ελληνική μουσική
    643 online   ·  210.830 μέλη

    Μουσικοι : Πώς ήταν το πρώτο σας live;

    VoodooChild
    16.05.2008, 13:36

    Θυμαστε πως ηταν? Περιγραψτε εντυπωσεις και συναισθηματα, αν θελετε αναφερετε καποιο περιστατικο και γενικα γραψτε ο,τι γουσταρετε σε σχεση με το πρωτο σας live!


    thaliey
    16.05.2008, 13:47

    πικρααααααααααααααααααααααααα......το τι αγχος.....ανεβηκα τραγουδουσα κ τρεεμαν τ ποδια μοθ.......μετα ομως μ επιασε μια απιστευτη αναισθησια.........μηπως ειμαι τελειως αναισθητο τελικα?????{#emotions_dlg.happycrazy}


    RoCkLiViN2
    16.05.2008, 14:03

    Χμμμ...πρωτο live...Πολλα χρονια πισω... Λοιπον, το πρωτο μου live, ηταν στο σχολειο, οπου ειχαμε γιορτη για τη 17 Νοεμβρη. Ειχαμε φτιαξει ενα συγροτημα για τις αναγκες της γιορτης. Πολυ αγχος μεχρι να ανεβουμε στη σκηνη. Με το που τραγουδησα την πρωτη λεξη μου εφυγε ολο το αγχος και απο κει και περα ειχα ενα απιστευτο συναισθημα ευφοριας... Απλα τελειο.


    mmmmaria
    16.05.2008, 15:00

    Kαι το δικό μου πάλι πάει σχεδόν 8 χρόνια πίσω........ όταν πήρα για πρώτη φορά μέρος στη συαυλία της μουσικής σχολής. ΤΡΟΜΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ!{#emotions_dlg.biggrin}


    darbukaboy
    16.05.2008, 15:20

    Πρωτο live ε;28η Οκτωβριου στην τριτη γυμνασιου,ξεκινησαμε με τη Θαλασσογραφια του Σαββοπουλου.Εδωσα 4 μετρα με το νταουλι και φυγαμε!Τωρα που το ξανασκεφτομαι ηταν τρομερη εμπειρια!!!

    Με το σχημα το πρωτο live ηταν αλλου ειδους αλλα εξισου καλη εμπερια...


    georgessj
    18.05.2008, 10:59

    To 1o live itn prin 2 xronia se ena sxoleio sto geraka..Gyrw sta 60 atoma apo katw kai eimastan teleftaioi...Me 5 kommatia na poume...Apla vgainoume kai eimaste full agxwmenoi sta prwta 2 lepta kai meta siga siga anevainame ospou...egw p paizw drums ksevidwnetai o kopanos(to pramataki pou varaei tin bota) kai dn eixa bota gia ena kommai sxedon olokliro...Apla megalh gademia mou eixe tyxei..

     

    P.S Thelw na katageilw tous ypefthinous synavliwn tis anthokomikis ektheshs kifisias gia xtes gia xalia ixo kai pou mas ekopsan sta 2 kommatia teleftaia stigmh....AFTA eiste robes!!!!!!


    noizreduction
    18.05.2008, 11:16

    Πρωτο επισημο και καλο live ηταν ενα αφιερωμα στον Καββαδια και στο συνθετη Μικρουτσικο..Πριν το live πρεπει να ειχα χασει περιπου 10 λιτρα ιδρωτα..Η σκηνη ομως ειναι καλος συμβουλος, εαν ξερεις να την κατακτησεις..Δεν μπορω να πω πως την κατακτησα, αλλα το κοινο ηταν τοσο καλο που το αγχος εφυγε απο το 2ο κομματι :)


    Termite
    18.05.2008, 11:40

    1998 στο Λύκειο.

    17 Νοέμβρη και έπαιζα τραγουδια που χοροπήδαγα στις συναυλίες όταν τα άκουγα...Φοβάμαι, Νοέμβρης 90, Στρατιώτης, 3ος Παγκόσμιος...

    Ένα απίστευτο άγχος αλλα όταν σε κάποια φάση κάναμε μια παύση και τραγούδησαν οι συμμαθητές μας, ήταν η απόλυτη ολοκλήρωση.


    systemofad
    27.05.2008, 02:11

    1o live me to band mou perysi t kalokairi...aksexasto....{#emotions_dlg.wacko}
    agxos sto full...
    molis anevhkame sth skhnh ta podia na paizoun pentozali...:P
    tremame oloi...
    arxisame na paizoume san stratiwtakia...akinitoi...anekfrastoi...
    o tragoudisths mas molis arxise na tragoudaei etreme h fwnh tou...
    alla ntaks....ystera apo keinh th nyxta skefthkame pws dn htan tpt...
    k twra exoume parei 8arros kai kanoume olo vlakeies sth skhnh...
    alla htan pragmatika aksexasth h 1h fora...{#emotions_dlg.rockon}


    jethroomi
    27.05.2008, 02:58

    Τεραστια νευρικοτητα.

    Ομως μετα ωραια και cool.


    StavmanR
    27.05.2008, 03:16

    Από μουσικής απόψεως καταστροφικό, από συναισθηματικής ολοκληρωτικό.{#emotions_dlg.walkman}


    Hastaroth
    27.05.2008, 12:56
    Χμμ..πρώτο live...32 χρόνια πρίν,στόν αποκριάτικο χορό τού σχολείου (από το οποίο είχα αποφοιτήσει τρία χρόνια νωρίτερα).Δική μου επιλογή ήταν,επειδή θεωρούσα οτι ο κόσμος από κάτω θά χόρευε καί δέν θά πολυπρόσεχε τί παίζαμε.Ο μπασίστας μας,υπερβολικά ντροπαλός,είχε περιχαρακωθεί πίσω από όλα τα synths που υπήρχαν επί σκηνής.Ολα τά κομμάτια ήταν instrumental γιατί κανείς μας δέν είχε φωνή τής προκοπής.Ούτε που θυμάμαι πιά τί είχαμε παίξει,ωστόσο φαίνεται πως οι από κάτω είχαν ενθουσιαστεί,γιατί άκουσα πολύ θετικά σχόλια από άτομα που δέν μάς ήξεραν προσωπικά (που σημαίνει οτι,αντίθετα μέ τίς προβλέψεις μου,κάποιοι μάς άκουγαν προσεχτικά).Εννοείται πως είχα πολύ άγχος πρίν ανέβουμε,αλλά τό ευχαριστήθηκα τελικά.....
    jimleon
    27.05.2008, 18:37

    Εχω να σας πω οτι το πρώτο μου Live ήταν Κυριακή του Πάσχα σε ξενοδοχείο της Κέρκυρας

    με 650 άτομα κοινό. Τραγούδι μόνον εγώ με ρεπερτόριο {λαϊκά-νησιώτικα-δημοτικά}

    πραγματικά ήταν η ωραιώτερη εμπειρία στη ζωή μου.

    Στη αρχή ήμουν λίγο φοβισμένος.Σκεπτόμουν θα αρέσω δεν θα αρέσω.

    Απο το δεύτερο τρίτο τραγούδι με το χειροκρότημα του κοινού άρχισα να παίρνω τα πάνω μου και να κάνω τον κόσμο να σηκωθεί για χορό να διασκεδάσει και να περάσουμε ενα αξέχαστο πάσχα.

    α! το σημαντικότερο είναι οτι δεν είμαι τραγουδιστής ούτε έχω σπουδάση τίποτα σχετικό.

    Απλά φίλες και φίλοι αγαπάω τη μουσική και το Ελληνικό τραγούδι.................!


    jorge
    27.05.2008, 18:44

    Το πρώτο μου live (εκτός σχολείου) ήταν στην Έκθεση Βιβλίου στο Πασαλιμάνι, με το γκρουπ Αδιάφθοροι. Παίζαμε καλά λαϊκά τραγούδια και ρεμπέτικα. Ήμουν θυμάμαι αρκετά σφιγμένος, αλλά ...ευτυχισμένος Smile


    fairyqueenie
    27.05.2008, 21:47

    Χμμ... Βασικά το πρώτο μου live ήταν την περασμένη Παρασκευή (23) στο Πολυτεχνείο της Θεσσαλονίκης...(Συναυλία Μουσικής Ομάδας στην Αρχιτεκτονική) :) Ήταν τρομερή εμπειρία! Έπαιζα σε δύο συγκροτήματα, στο πρώτο κάναμε ένα tribute στους Queen και στο δεύτερο είμασταν όλο κοπέλες και παίζαμε ποπ-ροκ. Όταν βγήκα με την Queenομπάντα και έπρεπε να ξεκινήσω στο πιάνο το Love Of My Life μόνη μου ήμουν αγχωμένη όσο δεν πήγαινε! Αφού σταμάτησα να παίζω σε κάποια φάση και ζήτησα να το ξαναρχίσουμε. Βέβαια ευτυχώς ή δυστυχώς τα παιδιά μου είπαν να συνεχίσω και έτσι έκανα... Τελικά πήγε πολύ καλύτερα απ'ό,τι θα περίμενα και η συναυλία πέρασε πολύ γρήγορα... Πορώθηκα πολύ άσχημα! :D Ήταν ένα υπέροχο βράδυ και απ' ό,τι φάνηκε ο κόσμος διασκέδασε πολύ! Και είχαμε και πολύ κόσμο! :) Τώρα δεδομένου ότι το επόμενο live μάλλον θα αργήσει... Θα μου μείνει αξέχαστο! Περιμένω με αγωνία να δω τα βίντεο!


    starchild02
    27.05.2008, 23:20

    Πρωτο LIVE??Ακόμα θυμάμαι το άγχος που είχα πριν βγούμε στη σκηνή με το group.Παίζαμε στο ΣΥΡΜΟ ενα μαγαζακι στο μεταξουργείο.Ακομα και στο souncheck μου είχαν κοπεί τα πόδια ώσπου ήρθε η ώρα να βγω στο κοινό.στην αρχή λίγο τα φώτα λίγο ο κόσμος από κατω,είχα τρομοκρατηθεί αλλά ξεκινώντας να τραγουδάω και βλέποντας τον κόσμο να το διασκεδάζει πραγματικά τα ξέχασα όλα και εν τέλει συνηδητοποίησα πως δεν χρειάζεται να έχεις άγχος τη στιγμή που παρουσιάζεις σε κάποιον αυτο που αγαπάς να κάνεις κι εκτός αυτού χωρίς άγχος ζεις πιο έντονα αυτό που τραγουδας και σίγουρα η απόδοση είναι καλύτερη


    antonisonline
    04.06.2008, 03:45

    Παιδιά είχα απίστευτο άγχος!! Όσο άγχος είχα στο πρώτο δεν είχα σε όλα τα υπόλοιπα που έχω κάνει μαζί (τα οποία ήταν και σε κάπως πιο μεγάλα μαγαζιά). Είχαμε παίξει μέτρια αλλά ήταν η μεγαλύτερη εμπερία!


    Giotarillioum
    04.06.2008, 11:03

    Ήταν μες στο άγχος! Βλέπετε έπαιζα σε ένα μπαράκι με το συγκρότημά μου και χωρίς να το ξέρω σκάει μύτη η μάνα μου με φίλους. Δεν ήξερε πως είχα live με τα παιδιά και η αγαπημένη της ασχολία είναι να με διορθώνει. Κόντεψα να μείνω για να μην κάνω τίποτα λάθος!


    oulion
    05.07.2008, 16:41

    Ένιωθα πολύ χαλαρή...

    Όσο όμως περνούν τα χρόνια και συνεχίζω να βγαίνω στη σκηνή, τόσο πιο πολύ αγχώνομαι...{#emotions_dlg.helpsmilie}


    Riniw
    05.07.2008, 19:17

    επεισοδιακη και αξέχαστη βραδια..

    έτρεμαν τα χέρια μου και στην αρχη δεν μπορουσα να βγαλω καλά αρπίσματα στην κιθαρα.

    η φωνή κι αυτή στην αρχή έτρεμε, μέχρι να συνηθισω το μικροφ

    παλι καλα, μέχρι τα μισα του πρώτου τραγουδιου ειχα ηρεμισει..

    ειχα και καλούς φιλους απο κάτω κι ένιωθα καλύτερα.