, πρεπει το παιδι να παει σε ειδικο. Οσο πιο νωρις γινεται. Γιατι αλλιως αργοτερα δεν εχει καμια εννοια η ψυχοθεραπεια. Κι αυτο ειναι λογικο γιατι αποκρυσταλλωνεται ο κοσμος του, και ο σεξουαλικος του προσανατολισμος, και απο κει και περα οτιδηποτε ακολουθησει θα ειναι αποπειρες να τον συρουν μακρια απο αυτο που θεωρει αυτος φυσιολογικο. Επομενως ειναι κοντρα στην ψυχικη του ηρεμια, κοντρα στην προσωπικοτητα του, και στο σεβασμο της ιδιαιτεροτητας του. Ειναι σαν να βιαζεις εναν ανθρωπο, σαν να του κοβεις τον αερα, την ελευθερια του. Δεν αλλαζουν μετα οι προτιμησεις.

    Και ο ph κατα τη γνωμη μου τα ειπε πολυ ομορφα στο ζητημα της σεξουαλικοτητας και της ελευθεριας. Οτι ολοι εχουμε μεσα μας θηλυκο και αρσενικο τα οποια βρισκονται παντα σε μια δυναμικη ισορροπια μεταξυ τους, μια αρμονια, και το θεμα δεν πρεπει να ειναι να τα διαχωριζουμε αλλα να τα αφηνουμε να συνυπαρχουν μεσα μας χωρις να τα καταπιεζουμε. Καθε προσπαθεια να τα διαχωρισουμε και να τα διακρινουμε μοιαζει με προσπαθεια να πνιξουμε ενα κομματακι του εαυτου μας. Και τα προτυπα που προβαλλονται στην κοινωνια δεν εχουν καμια σχεση με τις εννοιες του θηλυκου και του αρσενικου. Εκτος αν κι εσεις ανηκετε στην κατηγορια αυτων που πιστευουν οτι οσο πιο ευκολα βαζεις τα κλαματα ή οσο πιο πολυ κουνιεσαι (σαν βαρκα) ή οσο πιο πολυ ναζι βγαζεις τοσο πιο απογειωμενη εχεις τη θηλυκοτητα σου (τοσο πιο πολλα οιστρογονα παραγεις..). Σορυ αλλα δεν μπορω να ταυτιστω.

    Οσο για τη σχιζοφρενεια και την τρελα, ξερεις, ολα σχετικα ειναι. Ολοκληροι ειδικοι και ειναι επιφυλακτικοι με την επιστημη τους και καθε ασχετος βγαινει και πεταει την καθε κοτσανα που του κατεβηκε. Διαχωριζω τον ειδικο απο τον επαγγελματια. Το πιο ευκολο πραγμα ειναι να κοτσαρεις μια ταμπελα και να αρχισεις να χορηγεις φαρμακα. Ολοι εχουμε ισχυρες δοσεις τρελας, πες μου εσυ που τελειωνει το φυσιολογικο και που αρχιζει το παθολογικο. Για μενα η τρελα ειναι θεμιτη και φυσιολογικη οσο την ελεγχεις εσυ και δεν σε ελεγχει αυτη. Αλλα πού ειναι η λεπτη γραμμή;

    Επομενως εκει που ηθελα να καταληξω ειναι οτι ολα ειναι σχετικα, τιποτα απολυτο, και δεν υπαρχει φυσιολογικο ή παθολογικο αλλα διακυμανσεις και διαφορετικοτητα, αυτο που οριζουμε εμεις περιεργο δεν ειναι τιποτα αλλο απο την αποκλιση απο το μεσο ορο, στον οποιο συνηθως ανηκουμε οταν επιδιδομαστε στη συνηθεια αυτη του σχολιασμου. Αλλα η αληθεια δεν βρισκεται στο μεσο ορο. Οσο για τους αισθητικους λογους, μαλλον δεν ειναι μονο η ομοφυλοφιλια που σας χτυπα στο ματι αλλα και οτιδηποτε ξεφευγει απο το στενο σας μυαλουδακι και δεν μπορειτε να το συλλαβετε, αλλα αν δεν σας αρεσει το θεαμα, κλειστε τα ματακια σας και ονειρευτειτε οτι εισαστε σε καποια εξωτικη παραλια.. Εμενα παντως μ αρεσουν καλυτερα οι μικρες διαφορετικες αληθειες που εχουν να μου χαρισουν οι γυρω μου παρα τα δικα σας μεγαλα ψεματα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : venceremos στις 05-06-2008 12:20 ]



     

    Αν για ακόμη μία φορά παραστήσω τον γραφικό και ρωτήσω: "ποια η άποψη της ιατρικής για την κτηνοβασία;", πιστεύεις ότι θα βρεις την απάντηση "ψυχική ασθένεια"; Όσα αφορούν τις σεξουαλικές πριτμήσεις περιγράφονται ώς διαστροφές, δηλαδή παρέκκλιση από το "κοινά αποδεκτό". Με την ίδια συμπάθεια που βλέπω τον ομοφυλόφιλο θα πρέπει προφανώς να δω και τον κτηνοβάτη ή και των παιδεραστή (με σύντροφο από 15-18), στον οποίο πλέον αναγνωρίζεται νομικά το δικαίωμα της σεξουαλικής έκφρασης στις συγκεκριμένες ηλικίες.

     

    Έχει αποδειχθέι από την επιστήμη ότι η ομοφιλία δεν είναι κληρονομική, πράγμα που την κάνει προφανώς επίκτητη. Επομένως, καλό είναι να σταματήσουν οι σπασμωδικές επαναστάσεις του τύπου "βιολογική διαφορετικότητα" κλπ. Μάλιστα, κάτω από αυτό το πρίσμα, το μεγαλύτερο αστείο είναι ότι η "διαφορετικότητα" είναι κατά πάσα πιθανότητα κοινωνικής προέλευσης και κονωνικής ψυχολογίας.

    Παράθεση:

    Οι φυσιολογικες τιμες ειναι ενα ευρος τιμων και οχι ο μεσος ορος, τον οποιο το χρησιμοποιουμε για να απλουστευουμε τη δουλεια μας, αλλα ποτε δεν ξεχναμε οτι ολα ειναι σχετικα και οτι καθε οργανισμος εχει τις δικες του παραμετρους και αυτο που μπορει στον εναν οργανισμο να ειναι δυσλειτουργια για εναν αλλο να ειναι εντελως φυσιολογικο. Θεραπεια αναζητουμε οταν διαταρασσεται η ομοιοσταση του οργανισμου και οι διαταραχες που επερχονται προκαλουν δυσλειτουργιες.

    Θα ήθελες να κάνεις επεξήγηση των παραπάνω όρων; Η ιατρική με βάση ποια κριτήρια θεωρεί έναν οργανισμό ως διαταραχθέντα στην ομοιόστασή του ή γενικότερα τί ονομάζει διαταραχές; Η ιατρική δεν αναπτύσσεται μόνο ατομικό επίπεδο, αλλά και σε κοινωνικό (λοιμώδη νοσήματα, κοινωνική ψυχολογία κλπ). Έτσι, πχ.ο  φορέας του Έιντζ (HIV), υπάρχει πιθανότητα να μην νοσήσει ποτέ ή να αργήσει να νοσήσει, ανάλογα με την αντίδραση του οργανισμού στον ιό αλλά και αντίστροφα. Αυτό σημαίνει ότι δεν θεωρείται "ασθενής" ή "επικίνδυνος" για το υπόλοιπο σύνολο;

    Όλη η επιστήμη είναι συμβατική και στατιστική ως προς τη συμμετοχή της στους θεσμούς και τους νόμους (έγγραφους ή άγραφους). Συμβουλεύεις να αφορίσουμε τα πάντα και να ξεκινήσουμε από μηδενικό πλαίσιο, επειδή ο Μπάμπης θέλει να παρευρίσκεται με τον Νίκο και στη δική μου αισθητική -αλλά και ηθική- είναι άσχημο; Σήμερα, κανείς δεν θέλει στην ουσία να πάρει το κεφάλι του ομόφιλου, αλλά είναι δύσκολο να καταπολεμήσει κανείς την ίδια την "ουσία" της ζωής που λέγεται επιβίωση (κληρονομικότητα, διαιώνιση, εξέλιξη). Αφού πληρωθεί το κριτήριο της επιβίωσης, τα υπόλοιπα αφορούν τον ευδαιμονισμό. Όταν ο ευδαιμονισμός προηγείται (ως πρόθεση και στόχος) της επιβίωσης, μάλλον μιλάμε για "διαταραχή" στην απλή δημοτική γλώσσα. Πρώτα το "ζην" και έπειτα το "ευ ζην"...

    Υ.Γ. ισχύει και για τους ετερόφιλους...


    PashalinaMakia
    13.06.2008, 18:04

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 12-06-2008 στις 22:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 12-06-2008 στις 15:21 έγραψε...

    έλα αρχίσαμε τα θρησκευτικά κι εδώ οεο!!!!!!!!!!!!!!!!!!



    Σου ζητώ συγνώμη PashalinaMakia που το συνεχίζω!

    Θα με συγχωρέσεις ε;;;;

     



     

    Καλέ...Τι λες για συγχώρεση εσύ?

    Ο καθένας εκφράζει την άποψή του κι είναι σεβαστή.


    fotis70
    13.06.2008, 19:49

    Είσαι πολύ καλή και το εκτιμώ αυτό!

    ! 


    rompa
    15.06.2008, 11:13

    Όταν πρόκειται για προσωπική επιλογή που δεν θίγει τους άλλους και τις προτιμήσεις τους, όταν δεν είναι προκλητικό και χυδαίο δεν είμαι σε θέση να κρίνω εγώ τις επιλογές του καθενός . Αισθάνομαι και θα αισθανόμουν άβολα αν μία κοπέλα με προσεγγίσει ερωτικά αλλά αν κάτι τέτοιο δεν προσβάλει την αισθητική μου και δεν αισθάνομαι "απειλή" δεν θεωρώ ότι μπορώ να κριτικάρω τις επιλογές των άλλων. Τώρα τι είναι και τι δεν είναι φυσιολογικό ... είναι μεγάλη κουβέντα .


    Disasterpiece
    15.06.2008, 19:27

    FREE WILLY!!!ΖΗΤΩ Η ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΧΕΩΣ ΕΝΤΕΡΟΥ!!!ΣΤΟΝ ΕΒΔΟΜΟ ΟΥΡΑΝΟ ΑΔΕΡΦΙΑ!!!ΟΥΙΙΙΙΙ!{#emotions_dlg.happycrazy}


    -----------------
    http://el-karl.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 15-06-2008 19:28 ]


    Astron
    17.06.2008, 15:18

    Έρευνες δείχνουν ότι οι εγκέφαλοι των ομοφυλοφίλων είναι δομημένοι όπως οι εγκέφαλοι του αντιθέτου φύλου σύμφωνα με το έγκυρο επιστημονικό περιοδικό New Scientist.

    Gay brains structured like those of the opposite sex
    ------
    Brain scans have provided the most compelling evidence yet that being gay or straight is a biologically fixed trait.The scans reveal that in gay people, key structures of the brain governing emotion, mood, anxiety and aggressiveness resemble those in straight people of the opposite sex.
    The differences are likely to have been forged in the womb or in early infancy, says Ivanka Savic, who conducted the study at the Karolinska Institute in Stockholm, Sweden.
    "This is the most robust measure so far of cerebral differences between homosexual and heterosexual subjects," she says.
    ----

    Περισσότερα αναλυτικά στοιχεία στο site του περιοδικού: εδώ!

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-06-2008 15:20 ]


    StavmanR
    17.06.2008, 15:35

    ....το οποίο ερμηνεύεται ως...

     

    Με άλλα λόγια, Παύλο, πώς μπορεί να χρησιμοποιηθεί στην παρούσα συζήτηση;

    Η θέση μου είναι πως όταν παραθέτουμε εξωτερικές πηγές, καλό είναι να δίνουμε και το στίγμα της προσωπικής επιλογής στην παράθεση, ώστε να κοινοποιήσουμε το σκεπτικό με το οποίο την παραθέσαμε. Αν πρόκειται να παραθέτουμε αβίαστα έρευνες και άρθρα, θα γεμίσουμε επί της ουσίας βιβλιογραφίες, μετατρέποντας το φόρουμ σε e-βιβλιοθήκη.

    Η σύγχρονη επιστήμη δεν αποδέχεται επίσημα την κληρονομικότητα της ομόφιλης συμπεριφοράς, αλλά θεωρεί ότι είναι επίκτητη (βιολογικοί παράγοντες, ψυχολογία κλπ.). Κάτω από αυτό το πρίσμα όλες οι γενετικές αλλοιώσεις και "ανωμαλίες" που πιθανότατα θα παρατηρηθούν μπορούν να ερμηνευτούν μόνο ως "ζώσες μεταλλάξεις" κάτω από αδιευκρίνιστα προς το παρόν κριτήρια. Ο άνθρωπος δε γεννήθηκε έτσι, αλλοιώθηκε έτσι...

    Πολλές "έρευνες" θα βγουν ακόμα στη φόρα, ειδικά σήμερα που υπάρχει φοβερή οικονομική κρίση, η οποία αγγίζει και τα ιδιωτικώς χρηματοδοτούμενα Πανεπιστήμια, που ψάχνουν απεγνωσμένα πόρους από κάθε πιθανή πηγή ώστε να "επιβιώσουν". Πάνω στη βράση κολλάει το σίδερο, κι ο νοών νοείτω...


    Astron
    17.06.2008, 19:35

    Δεν ήξερα ότι απαιτείται προσωπικό σχόλιο για μία τόσο σημαντική και ξεκάθαρη επιστημονική είδηση. Ας το κάνω όμως...
    Όπως αναφέρεται καθαρά στο άρθρο, οι διαφορές ανάμεσα στον ετεροφυλόφιλο και ομοφυλόφιλο εγκέφαλο σχηματίζονται κατά την περίοδο που το έμβρυο βρίσκεται στην μήτρα ή κατά την βρεφική περίοδο.

    Εάν πράγματι αυτά επαληθευτούν, όπως αντιλαμβάνεσαι θα έχουν σημαντική επίπτωση στην φιλοσοφική συζήτηση περί ομοφυλοφιλίας και στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων για τον λόγο που έχω αναφέρει και σε παλιότερα posts: Η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή. Επομένως δεν έχει νόημα να τους πατάμε το σβέρκο επειδή απλά έτυχε να γεννηθούν έτσι. Είναι καθαρός ρατσισμός να μισείς κάποιον επειδή διαφέρει απ' το συνηθισμένο, όταν μάλιστασ ξέρεις ότι δεν το επέλεξε.

    Υ.Γ. Κι αυτά φυσικά δεν αναφέρονται τόσο σε εσένα Σταύρο που έχεις μια μετριοπαθή στάση απέναντι στην ομοφυλοφιλία. Αναφέρονται κυρίως σε εκείνους που θέλουν να "τους σκοτώσουν" που "τους σιχαίνονται" και που τους θεωρούν βαθιά "αμαρτωλούς". Και δυστυχώς στην Ελλάδα αυτού του είδους οι μοντέρνοι ιεροεξεταστές είναι πάρα πολλοί...


    StavmanR
    17.06.2008, 19:55

    Εκείνο που δεν γίνεται άμεσα και εύκολα αντιληπτό Παύλο είναι το γεγονός πως τίποτα δεν αλλάζει σε φιλοσοφικό επίπεδο, αλλά και σε λειτουργικό με την παραδοχή της πιθανής "γενετικής μετάλλαξης ή αλλοίωσης" σε εμβρυακό στάδιο. Παλαιότερα έιχα παραθέσει τους προβληματισμούς της επιστημονικής κοινότητας επάνω σε "πρόωρες" και "ανεύθυνες" επιστημονικές θεωρήσεις, που πραγματικά πίστευα ότι δεν πέρασαν στο "ντούκου". Είχα γράψει ότι το πιο επικίνδυνο πράγμα στις επιστημονικές μελέτες αυτού του τύπου θα είναι η καταπολέμηση της "ασθένειας" ή "διαφορετικότητας" με ευθανασία... Σήμερα που η έκτρωση θεωρείται -δυστυχώς- σε μεγάλο βαθμό αποδεκτή (τα είχαμε κουβεντιάσει στα "περί έκτρωσης"), είναι θέμα χρόνου να εφαρμοστούν γενοκτονίες με βάση ένα υποτιθέμενο "γκέι γονίδιο" μιας έρευνας Πανεπιστημίου. Η ηθική και οι ηθικές αξίες δεν μπορεί να θεμελιώνονται/εδράζονται σε επιστημονικές μελέτες (τα είπαμε σε άλλο θέμα πρόσφατα), καθώς τα πιθανά κοινωνικά έκτροπα είναι πιθανότερα από τα αντίστοιχα προσδοκώμενα οφέλη.

    Η αιτιολόγηση του πορίσματος των παραπάνω ερευνών δεν μπορεί να είναι άλλη απο την ανακάλυψη γκει γονιδίου στη σύγχρονη επιστήμη. Αυτά που σου περιγράφω παραπάνω είναι μονόδρομος, από τη στιγμή που κάθε επιστημονικό τμήμα δεν βουτά πλέον την πένα στο μυαλό πριν αποφασίσει να δημοσιεύσει κάποια πιθανή έρευνά του, αλλά έχει προαποφασίσει το αποτέλεσμα της έρευνας πολύ πριν από εκείνη, για θέματα οικονομικής επιβίωσης, όπως σου ανέφερα παραπάνω. Για να αποκτήσουν -το χωρίς πραγματικό νόημα- δικαίωμα γάμου ο Μπαμπης με το Νίκο είναι αποφασισμένοι κάποιοι κύκλοι να θυσιάσουν εκατομμύρια παιδιά που θα εμφανίσουν το πιθανό "γκέι γονίδιο", σε συνδυασμό με την επιστημονιστική πλέον άποψη πως ο άνθρωπος υπάρχει από την 12η εβδομάδα της ζωής του κι έπειτα. Πιο πριν είναι κάτι σαν μαρμελάδα ή καζανάκι...

     

    Υ.Γ. δεν παίρνω προσωπικά τις παρατηρήσεις, όπως πιστεύω ότι δεν τις παίρνεις κι εσύ, αλλά ούτε και άλλοι συμμετέχοντες. Αναγνωρίζω εντούτοις την προσωπική μου ευθύνη σε όλη τη σημερινή κατάσταση, όπως και εκ των προτέρων αναγνωρίζω την ευθύνη μου για κάθε μελλοντική κατάσταση, ακόμη και μέσα από έναν απλό διάλογο...

     

    Σου υπογραμμίζω τις δικές σου φράσεις που έπρεπε να προβληματίσουν κατά τη γνώμη μου όλους:

    Παράθεση:

    Εάν πράγματι αυτά επαληθευτούν, όπως αντιλαμβάνεσαι θα έχουν σημαντική επίπτωση στην φιλοσοφική συζήτηση περί ομοφυλοφιλίας και στα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων για τον λόγο που έχω αναφέρει και σε παλιότερα posts: Η ομοφυλοφιλία δεν είναι επιλογή. Επομένως δεν έχει νόημα να τους πατάμε το σβέρκο επειδή απλά έτυχε να γεννηθούν έτσι. Είναι καθαρός ρατσισμός να μισείς κάποιον επειδή διαφέρει απ' το συνηθισμένο, όταν μάλιστασ ξέρεις ότι δεν το επέλεξε.

    Έχεις ήδη βγάλει επιστημονικό πόρισμα επάνω σε θεωρία που δεν έχει επαληθευτεί...

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 17-06-2008 19:58 ]


    Astron
    17.06.2008, 20:49

    Πώς μπορείς να μου λες ότι έχω βγάλει επιστημονικό πόρισμα όταν ξεκινάω την άποψή μου με τη φράση "Εάν αυτά επαληθευτούν"; Πάντως στην πραγματικότητα οι διαφορές αυτές έχουν ήδη διαπιστωθεί. Μένει να δούνε πότε ακριβώς συμβαίνουν.
    Για να καταλαβαίνουμε τί ακριβώς λέμε (και για όσους δεν γνωρίζουν αγγλικά) να η είδηση όπως παρουσιάζεται στο in.gr :

    ---
    Ανατομικά διαφορετικός
    Ο γκέι εγκέφαλος «μοιάζει με τον εγκέφαλο του αντίθετου φύλου»

    Ο εγκέφαλος των ομοφυλόφιλων ανθρώπων παρουσιάζει δομικές ομοιότητες με τον εγκέφαλο του αντίθετου φύλου, δείχνει σουηδική μελέτη που βασίστηκε σε τομογραφίες. 
     Η σύγκριση 50 ομοφυλόφιλων και 40 ετεροφυλόφιλων ανδρών και γυναικών έδειξε ομοιότητες στη συμμετρικότητα των εγκεφαλικών ημισφαιρίων καθώς και σε μια περιοχή του εγκεφάλου που παίζει σημαντικό ρόλο στις συναισθηματικές αντιδράσεις.

    Στους ετεροφυλόφιλους άνδρες και τις λεσβίες, τα εγκεφαλικά ημισφαίρια είναι συμμετρικά, ενώ στους γκέι άνδρες και τις ετεροφυλόφιλες γυναίκες το δεξί ημισφαίριο είναι ελαφρώς μεγαλύτερο, διαπίστωσαν οι ερευνητές του γνωστού Ινστιτούτου Καρολίνσκα της Στοκχόλμης.

    Όπως αναφέρει το AFP, ομοιότητες μεταξύ των ομοφυλόφιλων ανδρών και των ετεροφυλόφιλων γυναικών εντοπίστηκαν επίσης στις συνδέσεις της αμυγδαλής του εγκεφάλου, η οποία μεταξύ άλλων ρυθμίζει τις συναισθηματικές αντιδράσεις σε εξωτερικά ερεθίσματα.
    Η αιτία της ανατομικής ομοιότητας παραμένει άγνωστη, ωστόσο οι επιστήμονες θεωρούν απίθανο να οφείλεται στις εμπειρίες ή τον τρόπο ζωής.

    «Οι παρατηρήσεις αυτές δεν μπορούν εύκολα να αποδοθούν στην αντίληψη ή τη συμπεριφορά» γράφουν οι ερευνητές στο Proceedings of the National Academy of Science.

    ---
    (in.gr)

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Astron στις 17-06-2008 20:50 ]


    fotis70
    17.06.2008, 21:06

    Το θέμα με απλά λόγια είναι να οριοθετήσουμε τι είναι φυσικό και τι όχι!

    Αν γίνει  αυτό τότε πολλά πράγματα θα μπουν αυτόματα στην θέση τους.

    Τι είναι λοιπόν «φυσικό» αυτό που καθορίζουμε εμείς φιλοσοφικά; Ας πούμε για παράδειγμα το κοινός αποδεκτό;

    Είναι ότι δημιουργεί η φύση συν τα μεταλλαγμένα, εξελιγμένα, παραλλαγμένα;

    Η αστοχία σε κάποιον τομέα έγινε με φυσικά αίτια! Άρα  είναι κάτι φυσικό;

    Η επιστήμη στην εξέλιξή της  έχει αναθεωρήσει τόσες θεωρίες που αυτό που σήμερα το θεωρούμε αμετακίνητο αύριο ίσως να έχει απ’ αξιωθεί.!

    Η δική μου άποψη λαμβάνει υπόψιν κάποιες συνθήκες.

    Ή θα δεχτούμε ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι αστοχία της φύσης άλλα συνέπεια φυσικής εξέλιξης, μετάλλαξης, παραλλαγής ή το αντίστροφο!

    Αν δεχτούμε το πρώτο τότε πλήθος άλλων φυσικών επιλογών θα πρέπει να τις καταργήσουμε από το λεξιλόγιό μας σαν ιδιάζουσες καταστάσεις και να τις αποδεχτούμε ως φυσικές επιλογές.

    Αν δεχτούμε το δεύτερο πρέπει να συνεχίσει να χαρακτηρίζετε σαν ιδιάζουσα κατάσταση που δεν ακολουθεί το φιλολογικό φυσιολογικό.

    Το τι κάνει ένας άνθρωπος στο κρεβάτι του είναι δικό του θέμα και όταν δεν υπάρχει το στοιχείο του καταναγκασμού τότε δεν πέφτει σε κανέναν ο λόγος για την επιλογή του.

    Το γεγονός ότι πρέπει αυτοί οι άνθρωποι να έχουν την ίδια μεταχείριση με όλους τους ανθρώπους - όταν δεν ενοχλούν – και αυτό το θεωρώ δεδομένο.

    Αυτό όμως που με ενοχλεί είναι όταν γίνεται προσπάθεια από όλα και με όλα τα μέσα να μου επιβάλουν  το τι πρέπει εγώ να πιστεύω για την περίπτωσή τους και να μου περάσουν πρότυπα κοινωνικά ως δήθεν αποδεκτά στο όνομα της ψευτοπροόδου.

    Όσο πιο γρήγορα αποδεχτούν ότι η ιδιαιτερότητα τους   δεν αποτελεί κοινωνικό πρότυπο τόσο πιο γρήγορα θα βρουν και την ισορροπία τους στην κοινωνία χωρίς τις διακρίσεις.

    Δυστυχώς όμως διεκδικούν τα δικαιώματά τους – τα δίκαια σε πολλές περιπτώσεις – με εριστικό και προκλητικό τρόπο και αυτό προκαλεί την αντίδραση του κόσμου σε πολλές περιπτώσεις.