ελληνική μουσική
    506 online   ·  210.830 μέλη

    Επιλογή εξωτερικής κάρτας ήχου

    MusicMind
    18.05.2008, 23:29

    Είμαι μεταξύ δύο καρτών

    Της

    E-MU 0404 usb

    και της

    M-AUDIO FAST TRACK PRO

    Ποιά να διαλέξω;

    Έχετε κάποια άλλη να μου προτείνετε μέχρι 200 ευρώ;


    Moonchild92
    18.05.2008, 23:49

    Είσαι σε λάθος ενότητα, φίλε μου...


    MusicMind
    18.05.2008, 23:53

    Ωχ! ναι... Χίλια συγνώμη

    Ας το μετακινήσει κάποιος moderator


    vouliakis
    19.05.2008, 00:50

    (Μετακινήθηκε στη σωστή κατηγορία) {#emotions_dlg.biggrin}

    Αν διαθέτεις γύρω στα 150 ευρώ παραπάνω, σου προτείνω την Sound Blaster X-Fi Elite Pro. Δεν θα το μετανοιώσεις...

     


    MusicMind
    19.05.2008, 01:21

    Ευχαριστώ για την μετακίνησηSmile

    Βασικά την κάρτα θα την πάρω για το laptop μου και διαθέτω μέχρι 200 ευρώ δυστυχώς...


    RoCkLiViN2
    19.05.2008, 01:53

    Βασικα για ποιο πραγμα τη θες ??


    MusicMind
    19.05.2008, 10:13

    Επειδή του laptop μου είναι για πέταμα και δεν μπορώ να βάλω εσωτερική. Η χρήση της θα είναι λίγο απ'όλα. Και MIDI και επεξεργασία ήχου και recording αλλά σπιτικά πράγματα. Δεν θέλω καμιά τρελή ποιότητα. Απλά να έχω αξιοπρεπές latency και να παίρνω καθαρό ήχο. Με την τωρινή κάρτα έχω 200 latency....


    MusicMind
    20.05.2008, 00:48

    Στην αναζήτησή μου βρήκα και μια άλλη ωραία κάρτα. Την tascam us 144

    Οπότε τώρα είμαι μεταξύ

    M-AUDIO FAST TRACK PRO

    E-MU 0404 USB

    TASCAM US 144

     


    noizreduction
    20.05.2008, 09:58

     

    Επισης:

    http://www.thomann.de/gr/alesis_io2.htm

    Η Alesis εχει αξιοπιστα και ποιοτικα προϊοντα. Και αν και η IO2 προκειται για το μικρο παιδι της σειρας IO, εχει ολα αυτα που κανουν τη σειρα πετυχημενη. Καλους προενισχυτες, αξιοπρεπεις convertors και καλη κατασκευη ( υλικα και συναρμολογηση ). Ειναι γενικα μια καρτα που για τα 138Ε που κοστιζει, αξιζει τα λεφτα της και με το παραπανω.

    http://www.thomann.de/gr/lexicon_omega_studio.htm

    Η Lexicon εκανε μια εκπληξη οταν εβγαλε αυτη την καρτα. Παρολαυτα, οπως την ακουσα και τη δοκιμασα σε μια δουλεια ( ευτυχως οχι επαγγελματικη ), εχει μετριους προενισχυτες, ενω οι convertors της ειναι σχετικα καλοι. Μεγαλο πλεονεκτημα της καρτας ειναι πως εχει τις περισσοτερες εισοδους στην κατηγορια της, αλλα αυτο σημαινει πως εχουν ριξει λιγο την ποιοτητα κατασκευης και υλικων. Ομως, αυτο δεν πρεπει να σε αποθαρρυνει, γιατι θα ειναι πολυ πανω απο το μεσο ορο των καρτων.

    http://www.thomann.de/gr/tapco_by_mackie_link_usb.htm

    Σιγουρα η tapco δεν ειναι γνωστη, ομως το ονομα mackie που τη συνοδευει ( θυγατρικη; ) δειχνει πως η καρτα εχει αρκετο ζουμι μεσα της. Την εχω δει σε επιδειξη και οχι σε δουλεια, ομως ειναι μια fair enough καρτα, με καλους προενισχυτες και convertors. Η κατασκευη της παραπεμπει σε μια "mobile" καρτα, που μπορει να παει παντου ( και στο βουνο ακομα :D ). Κοστολογειται και αυτη στα 138Ε, οποτε αποτελει το αντιπαλο δεος της Alesis IO2.

     

    Ελπιζω να μην σε μπερδεψα σε αλλα μονοπατια.


    -----------------
    Noiz Reduction Team DreamCatcher

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : noizreduction στις 20-05-2008 09:59 ]


    MusicMind
    20.05.2008, 10:17

    Χμμμμ

    Την tapco την αποκλείω γιατί δεν έχει MIDI IN/OUT

    Την lexicon γιατί δεν χρειάζομαι τις παραπάνω εισόδους.

    Η alesis me ψηνει.

    Οπότε είμαστε

    M-AUDIO FAST TRACK PRO

    E-MU 0404 USB

    TASCAM US 144

    ALESIS IO|2

     

    Σας παρακαλώ μην μου προτείνετε άλλες :) για να μπορέσω να διαλέξω κάποια.

    Ποια από τις 4 θα αγοράζατε;

     

     


    noizreduction
    20.05.2008, 10:21

    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε καποιο μουσικο καταστημα που φερνει ειδη τεχνολογιας και να τις δεις απο κοντα. Αν οχι ολες, τουλαχιστον τις περισσοτερες θα τις βρεις ( πιο σπανια ειναι η Alesis, που θα την βρεις στο Διαμαντοπουλο ). Εξαρταται βεβαια και απο το μερος που βρισκεσαι.

     

    Προσωπικα σε mobile ηχογραφησεις χρησιμοποιω την IO της Alesis, ομως δεν μπορεις να στηριχτεις στην αποψη ενος τριτου για να δεις ποια θα παρεις Wink


    MusicMind
    01.06.2008, 20:25

    Τελικά πήρα την E-MU 0404 USB και είμαι μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος.Smile

    Θα ανεβάσω  μερικά κομμάτια που φτιάχνω για να ακούσετε.


    lowbapsoldier
    06.08.2008, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος MusicMind στις 01-06-2008 στις 20:25 έγραψε...

    Τελικά πήρα την E-MU 0404 USB και είμαι μέχρι στιγμής αρκετά ευχαριστημένος.Smile

    Θα ανεβάσω  μερικά κομμάτια που φτιάχνω για να ακούσετε.



     

    ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?

    1. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΡΦΙ ΗΧΟ ΑΠΟ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ Η ΑΡΜΟΝΙΟ ΧΩΡΙΣ ΒΟΥΗΤΑ?

    2. ΑΜΑ ΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΕΤΡΙΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟ ΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΒΓΑΖΕΙ???

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ


    -----------------
    kai trelathikan oloi tote oi modatoi, sto paramy8i pou allaksame kati

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lowbapsoldier στις 06-08-2008 19:01 ]


    Jonny4
    18.08.2008, 10:30

    Τι γνώμη έχετε για την Focusrite Saffire?

    Έχω ακούσει ότι είναι πολύ ποιοτική κάρτα. Επίσης το musicorama έχει έκδοση LE... τι διαφορά έχει αυτή? Θα προτείνατε κάποια άλλη σε αυτά τα χρήματα?


    Sokratis121974
    18.08.2008, 13:27

    Η focusrite που αναφερεις ειναι ειναι ακριβως η ιδια με την Saffire υπο την εννοια οτι εχει τους ιδιους προενυσχητες (πολλοι καλοι) και το ιδιο συστημα DSP Plug ins (δηλαδη δουλευει με τον ενσωματομενο επεξεργαστη της καποια plug ins reverb compressor κτλ τα οποια εχουν την χρηση και της μιξης, αλλα και της ηχογραφησης προσθετοντας effects με ελαχιστη-μηδενικη καθυστερηση) αλλα με τη διαφορα οτι εχει λιγοτερες εισοδους και εξοδους..... Νομιζω οτι για τα λεφτα της ειναι εξαιρετικη.....


    Jonny4
    19.08.2008, 10:20

    Να σαι καλά Σωκράτη. Φαίνεται πολύ καλή η καρτούλα και λέω να την χτυπήσω. Αν όμως έχετε να προτείνεται κάποια άλλη της ίδιας κατηγορίας, θα χαρώ να ακούσω τη γνώμη σας.


    toumba
    20.08.2008, 02:43
    • φίλε Jonny4 είσαι και συνονόματος και επειδή για κάποιο καιρό έψαχνα σα τρελός για την τέλοια καρτα ήχου , εχω να σε κανω δυο προτάσεις καλη και η focusrite αν και μέχρι τώρα ηταν η ειδίκευση αυτης της εταιριας τα μικρόφωνα και συγκεγκριμένα τα effect για μικροφωνα και προενισχυτές των.....ειδα και την τιμή οποτε εδώ θα σου προτείνω δυο προιοντα να ρίξεις μια ματια

    • 1) RME Audio - HDSP 9632 RME (PCI) απλά φοβερή φίλε οποιον και να ρωτήσεις που εχει δουλέψει με αυτη μοναχα τα καλυτερα λογια θα πεi , ε και την χρησιμοποιούν παρα πολλοι επαγγελματίες του χώρου ειναι pci οποτε προορίζεται για πυργο pc , 192khz in - ριξε μια ματιά στις δειγματοληψίες εαν σκοπεύεις να ηχογραφήσεις κιθαρα μπασο φωνη - αφθονη επεκτασιμότητα περισοτερα εδώ - http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=75&Product=9074 http://www.rme-audio.de/en_products_hdsp_9632.php
    • 2)RME Fireface 400 ( η FireFace 800 ειναι καλύτερη αλλα κοστίζει και περιπου 900-1000ευρώ) (και οι δύο ειναι εξωτερικές κάρτες ήχου για laptop ή πυργο + συνδεση firewire http://www.rme-audio.de/en_products_fireface_400.php http://www.turnkey.co.uk/product/rme-fireface-400-firewire-audio-interface
    • ) ε και μια τρίτη αλλα φοβερή κάρτα (εξωτερική + Firewire) και σε υπερβολικά προσιτη τιμή ειναι η MOTU UltraLite Firewire Audio Interface http://www.turnkey.co.uk/product/motu-ultralite-firewire-audio-interface/ ποιος φέρνει MOTU κάρτες στην Ελλάδα δεν ξέρω αλλά πιστεύω οτι και εαν αγοράσεις συνήθως με παραγγελία απο ιντερνετ θα το πάρεις 20% - 30% φθηνότερα
    • καλή τύχη φίλε

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : toumba στις 20-08-2008 02:45 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : toumba στις 20-08-2008 02:51 ]


    lawrence-gr
    25.08.2008, 13:46

    μια χαρα τα λες φιλε toumpa.εχω την focus ειμαι τρομερα ευχαριστημενος,καταπληκτικες προενισχυσεις,καθολου θορυβος,τρομερη κατασκευη και και και...αλλα και αυτες που προτεινεις ειναι εξαιρετικες αλλα κατα κατι πιο ακριβες αν δεν κανω λαθος και θυμαμαι καλα.παντος οτι και να επιλεξει ο johny απο αυτες θα ειναι μια χαρα.


    Jonny4
    25.08.2008, 22:12

    Nαι. φαίνονται πολύ καλές καρτούλες αλλά ανεβαίνει πολύ η τιμή. Ξεφεύγουμε...

    εσυ lawrence έχεις τη focusrite? Είσαι ευχαριστημένος? Πες μας μερικά λόγια για την καρτούλα. Πόσο καιρό τη χρησιμοποιείς και πόσο ευχαριστημένος είσαι?


    lawrence-gr
    27.08.2008, 12:16

    φιλε εχω ενα χρονο την pro10i,και δεν μου εχει σπασει τα νευρα ουτε μια φορα.λειτουργει αψογα,καθολου θορυβος γραμμης,πληρεις συμβατοτητα με mac και με τα κωλο(παραθυρα) εχω δουλεψει και 2 ταυτοχρονα χωρις προβληματα που ειχα ακομα και με motu(μην κολλας σ'αυτο ομως δεν λεει και τιποτα),8 υψηλής ποιότητας mic pre amp(phantom power),8 line in/8Xline out (balance)και SPDIF in/out.και sampe rate  μεχρι 24bit 96kHz και ειναι και stand alone.στο πακετο θα βρεις και μια καλη συλλογή plug ins απο την εταιρια.με την καρτουλα ηχογραφω neumann kms104 k 105 και εχω γραψει και με κκ105 και με m149tube που ειναι απαιτητικα για να αποδωσουν τα μεγιστα και συνεργαστηκαν τελεια με την καρτα τοσο που μονο σε πιο ακριβες καρτες ακουσαμε οχι μονο εγω αλλα και συνεργατες μου ηχοληπτες.κατα τα αλλα εχει πολυ καλους κονβερτορες και φυσικα δεν κανω κουβεντα για latency σε miδi.τηγανητο η σαγανακι θα μεινεις ευχαριστημενος!!{#emotions_dlg.happycrazy}

    γενικα θα την ευχαριστηθεις την καρτα.πριν την παρεις ομως δες τι αναγκες εχεις και αν σου χρειαζεται κατι τετοιο.δεν ειναι και λιγα τα λεφτα της.κοιτα και αλλες λυσεις.


    -----------------
    πληκτρα αγγιζω και σ'αυτα γαυγιζω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lawrence-gr στις 27-08-2008 12:31 ]