ελληνική μουσική
    291 online   ·  210.815 μέλη

    Τι είδους συγκρότημα λείπει από την Ελλάδα ?

    zabetistas
    22.05.2008, 01:55

     

    Αν φτιάχνατε ένα συγκρότημα τι μουσική θα έπρεπε νομίζετε να παίζει , για να έχει απήχηση και να εκφράζει το πνεύμα της εποχής ?

    Προσοχή!!!!

    Όχι τι μουσική σας αρέσει . μιλάω σφαιρικά .


    marylin
    22.05.2008, 09:45

    Δε θα το σκεφτόμουν γιατί δεν έχουν μέλλον πλέον τα συγκροτήματα στην Ελλάδα εκτός φυσικά από κάποιες καλές ποπ - ροκ μπάντες που έχουν επιτυχία.

    Αυτό που παραδέχτηκα ήταν οι ΟΝΕ το πρώτο συγκρότημα που τάραξε τα νερά στην ποπ μουσική και γέμιζε πάντα τους συναυλιακούς χώρους, θεωρώ ότι ήταν μοναδικοί στο είδος τους!

    Μετά τη διάλυσή τους όσοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν μια παρόμοια μπάντα απέτυχαν. {#emotions_dlg.rolleyes}


    deathminor88
    22.05.2008, 11:21

    Ένα συγκρότημα που τα μέλη της θα ήταν "ανοιχτά" σε οτιδήποτε. Θα έπαιζαν από latin και ίσως λίγο jazz μέχρι progressive rock, και funk.. Που κάθε ιδέα που θα  είχαν θα την έκαναν κορυφαία γιατί όχι μόνο θα έπαιζαν καλά αλλά θα είχαν και κάποιες απαραίτητες μουσικές γνώσεις για να κάνουν κάτι παραπάνω (και αυτό είναι κάτι που πολύ σπάνια βρίσκεις στην Ελλάδα). Μια μπάντα που θα ήθελε όμως και τους αντίστοιχους ακροατές. Άρα η μπάντα μου δεν έχει μέλλον xaxa {#emotions_dlg.yawn}

    (εξαιρείται ο sea_like_eyes)


    darbukaboy
    22.05.2008, 11:52

    Πολυ ενδιαφερον αλλα και...ουτοπικο για τα σημερινα δεδομενα topic.Το συγκροτημα λοιπον που προσωπικα πιστευω οτι θα ανταποκρινοταν στα σημερινα δεδομενα ειναι αυτο το οποιο θα μπορουσε να παντρεψει τον ηλεκτρικο με τον φυσικο ηχο.Να συγκερναει το παραδοσιακο με το fusion ηχοχρωμα.


    noizreduction
    22.05.2008, 12:16

    Νομιζω πως η σωστη ερωτηση ειναι:

     

    Τι κοινο λειπει απο την Ελλαδα στο μουσικο στερεωμα?


    deathminor88
    22.05.2008, 12:46

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-05-2008 στις 12:16 έγραψε...

    Νομιζω πως η σωστη ερωτηση ειναι:

     

    Τι κοινο λειπει απο την Ελλαδα στο μουσικο στερεωμα?



    {#emotions_dlg.beer}

     

    Συγκροτήματα υπάρχουν. Κοινό δεν υπάρχει.


    xristos_rock
    22.05.2008, 12:58

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-05-2008 στις 12:16 έγραψε...

    Νομιζω πως η σωστη ερωτηση ειναι:

     

    Τι κοινο λειπει απο την Ελλαδα στο μουσικο στερεωμα?



     

    Αυτός είσαι...

    {#emotions_dlg.clap}


    thaliey
    22.05.2008, 13:00

    Παράθεση:

    Το μέλος marylin στις 22-05-2008 στις 09:45 έγραψε...

    Δε θα το σκεφτόμουν γιατί δεν έχουν μέλλον πλέον τα συγκροτήματα στην Ελλάδα εκτός φυσικά από κάποιες καλές ποπ - ροκ μπάντες που έχουν επιτυχία.

    Αυτό που παραδέχτηκα ήταν οι ΟΝΕ το πρώτο συγκρότημα που τάραξε τα νερά στην ποπ μουσική και γέμιζε πάντα τους συναυλιακούς χώρους, θεωρώ ότι ήταν μοναδικοί στο είδος τους!

    Μετά τη διάλυσή τους όσοι προσπάθησαν να δημιουργήσουν μια παρόμοια μπάντα απέτυχαν. {#emotions_dlg.rolleyes}



    θα συμφωνησω με ην μαρυλιν αυτο το ειδος σιιγουρα κερδιζει στην εποχη μασ αλλα δεν εχουμε ελλαδα καλες μπαντες...


    darbukaboy
    22.05.2008, 14:49

    Το πολυ κακο σ'αυτη τη χωρα ειναι οτι υπαρχουν πολυ αξιολογα σχηματα τα οποια ωστοσο δεν προωθουνται γτ σε εμας τους ελληναρες αρεσει το ευκολο,το ευπεπτο και οχι αυτο που εχει κατι πιο δυσκολο,πιο δυσευρετο...κριμα...


    zabetistas
    22.05.2008, 17:41

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-05-2008 στις 12:16 έγραψε...

    Νομιζω πως η σωστη ερωτηση ειναι:

     

    Τι κοινο λειπει απο την Ελλαδα στο μουσικο στερεωμα?



    Δεν είναι λίγο εγωιστικό να θες το κοινό να έχει τα ιδία γούστα με εσένα ?

    Γι' αυτό λέω και στην ερώτηση «όχι τι μουσική σας αρέσει»


    deathminor88
    22.05.2008, 18:31

    ΌΧι γιατί δεν λέει αυτό. Λέει ότι αν το κοινό ΔΕΝ κατευθύνεται, αν είχε κριτική σκέψη, κλπ κλπ (δεν χρειάζεται να αναλύουμε) θα υπήρχαν πολύ μεγαλύτερα ποσοστά που θα άκουγαν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία μουσικής.


    DIGIWORX
    22.05.2008, 18:49

    To συγκρότημα που λειπει από την Ελλάδα ειναι κάποιο που θα ξεχναγε τη γκρινια και τη μιζέρια, θα εβαζε το εμεις πανω από το εγω, θα ηταν συνεπές στις υποχρεώσεις του και τα ραντεβού του, θα μοχθουσε πάνω στη σκηνη να βγάλει τον καλό κι όχι τον κακό εαυτό του, θα σεβόταν τους συνεργάτες του και θα θεωρούσε τη μουσική πολύ σοβαρή υπόθεση για να είναι μονο χόμπυ! Απλα δεν θα αποτελούταν από "Έλληνες" !

     


    romfaia
    22.05.2008, 19:16

    Θα ήταν ωραίο να υπήρχε ενα συγκρότημα απο ρέγγε ή χέβι μέτταλ ή γενικα ενα πολύ καλό συγκρότημα που να επικοινώνει με το κοινό και να μεταδίδει ευχάριστες στιγμές με μοναδικές μελωδίες που να τους μένει (στο κοινό ενωω) αλλα κ να αρέσει , όπως επίσης κ αυτό το συγκρότημα να μείνει αρκετά κ ναι μήν διαλυθεί, οπιαδήποτε μουσική κ να 'ναι, δέν ξέω ποιό θα 'ναι αυτό..δεν ξέρω τι άλλο να πώ! μπερδεύτηκα!!!!!!!{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1}{#emotions_dlg.confused1} {#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.tt2}


    sea_like_eyes
    22.05.2008, 19:27

    ενα Post-punk group . . . το οποιο να φλερταρει με το Gothic rock . . . χωρις μπερτες , μακιγιαζ κτλ. κοργιαλ-ικια !Ο ηχος να αποτελει καθαρα φορο τιμης στα 80's !

    . . . να εχουν αρκετα Covers . . . οχι σε κομματια του ειδους , αλλα σε ασχετα τα οποια να φερνουν στα μετρα τους ! Να εχουν επισης και δικα τους tracks τα οποια να εχουν την δυναμικη που πρεπει πανω στην σκηνη !

    Σοβαροι . . . με αγαπη γι'αυτο που κανουν . . . με ξενο στιχο . . . με θεματολογια αοριστη αλλα να εκει που πρεπει να σε πιανει εντελως λαλακα !

    Το ονομα . . . το εχω στο μυαλο μου . . . {#emotions_dlg.yes}


    sintorin
    22.05.2008, 20:18

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 22-05-2008 στις 12:16 έγραψε...

    Νομιζω πως η σωστη ερωτηση ειναι:

     

    Τι κοινο λειπει απο την Ελλαδα στο μουσικο στερεωμα?



    Sumfono kai ego se auto, to koino einai telios asxeto...sugkrotimata den leipoun. To terastio pososto tou koinou, einai telios asxeto me tin mousiki.....tha elega episis kai ena megalo pososto ellinikon sugkrotimaton, einai telios asxeto me dimiourgia, empneusi kai fantasia...uparxoun eksaireseis, ala liges...

    Etsi, to sugkrotimata pou leipoun, eite uparxoun ala kaneis den tous kserei stin ellada, i aplos upeirxan kai efugan. Exo gnorisei kati tetia sugrotimata, ekso apo ellada, kai mesa stin ellada. Ta paidia exoun ola ta prosonta, aplos den uparxei i mousiki analusi gia na tous katalavoun i ellinares, opos leei o darbukaboy.

     


    -NaFsIkAaAa-
    22.05.2008, 20:46

    Βασικά, εγώ πιστεύω πως δεν προωθούνται τα ελληνικά συγκροτήματα rock ή και άλλων ειδών γιατί δεν έχω ακούσει ποτέ μου π.χ στο Mad ένα τραγούδι απο κάποιο ελληνικό συγκρότημα(αν εξαιρέσουμε τους Onirama που προωθήθηκαν από αυτήν που ήταν μαζί με τον Αρναούτογλου στο πρωινάδικο)...είναι δύσκολο να γίνει γνωστό ένα ελληνικό συγκρότημα σήμερα{#emotions_dlg.sad} δυστυχώς...τέλοσπάντων θα ήθελα να υπήρχαν περισσότερα ελληνικά συγκροτίματα με ροκ μουσική ,κυρίως με ξένους στίχους αλλά και με ελληνικούς δν θα είχα πρόβλημα αλλά να έχουν ωραία μουσική και ωραίες ιδέες για κομμάτια...το μόνο ελληνικό συγκρότημα που έχω ακούσει και μου άρεσε ένα τραγούδι τους και πιστεύω πως μπορούν να πάνε καλά ήταν οι 3 Ευχές.


    sitzoune81
    22.05.2008, 21:28

    ενα συγκροτημα ΑΛΗΤΑΡΙΑ απο την κορφη ως τα νυχια, στυλ Prodigy και Pantera και Rage Against The Machine, πότε θα δουμε?!?!?!?! τοσο ως image οσο και ΜΟΥΣΙΚΑ ! ρωταω γω.........

    στον φιλο που δημιουργησε το τοπικ.


    deathminor88
    22.05.2008, 21:28

    Εδώ πας στους Houman Touch! και δεν βλέπεις άνθρωπο μέσα στο μαγαζί! Ολόκληρος Κιουρτσόγλου και δουλεύει στα μπουζούκια για να ζήσει. Και φυσικά ούτε λόγος για το MAD. Ευτυχώς κάτι βλέπω να γίνεται με του WEB και τους WC (αν και δεν μου αρέσει κανένα απ' τα 2 συγκροήματα)


    zabetistas
    22.05.2008, 22:19

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-05-2008 στις 21:28 έγραψε...

    ενα συγκροτημα ΑΛΗΤΑΡΙΑ απο την κορφη ως τα νυχια, στυλ Prodigy και Pantera και Rage Against The Machine, πότε θα δουμε?!?!?!?! τοσο ως image οσο και ΜΟΥΣΙΚΑ ! ρωταω γω.........

    στον φιλο που δημιουργησε το τοπικ.



    αν έχουν κοινό που να ενδιαφέρετε για κάτι τέτοιο , γιατί όχι . μην ξεχνάς ότι θα πρέπει να βγάζει και λεφτά ,αλλιώς. . . .


    zabetistas
    22.05.2008, 22:29

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-05-2008 στις 21:28 έγραψε...

    Εδώ πας στους Houman Touch! και δεν βλέπεις άνθρωπο μέσα στο μαγαζί! Ολόκληρος Κιουρτσόγλου και δουλεύει στα μπουζούκια για να ζήσει. Και φυσικά ούτε λόγος για το MAD. Ευτυχώς κάτι βλέπω να γίνεται με του WEB και τους WC (αν και δεν μου αρέσει κανένα απ' τα 2 συγκροήματα)



     

    Οι human touch είναι φοβεροί δεξιοτέχνες και αυτά που κάνουν αφορούν περισσότερο εμάς τους μουσικούς .

    Τον απλό κόσμο δεν τον αφορούν αυτά και του είναι δύσπεπτα .

    Δεν μπορείς να έχεις 10.000.000 Έλληνες γνώστες της μουσικής ,πρέπει να σε ακούσει και ο λογιστής και ο περιπτεράς κ.τ.λ

    Αυτό ρωτώ τι πρέπει να παίζει ένα group για να είναι ποιοτικό και βιώσιμο ????