ελληνική μουσική
    433 online   ·  210.844 μέλη

    Φλάουτο Privilege (Trevor James London) P18958

    giorth
    14.05.2008, 11:42

    Γειά χαρά!

    Έχω το παραπάνω φλάουτο εδώ και εφτά χρόνια. Η τιμή που το αγόρασα ήταν διακόσιες χιλιάδες (600€). Αν προσπαθήσω να το πουλήσω τώρα, τι τιμή πιστεύετε ότι θα πιάσει; Το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων


    anderchan
    16.05.2008, 12:44

    Γεια σου giorth,

    (το φλάουτό σου είναι με κλειστά ή με ανοιχτά κλειδιά;)

    Νομίζω ότι δύσκολα μπορεί κάποιος να απαντήσει στην ερώτησή σου, κυρίως γιατί η τιμή ενός μεταχειρισμένου εξαρτάται πάρα πολύ από το πόσο καλοδιατηρημένο είναι.

    Πάντως ένα αντικειμενικό στοιχείο που στην συγκεκριμένη περίπτωση ρίχνει την τιμή του φλάουτου είναι το γεγονός ότι δεν είναι πια εντός εγγύησης (η Trevor James δίνει 5 χρόνια).

     


    giorth
    16.05.2008, 13:05

    αν εννοείς αν έχουν τρύπες τα κλειδιά, ναι έχουν! Το πήγα σε έναν που φτιάχνει και επιδιορθώνει πνευστά(αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορεί να τον ξέρεις, Βασ. Ηρακλείου είναι το μαγαζί του). Μου διέγνωσε μερικά προβληματάκια λόγω πτώσης!!Τα δυο πρώτα κλειδιά είναι πιο πάνω απ'όσο θα έπρεπε και επίσης ένα κλειδί στο κάτω μέρος του φλάουτου δεν ανοίγει πολύ καλά...Μου είπε πως το κόστος επιδιώρθωσης είναι περίπου στα 100€ (μαζί με αλλαγή ταπών) .Αν το πουλήσω όπως είναι θα πιάσει μέχρι 350€..αν το φτιάξει μπορεί να πάει και στα 500€...βάση την (πιθανή εμπειρία σου) πώς σου ακούγονται όλα αυτά; λογικά; {#emotions_dlg.confused1} 

    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και το ενδιαφέρον σου.

    Υ.Γ. όταν λες κλειδιά εννοείς αυτά που πατάμε με τα δάχτυλα έτσι; Είμαι τελείως μα τελείως άσχετος..........

     


    incomplete_angel
    16.05.2008, 16:09

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 16-05-2008 στις 13:05 έγραψε...

    αν εννοείς αν έχουν τρύπες τα κλειδιά, ναι έχουν! Το πήγα σε έναν που φτιάχνει και επιδιορθώνει πνευστά(αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορεί να τον ξέρεις, Βασ. Ηρακλείου είναι το μαγαζί του). Μου διέγνωσε μερικά προβληματάκια λόγω πτώσης!!Τα δυο πρώτα κλειδιά είναι πιο πάνω απ'όσο θα έπρεπε και επίσης ένα κλειδί στο κάτω μέρος του φλάουτου δεν ανοίγει πολύ καλά...Μου είπε πως το κόστος επιδιώρθωσης είναι περίπου στα 100€ (μαζί με αλλαγή ταπών) .Αν το πουλήσω όπως είναι θα πιάσει μέχρι 350€..αν το φτιάξει μπορεί να πάει και στα 500€...βάση την (πιθανή εμπειρία σου) πώς σου ακούγονται όλα αυτά; λογικά; {#emotions_dlg.confused1} 

    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και το ενδιαφέρον σου.

    Υ.Γ. όταν λες κλειδιά εννοείς αυτά που πατάμε με τα δάχτυλα έτσι; Είμαι τελείως μα τελείως άσχετος..........

     



     

    Για αυτά που γράφεις εγώ πιστεύω ότι με το ζόρ πιάνει τη μισά από όσα το αγόρασες άσχετα με το service.{#emotions_dlg.sad}


    giorth
    16.05.2008, 19:06

    Παράθεση:

    Το μέλος incomplete_angel στις 16-05-2008 στις 16:09 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 16-05-2008 στις 13:05 έγραψε...

    αν εννοείς αν έχουν τρύπες τα κλειδιά, ναι έχουν! Το πήγα σε έναν που φτιάχνει και επιδιορθώνει πνευστά(αν είσαι από Θεσσαλονίκη μπορεί να τον ξέρεις, Βασ. Ηρακλείου είναι το μαγαζί του). Μου διέγνωσε μερικά προβληματάκια λόγω πτώσης!!Τα δυο πρώτα κλειδιά είναι πιο πάνω απ'όσο θα έπρεπε και επίσης ένα κλειδί στο κάτω μέρος του φλάουτου δεν ανοίγει πολύ καλά...Μου είπε πως το κόστος επιδιώρθωσης είναι περίπου στα 100€ (μαζί με αλλαγή ταπών) .Αν το πουλήσω όπως είναι θα πιάσει μέχρι 350€..αν το φτιάξει μπορεί να πάει και στα 500€...βάση την (πιθανή εμπειρία σου) πώς σου ακούγονται όλα αυτά; λογικά; {#emotions_dlg.confused1} 

    Ευχαριστώ πολύ για το μήνυμα σου και το ενδιαφέρον σου.

    Υ.Γ. όταν λες κλειδιά εννοείς αυτά που πατάμε με τα δάχτυλα έτσι; Είμαι τελείως μα τελείως άσχετος..........

     



     

    Για αυτά που γράφεις εγώ πιστεύω ότι με το ζόρ πιάνει τη μισά από όσα το αγόρασες άσχετα με το service.{#emotions_dlg.sad}



    Δεν είναι τόσο τραγικά όσο ίσως κατάλαβες πως είναι...ο τύπος μου είπε πως είναι απολύτως επιδιορθώσιμο. Έχεις κι εσύ φλάουτο ή κρίνεις βάση της εμπειρίας σου στα μουσικά όργανα γενικά; Α! Και είναι μαθητικό το φλάουτο και επάργυρο! {#emotions_dlg.blink}


    incomplete_angel
    16.05.2008, 19:16

    Έχω φλάουτο. Αλλιώς δε θα έλεγα τίποτα. 

    Ίσως να μην είναι. Αλλά από αυτά και μόνο που λες αυτή είναι μια άποψη, δε λέω ότι έτσι είναι σίγουρα. Μπορεί να κάνω και λάθος. Αλλά αν δεν το παίξει λίγο το όργανο ή τουλάχιστον να το δει ο υποψήφιος αγοραστής εμείς ότι και να λέμε είναι υποθέσεις.Smile


    oulion
    16.05.2008, 20:16

    Εάν το έχεις ρίξει, το πολύ 250 ευρώ να στο πάρουν.Και το έχεις και 7 χρόνια...Εγώ δε θα το αγόραζα για μαθητικό, εκτός και αν το είχα άμεση ανάγκη και για να το χρησιμοποιήσω για λίγο χρονικό διάστημα...


    giorth
    17.05.2008, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος oulion στις 16-05-2008 στις 20:16 έγραψε...

    Εάν το έχεις ρίξει, το πολύ 250 ευρώ να στο πάρουν.Και το έχεις και 7 χρόνια...Εγώ δε θα το αγόραζα για μαθητικό, εκτός και αν το είχα άμεση ανάγκη και για να το χρησιμοποιήσω για λίγο χρονικό διάστημα...



    βασικά ο τύπος μου είπε πως ο πιθανός αγοραστής δεν θα είναι  κάποιος μαθητευόμενος αλλά κάποιος επαγγελματίας μουσικός που ξέρει π.χ. σαξόφωνο και θα ήθελε να έχει κι ένα φλάουτο...και φυσικά το έπαιξε το όργανο και άκουσε τι ήχο βγάζει... κι επίσης αγαπητή oulion το έχω μεν εφτά χρόνια αλλά το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές...

    πιστεύω πως είστε αυστηροί μαζί με το φλάουτο μου! {#emotions_dlg.biggrin} όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας και για τις απόψεις σας!!

    Α! Ξέχασα να αναφέρω πως το φλάουτο το έχω αφήσει στον επιδιορθωτή για να το πουλήσει αυτός και μου είπε πως θα με πάρει τηλέφωνο για κάθε πιθανή εξέλιξη...καλό ή κακό αυτό; Με την έννοια μπορεί να το πουλήσει ακριβότερα και να μην το μάθω;

     


    incomplete_angel
    17.05.2008, 02:33

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 17-05-2008 στις 00:54 έγραψε...

    βασικά ο τύπος μου είπε πως ο πιθανός αγοραστής δεν θα είναι  κάποιος μαθητευόμενος αλλά κάποιος επαγγελματίας μουσικός που ξέρει π.χ. σαξόφωνο και θα ήθελε να έχει κι ένα φλάουτο...

     



    Και έτσι να είναι πάλι δε νομίζω ότι για ένα φλάουτο 7 χρόνων (άσχετα με τη χρήση που του έχεις κάνει εσύ) να δώσει κάποιος (που στην ουσία δεν είναι και το όργανό του) πάνω από 300 ευρώ.

     

    P.S.Και ναι υπάρχει πιθανότητα να πάρει μίζα ο τύπος και να μην πάρεις χαμπάρι. Μπορεί και όχι...αλλά το πιο πιθανό είναι πως ναι. Και μπορεί να είναι και κάποιο ποσό που δεν φαντάζεσαι και μη σου κάνει εντύπωση. Αυτή είναι η δουλειά του..


    oulion
    17.05.2008, 12:00

    Παράθεση:

    Το μέλος giorth στις 17-05-2008 στις 00:54 έγραψε...

    βασικά ο τύπος μου είπε πως ο πιθανός αγοραστής δεν θα είναι κάποιος μαθητευόμενος αλλά κάποιος επαγγελματίας μουσικός που ξέρει π.χ. σαξόφωνο και θα ήθελε να έχει κι ένα φλάουτο...και φυσικά το έπαιξε το όργανο και άκουσε τι ήχο βγάζει... κι επίσης αγαπητή oulion το έχω μεν εφτά χρόνια αλλά το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστες φορές...

    πιστεύω πως είστε αυστηροί μαζί με το φλάουτο μου! {#emotions_dlg.biggrin} όπως και να χει σας ευχαριστώ πολύ για τα μηνύματα σας και για τις απόψεις σας!!

    Α! Ξέχασα να αναφέρω πως το φλάουτο το έχω αφήσει στον επιδιορθωτή για να το πουλήσει αυτός και μου είπε πως θα με πάρει τηλέφωνο για κάθε πιθανή εξέλιξη...καλό ή κακό αυτό; Με την έννοια μπορεί να το πουλήσει ακριβότερα και να μην το μάθω;

     



     

    Ακόμα κι αν κάποιος θέλει να το αγοράσει όπως το λες, δε νομίζω ότι θα πάρει τόσο παλιό...

    Εγώ πάντως αν έπαιρνα δεύτερο όργανο θα προτιμούσα να ήταν ένα φτηνό καινούριο, παρά ένα μεταχειρισμένο, έστω και ελάχιστα...

     

    Ίσως όμως να σκέφτομαι μόνο εγώ έτσι...