ελληνική μουσική
    768 online   ·  210.833 μέλη
    Valerenofontis
    25.02.2009, 03:46

    Ειστε βλακες?  εχετε ακουσει τπτ καλυτερο τα τελευταια χρονια στην ελλαδα? εκτος αν προτιματε ΟΝΙΡΑΜΑ! με το τι κανει καθενας στη νζωη του δεν σας ενδιαφερει σχολιαστε την δουλεια της μονο και αν μπορειτε γραψτε και εσεις τετοιο κομματι ταξιδιαρικο οπως το Οver the Hills !


    marylin
    25.02.2009, 04:47

    Βλάκες; Σε λίγο καιρό δηλαδή πως θα αποκαλείς όσους δε συμφωνούν μαζί σου; {#emotions_dlg.mad}


    Valerenofontis
    25.02.2009, 04:48

    Διπλα απο την λεξούλα ΒΛΑΚΕΣ ... εχει ενα ερωτηματικο φιλε μου


    marylin
    25.02.2009, 04:51

    Το είδα! Δεν το σώζει όμως.... {#emotions_dlg.nono}


    Valerenofontis
    25.02.2009, 04:53

    Ε τοτε συγνωμη !


    marylin
    25.02.2009, 04:56

    Συγχωρεμένος! {#emotions_dlg.rolleyes}

    Και καλώς ήρθες στην παρέα μας!  {#emotions_dlg.walkman}

     


    Valerenofontis
    25.02.2009, 04:59

    :)


    samg
    25.02.2009, 14:22

    Η μονικα:

    η μονικα η μονικα.... κατσε να δεις.....

    Α!

    αυτη που φρικαρει την Γαλανη δεν ειναι;;;{#emotions_dlg.lol}

    Δεν εχω ακουσει δουλεια της παντως και εχασα και την διαθεση να το κανω μετα τις δηλωσεις,, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια!


    ilio
    26.02.2009, 12:01

    Παράθεση:

    Το μέλος samg στις 25-02-2009 στις 14:22 έγραψε...

    Η μονικα:

    η μονικα η μονικα.... κατσε να δεις.....

    Α!

    αυτη που φρικαρει την Γαλανη δεν ειναι;;;{#emotions_dlg.lol}

    Δεν εχω ακουσει δουλεια της παντως και εχασα και την διαθεση να το κανω μετα τις δηλωσεις,, αλλα εχω ακουσει πολυ καλα λογια!



     

    Κατά τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να επηρεαζόμαστε από

    τυχόν δηλώσεις που δεν έχουμε ακούσει εμείς οι ίδιοι-διατηρώ τις

    επιφυλάξεις μου για την εν λόγω συνέντευξη,κατά πόσο ήταν αληθινή-ούτε

    και από τις απόψεις άλλων.

    Smile


    kwstasagas
    24.05.2010, 09:51

    konvoulis έγραψε :

    "Ωραία κοπέλα ... και από εμφάνιση"

    Χμμμ .... από εμφάνιση θα την έλεγα "μια πολύ συμπαθητική νέα κοπέλα". Όμως ... είναι τόσο ταλαντούχος, τόσο ξύπνιος, τόσο χαρισματικός άνθρωπος .... Έτσι, με τόσα προσόντα "σβήνει" δέκα "κουκλάρες" μαζί ....

    Σήμερα που κοντεύουμε να ταυτίσουμε το πρόσωπο της σύγχρονης Ελληνίδας με περιπτώσεις σαν την Τζούλια Αλεξανδράτου, υπάρχουν, ευτυχώς, περιπτώσεις σαν τη Monica που έρχονται να μάς θυμίσουν ότι "γυναικεία γοητεία" σημαίνει ένα σωρό άλλα, πολύ πιο σημαντικά πράγματα .....


    -----------------
    Goodbye travelling, So long to the boys in the band [Mountain - Boys In The Band]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 24-05-2010 09:52 ]


    Papiorockaki
    24.05.2010, 11:37

    Θεωρώ την  Μόνικα μια αρκετά ταλαντούχα νέα...το Over the hill είναι πολύ όμορφο και ταξιδιάρικο κομμάτι{#emotions_dlg.inlove} και γενικά το ύφος των τραγουδιών της!Ομολογώ πως μου αρέσει αρκετά{#emotions_dlg.thumbup}


    linkin-fan
    26.05.2010, 16:08

    Ελπιδοφόρα παρουσία που έχει καριέρα μπροστά της. Πραγματικά το over the hill είναι πολύ ωραίο κομμάτι.{#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.walkman}


    Japan88gr
    16.08.2010, 02:55

    την έχετε ακούσει σε ελληνικό στίχο;

    ομολογώ ότι δε μπορώ να καταλάβω αν μου αρεσει η όχι..

    ειναι ιδιαίτερη ερμηνεία πάντως

    Η ηχογραφηση προερχεται απο μια εκπομπη-συνεντευξη που εκανε μαζι της ο Αντωνης Κανακης στον ραδιοφωνικο σταθμο imagine 897, τον Νοεμβριο του 2008.

     

    Τυχερό αστέρι


    Στίχοι: Κωνσταντίνος Βήτα
    Μουσική: Κωνσταντίνος Βήτα
    Πρώτη εκτέλεση: Γιάννης Παλαμίδας


    -----------------
    Πρέπει να νικήσουμε τις μικρές αρετές, την ευγένεια, τη λύπη, τη σκοπιμότητα. Τις μικρές αρετές φοβάμαι πιο πολύ από τις μεγάλες κακίες, γιατί έχουν ωραίο πρόσωπο και εύκολα ξεγελούν. Νίκος Καζαντζάκης https://www.youtube.com/user/japan88gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Japan88gr στις 16-08-2010 03:02 ]


    AlfaWolf
    16.08.2010, 09:14

    Με μία λέξη... Υπέροχη!!!


    ethecure
    21.08.2010, 17:18

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05-12-2008 στις 00:40 έγραψε...

    Αυτές τις μέρες, όποτε είχα λίγο χρόνο, έψαχνα στο YouTube βιντεάκια ή τραγούδα της Μόνικας ... Λοιπόν, η άποψη που σχημάτισα είναι ότι ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟ ΚΟΡΙΤΣΙ !!! Οι απόψεις της περί τραγουδοποιίας με βρίσκουν ... 1000% σύμφωνο. Πόσο, μάλλον, όταν καταφεύγει στις ενορχηστρώσεις με φυσικά όργανα : τσέλο, τρομπέτα, ακορντεόν ... Γενικώς, μού έφερε στο μυαλό κάτι από την εναλλακτική σκηνή των 90ς, δλδ κάτι από Walkabouts, κάτι από Common Sense [τους θυμάται κανείς ???] του πολύ - πολύ αξιόλογου ΧΡΗΣΤΟΥ ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΥ, κάτι από Steve Wynn, κάτι από Waterboys .... Εύγε Μόνικα που έχεις τόσο ενδιαφέρουσες επιρροές και προτιμάς να εκφράζσαι με φυσικά όργανα !!! {#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.rockon}   

    Η φωνή της, βέβαια, είναι άτεχνη χωρίς καλή άρθρωση, αλλά αυτό ... κατά την ταπεινή μου άποψη, λίγη σημασία έχει. Από τη στιγμή που επιλέγει να ερμηνεύει η ίδια τα τραγούδια που γράφει .... εμένα δεν μού πέφτει λόγος !!!!  

    Όμως, για τη μικρή τραγουδοποιό .... τώρα αρχίζουν τα δύσκολα !!! Το πρώτο, και σημαντικότατο βήμα το έκανε. Επίσης, γνώρισε την αποδοχή την οποία, κατ' εμέ ,ΤΗΝ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ !!!! Τώρα, όμως ... τι γίνεται ??? Χρειάζεται από μέρους της μεγαλύτερη προσπάθεια, περισσότερο "ψάξιμο" με μελωδίες, στίχους και ακούσματα και ... προπαντός τόλμη : Να μην διστάσει στο μέλλον να "κανει παιχνίδι" με νέες φόρμες, με νέο ήχο και, γιατί όχι, και με ελληνικό στίχο [από τους ικανούς πάντα περιμένουμε περισσότερα και, κυρίως, να κολυμπήσουν στα βαθιά]. Κι ειναι και κάτι ακόμη : Όταν είσαι μόλις 22 ετών και πέφτουν όλα τα φώτα της δημοσιότητας επάνω σου ... δεν είναι κι ό,τι καλύτερο μπορεί να συμβεί !!! Θέλω να πιστεύω ότι η Μόνικα θα επιεδίξει την απαραίτητη ωριμότητα για να διαχειρισθεί την επιτυχία και την αναγνώριση από το κοινό με τρόπο που να μην την βλάψει και, κυρίως, να μην την κάνει να "καβαλήσει καλάμι" ....... Θα είναι κρίμα ένα τέτοιο ταλέντο - που, κατά την ταπεινή μου άποψη, δεν το συναντάς συχνά στα ελληνικά μουσικά πράγματα των τελευταίων ετών - να "καεί" από την υπερβολική έκθεση στο φως της δημοσιότητας .....  

     

     

     

     

      




    Τι λες μωρέ και 'συ;που την είδες ότι δεν εχει καλή άρθρωση;Μια χαρά είναι η άρθρωσή της.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : ethecure στις 21-08-2010 17:20 ]


    geordan
    22.08.2010, 12:39

    Μέχρι στιγμής είναι απλά υπέροχη... Τι άλλο θέλουμε; Μακάρι να συνεχίσει να εξελίσεται έτσι και αν είναι δυνατό να γράψει και στα ελληνικά. Προσωπικά δηλώνω fan.


    VOICETEACHER
    23.08.2010, 12:01

    Αυτο που κανει σημερα η Μονικα,τοκανα εγω πριν 40 χρονια,αλλα τοτε δεν ηταν ωριμα τα πραγματα για ξενογλωσο στιχο......κι ετσι δεν εγινα .......ασε που φευγει τονικα.....{#emotions_dlg.rockon}


    Japan88gr
    23.08.2010, 16:21
    νο κόμεντς...