ελληνική μουσική
    871 online   ·  210.851 μέλη

    Τι είδους συγκρότημα λείπει από την Ελλάδα ?

    deathminor88
    22.05.2008, 22:48

    Η μουσική τους στηρίζεται πιο πολύ στις γνώσεις και τις εμπνεύσεις τους παρά στην δεξιοτεχνία τους. Παίζουν jazz - ethnic μουσική, και δεν καταλαβαίνω γιατί να απευθύνονται σε μουσικούς. Απλά δεν απευθύνονται σε μουσικά απαίδευτους. Δηλαδή στο μεγαλύτερο μέρος των Ελλήνων που ακούνε μουσική άσχετα με το αν είναι ή όχι μουσικοί!


    thaliey
    23.05.2008, 10:00

    επισης νομιζω πως λειπει κατι απο style και μουικη portishead!!!!!!!!!!!!!!!!


    DIGIWORX
    23.05.2008, 10:48

    Πρέπει να το αντιληφθουμε όλοι. Στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει αγορά. Εδω τα μπουζούκια δε μπορουν να ζησουν, ποσο μάλλον οι ροκάδες! Να μη μιλήσουμε για την ανύπαρκτη δισκογραφία!

    Το κοινό δεν ειναι ανύπαρκτο, ουτε ομως και ηλιθιο! Εχετε παει σε αρκετά μαγαζια του ειδους και εχετε καταλάβει. Ηχος από τραγικος εως συμπαθης κι αν ζητησεις κατι extra, σε κοιτανε περιεργα. Οργανα ψιλοδιαλυμενα (ντραμς) και καμπινες ενισχυτων σχεδον αχρηστες. Φωτισμος αλαλουμ και σκηνές τραγικές - οποιος εχει παει σε συγκεκριμενο μαγαζι στα Εξάρχεια θα εχει δει σε σκηνη 2,5Χ4 μ. εως και 9 ατομα band! Το μαυρο σαν χρωμα κυριαρχει και οι επιγραφές των περισσότερων μαγαζιών σε διώχνουν παρά σε προσκαλούν.

    Παρτε μια εμπειρια από άλλες πιο ευρωστες αγορές ομως για να καταλαβετε. Εχουν δουλεψει παρα πολυ στο promotion τους.  Βεβαια στην Αμερικη που ελεγε κι ενας φίλος "τρυπιες κατσαρολες να πουλησεις" καποιος θα αγορασει! Στην Αγγλία φίλος που παιζει παλιο metal εχει καθε βραδυ κόσμο και μου λεει οτι υπαρχει αγορα για τα παντα!

    Εδω???

    Εγω εκανα 2 φορές απόπειρα να φτιαξω κατι επαγγελματικο και ποιοτικο στην Ελλάδα και η mentalite των μουσικών εδω (μη επαγγελματιες οφείλω να ομολογήσω) ειναι απαραδεκτη. Ψωνιστικη συμπεριφορά, θελουν χωρις κοπο και καταθεση ψυχης να βγουν και να παιζουν, δεν καταλαβαινουν τι σημαινει σκηνικη παρουσια και ντυνονται αθλια στη σκηνη. Αυτα τα συμπλέγματα ειναι αγνωστα στο εξωτερικο - λεω για το φιλο που μιλουσε για το συγκροτημα - αλητεια. Ακομα και η αλητεια που φαινεται σε συγκροτηματα του εξωτερικου ειναι τοσο καλα οργανωμενη και στυλιζαρισμενη απο τους χορηγους, marketeers, managers κλπ που σε κανει να σκεφτεσαι σε τι επιπεδου χωρα ζουμε!

    Ας ειναι! Εμεις θα μου πειτε έχουμε τον ηλιο και τη θάλασσα! Ξερετε ποσο ακριβα το πληρωνουμε αυτο σε όλα τα επίπεδα?

    Δεν ειναι θεμα καλων η κακων μουσικων ή μουσικής μονο. Ειναι το πακετο "μαγαζια-μουσικοι-τραγουδιστες-αγορά" Επειδη γουσταρω τη ζωντανη μοσυική την παρακολουθω οποτε μπορω. Εχω φρικαρει κατα καιρους με το πολυ χαμηλό επιπεδο του πακετου που προανεφερα με αποτελεσμα αρκετες φορες να σηκωθω και να φυγω. Απ' οτι φαινεται ομως ολοι βολευονται. Τα μαγαζια γιατι πληρωνουν ελαχιστα τους μουσικους εως καθολου, οι μουσικοι οι οποιοι νομιζουν οτι αν κανουν καποιο λαθος στη σκηνη ειναι το πιο τραγικο πραγμα στον κοσμο, ο κοσμος που δεν απαιτει τιποτα καλυτερο και συνεχιζει και στηριζει αυτο το αλαλουμ και φυσικα κανεις δεν δειχνει να ενδιαφερεται, μεσα στην γενικη μετριοτητα της Ελληνικης μουσικής και οχι μονο, πραγματικοτητας.

    Υπάρχει ομως και η άλλη πλευρα. Mπαντες που το εχουν καταλαβει και δουλευουν σωστα, προγραμματιζουν τη δουλεια τους, βελτιωνονται στη σκηνη και ακολουθουν τα νεα Media. Aυτοι έχουν και παρον και μελλον. Μην περιμενετε να τους ονομασω. Αυτοί ξερουν... και προχωρανε.
    -----------------
    JIM MORRIS

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DIGIWORX στις 23-05-2008 10:54 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DIGIWORX στις 23-05-2008 11:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : DIGIWORX στις 23-05-2008 11:21 ]


    zabetistas
    23.05.2008, 20:27

    Παράθεση:

    Το μέλος DIGIWORX στις 23-05-2008 στις 10:48 έγραψε...

    Πρέπει να το αντιληφθουμε όλοι. Στην Ελλάδα ΔΕΝ υπάρχει αγορά. Εδω τα μπουζούκια δε μπορουν να ζησουν, ποσο μάλλον οι ροκάδες! Να μη μιλήσουμε για την ανύπαρκτη δισκογραφία!

    Το κοινό δεν ειναι ανύπαρκτο, ουτε ομως και ηλιθιο! Εχετε παει σε αρκετά μαγαζια του ειδους και εχετε καταλάβει. Ηχος από τραγικος εως συμπαθης κι αν ζητησεις κατι extra, σε κοιτανε περιεργα. Οργανα ψιλοδιαλυμενα (ντραμς) και καμπινες ενισχυτων σχεδον αχρηστες. Φωτισμος αλαλουμ και σκηνές τραγικές - οποιος εχει παει σε συγκεκριμενο μαγαζι στα Εξάρχεια θα εχει δει σε σκηνη 2,5Χ4 μ. εως και 9 ατομα band! Το μαυρο σαν χρωμα κυριαρχει και οι επιγραφές των περισσότερων μαγαζιών σε διώχνουν παρά σε προσκαλούν.

    Παρτε μια εμπειρια από άλλες πιο ευρωστες αγορές ομως για να καταλαβετε. Εχουν δουλεψει παρα πολυ στο promotion τους. Βεβαια στην Αμερικη που ελεγε κι ενας φίλος "τρυπιες κατσαρολες να πουλησεις" καποιος θα αγορασει! Στην Αγγλία φίλος που παιζει παλιο metal εχει καθε βραδυ κόσμο και μου λεει οτι υπαρχει αγορα για τα παντα!

    Εδω???

    Εγω εκανα 2 φορές απόπειρα να φτιαξω κατι επαγγελματικο και ποιοτικο στην Ελλάδα και η mentalite των μουσικών εδω (μη επαγγελματιες οφείλω να ομολογήσω) ειναι απαραδεκτη. Ψωνιστικη συμπεριφορά, θελουν χωρις κοπο και καταθεση ψυχης να βγουν και να παιζουν, δεν καταλαβαινουν τι σημαινει σκηνικη παρουσια και ντυνονται αθλια στη σκηνη. Αυτα τα συμπλέγματα ειναι αγνωστα στο εξωτερικο - λεω για το φιλο που μιλουσε για το συγκροτημα - αλητεια. Ακομα και η αλητεια που φαινεται σε συγκροτηματα του εξωτερικου ειναι τοσο καλα οργανωμενη και στυλιζαρισμενη απο τους χορηγους, marketeers, managers κλπ που σε κανει να σκεφτεσαι σε τι επιπεδου χωρα ζουμε!

    Ας ειναι! Εμεις θα μου πειτε έχουμε τον ηλιο και τη θάλασσα! Ξερετε ποσο ακριβα το πληρωνουμε αυτο σε όλα τα επίπεδα?

    Δεν ειναι θεμα καλων η κακων μουσικων ή μουσικής μονο. Ειναι το πακετο "μαγαζια-μουσικοι-τραγουδιστες-αγορά" Επειδη γουσταρω τη ζωντανη μοσυική την παρακολουθω οποτε μπορω. Εχω φρικαρει κατα καιρους με το πολυ χαμηλό επιπεδο του πακετου που προανεφερα με αποτελεσμα αρκετες φορες να σηκωθω και να φυγω. Απ' οτι φαινεται ομως ολοι βολευονται. Τα μαγαζια γιατι πληρωνουν ελαχιστα τους μουσικους εως καθολου, οι μουσικοι οι οποιοι νομιζουν οτι αν κανουν καποιο λαθος στη σκηνη ειναι το πιο τραγικο πραγμα στον κοσμο, ο κοσμος που δεν απαιτει τιποτα καλυτερο και συνεχιζει και στηριζει αυτο το αλαλουμ και φυσικα κανεις δεν δειχνει να ενδιαφερεται, μεσα στην γενικη μετριοτητα της Ελληνικης μουσικής και οχι μονο, πραγματικοτητας.

    Υπάρχει ομως και η άλλη πλευρα. Mπαντες που το εχουν καταλαβει και δουλευουν σωστα, προγραμματιζουν τη δουλεια τους, βελτιωνονται στη σκηνη και ακολουθουν τα νεα Media. Aυτοι έχουν και παρον και μελλον. Μην περιμενετε να τους ονομασω. Αυτοί ξερουν... και προχωρανε.
    -----------------
    JIM MORRIS

     

     



    ποσό δίκιο έχεις . . .

     

     

    ειδικά στο θέμα της εμφάνισης , αν παίζεις ηλεκτρική κιθάρα πρέπει οπωσδήποτε να φοράς μαύρα και μακό μπλουζάκι λες και αν βάλεις ένα ωραίο χρωματιστό πουκάμισο θα σε μπερδέψουν μα τον Μακροπουλο.

     


    angel-0f-darkness
    23.05.2008, 23:17

     ola ta xoume...ta sugrothmata mas leipoun mono....








    xouzoura
    24.05.2008, 02:07

    Βασικά θα σου πω τι λείπει σε μένα. Θα ήθελα ένα rock γκρουπ που να μη γράφει κομμάτια που να απευθύνονται σε 12χρονα αλλά να έχει κάτι απ'την αισθαντικότητα των Ξύλινων Σπαθιών , τον τσαμπουκά των Ενδελέχεια, τη σκηνική δύναμη απ'τις Τρύπες και τη μελαγχολία απ'τα Διάφανα. Και δεν το λέω κυριολεκτικά -για να μην παρεξηγηθώ-. Είμαι ενάντια των κλώνων. Απλά όπως τα παραπάνω γκρουπ (και κάποια άλλα) έδωσαν το δικό τους στίγμα μέσα από τα τραγούδια τους ή τον ήχο τους, έτσι θα ήθελα να δω ή μάλλον να ... ακούσω κάτι γνήσιο. Στα άλλα είδη μουσικής έχουμε λαμπρά παραδείγματα, στη rock υστερούμε πολύ!!!!

     

     


    jethroomi
    24.05.2008, 02:54

    Απουσιαζει, και ειναι βαρυ αυτο, το γκρουπ που διχως κομπλεξ θα εκφραζει τον εαυτο του.

    Ειμαι σιγουρος οτι ενα γκρουπ, σαν αυτο που προανεφερα, θα μας απογειωσει και θα απογειωθει.


    panagiotis1981
    24.05.2008, 03:59

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-05-2008 στις 21:28 έγραψε...

    ενα συγκροτημα ΑΛΗΤΑΡΙΑ απο την κορφη ως τα νυχια, στυλ Prodigy και Pantera και Rage Against The Machine, πότε θα δουμε?!?!?!?! τοσο ως image οσο και ΜΟΥΣΙΚΑ ! ρωταω γω.........

    στον φιλο που δημιουργησε το τοπικ.



     

    Τσέκαρε τους Void Walker αν τους πετύχεις πουθενά. Εϊναι ένα νέο γκρουπ, που έκανε μάλιστα το πρώτο του live πριν ένα μήνα περίπου, σαππορτάροντας τους Αντιδραση στο Όνομα του Ρόδου στην Καλλιθέα. Όσοι είμασταν εκεί ψιλομείναμε να σου πω την αλήθεια με την εμφανισή τους, αν παίζουν έτσι από το πρώτο Live τους, νομίζω ότι θα είναι πολύ καλοί στο μέλλον. Ο τραγούδιστης ίδιος Anselmo, και γενικά είχαν ένα αλητήριο attitude που ανέφερες.

     

    Γενικά, εγώ νομίζω ότι μπάντες υπάρχουν στην Ελλάδα, ίσως όχι τόσο πολυ όσο στο παρελθόν αλλά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Εδώ ολόκληροι Sigmatropic βγάλανε δισκάρα περισυ και εδώ οι περισσότεροι γραμμένους τους έχουμε. Όπως είχε πεί κάποιος πριν πολλαααααααααα χρόνια:

     

    [...] Yπάρχει επίσης και το πρόβλημα του κοινού στον ελληνικό χώρο. Δεν υπάρχει δηλαδή το απαραίτητο κοινό που θα έρθει στην συναυλία να σε υποστηρίξει και οικονομικά και με την παρουσία του, ώστε να μπορέσεις να κάνεις και μία καλύτερη διαφήμιση στον ελληνικό χώρο. Είχαμε βγει πολλές φορές εμείς στην επαρχία. Εκεί ο κόσμος διψάει περισσότερο για την ροκ μουσική. Είναι και θέμα έλλειψης βέβαια... αλλά στην Αθήνα υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα, υπάρχει σνομπισμός. Ο κόσμος σνομπάρει το ελληνικό συγκρότημα. Τους θεωρούνε δικούς μας... είναι οι "δικοί μας" ας πούμε που θα παίξουνε. Και ο έλληνας ακροατής δεν θα πάει να πληρώσει 500 δρχ να δει το ελληνικό συγκρότημα που μπορεί κ να αξίζει περισσότερο απο κάποια ξένα συγκροτήματα που έρχονται. Υπάρχουν βέβαια ευθύνες και από τις δύο πλευρές. Οι ευθύνες μοιράζονται και στο κοινό και στους καλλιτέχνες. Το κοινό έχει πάρα πολλά ακούσματα και έτσι υπάρχει ένα αξιόλογο συγκριτικό μέτρο, πράγμα που σημαίνει ότι ο έλληνας ακροατής έχει απαιτήσεις από το ελληνικό συγκρότημα. Θέλει να παίζει σωστά, θέλει καλές συνθέσεις, θέλει αξιόλογη παρουσία, θέλει κάποιο image από το συγκρότημα, πράγματα που δεν υπάρχουνε συχνά. [....]

     

    Θ. Ηλιακόπουλος (Γενιά του Χάους) - Αρχείο ΕΡΤ


    Debauchee
    24.05.2008, 05:27

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 24-05-2008 στις 03:59 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-05-2008 στις 21:28 έγραψε...

    ενα συγκροτημα ΑΛΗΤΑΡΙΑ απο την κορφη ως τα νυχια, στυλ Prodigy και Pantera και Rage Against The Machine, πότε θα δουμε?!?!?!?! τοσο ως image οσο και ΜΟΥΣΙΚΑ ! ρωταω γω.........

    στον φιλο που δημιουργησε το τοπικ.



     

    Τσέκαρε τους Void Walker αν τους πετύχεις πουθενά. Εϊναι ένα νέο γκρουπ, που έκανε μάλιστα το πρώτο του live πριν ένα μήνα περίπου, σαππορτάροντας τους Αντιδραση στο Όνομα του Ρόδου στην Καλλιθέα. Όσοι είμασταν εκεί ψιλομείναμε να σου πω την αλήθεια με την εμφανισή τους, αν παίζουν έτσι από το πρώτο Live τους, νομίζω ότι θα είναι πολύ καλοί στο μέλλον. Ο τραγούδιστης ίδιος Anselmo, και γενικά είχαν ένα αλητήριο attitude που ανέφερες.

     

    Γενικά, εγώ νομίζω ότι μπάντες υπάρχουν στην Ελλάδα, ίσως όχι τόσο πολυ όσο στο παρελθόν αλλά είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα. Εδώ ολόκληροι Sigmatropic βγάλανε δισκάρα περισυ και εδώ οι περισσότεροι γραμμένους τους έχουμε. Όπως είχε πεί κάποιος πριν πολλαααααααααα χρόνια:

     

    [...] Yπάρχει επίσης και το πρόβλημα του κοινού στον ελληνικό χώρο. Δεν υπάρχει δηλαδή το απαραίτητο κοινό που θα έρθει στην συναυλία να σε υποστηρίξει και οικονομικά και με την παρουσία του, ώστε να μπορέσεις να κάνεις και μία καλύτερη διαφήμιση στον ελληνικό χώρο. Είχαμε βγει πολλές φορές εμείς στην επαρχία. Εκεί ο κόσμος διψάει περισσότερο για την ροκ μουσική. Είναι και θέμα έλλειψης βέβαια... αλλά στην Αθήνα υπάρχει συγκεκριμένο πρόβλημα, υπάρχει σνομπισμός. Ο κόσμος σνομπάρει το ελληνικό συγκρότημα. Τους θεωρούνε δικούς μας... είναι οι "δικοί μας" ας πούμε που θα παίξουνε. Και ο έλληνας ακροατής δεν θα πάει να πληρώσει 500 δρχ να δει το ελληνικό συγκρότημα που μπορεί κ να αξίζει περισσότερο απο κάποια ξένα συγκροτήματα που έρχονται. Υπάρχουν βέβαια ευθύνες και από τις δύο πλευρές. Οι ευθύνες μοιράζονται και στο κοινό και στους καλλιτέχνες. Το κοινό έχει πάρα πολλά ακούσματα και έτσι υπάρχει ένα αξιόλογο συγκριτικό μέτρο, πράγμα που σημαίνει ότι ο έλληνας ακροατής έχει απαιτήσεις από το ελληνικό συγκρότημα. Θέλει να παίζει σωστά, θέλει καλές συνθέσεις, θέλει αξιόλογη παρουσία, θέλει κάποιο image από το συγκρότημα, πράγματα που δεν υπάρχουνε συχνά. [....]

     

    Θ. Ηλιακόπουλος (Γενιά του Χάους) - Αρχείο ΕΡΤ



    υπαρχουν τετοιες μπαντες οπως οι ιδιοκτητες της run devil run μπουλντοζα νομιζω λεγονται stoner desert ktl kt

     

    ομως απλά τσεκαρετε  http://www.myspace.com/smallhourssoc

     

    ολες αυτες οι συνθεσεις απο σπαραχτικες εφμηνειες


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 24-05-2008 14:34 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 24-05-2008 14:35 ]


    georgessj
    24.05.2008, 13:14

    Αφτo που ελειπε το βρηκαμε και ειναι οι No Profile!!!!!!!

     

    Keep up guys{#emotions_dlg.beer}


    DIGIWORX
    24.05.2008, 13:37

    Συμφωνω με τη "Γενια του χαους". Τοτε ομως πλήρωναν 500 δρχ. ενώ τωρα σε αντιστοιχία από 2000-3500 δρχ (6-10 €).

    Όμως στο σημερα, πρεπει να κανουμε ενα διαχωρισμο. Υπαρχουν cover bands δλδ εχουν το, κατα την αποψη τους, entertainment play list τους άλλων ξενων κυριώς συγκροτημάτων και υπάρχουν και οι δημιουργικές μπαντες, αυτες δλδ που κανουν δική τους μουσική. Μεγάλη διαφορά και ταυτόχρονα προοπτική που τους μπερδεύει. Εξαιρετικές cover bands εχουν αποπειραθει να κανουν δική τους μουσική και εξαφανίστηκαν ενω συνέβη και το αναποδο. Δημιουργικές μπαντες, κυρίως αγγλοφωνες είδαν οτι δε βγαζει πουθενα και στμάτησαν να παράγουν δική τους μουσική και εφτιαξαν εξαιρετικές cover bands (βλεπε UNDER PLEASURE).

    Πάντα ομως ακολουθουμε την Ελληνική πεπατημενη. Αν θέλεις κατι καλύτερο, εισαι "μίζερος", "ανικανοποίητος" κτλ.
    Δεν σε νοιαζει καθολου το γεγονός ότι σε παρακολουθουν από 60-70 άτομα μονο και οτι κάποιοι φεύγουν και στη μέση του προγράμματος?


    noizreduction
    24.05.2008, 21:54

    Παράθεση:

    Το μέλος zabetistas στις 22-05-2008 στις 22:29 έγραψε...
    Τον απλό κόσμο δεν τον αφορούν αυτά και του είναι δύσπεπτα .

    Αυτό ρωτώ τι πρέπει να παίζει ένα group για να είναι ποιοτικό και βιώσιμο ????

    Δυστυχως, ειναι 2 τοσο αντιφατικες εννοιες αυτες στην ελληνικη μουσικη αγορα, που αποκλειεται να αναζητας κατι ποιοτικο, ενω συγχρονως να ειναι βιωσιμο..

    Και δινεις μονος σου την απαντηση:

    Παράθεση:

    Το μέλος zabetistas στις 22-05-2008 στις 22:29 έγραψε...

    Τον απλό κόσμο δεν τον αφορούν αυτά και του είναι δύσπεπτα .

     

    Οπως καταλαβες, το κοινο δεν προκειται να αντιληφθει πως στον 2ο οροφο του Metropolis Ομονοιας, υπαρχουν οι Human Touch, οι Ματ σε 2 Υφεσεις, κλπ..

    Γιατι το κοινο διαμορφωθηκε τα τελευταια 10 χρονια πανω σε αυτο που ηταν "ευπεπτο".

    Αρα, δεν μας λειπουν αυτοι οι ανθρωποι που δημιουργουν ποιοτικες μπαντες..Ουτε και οι ποιοτικες μπαντες μας λειπουν!

    Μας λειπει το κοινο με "καλο και επιλεκτικο στομαχι"! Αλλιως, ο,τι και να κανεις, οταν θα αναζητησεις ενα συμβιμβασμο αναμεσα στο "βιωσιμο" και στο "ποιοτικο", μαλλον προς Εφω Θωδη και Παρατραγουδα θα πεσεις..

    Και δεν θα φταις εσυ ή εγω ή ολοι μας γι'αυτο..Θα φταιει αυτο το "mainstream" της κακομοιριας και της τσεπουλας τους!


    Debauchee
    25.05.2008, 19:07




    Angelofdeath1990
    25.05.2008, 19:18

    εγω πιστευω οτι λειπει η μουσικη παιδια απο τους ελληνες και οχι τα συγκροτηματα....και αν ηταν ενα συγκροτημα που θα εκανα και θα θελα πολυ θα θελα να ηταν Symphonic Heavy Metal...κατι σε Nightwish,Apocalyptica ή κατι που να συνδυαζει τους ηχους του heavy metal με τους ηχους της κλασσικης μουσικης..ξερω δυσκολο για να γινει και θελει απειρες μουσικες γνωσεις αλλα αξιζει τον κοπο πιστευω...αλλα...οχι για ελλαδα....δεν υπαρχει καμια μουσικη παιδια....


    kamelia8
    25.05.2008, 23:15

    Ένα γυναικείο ποπ θα έλεγα.


    zabetistas
    26.05.2008, 18:25

     

    Portishead   Ξύλινων Σπαθιών   Ενδελέχεια   Διάφανα.   Void    Ματ σε 2 Υφέσεις     Walker      Αντίδραση     Sigmatropic       smallhourssoc          No Profile             Human Touch           linking park          Nightwish,            Apocalyptica

     

    Μάζεψα κάποια ονόματα που αναφέρατε για να δούμε που κινούμαστε .

    Έχω την εντύπωση ότι αν το γκρουπ της φαντασίας μας ήταν μια ανάμιξη όλων αυτών . . . .

    Θα πείναγε .. . . ( στην Ελλάδα )

    Και δεν θα έφταιγε το Κοινό .

    {#emotions_dlg.beer}


    driverbulba
    26.05.2008, 18:41

    Κάτι σε ελληνικό IRON MAIDEN μας λείπει... Άλλα άντε να το βρούμε....{#emotions_dlg.blush}


    PASSIALIS
    27.05.2008, 02:41

    ρε μάγκες, στην εποχή που ζούμε και ενώ όλα τα κρουπάπια εχουν περάσει στην εποχή του υπογείου ξανά και με τους μάνατζερ να ψάχνουν καλομοίρες, φραγκάτους ονιράμα και τον καινούριο βελτιωμένο μάλαμα με διασταύρωση καρά χωρίς να σουρώνει, τι περιμένετε? θέλω μπάντα με στίγμα. όχι εμπορικές αηδίες του στυλ μπάφο και προ, ούτε κακοπαιγμένες διασκευές τύπου το ξέρω θα ρθεις.και πέγκυ να γουστάρεις, 250 το μπουκάλι δεν το δίνεις. μέχρι και ο λάκης παπαδόπουλος πέφτει σε δικά του κομμάτια,στις ιδιες τονικότητες. τάβλι, φραπέ, στοίχημα και λαμπίρη αδέρφια... άντε και παπάκι με άσπρη κάλτσα και μο'ι'κάνα για ξεκάρφωμα. τώρα που οι μέρες του γκαράζ επανέρχονται, πληθείναν τα αυτοκίνητα... κι εμείς όλοι με το 10ωρο εργασίας μας, πρέπει να ικανοποιούμε το τρέντυ και την μετατόπισή τους. όσο διώχνουν οι κοντοί μελαχρινοί τύποι με το μουστάκι και το γυαλί ηλίου στα παράθυρα, τη μουσική, μπορούμε να επαναπαυθούμε στα 12 καλοαντιγραμμένα κομμάτια του φίλτατου μιχάλη χατζηγιάννη και στις σουτ εμ απ εκτελέσεις της ρέγκε και φάνκι κουλτούρας από φιλοχρήματους-φιλόμουσους ελληνες καλλιτεχνες. αμφιβάλω. αλλά σήμερα έβαλα ενα ψυγειάκι στο γκαράζ μου...να δροσίζομαι με παγωμένη μπύρα, όταν γυρνάς μετά από ώρες δουλειας,κι εγω και τα υπόλοιπα μέλη για πρόβα. μπύρα.... γιατί για εμάς, που δεν κάνουμε πρωταθλητισμό, το αλκοόλ επιτρέπεται. ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ, ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ.


    Angelofdeath1990
    27.05.2008, 06:52

    Παράθεση:

    Το μέλος PASSIALIS στις 27-05-2008 στις 02:41 έγραψε...

    ρε μάγκες, στην εποχή που ζούμε και ενώ όλα τα κρουπάπια εχουν περάσει στην εποχή του υπογείου ξανά και με τους μάνατζερ να ψάχνουν καλομοίρες, φραγκάτους ονιράμα και τον καινούριο βελτιωμένο μάλαμα με διασταύρωση καρά χωρίς να σουρώνει, τι περιμένετε? θέλω μπάντα με στίγμα. όχι εμπορικές αηδίες του στυλ μπάφο και προ, ούτε κακοπαιγμένες διασκευές τύπου το ξέρω θα ρθεις.και πέγκυ να γουστάρεις, 250 το μπουκάλι δεν το δίνεις. μέχρι και ο λάκης παπαδόπουλος πέφτει σε δικά του κομμάτια,στις ιδιες τονικότητες. τάβλι, φραπέ, στοίχημα και λαμπίρη αδέρφια... άντε και παπάκι με άσπρη κάλτσα και μο'ι'κάνα για ξεκάρφωμα. τώρα που οι μέρες του γκαράζ επανέρχονται, πληθείναν τα αυτοκίνητα... κι εμείς όλοι με το 10ωρο εργασίας μας, πρέπει να ικανοποιούμε το τρέντυ και την μετατόπισή τους. όσο διώχνουν οι κοντοί μελαχρινοί τύποι με το μουστάκι και το γυαλί ηλίου στα παράθυρα, τη μουσική, μπορούμε να επαναπαυθούμε στα 12 καλοαντιγραμμένα κομμάτια του φίλτατου μιχάλη χατζηγιάννη και στις σουτ εμ απ εκτελέσεις της ρέγκε και φάνκι κουλτούρας από φιλοχρήματους-φιλόμουσους ελληνες καλλιτεχνες. αμφιβάλω. αλλά σήμερα έβαλα ενα ψυγειάκι στο γκαράζ μου...να δροσίζομαι με παγωμένη μπύρα, όταν γυρνάς μετά από ώρες δουλειας,κι εγω και τα υπόλοιπα μέλη για πρόβα. μπύρα.... γιατί για εμάς, που δεν κάνουμε πρωταθλητισμό, το αλκοόλ επιτρέπεται. ΟΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ, ΓΙΑΤΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΣΚΗΝΗ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ, ΘΕΛΕΙ ΑΠΛΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΥΣ.



    ετσι.....αυτο ειναι μαγκια...το χυμα...να πιανεις την κιθαρα σε ενα γκαραζ και να βγαζεις κομματακια για εσενα....πως νομιζετε οτι ξεκινησαν συγκροτηματα οπως Rotting Christ,Metallica,Bodom,κλπ....ΓΚΑΡΑΖ....αυτα ειναι....και οχι οι καλοφτιαγμενοι καλλιτεχνες με την χλιδατη βιτρινα και την δηθεν επανασταση του και αγγελικη φωνη που περναει μεσα απο 100 φιλτρα για να βγει...ετσι...γραραζ....{#emotions_dlg.beer}


    silentman
    27.05.2008, 10:41

    Μήπως όλοι εμείς με τις προχωρημένες ιδέες πρέπει να φτιάξουμε ένα σχήμα που θα μπορεί να υπερπηδήσει όλα τα παραπάνω προβλήματα;