ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    Βαρύτερες ποινές για όσους ρυπαίνουν το περιβάλλον

    GEORB
    25.05.2008, 21:44
    Η ηθελημένη φθορά ενός οικότοπου, η μόλυνση του περιβάλλοντος με ραδιενεργά υλικά, η απόρριψη αποβλήτων, η θανάτωση και η καταστροφή άγριων ζώων και δασών θ αρχίσουν πολύ σύντομα να τιμωρούνται ως ποινικά αδικήματα στις χώρες της Κοινότητας, μετά την υιοθέτηση χθες από το Ευρ. Κοινοβούλιο σχεδίου Οδηγίας που θα ισχύει σ' όλες, και τις 27 χώρες-μέλη της Ενωσης.

     

    Σήμερα κάθε κράτος-μέλος επιβάλλει διαφορετικές, αυστηρές ή λιγότερο αυστηρές ποινές για τις παράνομες πράξεις που βλάπτουν το περιβάλλον.

    Το Ευρ. Κοινοβούλιο όμως ύστερα από σχετική συνεννόηση με τις 27 κοινοτικές χώρες αποφάσισε να χαρακτηρίζονται ως ποινικά αδικήματα παντού μέσα στην Ενωση οι πράξεις εκείνων που παραβιάζουν με δόλο ή και αμέλεια τις κοινοτικές οδηγίες που στοχεύουν στην προστασία του περιβάλλοντος και μάλιστα μεταξύ των ποινών προβλέπεται και η φυλάκιση των παραβατών.

    ethnos.gr


    kamelia8
    25.05.2008, 23:18

    Πολύ ενδιαφέρον!

    Καιρός ήταν νομίζω!


    esta
    25.05.2008, 23:58

    {#emotions_dlg.thumbdown}σε όσους ρυπαίνουν το περιβάλλον!καιρός είναι να θεσπιστούν βαρύτερες ποινές.Το πρόβλημα όμως είναι η έλλειψη παιδείας και περιβαλλοντικής συνείδησης.Αν δεν μάθουν οι άνθρωποι να σέβονται τους άλλους και το περιβάλλον τίποτα δε θα αλλάξει.ΕΛπίζω οι ποινές να αναφέρονται και στις επιχειρήσεις που κάνουν τη μεγαλύτερη ζημιά στο περιβάλλον,γιατί συνήθως αυτές τη γλυτώνουν πάντα...


    GEORB
    26.05.2008, 10:08
    Πολ Τίντεϊλ 

    Αν ένα δέντρο πέσει στο δάσος, στο κεφάλι ενός πολιτικού, μπορεί να μην ακούσεις το δέντρο ή τις φωνές, αλλά σίγουρα θα ακούσεις τα χειροκροτήματα.


    kamelia8
    26.05.2008, 15:25

    Σωστός!!!{#emotions_dlg.thumbup}


    vero
    26.05.2008, 15:39

    επιτελους! ετσι θα βαλουν μυαλο! μερικοι! και επισης οφειλαν να πουνε και για ανανεωσιμες πηγες ενεργειας.... ΤΟΣΟ ηλιο εχουμε, ΤΟΣΟ νερο εχουμε(θαλασσα).


    renabill
    28.05.2008, 12:01

    Ας ελπίσουμε ότι θα εφαρμοστούν και θα βάλουν μυαλό μερικοι!Innocent


    Vanna
    28.05.2008, 14:11

    Το ίδιο έλεγαν και για τις ζώνες αλλά ορισμένοι επιμένουν να μην τις φοράνε. Το ίδιο έλεγαν και για το τσιγάρο σε δημόσιους χώρους αλλά στα μαγαζιά όλοι καπνίζουν. Μακάρι αυτός ο νόμος να θεσπιστεί γιατί με αυτά τα ζητήματα δεν πρέπει να παίζουμε. Ήδη πληρώνουμε τα λάθη άλλων. Αν χρειάζεται χρηματική ποινή για να αποφευχθούν τέτοια περιστατικά τότε καλώς!


    BAGRATION
    29.05.2008, 11:31

    πφφφφφ....δηλαδή τι? Θα βάλουν χέρι στις επιχηρήσεις που ρυπαίνουν το περιβάλλον όπως π.χ. αυτή που γέμισε το νερό με εξασθενες χρώμιο στα οινόφυτα και ορωπό ?

    Θα διωχθούν μήπως ποινικά οι καταπατητές των δασών? (και μη μου πέιτε ότι δεν μπορούν να τους βρούν)

    Στούς αγρότες που κάνουν αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων?

    Εχουμε πρόβλημα με το νερό στη Ελλάδα και η καλλιέργειες που θέλει η "μαμά Ευρώπη" είναι του βαμβακιού κάνοντας τελικά το εδαφός-υπέδαφος  ακόμη πιο ξηρό από τις συνεχείς αρδευσεις....Ερημο θα μας κάνετε ρε μπάσταρδοι!!

    Περιβαλλοντική συνείδηση, ευαισθησία του πολίτη και κλάιν μάιν μετά......Στις περιβαλλοντικές κορώνες είμαστε πρώτοι.....Εδώ θα κάνουμε περιβαλλοντικό event και παραδίπλα θα συνεχίζεται με κανονικούς ρυθμούς ο βιασμός της "μητέρας φύσης"....καλή η Περιβαλλοντική συνείδηση αλλά αμα δεν εκφράζεται πολιτικά η εκφάζεται με καμπανιούλες δεδροφύτευσης όπου "ο τάδε νομάρχης φυτεύει συμβολικά ένα κλαδί ελιάς παρουσία όλων των καναλίων με τους γλύφτες του γύρω γύρω να τον χειροκροτάνε"...ε κάτι τέτοια  είναι για τα μπάζα...

    Φτάσαμε στο σημείο να περιμένουμε και να ελπίζουμε στην Ευρωπαική Ενωση να έρθει με τα πρόστιμα της να μας βάλει σε τάξη...... δηλαδή εδώ πρόστιμα για τη ρύπανση από το Ελληνικό κράτος δεν πέσανε ποτέ......ρόμπα για αλλη μια φορά....


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-05-2008 15:42 ]


    Moonchild92
    29.05.2008, 17:48

    Και περιμένατε να κάνει κάτι το ελληνικό κράτος, να κάνουν κάτι οι έλληνες πολιτικοί για τη ρύπανση; Ελπίζω να μην περιμένατε πολύ....


    Moonchild92
    29.05.2008, 17:55

    Παράθεση:

    Το μέλος GEORB στις 26-05-2008 στις 10:08 έγραψε...

    Πολ Τίντεϊλ 

    Αν ένα δέντρο πέσει στο δάσος, στο κεφάλι ενός πολιτικού, μπορεί να μην ακούσεις το δέντρο ή τις φωνές, αλλά σίγουρα θα ακούσεις τα χειροκροτήματα.



    Σωστός και δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα....


    BAGRATION
    29.05.2008, 22:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 29-05-2008 στις 17:48 έγραψε...

    Και περιμένατε να κάνει κάτι το ελληνικό κράτος, να κάνουν κάτι οι έλληνες πολιτικοί για τη ρύπανση; Ελπίζω να μην περιμένατε πολύ....



    Ναι όμως αλλο πράγμα οι Ελληνες πολιτικοί αλλο πράγμα η Ελληνική κυβέρνηση και άλλο πράγμα το Ελληνικό κράτος δεν είναι όλα το ίδιο....εγώ αν και απαισιόδοξος για το περιβάλλον δεν είμαι με την λογική του "όλοι ίδιοι είναι"  γιατί μου εμένα αυτό μου ακούγεται σαν μια κοινότυπη  δικαιολογία για πολλά πολιτικά θέματα (κακά τα ψέμματα το "ολοι ίδιοι είναι"  είναι η άποψη πασπαρτού).....

    Αφού 2 κόμματα μόνο έχουν κυβερνήσει πώς εμείς οι μάγκες βγάλαμε ολοκληρωμένη άποψη και για τα υπόλυπα?


    Moonchild92
    29.05.2008, 23:30

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 29-05-2008 στις 22:38 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 29-05-2008 στις 17:48 έγραψε...

    Και περιμένατε να κάνει κάτι το ελληνικό κράτος, να κάνουν κάτι οι έλληνες πολιτικοί για τη ρύπανση; Ελπίζω να μην περιμένατε πολύ....



    Ναι όμως αλλο πράγμα οι Ελληνες πολιτικοί αλλο πράγμα η Ελληνική κυβέρνηση και άλλο πράγμα το Ελληνικό κράτος δεν είναι όλα το ίδιο....εγώ αν και απαισιόδοξος για το περιβάλλον δεν είμαι με την λογική του "όλοι ίδιοι είναι"  γιατί μου εμένα αυτό μου ακούγεται σαν μια κοινότυπη  δικαιολογία για πολλά πολιτικά θέματα (κακά τα ψέματα το "ολοι ίδιοι είναι"  είναι η άποψη πασπαρτού).....

    Αφού 2 κόμματα μόνο έχουν κυβερνήσει πώς εμείς οι μάγκες βγάλαμε ολοκληρωμένη άποψη και για τα υπόλοιπα?



    Μπορεί ίσως να μην έχω τόσο ολοκληρωμένη πολιτική άποψη όσο άλλοι, έχω μάθει όμως να κρίνω απ' το τι βλέπω...κι αυτό που βλέπω σίγουρα δεν είναι ικανοποιητικό! Όντως δεν έχουμε δει κάποιο από τα άλλα κόμματα στην εξουσία, αλλά δεν μπορεί η πολιτική τους να είναι πολύ διαφορετική όσο κι αν απέχουν οι φιλοσοφίες τους..... Δεν γίνεται να γίνει στροφή 180 μοιρών...

    Εν πάσει περιπτώσει χρησιμοποίησα λάθος έκφραση. Έπρεπε να πω "οι έλληνες κυβερνώντες πολιτικοί"...

    Σόρι για το off topic....


    punkster
    30.05.2008, 19:13

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 29-05-2008 στις 11:31 έγραψε...

    πφφφφφ....δηλαδή τι? Θα βάλουν χέρι στις επιχηρήσεις που ρυπαίνουν το περιβάλλον όπως π.χ. αυτή που γέμισε το νερό με εξασθενες χρώμιο στα οινόφυτα και ορωπό ?

    Θα διωχθούν μήπως ποινικά οι καταπατητές των δασών? (και μη μου πέιτε ότι δεν μπορούν να τους βρούν)

    Στούς αγρότες που κάνουν αλόγιστη χρήση φυτοφαρμάκων?

    Εχουμε πρόβλημα με το νερό στη Ελλάδα και η καλλιέργειες που θέλει η "μαμά Ευρώπη" είναι του βαμβακιού κάνοντας τελικά το εδαφός-υπέδαφος  ακόμη πιο ξηρό από τις συνεχείς αρδευσεις....Ερημο θα μας κάνετε ρε μπάσταρδοι!!

    Περιβαλλοντική συνείδηση, ευαισθησία του πολίτη και κλάιν μάιν μετά......Στις περιβαλλοντικές κορώνες είμαστε πρώτοι.....Εδώ θα κάνουμε περιβαλλοντικό event και παραδίπλα θα συνεχίζεται με κανονικούς ρυθμούς ο βιασμός της "μητέρας φύσης"....καλή η Περιβαλλοντική συνείδηση αλλά αμα δεν εκφράζεται πολιτικά η εκφάζεται με καμπανιούλες δεδροφύτευσης όπου "ο τάδε νομάρχης φυτεύει συμβολικά ένα κλαδί ελιάς παρουσία όλων των καναλίων με τους γλύφτες του γύρω γύρω να τον χειροκροτάνε"...ε κάτι τέτοια  είναι για τα μπάζα...

    Φτάσαμε στο σημείο να περιμένουμε και να ελπίζουμε στην Ευρωπαική Ενωση να έρθει με τα πρόστιμα της να μας βάλει σε τάξη...... δηλαδή εδώ πρόστιμα για τη ρύπανση από το Ελληνικό κράτος δεν πέσανε ποτέ......ρόμπα για αλλη μια φορά....


    -----------------
    http://www.myspace.com/ancestorthrash

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 29-05-2008 15:42 ]



    {#emotions_dlg.thumbup}{#emotions_dlg.clap}

    Το προβλημα ειναι οτι δεν νιωθουμε καν κοντα στο περιβαλλον...
    Το εβλεπα και στον εαυτο μου, το βλεπω και σε πολλους αλλους....
    Υπαρχει αυτη η ασυνειδητη πεποιθηση οτι η φυση και εμεις υπαρχουμε σε δυο παραλληλα συμπαντα...
    Ειμαστε και ολοι εμεις.....και ειναι και η φυση.....
    Το ξερουμε ολοι οτι υπαρχει φυση, την εχουμε δει, και συνεχιζουμε να την βλεπουμε (κυριως σε ντοκιμαντερ, φωτογραφιες και τα ρεστα.....)....Ομως, κατα ποσο το ξερουμε ουσιαστικα οτι ειναι παντου γυρω μας???
    Κατα ποσο εχουμε συνειδητοποιησει το οτι δεν ειναι η φυση αυτη που ξεφυτρωνει γυρω μας, αλλα εμεις ειμαστε αυτοι που υπαρχουμε μεσα σ αυτην??
    Καταρχας, εχουμε ξεχωρισει εντελως την πολη απο το περιβαλλον....
    Οταν λες "πολη", το περιβαλλον αυτοματα ακυρωνεται....
    Λες και δεν εννοουνται αυτα τα δυο μαζι.....
    Η πολη ειναι πολη, και η φυση ειναι στα δαση....

    Τελος παντων, το θεμα ειναι οτι δεν εχουμε καθολου αμεση επαφη με το περιβαλλον....
    Ακομα και οταν παμε εκδρομες σε δαση και διαφορα τετοια, συνηθως απλως μενουμε απλοι θεατες...
    Δεν πλησιαζουμε καθολου την φυση, να την νιωσουμε βρε αδερφε! Λες και φοβομαστε....
    Μπορει να ακουστει κουλο.....
    Δεν καθομαστε να παρατηρησουμε τα δεντρα απο κοντα, να δουμε πως ειναι δομημενα, να παρατηρησουμε τα φυλλα τους, πως διακλαδιζονται τα κλαδια, κτλ.....
    Ουτε καθομαστε να παρατηρησουμε τους θαμνους ή τα αγρια λουλουδια, να τα αγγιξουμε, να δουμε πως ειναι στην υφη, να τα ψαχουλισουμε, να δουμε τα ζουζουνια που μεγαλωνουν πανω....
    Γενικα, θελω να πω οτι ειμαστε πολυ απομακρυσμενοι......
    Αν πλησιαζαμε λιγο παραπανω την φυση, θα ειμασταν και σε θεση να εκτιμησουμε την αξια της περισσοτερο και να παλεψουμε παραπανω γι αυτην....
    Για τους περισσοτερους ανθρωπους που γνωριζω το περιββαλον ειναι μια απροσωπη εννοια....Απλως γνωριζουν οτι πρεπει να "το προστατεψουμε και οι παγοι λιωνουν και μπλα μπλα μπλα", χωρις να αντιλαμβανονται τι σημαινουν ολα αυτα....Απλως παπαγαλιζουν οτι ακουνε τριγυρω....
    Αν κατι δεν μας ειναι σημαντικο, τοτε πως θα μπορεσουμε να μπουμε στην διαδικασια να το διεκδικησουμε.....? {#emotions_dlg.whistling}


    -----------------
    "Σε σας μιλω που πια δεν εχετε αυτια, δεν εχετε ουτε ματια, σε σας μιλω που δεν εχετε εγκεφαλο και γινεστε κομματια, τσατιζομαι και θα σας ριξω ολους πιο βαθια μες στο ψυγειο, να κρεμεστε μαζι με τα κρεατικα μες στο παντοπωλειο"

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : punkster στις 30-05-2008 19:16 ]