ελληνική μουσική
    509 online   ·  210.821 μέλη

    Forum=Πολιτισμένη συζήτηση?

    thaliey
    16.05.2008, 14:07

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 15-05-2008 στις 16:07 έγραψε...

    Ε λοιπόν εδώ είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα!!!!!!! {#emotions_dlg.rolleyes}



    μια απιστευτη.και τρελαμενη....ατμοσφαιρα θα συμπληρωνα!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.yes}


    alexia-vicky
    16.05.2008, 14:43

    Παράθεση:

    Το μέλος Termite στις 16-05-2008 στις 14:05 έγραψε...

    Εγώ απο την πλευρά μου θεωρώ πηγή όλων αυτών των αντιπαραθέσεων και των "έριδων" ειναι αυτό που ερμηνεύω ώς "βάση". Εννοώ οτι αν την πρώτη φορα που γίνει αντιπαράθεση, δεν ληφθούν μέτρα εναντίον αυτού που την ξεκινάει πρώτος (στην αρχή μιας τέτοιας κατάστασης ειναι πολύ πιο εύκολο να καταλάβεις ποιός "τσίγκλισε") τότε θα αρπάξει και ο επόμενος την ευκαιρία και τότε το παιχνίδι χάνεται. Και φυσικα, οταν το παιχνίδι χαθεί (βλέπε Πέγκυ Ζήνα, Τρανσπόρτο και λοιπές συζητήσεις που ανέφερε ο Παύλος) δεν μπορει να επέμβει κανείς, ούτε ο ίδιος ο διαχειριστής. Διότι δε μπορεί ο jorge και ο κάθε jorge να πηγαίνουν 16 σελίδες πίσω και να κάνουν συστάσεις - μπάν σε όλους όσους προσέβαλαν στις 16 σελίδες του θέματος.

    Αν μια αντιπαράθεση καταπολεμηθεί στην αρχή της...τότε πιστεύω οτι οι συζητήσεις θα αυξηθούν και θα αποκτήσουν καλύτερη ποιότητα. Αλλά σε αυτό οφείλουν να βοηθήσουν όλοι όσοι συμμετέχουν σε αυτές. Αντί να κοιτάξει ο προσβεβλημένος πώς θα την 'πεί' στον θύτη καλύτερα να τον καταγγείλει ωστε να υπάρξει άμεση επέμβαση και συμόρφωση. Άλλωστε μέτρα υπάρχουν και μπορούν να ληφθούν.

    Συμμετέχω σπάνια στα "Άλλα θέματα". Λόγω ιδιοσυγκρασίας κυρίως. Βρέθηκα και εγώ στη δίνη των αντιπαραθεσεων, προκάλεσα και προκλήθηκα αλλα συνειδητοποιώντας οτι δε βρίσκομαι στο musicheaven γι αυτό το λόγο, απομακρύνθηκα. Το Musicheaven έχει άπειρο περιεχόμενο και μόνο το 10% αυτού είναι τα "Άλλα θέματα". Κάποιοι θέλουν να εκμεταλευτούν το υπόλοιπο 90%, κάποιοι μόνο το 10% και τέλος κάποιοι το 100%. Σε αυτούς που ειναι εδώ μόνο για τις "φιλοσοφικές συζητήσεις" τους παροτρύνω να εξερευνήσουν και το υπόλοιπο...;)



     

    SmileΣυμφωνώ απόλυτα, να συμπληρώσω μόνο πως αφού ο ίδιος ο jorge και οι mods αναγνωρίζουν πως συγκεκριμένα θέματα δημιουργούν πάντα προβλήματα, γιατί να υπάρχουν??? Π.Χ. τα θρησκευτικά θέματα??? Είναι κουραστικό κάθε εβδομάδα να υπάρχουν 5  καινούργια θέματα, πάνω στην ίδια βάση, τα οποία συζητούνται από τα ΙΔΙΑ άτομα που εκθέτουν τις ΙΔΙΕΣ απόψεις!!!! Ποια είναι η ουσία???

    Και επίσης, μπορώ να πω πως πολλές φορές ούτε η στάση των mods είναι η αναμενόμενη, καθώς υποδαυλίζουν όντως καταστάσεις και τις συνεχίζουν σε ένα φαύλο κύκλο. Μπορεί να είναι η προσωπική τους άποψη που φυσικά μπορεί και να εκφράζεται με απόλυτη ελευθερία όπως όλων μας, αλλά προσωπικά, σπάνια έχω δει να γίνεται παρατήρηση στο άτομό τους. Υπάρχουν 2 μέτρα και 2 σταθμά??


    NIKOSPI
    16.05.2008, 14:55

    Termite ολόσωστος, αυτός που αρχίζει πρώτος την ειρωνία.


    NIKOSPI
    16.05.2008, 15:09

    ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ (ΨΕΥΤΙΚΗ ΦΩΝΗ) ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΙΡΩΝΕΥΤΗΚΑ???ΠΗΓΑΙΝΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ, ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΡΩΝΕΣ ΜΑΣ Ε???


    Termite
    16.05.2008, 15:14
    Αλεξία συμφωνώ 100% στο πρώτο σκέλος. Αν κάποια θέματα περισσότερο προκαλούν παρά βοηθούν καλό θα είναι να απομακρυνθούν. Πιάνουν χώρο και στην κεντρική σελίδα άλλωστε :P Στο δεύτερο κομμάτι όμως που αναφέρεις δεν έχω πετύχει εριστική συμπεριφορά απο mod ή έστω κουβέντες κάποιου με υπονοούμενα. Αν μπορείς να αναφέρεις παράδειγμα θα μπορέσω να σου πω την άποψη μου για τα 2 μέτρα και 2 σταθμά. Νίκο: Η ειρωνεία δεν ξεκινάει πάντα απο αυτόν που ειρωνεύεται. Εσύ για παράδειγμα έχεις ανοίξει 40 θέματα σχετικά με τον χριστιανισμό και τις γραφές. (Δεν ξέρω τον ακριβή αριθμό καθώς τις φιλοσοφικές συζητήσεις τις βλεπω επιγραμματικά). Σε όλα αυτά τα θέματα σου βγαίνει φανατισμός. Το κάνεις μία, το κάνεις δύο...έ στην τρίτη θα στην 'πεί' κάποιος. Δικαιωματικά όμως. Διότι ο φανατισμός που σου βγαίνει έπρεπε να σου επισημανθεί και να τον κόψεις. Αν πάλι δεν έχεις όρεξη να τον κόψεις και το συνεχίζεις το θέμα (όπως μαθαίνω οτι κάνεις) θα έπρεπε να σου απαγορευτεί το άνοιγμα συζητήσεων και η συμμετοχή σε αυτές. Διότι δεν βοηθάς έτσι την κοινότητα. Της δημιουργείς προβλήματα. Υπάρχουν 1.000.000 φανατισμένες κοινότητες στο διαδίκτυο. Μάλιστα πρόσφατα μας έδειξες ενα mailing list σε ένα link σου. Αν έχεις όρεξη να γράφεις όπως γράφουνε αυτοί, γιατί δεν συμμετέχεις εκεί, και κάνεις αντίστοιχα πράγματα εδώ; Σε φέρνω σαν παράδειγμα επειδή τυγχάνει να δέχεσαι αρκετές ειρωνείες εδω μέσα. Αλλα σκέψου οτι αυτές τις ειρωνείες τις προκαλείς τις περισσότερες φορές. Δε λέω όλες, διοτι δε μου αρέσει να είμαι απόλυτος σε κάτι που δεν παρακολουθώ συχνά. Και φυσικά δεν είσαι μόνο εσύ. Υπάρχουν κ πολλοί άλλοι εδώ με "υφάκι". Το θέμα είναι αν θα συνεχίσει η κοινότητά μας να τους ανέχεται.
    NIKOSPI
    16.05.2008, 15:22

    Άνοιξα 40 ποστ???Ναι συμφωνώ αν εξαιρέσουμε πάλι ότι έχω ανοίξει τρία ποστ στο φορουμ και όχι 4, και αυτό δεν είναι φανατισμός να τα λέμε όλα σωστά, άλλο ζήλος και άλλο φανατισμός.


    Termite
    16.05.2008, 15:31
    Και αφού διάβασα το "Ψεύτικη φωνή" ναι. ΔΕΝ ειρωνεύεσαι εσύ Νίκο. Άλλο μέλος το κάνει, και το έχει κάνει κατ'επανάληψη. Και είναι αυτό ακριβώς που έλεγα πιο πρίν. Αν βρεθεί ενας συντονιστής να βάλει το μέλος στη θέση του, με το που ποστάρει το ειρωνικό σχόλιό του στη σελίδα 2 του συγκεκριμένου θέματος, τοτε το θέμα δεν θα ήταν πεδίο αντιπαράθεσης.
    NIKOSPI
    16.05.2008, 15:38

    Άντε επιτέλους και νόμιζα εγώ ότι είχα τρελαθεί με το να μην τα βλέπετε....


    margo
    16.05.2008, 16:48

    τι έγινε ρε παιδιά?{#emotions_dlg.confused1}Νίκο γιατί σε βλέπω ban-αρισμένο?{#emotions_dlg.blink}

    έχασα επεισόδια ;


    CROSS
    16.05.2008, 17:34

    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο γίνονται οι διάφοροι ''διαπληκτισμοί''στο φόρουμ,σε ορισμένα θέματα,απο τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε ό,τι και να γράψει αντιπροσωπεύει μόνο τον ίδιο και κανέναν άλλο.Είναι αδύνατον να αλλάξει κάποιος την άποψη του άλλου,οσο κι αν ''φωνάζει'',μέσα σε μια συζήτηση,...μπορεί ο καθένας να λέει απλά και ήρεμα την γνώμη του και όποιος θέλει να αντιπαραθέτει τις απόψεις του,χωρίς υστερίες...αυτό θα ήταν πολιτισμένη συζήτηση....πράγμα που λείπει,σε τόπικ με θέματα θρησκευτικού,κυρίως,περιεχομένου.

    Προς τί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?{#emotions_dlg.huh}{#emotions_dlg.thumbdown}


    Fanatiko
    20.05.2008, 12:44

    Παράθεση:

    Το μέλος CROSS στις 16-05-2008 στις 17:34 έγραψε...

    Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο γίνονται οι διάφοροι ''διαπληκτισμοί''στο φόρουμ,σε ορισμένα θέματα,απο τη στιγμή που ο οποιοσδήποτε ό,τι και να γράψει αντιπροσωπεύει μόνο τον ίδιο και κανέναν άλλο.Είναι αδύνατον να αλλάξει κάποιος την άποψη του άλλου,οσο κι αν ''φωνάζει'',μέσα σε μια συζήτηση,...μπορεί ο καθένας να λέει απλά και ήρεμα την γνώμη του και όποιος θέλει να αντιπαραθέτει τις απόψεις του,χωρίς υστερίες...αυτό θα ήταν πολιτισμένη συζήτηση....πράγμα που λείπει,σε τόπικ με θέματα θρησκευτικού,κυρίως,περιεχομένου.

    Προς τί το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός?{#emotions_dlg.huh}{#emotions_dlg.thumbdown}



    Αυτό νομίζω οτι συμβαίνει οχι τόσο επειδή κάποιος θέλει να επιβάλλει την άποψή του, αλλά επειδή υπάρχει κάποιος "έξυπνος" που ειρωνεύεται την άποψη που εκφράζεται. Στα θέματα της θρησκείας ο χαμός γίνεται γι'αυτον ακριβως το λόγο, για τις ειρωνίες που εξαπολύονται και απο τις δυο "πλευρές".

    Απλα αυτό είναι θέμα που επαφύεται και στην ωριμότητα που καλείται να επιδείξει το εκάστοτε μέλος. Και τι εννοω?Εννοώ οτι όταν για παράδειγμα εγω εκφράζω την άποψη μου για ένα ζήτημα και ερχεται κάποιος άλλος και ειρωνεύεται την άποψη μου, αυτο που θα κάνω είναι να του εξηγήσω γιατί το πιστεύω αυτό και μετα θα τον αφήσω να χτυπιεται. Το κακό, όμως, είναι στον διαπλικτισμό "μπλέκονται" κι αλλοι και η κατάσταση γίνεται σωστός μύλος...


    Fanatiko
    20.05.2008, 15:29

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 15-05-2008 στις 13:18 έγραψε...

    Σχεδόν όλες οι κόντρες εδώ μέσα, έχουν να κάνουν με τη θρησκεία. Από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του MusicHeaven. Αυτό το ευαίσθητο ζήτημα είναι και ο λόγος που πολλά παρόμοια sites έχουν απαγορεύσει τέτοιες συζητήσεις. Διότι αντί οι συμμετέχοντες να δουν αυτά που τους ενώνουν (πχ τη μουσική), ασχολούνται με αυτά που τους χωρίζουν και δεν έχουν καμιά σχέση με τη φύση του όποιου site.

    Με αποτέλεσμα να καταστρέφονται οι σχέσεις ανάμεσα σε ανθρώπους που σε άλλους τομείς να είναι "αδέλφια". Υπάρχουν εδώ μέσα άνθρωποι που γουστάρουν την ίδια μουσική, αλλά ψυχραίνονται επειδή ο ένας είναι θρήσκος και ο άλλος άθρησκος ή άθεος.

    Μακάρι να υπάρχουν κόντρες για μουσικά ζητήματα, τουλάχιστον εκεί υπάρχει πιθανότητα κάποιος να δει τα πράγματα αλλιώς από μια παρέμβαση κάποιου. Στο θέμα θρησκεία όμως δεν υπάρχει περίπτρωση να γίνει κάτι τέτοιο.



    Σχεδόν όλες οι κόντρες εδώ μέσα, έχουν να κάνουν με τη θρησκεία. Από τις πρώτες μέρες λειτουργίας του MusicHeaven. Αυτό το ευαίσθητο ζήτημα είναι και ο λόγος που πολλά παρόμοια sites έχουν απαγορεύσει τέτοιες συζητήσεις. Διότι αντί οι συμμετέχοντες να δουν αυτά που τους ενώνουν (πχ τη μουσική), ασχολούνται με αυτά που τους χωρίζουν και δεν έχουν καμιά σχέση με τη φύση του όποιου site.

    Jorge, σε αυτο που λες δε νομιζω να φταινε ουτε αυτοι που ανοιγουν θρησκευτικες συζητήσεις, ουτε αυτοι που τις συνεχιζουν και στο τελος το θέμα καταλήγει σε διαπλικτισμούς...Το γεγονος αυτο οφείλεται στο οτι υπάρχει η κατηγορία των φιλοσοφικών συζητήσεων  στις οποιες εναποκειται και ο κλάδος της μεταφυσικης , που ασχολειται με την υπαρξη ανωτερων δυνάμεων και την απόδωση των δυνάμεων αυτων στο θεο ή στους θεους. Οποτε ειναι φυσικολογικο να ανοιγονται θεματα με θρησκευτικο περιεχομενο. Τωρα θα μου πεις οτι αυτο οταν γινεται επανειλιμενως γινεται κουραστικο. Και θα με βρεις συμφωνη σε αυτο.Αλλα δεν μπορεις να το αποφυγεις. Εαν καποιος επιθυμει να συζητησει κατι εκτος μουσικης μπορει να το ενταξει στην κατηγορια Περι ανεμων και υδάτων.
    Εαν θελετε να αποφευγονται ευαίσθητα θέματα, οπως θρησκεία και πολιτικες συζητησεις, καταργειστε την κατηγορια. Δε νομιζω να υπάρχει αλλη λύση. Διότι το να συμορφοθουμε το βλέπω λίγο χλωμο...


    StavmanR
    20.05.2008, 20:49

    Με το να καταργήσει κανείς τα θέματα που αναφέρονται σε θρησκεία, το μόνο που θα καταφέρει είναι να περάσει τις φιλοσοφικές αναζητήσεις στο πεδίο της τέχνης, και σε αυτό στοιχηματίζω (σχήμα λόγου). Σύντομα θα δείτε σε συζητήσεις: "ποια μουσική σε εκφράζει", την απάντηση "οι ύμνοι του Πάνα" ή "Βυζαντινές δοξολογίες" με επιχειρηματολογία που παραπέμπει σε φιλοσοφικές -θρησκευτικές αναλύσεις. Το πεδίο των φιλοσοφικών θεμάτων, όσο "δύσκολο" και "δύστροπο" είναι στην οργάνωσή του, λειτουργεί και ως ένα "ανάχωμα" ή "φίλτρο" για τα μουσικά θέματα. Η κατάργηση των πεδίων δε σημαίνει απαραίτητα ότι δεν θα γίονται αντίστοιχες συζητήσεις... απλά θα μεταφερθούν σε άλλες υποενότητες.

    Σε τελική ανάλυση δεν είναι επιθυμητή η λογοκρισία, αντίθετα είναι επιθυμητή και επιδιωκτέα οποιαδήποτε άποψη εκφράζεται με σεβασμό.

    Αν νομίζετε ότι το πεδίο της τέχνης δεν προσφέρεται για "μάχες" (κι όχι απλώς διαμάχες), ανατρέξτε στα παρελθόντα θέματα και θα διαπιστώσετε ότι σε αναλογία περίπου 1/5, εμφανίζονται σημαντικότατες προσωπικές έριδες που ξεκινούν από φανατισμένες απόψεις και καταλήγουν σε ειρωνείες και ύβρεις.

    Προσωπικά, θεωρώ ότι για διαδικτυακό τόπο, το συγκεκριμένο σάιτ έχει αρκετά καλό επίπεδο διαλόγου (αν δείτε παραέξω τί γίνεται θα το διαπιστώσετε), χωρίς να λείπουν από όλους μας οι παρεκτροπές. Δεν χρειάζεται φίμωμα, απλά κινητοποίηση. Οποιαδήποτε επιθετική συμπεριφορά πρέπει να επισημαίνεται, πρώτα από όλα, από τα ίδια τα μέλη, πριν φτάσει το θέμα σε συντονιστές.
    Όποιος πιστεύει σε συμμετοχή σε "κοινότητα" πρέπει να συμπεριφέρεται ως μέλος κοινότητας, που μεταφράζεται πρωτίστως σε προστασία της κοινότητας. Όποιος πιστεύει ότι απλά γράφει αποστασιοποιημένα απόψεις σε σελίδα, θα πρέπει να δεχτεί ότι και εκείνος που τον βρίζει
    πράττει ομοιοτρόπως, όπως και ότι το ban είναι ομοιότροπη αντίδραση ενός ατόμου.


    StavmanR
    06.07.2008, 21:43

    Τελευταία παρατηρώ ότι στα blogs γίνονται εκτεταμένοι διάλογοι εν μέσω σχολιασμών. Πολλές φορές μου δημιουργείται η απορία: γιατί οι περισσότεροι bloggers δεν συμμετέχουν άμεσα και ενεργά σε FORUM τα οποία έχουν δημιουργηθεί για ανάπτυξη συζητήσεων κι όμως αντιπαραθέτουν απόψεις στα blogs; Χωρίς να έχω τη διάθεση να θίξω κάποιον (τουλάχιστον εσκεμμένα), μήπως έχουμε πέσει "θύματα" των παράλληλων μονολόγων, που επί της ουσίας είναι άσκοποι (ο καθένας να λέει το κοντό και το μακρύ του, μη συσχετισμένο με τη ροή της συζήτησης) και επικοινωνιακά ανώριμοι (μακριά από το πνεύμα της επικοινωνίας που προϋποθέτει συμμετοχή στον "κοινό τόπο");

    Προσωπικά, θεωρώ ότι θα ήταν χρήσιμο να δημιουργούνται θεματικά τόπικς από τους bloggers ή τους σχολιαστές, ώστε να γίνεται, μεν, επί της ουσίας συζήτηση γύρω από συγκεκριμένα θέματα που τους απασχολούν, να μην τροφοδοτούμε, δε, την "αρρωστημένη" συνήθεια του trash blogging, που αφορά την σύνταξη συγκεκριμένων καυστικών/εμπρηστικών κειμένων, τα οποία μέσω της επιθετικότητάς τους θα προκαλέσουν την επισκεψιμότητα και σχολιασμό από τους κύριους θιγόμενους.

     

    Ο διάλογος προάγει την παιδεία, και ως εκ τούτου υγεία. Ο μονόλογος απεναντίας είναι το όπιο του εγωιστή. Διαλέγουμε και παίρνουμε...


    mariosnadege
    06.07.2008, 22:11

    StavmanR, αυτό συμβαίνει προφανώς γιατί το φόρουμ έχει κάποιες απαιτήσεις από τα μέλη : υπάρχουν κατηγορίες θεμάτων και μια παρέμβαση πρέπει να ανταποκρίνεται σε κάποια κριτήρια. Επιπλέον το φόρουμ παρακολουθείται από συντονιστές.

    Στα μπλογκς δεν υπάρχουν τέτοια κριτήρια κι αυτό δίνει τη δυνατότητα ατέρμονων προσωπικών αντιπαραθέσεων και προσβλητικών χαρακτηρισμών. Για να μπορούν τα μέλη αυτά να τσακωθούν στο φόρουμ, θα έπρεπε να υπήρχε κατηγορία θεμάτων που να λέγεται "διαδικτυακά ξεμαλλιάσματα" ή "κουτσομπολιό online" ! {#emotions_dlg.biggrin}

    Mάλιστα οι δύο "φυλές" μελών είναι απόλυτα χωρισμένες : οι πιο δραστήριοι του φόρουμ συνήθως δεν ενδιαφέρονται για τα μπλογκς και το αντίστροφο.


    oulion
    07.07.2008, 11:43

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 15-05-2008 στις 12:41 έγραψε...

    ...τουλαχιστον καταλαβαινεις πως θα καταληξει αυτο το θεμα...{#emotions_dlg.whistling}



    {#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.happycrazy}{#emotions_dlg.lol}{#emotions_dlg.lol}