ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη

    Βοήθεια σχετικά με την αγορά ενός korg m3

    LordBabalakos
    26.05.2008, 16:43

    Σκέφτομαι να αγοράσω το korg m3 αλλά προβληματίζομαι σχετικά με το αν θα επιλέξω την έκδοση των 73 ή των 88 πλήκτρων. Αυτ με τα 88 βαρυκεντρισμένα έχει aftertouch;;   γιατί αναφέρουν σαν εταιρία οτι οι 2 πρώτες εκδόσεις με 61 και 73 κλειδιά έχουν μιας νέας γεννίας aftertouch.... (μπορεί να κάνω και λάθος στο τελευταίο)...

    Ποιά είναι η γνώμη σας;  Ποιά έκδοση να προτιμήσω; Είδη έχω το korg tr 76 και σκεφτόμουνα το επόμενο keyboard μου να έχει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα, μιας και παίζω χρόνια κλασσικό πιάνο και έχω συνιθήσει το feel.....


    LordBabalakos
    27.05.2008, 22:33

    Αφήστε το παιδιά.......... Θα πάρω το OASYS!!!!!!!! Μια αγορά και από ότι φαίνεται η κορυφαία!!!

    thanks


    noizreduction
    28.05.2008, 15:02

    Τωρα..πως απο το "βαρκακι" ( m3 ), πηγες κατευθειαν στη "ναυαρχιδα" ( OASYS ) ενας Θεος το ξερει.. 2 τελειως διαφορετικα μηχανηματα, με αλλη νοοτροπια και σκεψη το καθενα..Τι ειδους ερευνα αγορας εχεις κανει? {#emotions_dlg.confused1}


    LordBabalakos
    28.05.2008, 22:25

    Αρκετά καλή, και μιας και υπάρχει διαθέσιμο χρηματικό  ποσό νομίζω οτι το oasys θα με καλύψει πλήρως, απο το να αναλωθώ σε μάλλον άσκοπο διασκορπισμό χρημάτων από εδώ και από εκεί!!

     


    Sokratis121974
    29.05.2008, 02:18

    Κοιτα φιλε μου η αληθεια ειναι οτι οντως ειναι δυο εντελως διαφορετικα συστηματα!!!

    Το OASYS ειναι ανοιχτης αρχιτεκτονικης,(Open Architecture Synthesis Studio εξου και το ονομα) πραγμα που (πιστευω) θα σε εχει συχνα στην πριζα!!!!

    Και γιατι; Γιατι συνεχως αυτα που βγαζουν για το οργανο ειναι αρκετα δελεαστικα!!!!...με το αναλογο τιμημα!!!Δεν ειναι...αντε καμποσους ηχους κτλ... Το να ξεπηδησεις απο τα TR στο OASYS ειναι σαν να οδηγας Panta και να σε βαλουν σε.... αεροπλανο!!!! Κατ' αρχην αν ειναι να το παρεις μονο για να παιζεις, εγω το μονο που εχω να πω ειναι...κριμα τα λεφτα!!!!Το οργανο βεβαια τα αξιζει μεχρι τελευταιο ευρω..ομως...θα ασχοληθεις με την εκπληκτικη μεθοδος συνθεση ηχων την Vector synthesys του θρυλικου Prophet VS και κατοπιν της Wave sequense επισης θρυλικου Korg Wavestation; Θα ασχοληθεις με το συνδυασμο Analog modeling,Wind modeling, Vector, sampling, hard disc Recorder; Θα ασχοληθεις με τις απειρες δρομολογισεις εφφε, (που μπορουν να δουλεψουν και ως ανεξαρτητες εξωτερικες μοναδες); Με τους απειρους συνδυασμους εκφραστηκοτητας του εκπληκτικου (και σπανιου) synth KARMA;Με τις εκπληκτικες προσομοιωσεις παλιων θρυλων synth της Korg MS 20, PolySix κτλ; Με τις δαιδαλοδεις συνδυασμους Combination; και τοσα και τοσα, που ισως τα ξερεις!!!!Νομιζω αν ειναι μονο για να παιζεις......ενταξει καταλαβαινω!!!!!Και εγω αν ειχα λεφτα θα εχωνα, (και εχω χωσει ουκ ολιγα!!!) αλλα θα εχωνα εκει που μου χρειαζοταν!!!!

    Προσωπικα (μετα απο 20 χρονια πειρα σε προγραμματισμο synth) και χρησης ως επαγγελματιας σε Live ξερεις τι θα εκανα αν ειχα να διαθεσω τοσα χρηματα; Αν ηθελα για Live θα επερνα μεταξυ M3, και Fantom-G8, το καινουριο της Roland (μιλαμε για εκπληκτικο οργανο) τα οποια βεβαια κανουν και για studio αριστα την δουλεια τους!!!Με τα υπολοιπα χρηματα θα επερνα δυο τρεις υπολογιστες θα τους δυκτυωνα, και μεσω του Fx teleport θα ειχα στον καθενα μερικα απο τα καλυτερα software Sampler, και synth  και με ενα καλο sequenser Cubase 4, Logic 8, Sonar,

    θα ειχα τον ελεγχο!!!!....Πλεον εχουν τοσο πολυ προχωρισει τα software που (κυριως για Studio)

    και για Home users που ειναι απιστευτα αυτα που μπορεις να κανεις και αυτα που μπορεις να εχεις....Ποιος να μας το ελεγε οτι ενα Steinway piano θα χωρουσε σε ενα σκληρο δισκο; Κι ομως παραδειγμα με το Synthogy εχεις στον υπολογιστη σου 40 giga ηχογραφημενα σε 10 διαφορετηκα επιπεδα πιεσης των πληκτρων και με καθε διαφορετικη σταθμη Velosity εχουμε αυτοματα αλλη ηχογραφηση απο την ιδια αντηστοιχη πιεση του πραγματικου πληκτρου!! Και ετσι εχουμε τρια απο τα καλυτερα (και ακριβοτερα) πιανα στον κοσμο BOSENDORFER 290, STEINWAY D και ΥΑΜΑΗΑ C7...Με ενα καλο κλαβιε πιανου πχ Fatar, καθαρισαμε!!! Αυτο ειναι ενα πολυ μικρο παραδειγμα!!! Και θελεις να σου πω τι εχω απο synth; Λοιπον!!Roland 5080, Korg Triton studio, Roland V synth, Novation KS 4, Dave smith evolver, Και καποια αλλα ποιο παλια!!! Και ομως δουλευω live με ενα Ketron Sd1 και καποιες φορες παιρνω μαζι μου και Novation, και σπανια το Triton...και πιστεψε με...μου ειναι (για Live) υπερ αρκετα....Εχω και εμπειρια απο το Oasys αφου το εχω δουλεψει και αυτο για λιγο, (δεν ηταν δικο μου)....

    Φιλε μου συγνωμη αν σε ζαλισα!!!!Ομως ειναι παρα πολλα τα χρηματα που θα δωσεις και ηθελα να σου πω την αποψη μου...σαν ποιο παλιος.......αυτο το ποιο παλιος σου το λεω μονο απο την μερια της εμπειριας....οχι σε καμια περιπτωση να θελω να σε μειωσω...στην τελικη μαγκια σου!!!!

    Τωρα βεβαια...καταλαβαινω....το γουσταρεις...ενταξει!!!!Μαζι σου....αν στην τελικη τα εχεις και  γουσταρεις μην ακους κανενα!!!!Παρτο.....σιγουρα αξιζει!!!!!  

    Το εχω κανει και εγω.....οχι βεβαια σε τετοια τιμη!!!!!Εχω και οικογενεια!!!

    Σωκρατης....


    LordBabalakos
    29.05.2008, 11:59

    Φίλε Σωκράτη ειλικρινά ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου και την υπομονή σου  να γράψεις όλο αυτό το κείμενο..... το εκτιμώ ιδιαίτερα {#emotions_dlg.smartass}!!!! Με βοήθησες αρκετά.!!!!! Πράγματι με τα συνεχή updates στα τόσα expandable χαρακτηριστικά του oasys θα έχω πάντα μια συνεχή ενασχόληση! Ηδη έχουν βγάλει 3 Exf-i  και το πάρτυ συνεχίζεται{#emotions_dlg.rockon}

    Πάντα ήθελα να ασχοληθώ με τη σύνθεση σοβαρά, άλλωστε έχω πάρει και συνεχίζω ακόμα σπουδές σε ωδείο αν και ερασιτεχνικά , γιατί σπουδάζω στο πολυτεχνείο, αλλά προσπαθώ να στήσω και μια μπάντα κλπ κλπ.....

    Με το oasys θα είμαι πλήρως καλυμμένος για πολύ καιροοοοοοοό ακομα....μαλλον για πάντα!{#emotions_dlg.yes}

     


    Sokratis121974
    29.05.2008, 15:43

    Λοιπον....ακου....Δες με μεγαλη προσοχη και το ROLAND Fantom G 8:

    http://www.roland.com/synth/Fantom/movies.html

    Σου μιλαω οτι ειναι απλα τελειο!!!!!!!!!

    Πιστεψε με!!!!! Αν μαλιστα επεκτεινεις και σε προσθεσεις καρτες επεκτασης ηχων ARX expansion with SuperNATURAL (που ειναι η καινουρια σειρα της Roland),

    σου μιλαω ειλικρινα....το ακρο του ρεαλισμου!!!!!!Εγω διαθετω τις καρτες SRX (την ποϊγουμενη σειρα) και ειναι απλα τελειες!!! Αυτες ειναι καρτες με εξτρα samples και προγραματα ηχου απο Drums, Piano, κτλ....

    Καθε μια απο αυτες ειδηκευεται σε κατι ξεχωριστο!!!! Δηλαδη μια για πιανα,αλλη για τυμπανα, αλλη για strings κτλ..... Τα εχω παιξει ολα τα οργανα ομως πουθενα δεν θα βρεις τετοιους ηχους!!!!!

    Σου το λεω με σιγουρια!!!!!Μπορω να πω οτι δεν εχει να ζηλεψει απολυτως τιποτα απο την ποιοτητα των ηχων του OASYS....Ψαξε και βγαλε τα συμπερασματα σου!!!!!

    Σωκρατης...


    LordBabalakos
    31.05.2008, 12:46

    Πίστεψε με θα το ψάξω και θα σου απαντήσω γιατί με προβλημάτισες!!!!!!!!!  Βέβαια η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο  πορωμένος με το oasys, αλλά όντως είναι μια μεγάλη τοποθέτηση χρημάτων και χρειάζεται πρόσεκτικο ψάξιμο!!

    Α, !!! μιας και το θυμήθηκα..... αν τελικά ακολουθήσω τη συμβουλή σου και επιλέξω το roland για πες με τί φορητό να το καλωδιώσω ;; εννοώ Mac ή Pc; Και το ρωτάω γιατί όντως τα Mac είναι λιγάκι παρεξηγημένα  εδώ στην Ελλάδα!! Φημίζονται βέβαια για πιο αξιόπιστα μηχάνηματα όσον αφορά τη χρήση μουσικών προγραμμάτων!

    φιλικά{#emotions_dlg.beer} ,

    Αλέξανδρος , Βριλήσσια Αθήνα.


    Sokratis121974
    31.05.2008, 13:19

    Κοιτα!!

    Εγω δουλευω και mac και pc!!!

    Λοιπον....συνηθως τα mac ειναι πολυ ποιο αξιοπιστα λογω του οτι η ιδια η Aplle κατασκευαζει το λογισμικο (osx, leopart) και αυτο σημαινει οτι ολα ειναι δοκιμασμενα!!!Δηλαδη drivers περιφεριακα, και λοιπα  συνηθως προτεινει και τι δουλευει καλα (απο περιφερειακα δισκους κτλ) και υπαρχει (κυριως στο internet)  μια ποιο συγκεκριμενη υποστηριξη!!!Αλλα αν φανε και αυτα κολλημα.....αστα.......

    Απο την αλλη τα Pc μετα την ελευση (κυριως των Windows XP SP2) τα πραγματα πηραν μια πολυ καλη τροπη!!!!Οι διορθωσεις που γινανε ειναι παρα πολλες και αν σου (κατσει) σχεδον δεν θα εχεις προβλημα!!!Αν μαλιστα δουλευεις κυριως με το οργανο που θα παρεις και οχι με VST instruments, νομιζω οτι μπορεις να παρεις αφοβα PC!!!! Aλλα και παλι και με Vst θα κανεις αρκετα καλα την δουλεια σου!!!!!

    Και μια συμβουλη......οι επεξεργαστες τωρα ειναι πολυ καλοι!!!!!Αυτο που σιγουρα πρεπει να προσεξεις ειναι να εχει οσο γινεται ποιο πολυ Ram. 2 giga ειναι συνηθως καλα....Αν εχει παραπανω (και υποστηριζεται απο τα windows) καλυτερα!!!

    Αυτα...


    chrisss
    07.06.2008, 12:12

    Τα πλήκτρα που ανέφερες δεν είναι arrangers, δηλαδή δεν έχουν ρυθμούς.

    Ρυθμούς έχουν τα πλήκτρα της σειράς pa.


    lawrence-gr
    20.06.2008, 17:36

    Παράθεση:

    Το μέλος LordBabalakos στις 31-05-2008 στις 12:46 έγραψε...

    Πίστεψε με θα το ψάξω και θα σου απαντήσω γιατί με προβλημάτισες!!!!!!!!! Βέβαια η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο πορωμένος με το oasys, αλλά όντως είναι μια μεγάλη τοποθέτηση χρημάτων και χρειάζεται πρόσεκτικο ψάξιμο!!

    Α, !!! μιας και το θυμήθηκα..... αν τελικά ακολουθήσω τη συμβουλή σου και επιλέξω το roland για πες με τί φορητό να το καλωδιώσω ;; εννοώ Mac ή Pc; Και το ρωτάω γιατί όντως τα Mac είναι λιγάκι παρεξηγημένα εδώ στην Ελλάδα!! Φημίζονται βέβαια για πιο αξιόπιστα μηχάνηματα όσον αφορά τη χρήση μουσικών προγραμμάτων!

    φιλικά{#emotions_dlg.beer} ,

    Αλέξανδρος , Βριλήσσια Αθήνα.



    φιλε ακου τον σωκρατις.ξερει τι σου λεει.προσεχε που θα επενδυεις λεφτα.παντως αν δουλεψεις σς live και δεν ειναι σταθερη δουλεια πρεπει να δεις και αλλα πραγματα οπως το βαρος του οργανου και το μεγεθος.εγω εχω m3 και το μετανιωσα που δεν πηρα το 88αρι παντως.βαρυ και μεγαλο και αυτο αλλα αν δεν σε ενδιαφερει το live ειναι οκ και εχει πολυ καλο κλαβιε.στην ερωτηση σου για το βαρυκεντρισμενο και το after touch,φυσικα και εχει.κοιτα παντως και roland.ειδικα αν θελεις καλη ποιοτητα απο πιανα κ βιολια.αλλα μεινε σε αυτα τα δυο.korg -roland.και παλι ξαναλεω ακου τον σοκρατις και παλι θα σο πω να σκεφτεις αν το θες για παραγωγες στο σπιτι η για live.για τι σπιτι κανε ακριβως οτι σου ειπε.και σε ο,τι αφορα τα mac καθε αλλο παρα παρεξηγημενα ειναι.απλα εχουν και αυτα τους επαδους και τους εχθρους τους.ειναι παντως λιγο πιο αξια.


    -----------------
    πληκτρα αγγιζω και σ'αυτα γαυγιζω!!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : lawrence-gr στις 20-06-2008 17:38 ]


    lawrence-gr
    21.06.2008, 10:56

    Παράθεση:

    Το μέλος giannisliolios στις 21-06-2008 στις 09:43 έγραψε...

    ΖΗΤΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΓΙΑ ΤΟ Μ3.ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΟΥΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΟΡΤΩΣΕΙ ΙΣΩΣ ΑΠΟ ΔΙΣΚΕΤΑ ΡΥΘΜΟΥΣ(ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ)?

    ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΝΑ ΣΥΝΤΗ ΔΗΛΑΔΗ?

     

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



    ειναι workstation/sampler.ειναι δλδ ενας σταθμος εργασιας που εχει δυνατοτητα να δουλεψει με δειγματα.δειγματιζεις ενα πιανο δλδ και μετα το παιζεις απο το μ3.αφου φυσικα αγορασεις μεγαλυτερη μνημη γιατι δεν θα χωρεσει το πιανο.απο εκει και υστερα εχει δειγματα που μπορεις να φτιαξεις και να παιζουν σαν ρυθμοι αλλα δεν θα ειναι βολικοι οπως ενος arranger.αν θελεις ρυθμους και ενα καλο οργανο καλυτερα παρε το pa800.επισης αν παιζεις λαικα και χρησιμοποιεις μορια το μ3 δεν ειναι και οτι πιο βολικο απο την αποψη οτι δεν τα βαζεις σε πραγματικο χρονο.πρεπει να σωσεις αυτο που θελεις ακριβως για να το χρησιμοποιησεις μετα.επισης αν σε ενδιαφερει το τρανσπορταρισμα ,δεν εχει κουμπακι της λειτουργειας αυτης.πρεπει να το κανεις απο τα ενδωτερα και ειναι λιγο χρονοβορο για το live.κατα τα αλλα ειναι πολυ καλο οργανο απλα πολυ φρεσκο και δεν συνεργαζεται με τα τριτον.οποιος θελει λαικα πρεπει λιγο να περιμενει.ξεκινησανε καποια πραγμαα αλλα θελει λιγο καιρο ακομη,μεχρι να το δουλεψουν οι σκυλαδες.