ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    Η γνώμη σας για το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης

    Crocodile
    21.05.2008, 14:50

    Όπως όλοι γνωρίζουν, εδώ και τρία χρόνια έχει αναβιωθεί το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης έπειτα από επταετή διακοπή του. Στον κανονισμό συμμετοχής αναφέρεται ότι το φεστιβάλ αποσκοπεί στην "...ανάδειξη δημιουργών και καλλιτεχνών στους τομείς του στίχου, της μελωδίας και της ερμηνείας καθώς και την αμεσότερη και ευρύτερη επαφή δημιουργών και καλλιτεχνών με το κοινό". Ωστόσο στα τρία τελευταία φεστιβάλ (2005-2007) είδαμε να προκρίνονται από τις εκάστοτε επιτροπές γνωστά μεταξύ άλλων ονόματα από τον χώρο του τραγουδιού όπως ο Στάθης Δρογώσης, ο Μιχάλης Εμιρλής και ο Άρης Σαμολαδάς. Τα συγκεκριμένα πρόσωπα, όταν προκρίθηκαν, είχαν ήδη μία σημαντική παρουσία στη δισκογραφία! Εκτός αυτού, αν ανατρέξει κανείς και διαβάσει τα βιογραφικά των περισσότερων μη επωνύμων προκριθέντων καλλιτεχνών, διαπιστώνει ότι έχουν κατά καιρούς συνεργαστεί με γνωστά ονόματα του χώρου και έχουν ήδη στο ενεργητικό τους κάποια συμμετοχή στη δισκογραφία. Από την άλλη ορισμένοι προκριθέντες, όπως ο κ.Σταύρος Σιόλας ("Της άρνης το νερό"), βλέπουμε να συμμετέχουν και στην κριτική επιτροπή του επόμενου φεστιβάλ μετά την...ανάδειξή τους! Είναι άραγε τυχαίο; Πιστεύετε ότι το φεστιβάλ τραγουδιού σήμερα επιτελεί τον σκοπό του; Έχει βοηθήσει στη βελτίωση του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού;


    thaliey
    21.05.2008, 20:25

    εγω προσωπικα το λατρευω!!!!!!!!!!!!!!!!!!μου  αρεσει αυτο το φεστιβαλ!!!!!!!!!!!!!


    palmos
    21.05.2008, 20:45

    Ομολογουμενως και εγω ηδη απο τη πρωτη χρονια οταν ειδα τη συμμετοχη του Σταθη Δρογωδη παραξενευτηκα! Ειδικα ξερωντας οτι την πρωτη χρονια θα υπαρχε μια βραδια στην οποια θα διαγωνιζονταν οι νεοι καλλιτεχνες και μια δευτερη στην οποια θα συμμετειχαν γνωστη και καταξιωμενοι συνθετες και τραγουδιστες! Μου ξυνισε λιγο αλλα πρεπει να ομολογησω οτι η καριερα του Δρογωση σημειωσε ανοδο! Τον εμαθε μερος του κοινου που μεχρι τοτε δεν τον γνωριζε και αλλοι που ηδη τον γνωριζαν τον εκτιμησαν πολυ περισσοτερο τοσο ως συνθετη οσο και ως τραγουδιστη!

    Η γνωμη μου ειναι οτι δεν ειναι τοσο καλο! Αλλα εαν οι κανονισμοι το επιτρεπουν οκ!

    Όσο για το οτι πολλοι απο τους υποψηφιους ειχαν συνεργαστει στο παρελθον με καποιους γνωστους καλλιτεχνες δε θεωρω οτι ειναι κατι κακο! Το θεωρω μαλιστα και λογικο αφου οι περισσοτεροι που δηλωνουν συμμετοχη δεν ειναι ανθρωποι που καθονται ενα βραδυ στο σπιτι τους, γραφουν ενα τραγουδι και το στελνουν, αλλα ανθρωποι οι οποιοι ενδιαφερονται να το κανουν επαγγελματικα αυτο το πραγμα, το ψαχνουν, πανε σε oditions, χτυπανε πορτες! Όσο για το υπονοουμενο που αφηνεις οτι μπορει να επιλεγονται τελικα λογω το γνωριμιων τους δεν το ξερω και η αληθεια ειναι οτι δε θελω να το πιστευω αν και συμβαινει ουκ ολιγες φορες!

    Στο πρωτο φεστιβαλ ελαβαν μερος 3 καλλιτεχνες οι οποιοι μου αρεσαν παρα πολυ αλλα δυστυχως δεν τους ειδα να κανουν κατι μετα! Ο Θοδωρης Κοντακος, του οποιου το τραγουδι μου αρεσε παρα πολυ, συνεργαστηκε ενα καλοκαιρι σε περιοδια με το Μανωλη Φαμελλο και μετα εχασα τα "ιχνη" του. Ο Μανος Λιδακης απο ο,τι ξερω συνεργαστηκε με τον Πανο Κατσιμηχα και επειτα εχασα και τα δικα του "ιχνη"! Όσο για τον Τασο Χαρανια δεν τον ειδα πουθενα μετα το τελος του Φεστιβαλ!

     


    gikostas
    21.05.2008, 21:26

    Μέχρι στιγμής δεν είναι άξιο των προσδοκιών μου.Το περίμενα καλύτερο.Ακόμη περιμένω να ακούσω το τραγούδι που θα μου πει κάτι.Δεν με έχουν εντυπωσιάσει τα τραγούδια πλην μερικών εξαιρέσεων ,σε αντίθεση με τον διαγωνισμό του ΜΗ που άκουσα αρκετά ωραία τραγούδια.Το ''μου'παν τα πουλιά'' ας πούμε ήταν ένα απίστευτο τραγούδι που όμοιό του δεν έχω ακούσει στο φεστιβάλ Θεσν/νίκης ακόμη.Για να δούμε φέτος.


    marylin
    21.05.2008, 21:53

    Παράθεση:

    Το μέλος Crocodile στις 21-05-2008 στις 14:50 έγραψε...

    Όπως όλοι γνωρίζουν, εδώ και τρία χρόνια έχει αναβιωθεί το φεστιβάλ τραγουδιού Θεσσαλονίκης έπειτα από επταετή διακοπή του. Στον κανονισμό συμμετοχής αναφέρεται ότι το φεστιβάλ αποσκοπεί στην "...ανάδειξη δημιουργών και καλλιτεχνών στους τομείς του στίχου, της μελωδίας και της ερμηνείας καθώς και την αμεσότερη και ευρύτερη επαφή δημιουργών και καλλιτεχνών με το κοινό". Ωστόσο στα τρία τελευταία φεστιβάλ (2005-2007) είδαμε να προκρίνονται από τις εκάστοτε επιτροπές γνωστά μεταξύ άλλων ονόματα από τον χώρο του τραγουδιού όπως ο Στάθης Δρογώσης, ο Μιχάλης Εμιρλής και ο Άρης Σαμολαδάς. Τα συγκεκριμένα πρόσωπα, όταν προκρίθηκαν, είχαν ήδη μία σημαντική παρουσία στη δισκογραφία! Εκτός αυτού, αν ανατρέξει κανείς και διαβάσει τα βιογραφικά των περισσότερων μη επωνύμων προκριθέντων καλλιτεχνών, διαπιστώνει ότι έχουν κατά καιρούς συνεργαστεί με γνωστά ονόματα του χώρου και έχουν ήδη στο ενεργητικό τους κάποια συμμετοχή στη δισκογραφία. Από την άλλη ορισμένοι προκριθέντες, όπως ο κ.Σταύρος Σιόλας ("Της άρνης το νερό"), βλέπουμε να συμμετέχουν και στην κριτική επιτροπή του επόμενου φεστιβάλ μετά την...ανάδειξή τους! Είναι άραγε τυχαίο; Πιστεύετε ότι το φεστιβάλ τραγουδιού σήμερα επιτελεί τον σκοπό του; Έχει βοηθήσει στη βελτίωση του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού;

    Σιγά μην έχει βοηθήσει στη βελτίωση του σύγχρονου Ελληνικού τραγουδιού!

    Ποιό από όλα αυτά τα τραγούδια έγινε επιτυχία και ποιός καλλιτέχνης ή δημιουργός αναδείχτηκε?

    Μετά τη βράβευση....τίποτα....

    Εύλογες οι απορίες σου, έχω ακούσει πολλά και διάφορα από γνωστούς μου συμμετέχοντες, μη το ψάχνεις....

    Εδώ που τα λέμε στο ΜΗ διαγωνισμό ακούσαμε κομματάρες!

    Δεν άκουσα μέχρι τώρα κάποιο ισάξιο στο φεστιβάλ...{#emotions_dlg.whistling}




    panosbousalis
    22.05.2008, 03:11

    Θα μπορούσε να είναι και καλύτερο. Δυστυχώς έχει υποκύψει σε κάποιους νόμους της αγοράς και εμφανίζει στοιχεία του υπόλοιπου μουσικού συστήματος μια eurovision με ποιοτικά στοιχεία αν προτιμάτε.  Αν δε κάνω λάθος το αντίτιμο της συμμετοχής είναι 50 ευρώ το τραγούδι, ενώ κρατάει και η τράπεζα 20 ευρώ για πάρτη της(όχι και πολύ όμορφο ε;) Σύνολο 70 ευρώ. κάπως πολλά δεν είναι; και ειδικά οτι τα 20 είναι μπουρμπουάρ στην τράπεζα. ..αυτό ερεθίζει το λαϊκό μου αίσθημα;

    Δεν ξέρω επίσης αν ο διαγωνιστικός χαρακτήρας βοηθάει το να είναι δικαιο  ( δε λεω πως τώρα είναι διαβλητό, αλλά σε μια διαδικασία κριτών και ψηφοφοριών μπαίνουν πολλές παράμετροι  όπως υποκειμενικότητα, φιλίες (αν εγώ π.χ έχω 1000 γνωστούς και με ψηφίσουν) κ,λπ.

    Ίσως θα βοηθούσε ένας θεσμός απλά συμμετοχής όπου θα ανταποκρινόταν στο νόημα και σκοπό της μουσικής να ενώσει και όχι να διαφοροποιήσει-κατατάξει.

    Τις πρώτες δύο χρονιές το παρακολούθησα με ενδιαφέρον και αισιοδοξία αλλά κάπως απομακρύνθηκα.Αν εστιάσει περισσότερο στις ανθρώπινες αξίες του τραγουδιού τότε θα είναι ένα φεστιβάλ που θα μας προσφέρει περισσότερα.

    Μας αφιερώνω τους παρακάτω στίχους

    ''Γιατί εμείς δεν τραγουδάμε για να ξεχωρίσουμε αδερφέ μου απ' τον κόσμο

    εμείς τραγουδάμε για να σμίξουμε τον κόσμο''


    galateia5
    23.05.2008, 15:52

    Πάντως εγώ το βλέπω πολύ καλοπροαίρετα...Νομίζω πως κάνει την διαφορά όσο αφορά την μουσική, μπορεί να ακούσει κανείς κομμάτια που υπο άλλες συνθήκες δεν θα τους δινόταν καμια ευκαιρία (Της άρνης το νερο, Ελεγία, Αρετούσα, Πόσο μελαγχόλησε αυτός ο τόπος κτλ.) Του 2006 πραγματικά το λάτρεψα, το έχω λιώσει!


    panosbousalis
    28.05.2008, 11:25

    Πράγματι έχουν βγει μερικά  ωραία τραγούδια, αλλά η όλη διαδικασία έχει ένα άρωμα τηλεοπτικό-εμπορικό (Σίγουρα είναι πολύ καλύτερο από άλλα φεστιβάλ). Θα μου πείτε στην εποχή μας τίποτα δεν μπορεί να λειτουργήσει έξω από τους κανόνες της αγοράς. Απλά πιστεύω πως το μουσικό τοπίο δεν φτιάχνεται μέσα από προβολείς και διαγωνισμούς αλλά μέσα από την μουσική παιδεία που δυστυχώς απουσιάζει παντελώς από τα σχολεία ενώ θα έπρεπε να είναι βασικότατος πυλώνας της εκπαίδευσης. Τα υπόλοιπα είναι πλεόνασμα. Σα να μην έχουμε να φάμε και να τρώμε μια φορά το χρόνο αστακό που τον έχουμε ακριβοπληρώσει..

    Θα προτιμούσα φεστιβάλ μουσικής διάδρασης όπου πολλοί νέοι άνθρωποι επικοινωνούν, πειραματίζονται και συνθέτουν νέες ιδέες. Ίσως μιλάω πολύ ρομαντικά..


    kwstasagas
    28.05.2008, 12:17

    Κι όμως, μέσα από αυτό το άνευρο - κατά την προσωπική / υποκειμενική / ταπεινή μου άποψη - φεστιβάλ, άκουσα ένα τραγούδι που .... με χτύπησε κατευθείαν στην καρδιά !!!! Επρόκειτο για το "ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΑΛΙΑ", που παρουσιάστηκε πριν λίγα χρόνια στο πρώτο φεστιβάλ που διεξήχθη μετά την αναβίωσή του. Το τραγούδι το έγραψαν από κοινού ο Χαρανιάς [μουσική] και η Δήμητρα Μαστορίδου [στίχοι] - αν κάνω λάθος με διορθώνετε. Το πρωτοάκουσα σε μια εκπομπή σχετική με το φεστιβάλ που παρουσίαζε ο Κραουνάκης με τη Μαργαρίτα Μυτιληναίου και - αν  δεν απατώμαι - τον Κώστα Λιβαδά. Ο Χαρανιάς παρουσίασε το τραγούδι παιγμένο με ακουστική κιθάρα και συνοδεία μαντολίνου. Μόλις το άκουσα, άρχισα να νιώθω ανατριχίλες !!!! Μετά από πολλά χρόνια, ένα καινούριο ΕΛΛΗΝΙΚΟ τραγούδι τα κατάφερε να με συγκινήσει τόσο μα τόσο πολύ !!!! Και μία από τις πρώτες μου σκέψεις ήταν "πώς είναι δυνατόν ένα τόσο νέο κορίτσι [Δήμητρα Μαστορίδου] να γράφει όχι μόνο τόσο ευαίσθητους στίχους, αλλά, κυρίως, στίχους εμποτισμένους με τόση ανθρωπιά και, μάλιστα, ΓΙΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΤΗΣ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ" !!!

    Μέχρις στιγμής δεν άκουσα από πουθενά να πει κανείς δυο - τρία καλά λόγια γι' αυτό το τραγούδι. Ακόμη και ο κ. Κραουνάκης στην εν λόγω εκπομπή έκανε [περίπου] την παρατήρηση ότι "το παρατεταμένο βιμπράτο στο τέλος του τραγουδιού ήταν κουραστικό" [κι όμως, τα τρέμολα του μαντολίνου στο τέλος του τραγουδιού ήταν υπέροχα]. Εγώ, όμως, χωρίς να γνωρίζω προσωπικά τους δημιουργούς του άσματος "Τραγούδια Παλιά", θα το πω με κάθε ειλικρίνεια : ΔΗΜΗΤΡΑ ΜΑΣΤΟΡΙΔΟΥ ΚΑΙ ΧΑΡΑΝΙΑ [συγγνώμη που δεν θυμάμαι το μικρό σου όνομα] ΠΟΛΛΑ - ΠΟΛΛΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ. Γράψατε ένα υπέροχο τραγούδι !!! Μέσα από την καρδιά μου, χίλια ευχαριστώ για τη συγκίνηση που με κάνατε να νιώσω όταν το άκουσα !!!!!! 

     

     

       


    stevi93
    31.05.2008, 18:16

    Προχθες η Πανια στην εκπομπη της ανακοινωσε πως θα στειλει τρια απο τα...αστερια της..

    κριμα για τον διαγωνισμο..

    καλα δεν μπορουν να περιοριστουν στο καναλι τους??{#emotions_dlg.nono}


    marianni1991
    31.05.2008, 18:45

    Ο διαγωνισμος μαρεσει ιδιαιτερα.τωρα κατα ποσο ειναι αδιαβλητος και αξιοκρατικος κανεις μας δεν μπορεί να το γνωρίζει!!κατα την γνώμη μου αυτοι που πραγματικα αξίζουν θα ακουστούν ειτε βραβευτούν ειτε όχι!


    ph
    31.05.2008, 23:30

     

     Αν σκεφτεί κανείς πως η επιτροπή αξιολόγησης πρέπει ν' ακούσει μέσα σε μιάμιση μέρα τρεις χιλιάδες τραγούδια, μπορούμε να καταλάβουμε πόσο αξίοπιστο φεστιβάλ παραμένει...

     Αν εξαιρέσουμε κάποιες παλιές δόξες, το φεστιβάλ ουδέποτε βρήκε ξανά το δρόμο του. Παρέμεινε επαρχιώτικο και παρακατιανό και ασήμαντο. Δεν αποκλείω να υπήρξαν τραγούδια εξαιρέσεις. Η μόνη λύση για το φεστιβάλ αυτό είναι να καταργηθεί.