ελληνική μουσική
    437 online   ·  210.817 μέλη

    jazz concert-Λευκωσία

    revekka
    30.08.2004, 16:59
    στις 3 του Σεπ. γίνεται συναυλία jazz στη μουσική σκηνή red στη Λευκωσία. η είσοδος νομίζω είναι £5. άλλες πληροφορίες δεν έχω, αν ενδιαφέρεστε αποταθείτε στο red.
    Sideline
    31.08.2004, 00:20
    Εγώ νόμιζα ήταν στις τέσσερεις...
    Sideline
    31.08.2004, 00:37
    για περισσότερες πληροφορίες εδώ---> Info

    To πρόβλημα είναι ότι η ανακοίνωση αναφέρει δύο ημερομηνίες, 3 & 4 αλλά μόνο η μία απο τις δύο είναι σωστή! Τελικά μόνο με τηλεφώνημα θα ξεκαθαρίσει το μυστήριο...


    Love is like Oxygen;you get too much you get too high;not enough and you're gonna die.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 31-08-2004 00:43 ]
    revekka
    31.08.2004, 00:43
    sideline στις 3 του σεπ είναι παρασκευή, που σημαίνει κάποιο λάθος έγινε. στην αφίσα πάντως γράφει 3/9 παρασκευή (ενώ στο κείμενο 4/9 παρασκευή)
    Sideline
    31.08.2004, 00:46
    Three it is then
    revekka
    31.08.2004, 00:51
    άμα ήταν 4 θα με βόλευε καλύτερα, τελοσπάντων .... thanks για το link, εγώ την πέταξα έτσι ξεκάρφωτα τη συναυλία και ό,τι γίνει!!!
    Sideline
    31.08.2004, 01:06
    E σε ένα δικτυακό χώρο όπως αυτό πάντα θα βρίσκεται κάποιος να συμπληρώνει -αφού είμαστε στη Μέκκα των μουσικόφιλων
    andri14
    31.08.2004, 08:34
    AAA...nai to diakribwsa ki egw paidia telika stis 3 einai . Ti lete? Egw skeutomai na paw!


    revekka
    31.08.2004, 11:11
    κι εγώ σκέφτομαι να πάω, θα πάω δηλαδή αν τα καταφέρω γιατι το πιο πιθανό είναι να ταξιδεύω την ίδια μέρα. αλλά θα το προσπαθήσω. δηλαδή δεν είμαι σίγουρη. σας φώτησα τωρα!!!
    Sideline
    31.08.2004, 15:44
    Λοιπόν πήρα τηλέφωνο στο RED και απ'ότι μου είπαν η συναυλία είναι το Σάββατο..
    Επομένως μάλλον θα βολευτεί η Ρεβέκκα

    Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί η αφίσα λέει Παρασκευή πάντως.....Αν θέλετε να είστε σίγουροι πάρτε τους και σεις κανένα τηλέφωνο.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 31-08-2004 15:52 ]


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 31-08-2004 15:58 ]
    revekka
    31.08.2004, 20:09

    λοιπόν, η συναυλία είναι Σάββατο 4 του Σεπ. σίγουρα πράγματα, ρώτησα κι έμαθα.
    και...με βολεύει :)
    Fevgati
    01.09.2004, 22:53
    Paidia megalo mperdema ontos.
    Sto rock-metal.net to idio pathane mou fainete
    revekka
    05.09.2004, 15:38
    παιδιά δεν ξέρω ποιοι πήγατε στο red χθες το βράδυ αλλά το concert ήταν πολύ αξιόλογο, και άκουσα jazz που δεν περίμενα ν'ακούσω στην Κύπρο. τα παιδιά θα έχουν ακόμα μια εμφάνιση τέλος του μήνα, θα σας ενημερώσω για τα σχετικά εκ των προτέρων.

    υ.γ: αν πήγατε πείτε μας πως σας φάνηκε
    Sideline
    05.09.2004, 16:55
    Νομίζω ότι οι μουσικοί που έπαιξαν χτες αξίζουν συγχαρητήρια.Προσωπικά εγώ βρήκα τη μουσική υπέροχη και είναι απο τις λίγες φορές που πήγα σε live event και έμεινα απορροφημένος στη παράσταση απο την αρχή μέχρι και την τελευταία νότα. O μπασίστας-αρχηγός του σχήματος μας είπε οτι είναι τελειομανής και δεν μας έδωσε νομίζω κανένα λόγο για να τον αμφιβάλλουμε.Εντυπωσιάστηκα επίσης απο το "πάθος" όλων των μελών του συγκροτήματος.

    Καλά θα ήταν να ακουγόταν περισσότερη jazz στη Κύπρο.Ελπίζω να δούμε και άλλα σχήματα στο μέλλον.
    Haroulinda
    07.09.2004, 11:14
    Δεν έχει Τζάζ στην Κύπρο! Κοιτάξτε τί σας βρήκα,

    ‘Paradise Jazz Festival’
    10,11,12 Σεπτεμβρίου - Paradise Place, Πωμός

    Μετά την πετυχημένη περσινή εισαγωγή διεθνών τζαζ καλλιτεχνών, το Paradise Place με ευχαρίστηση ανακοινώνει το ‘5ο Paradise Jazz Festival’. Το φεστιβάλ προωθεί μια πολιτιστική συναλλαγή διαφορετικών ειδών τζαζ. Σε σχέση με τους μουσικούς του περσινού φεστιβάλ, θα παρουσιαστούν τρεις καινούργιες και ενθουσιώδεις μπάντες.
    Ο Βασίλης Ρακόπουλος, γνωστός καλλιτέχνης από την Ελλάδα με την πενταμελή του μπάντα, οι THE NEW YORK JAZZ MASTERS, ένας αμερικανοισραηλινός συνδυασμός που εντυπωσίασε στο ντεμπούτο του στη Λεμεσό, και το IRINAEOS TRIO, με τον Ευαγόρα Καραγιώργη στο λαούτο.

    Επίσης, φέτος εμφανίζονται οι εκ Λεμεσού JUBA, μια από τις αγαπημένες μπάντες του θεσμού, που είχαν δώσει μια δυναμική παράσταση πέρσι. Και φυσικά οι γνωστοί Βρεττανοί μουσικοί από την Λονδρέζικη τζαζ σκηνή… Το HAMMOND TRIO, οι JIM HART QUARTET, και οι GROOVE YARD & the big band SW11 παρουσιάζουν το “The PARADISE TOUR (Από το Πισσούρι στον Πωμό)”!

    Η σημαντικότερη στιγμή του φετεινού φεστιβάλ θα είναι όταν όλοι οι πιο πάνω διεθνείς καλλιτέχνες θα παίζουν μαζί… “Το μεγαλύτερο jamming που έγινε ποτέ εδώ στο Paradise Place θα δώσει τέλος σε αυτή την υπέροχη συγχώνευση μουσικής κουλτούρας. Η συνάντηση σε ένα χώρο, ταλαντούχων μουσικών, σε αυτό το μικρό μέρος, εμπνευσμένο από αυτές τις δύο μαγικές λέξεις: Μουσική Τζαζ. Αυτή θα είναι η κορυφαία στιγμή του Φεστιβάλ”.

    Παρασκευή (£8) 7.30 μμ “ IRINAEOS TRIO” 9.30 μμ “RAKOPOYLOS QUINTET” (Shem el nesim)
    Σάββατο (£10) 5.30 μμ μέχρι αργά “THE PARADISE TOUR Από το Πισσούρι στον Πωμό”, GROOVE YARD, Τhe “JIM HART QUARTET”, Τhe ”HAMMOND TRIO”, The “(SW 11)”,
    Κυριακή (£12) 5.30 μμ “JUBA” 7.30 μμ “THE NEW YORK JAZZ MASTERS” 9.30 μμ “THE JAM SESSION”

    www.paradise-jazz-festival.com

    Την Παρασκευή 10 Σεπτεμβρίου θα υπάρχει μια ειδική έκθεση φωτογράφων τζαζ του David Redfern, σκηνοθέτη του ‘Redferns Music Picture Gallery’ στο Λονδίνο. Η έκθεση θα είναι στη Stegi House of Arts and Letters στην Πάφο. Θα υπάρχουν προς πώληση φωτογραφίες των Miles Davis, Ben Webster, Sonny Rollins, John Coltrane, Charlie Mingus καθώς και των όχι και τόσο τζαζ Frank Sinatra, Led Zep και John Lennon… Η είσοδος ανοίγει στις 7μμ και εισιτήρια διατίθενται στο Boadicea Travel, τηλ. 26 932849 / 99 428 599 ή στο Brent Cross Records, τηλ. 26 818035.

    ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

    revekka
    07.09.2004, 13:18

    Sideline
    07.09.2004, 14:46
    Διαφωνώ με την επιλεγμένη τοποθεσία του φεστιβάλ αυτού αλλά και με την ημερομηνία διαξαγωγής του-για τους εξ'Ελλάδος να πώ ότι ο Πωμός είναι μια απο τις πιο απομακρυσμένες τοποθεσίες του νησιού-απο τη Λευκωσία θέλεις δυόμισι και βάλε ώρες για να πας,απο τη Λεμεσό ανάμισυ. (Αυτές είναι οι δύο μεγαλύτερες πόλεις στο νησί)

    Αυτό δεν θα ήταν άσχημο αν το φεστιβάλ γινόταν μέσα στον Αύγουστο όταν ο περισσότερος κόσμος παίρνει τις άδειες του σε συνδυασμό με διακοπές στην συγκεκριμένη περιοχή.Γίνεται Ομως το Σεπτέμβρη όταν όλος ο κόσμος δουλεύει και όταν οι περισσότεροι φοιτητές-που αποτελούν συνήθως το μεγαλύτερο μέρος του κοινού σε τέτοιες εκδηλώσεις-έχουν φύγει απο το νησί για τις χώρες σπουδών τους.

    Με άλλα λόγια οι διοργανωτές ξεγράφουν με αυτό το τρόπο την δυνατότητα μαζικής προέλευσης Κυπρίων στο φεστιβάλ και έτσι ξεγράφουν και τις πιθανότητες να γίνει η τζαζ πιο δημοφιλής στον τόπο.Γιατί ακόμα και αν γίνεται Σαββατοκυρίακο-και επομένως κάποιοι θα έχουν την (οικονομική μάλλον) δυνατότητα να κλείσουν ξενοδοχείο για τις τρεις αυτές μέρες-πόσοι απο αυτούς ακούνε τζαζ; Οταν προσπαθείς να προωθήσεις ένα όχι ευρέως γνωστό είδος μουσικής δεν κάνεις τα πράγματα πιο δύσκολα απ'οτι ήδη είναι

    Πιστεύω οτι το φεστιβάλ είναι ένα ακόμα θύμα της τουριστικής ανάπτυξης-οι διοργανωτές ποντάρουν στην προσέλευση χιλιάδων τουριστών που παραθερίζουν στην περιοχή και όχι στους Κύπριους. Οι τουρίστες μπορεί να είναι πιο φιλικά προσκείμενοι στην μουσική αυτή παρά οι περισσότεροι Κύπριοι.Αλλά πιστεύω ότι μερικές φορές πρέπει τέλος πάντων αυτοί που κάνουν τέτοιες εκδηλώσεις να σκεφτονται και λιγο τη πολιτιστική κίνηση στη χώρα τους και όχι τις τσέπες τους...

    Σχόλια;

    Love is like Oxygen;you get too much you get too high;not enough and you're gonna die.


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Sideline on 07-09-2004 14:48 ]
    Haroulinda
    07.09.2004, 15:22
    Σχόλιο?

    εσύ να πας με τα πανό σου και να διαμαρτηριθείς...

    και γιατί δηλαδή όλα πρέπει να γίνοντε έξω απο την πόρτα μας? Ο Πωμός είναι από τις απομακρυσμένες τοποθεσίες του νησιού αλλά υπέροχη και φανταστική τοποθεσία!!! (εδώ ήθελα να γράψω κεφαλαία αλλά φοβήθικα τον Orpheus), ούτε ξενοδοχεία ούτε καφετέριες ούτε φασαρία... και σιγά δηλαδή την απομακρυσμένη τοποθεσία μια σταλιά νησί και το μισό το έχουν οι Τούρκοι...

    Σας έχω έδω φωτογραφίες απο τον Πωμό για να δείτε ότι δεν λέω ψέματα... αν τα καταφέρω δηλαδή!
    Πωμός- Παφος- Κύπρος

    Οσο για διαμονή υπάρχει και το κάμπινκ στην Πόλη Χρυσοχούς που είναι πολύ ωραίο και.... που μεταξύ μας τώρα αν πας απο την πίσω πλευρά... δεν πληρώνεις!!!
    Sideline
    07.09.2004, 16:19
    Οπως είπα και πριν, το φεστιβαλ θα είχε πολύ περισσότερο κόσμο αν γινόταν τον Αυγουστο. Θα προτιμούσα καλύτερα να μου δώσεις τη γνώμη σου για τα επι μέρους σημεία που έθιξα και ν'αφήσεις τις ειρωνίες. Μπορείς;
    andri14
    07.09.2004, 16:34
    Egw sumfwnw me auta pou les file Sideline, sxedon apoluta alla kai h fili Haroulinda exei dikio gia thn omorfia tou topiou kai tis enallaktikes luseis diamonis!!

    Apla makari na ginontan kai pio suxna tetoies ekdilwseis alla kai se pio polles polles topo8esies!