ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη

    Καλύτερος ενισχυτής?

    StevenGrig
    15.05.2008, 13:11

    Έχω μια απορία....

    καλυ΄τεροι ενυσχητές οι marshal ή οι line 6?

    πιστεύω ότι για να πάρεις καλό μαρσαλ πρέπει να πάρεις λαμπάτο (+3000 ευρω)

    αλλά υπάρχει το οικονομικό...

    από την αλλη παίζουν οι line6 οι οποίοι είναι καλοί ενυσχιτές (απο ότι εχω ακούσει και έχω δοκιμάσει) .......

    το θέμα τώρα ειναι το εξής :

    εγώ έχω στοπό να αγοράσω ενυσχητή 50-75 watt ο οποίος θέλω να ειναι line 6 , αλλά επεμβαίνουν άλλοι και μου λένε ''εδώ έχει το mashall , τη καλύτερη μάρκα και θα παρεις τον line 6?''

    και ετσι δεν μπορώ να αποφασήσω...

    εσείς ποιον θα πέρνατε?

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 15-05-2008 13:43 ]


    VoodooChild
    15.05.2008, 13:40

    Φιλε μου πρωτα απ'ολα εξαρταται απο το ειδος που παιζεις. Εγω ας πουμε παιζω hard rock κ ο marshall vintage modern που εχω ειναι super για αυτι το ειδος. Ειναι κ full λαμπα κ κανει 1200 καινουριος. 3000 ευρω που ειπες ειναι ο mesa dual rectifier πχ που ειναι μαματος για metal.

    Anyway εμενα δεν μ αρεσουν οι line6, αλλα περι ορεξεως...

    Παντως θα σου προτεινα να κοιταξεις κ τον koch studiotone, engl screamer και αμα σου τρεχουν κ τα φραγκα, ο ενισχυτης ειναι ενας : elmwood m90 modena. Ψαξε στο youtube και μετα πες μου! {#emotions_dlg.thumbup}

    Καλες αγορες {#emotions_dlg.rockon}


    noizreduction
    15.05.2008, 13:56

    Παρολο που και οι 2 εταιριες δεν ειναι και τοσο συμπαθεις απεναντι μου ( λογω του ηχου που βγαζουν. Το ομολογω, ειμαι fenderακιας ), νομιζω πως η καλυτερη επιλογη ειναι ενας Marshall..ΟΙ line6 βγαζουν εντονα αυτο το "ψηφιακο" για το οποιο φημιζονται κιολας.

     

    Προσοχη, αυτο αφορα καθαρα την ακουστικη μου προτιμηση, μιας και δεν ειμαι κιθαριστας.


    StevenGrig
    15.05.2008, 14:16

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 15-05-2008 στις 13:40 έγραψε...

     

     ο ενισχυτης ειναι ενας : elmwood m90 modena. Ψαξε στο youtube και μετα πες μου! {#emotions_dlg.thumbup}

     



    αυτός είναι ενυσχητής...

    είδα ομως τη τιμή και....

    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewFFSearch-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000LsWkktNo?Sprache=en_EN&Land=GR

    θα τον έχω υποψην μου για το μέλοον...!


    VoodooChild
    15.05.2008, 14:25

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 15-05-2008 στις 14:16 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 15-05-2008 στις 13:40 έγραψε...

     

     ο ενισχυτης ειναι ενας : elmwood m90 modena. Ψαξε στο youtube και μετα πες μου! {#emotions_dlg.thumbup}

     



     

    αυτός είναι ενυσχητής...

    είδα ομως τη τιμή και....

    http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewFFSearch-Start;pgid=TOZgS6fSSQS00000000000000000LsWkktNo?Sprache=en_EN&Land=GR

    θα τον έχω υποψην μου για το μέλοον...!



    Ο,τι αξιζει ποναει... κι ειναι δυσκολο!!! {#emotions_dlg.beer}


    StevenGrig
    15.05.2008, 17:08

    αυτό ξαναπέστο.....

    αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω.....


    VoodooChild
    16.05.2008, 13:08

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 15-05-2008 στις 17:08 έγραψε...

    αυτό ξαναπέστο.....

    αλλά ακόμα δεν μπορώ να αποφασίσω.....



    Τσεκαρε αυτον


    https://www.youtube.com/watch?v=jspPUAvGNw8

    Link
    >
    VoodooChild
    16.05.2008, 13:10

    Α και μια σημαντικη (δυστυχως) ερωτηση. Ποσα χρηματα θα διαθεσεις?


    StevenGrig
    16.05.2008, 13:11

    μεχρι 400ευρω....


    VoodooChild
    16.05.2008, 13:19

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 16-05-2008 στις 13:11 έγραψε...

    μεχρι 400ευρω....



    Σε αυτα τα χρηματα εγω θα επαιρνα καποιο μεταχειρισμενο marshall (για λαμπα μιλαμε παντα ετσι?) ή αν θες καινουριο δες αυτον http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_head.htm

    Εχω ακουσει πολυ καλα σχολια

    Δες τον κ σε video να παρεις μια ιδεα


    https://www.youtube.com/watch?v=nBI9kDcNe1s&feature=related

    Link
    >
    StevenGrig
    16.05.2008, 17:00

    κοίτα .... ενυσχητή απο ίντερνετ δεν παίρνω.....να το ξ΄λερετε...

    ο δάσκαλός μου μου αγοράζει τους ενυσχητέ και κιθάρες απο τις εταιρίες αμέσως κι έτσι δεν πληρώνω Φ.Π.Α. οπότε κατι ακόμα καλύτερο ίσως να μπορέσω να πάρω...

    αλλά μάλλον θα πάρτω τον line6 παρόλο που ο δασκλός μου μου λέει να πάρω τομ μαρσαλ.....


    VoodooChild
    16.05.2008, 17:09

    Παράθεση:

    Το μέλος StevenGrig στις 16-05-2008 στις 17:00 έγραψε...

    κοίτα .... ενυσχητή απο ίντερνετ δεν παίρνω.....να το ξ΄λερετε...

    ο δάσκαλός μου μου αγοράζει τους ενυσχητέ και κιθάρες απο τις εταιρίες αμέσως κι έτσι δεν πληρώνω Φ.Π.Α. οπότε κατι ακόμα καλύτερο ίσως να μπορέσω να πάρω...

    αλλά μάλλον θα πάρτω τον line6 παρόλο που ο δασκλός μου μου λέει να πάρω τομ μαρσαλ.....



    Σεβομαι το οτι δεν θελεις να παρεις ενισχυτη μεσω internet, αλλα επετρεψε μου να σου πω (εντελως καλοπροαιρετα) οτι σε μερικα χρονια θα καταλαβεις τι εστι Ελληνας εμπορος μουσικων οργανων -σαφως υπαρχουν και εξαιρεσεις-.

    Αν εσενα σε καλυπτει ο line6 αγορασε τον τοτε, αφου ομως ξερεις γιατι απορριπτεις τις αλλες προτασεις. Εννοω οτι το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να αφιερωσεις μια μερα σε ερευνα αγορας. Παρε σβαρνα τα μαγαζια και ακου ολους τους ενισχυτες που σου εχουν προτεινει. Μετα θα εισαι σιγουρος για την αγορα σου. Wink


    StevenGrig
    16.05.2008, 17:36

    το ξέρω....

    τους έχω δοκιμάει και τους δύο...

    βέβαια ειναι δυσκολη επιλογη... αλλα ισως να αλλαξω γνωμη μεχρι να τον παρω...θα δω ομως..


    RoCkLiViN2
    16.05.2008, 18:33

    Με 400 euro λαμπατο ενισχυτη δεν παιρνεις. Μπορεις ομως να παρεις εναν καλο Marshal combo(tranzistor με αυτα τα λεφτα) ο οποιος ειναι πολυ καλυτερος απο εναν line6. Βασικα γιατι τοσο κολλημα με line6 ??


    VoodooChild
    16.05.2008, 21:32

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 16-05-2008 στις 18:33 έγραψε...

    Με 400 euro λαμπατο ενισχυτη δεν παιρνεις. Μπορεις ομως να παρεις εναν καλο Marshal combo(tranzistor με αυτα τα λεφτα) ο οποιος ειναι πολυ καλυτερος απο εναν line6. Βασικα γιατι τοσο κολλημα με line6 ??



    Φιλε rocklivin με 400 ευρω παιρνει λαμπατο και μαλιστα καλο!

    Του προτεινα τον peavey valveking που κοστιζει 440 ευρω.

    Προσωπικα δεν τον εχω ακουσει, αλλα μου εχουν πει πολυ καλα πραγματα.


    RoCkLiViN2
    17.05.2008, 01:43

    400 ευρω....λαμπατο ?? Οχι ολο λαμπα... Στην προενησχυση μονο. Ο Valve king εχει λαμπα στην προενησχυση. Βασικα.. Αφιστε τα λεφτα στην ακρη. Τοση ωρα μιλαμε και δεν εχουμε ρωτησει κατι σημαντικο. Τι ειδος θελεις να παιξεις ?? Ρωταω γιατι παιζει ρολο... 


    VoodooChild
    17.05.2008, 02:37

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 17-05-2008 στις 01:43 έγραψε...

    400 ευρω....λαμπατο ?? Οχι ολο λαμπα... Στην προενησχυση μονο. Ο Valve king εχει λαμπα στην προενησχυση. Βασικα.. Αφιστε τα λεφτα στην ακρη. Τοση ωρα μιλαμε και δεν εχουμε ρωτησει κατι σημαντικο. Τι ειδος θελεις να παιξεις ?? Ρωταω γιατι παιζει ρολο...



    Ο valve king (οπως παρεθεσα και νωριτερα) εχει 400 ευρω και ειναι full λαμπα.

    Για check it out http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_head.htm


    StevenGrig
    17.05.2008, 08:14

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 17-05-2008 στις 01:43 έγραψε...

    400 ευρω....λαμπατο ?? Οχι ολο λαμπα... Στην προενησχυση μονο. Ο Valve king εχει λαμπα στην προενησχυση. Βασικα.. Αφιστε τα λεφτα στην ακρη. Τοση ωρα μιλαμε και δεν εχουμε ρωτησει κατι σημαντικο. Τι ειδος θελεις να παιξεις ?? Ρωταω γιατι παιζει ρολο... 



    α, ναι, το είχα ξεχάσει συτό....

    τον θέλω κυρίως για μετα...


    RoCkLiViN2
    17.05.2008, 11:44

    Ναι σορυ VoodooChild...μλκια μου...Τον μπερδεψα με αλλον. Αν και για την ακριβια εχει 444 ευρω στον thomann{#emotions_dlg.tt2}. StevenGrig....για μετα ??? Μηπως εννοεις για metal ?? Αν ναι τοτε ο Valve King ναι μεν ειναι πολυ καλος, αλλα εγω δεν θα τον συνιστουσα για metal. Metal ενισχυτες ειναι πιο πολυ οι Marshal...


    StevenGrig
    17.05.2008, 12:11

    Παράθεση:

    Το μέλος RoCkLiViN2 στις 17-05-2008 στις 11:44 έγραψε...

    Ναι σορυ VoodooChild...μλκια μου...Τον μπερδεψα με αλλον. Αν και για την ακριβια εχει 444 ευρω στον thomann{#emotions_dlg.tt2}. StevenGrig....για μετα ??? Μηπως εννοεις για metal ?? Αν ναι τοτε ο Valve King ναι μεν ειναι πολυ καλος, αλλα εγω δεν θα τον συνιστουσα για metal. Metal ενισχυτες ειναι πιο πολυ οι Marshal...



    ναι για μεταλλ εννοουσα....




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία