ελληνική μουσική
    760 online   ·  210.833 μέλη

    Τι είδος τραγουδιού σας επηρεάζει πιο πολύ ψυχολογικά;

    pepa
    02.06.2008, 22:35

    Γεια σε όλα τα μέλη του Music Heaven Forum!

    Χαίρομαι πολύ που έγινα και εγώ μέλος σε αυτό το forum γιατί έτσι θα μπορώ να μοιράζομαι τις μουσικές μου ανησυχίες μαζί σας αφού τα μουσικά μου γούστα διαφέρουν λίγο από αυτά των φίλων μου...

    Τώρα ας μπούμε στο θέμα... Επηρεάζομαι πολύ ψυχολογικά και ιδεολογικά από παλιά κυρίως τραγούδια είτε ξένα είτε ελληνικά. Δηλαδή αν ακούσω την -πολυσυζητημένη ήδη- Ε. Αρβανιτάκη σίγουρα θα μου ανεβάσει το κεφί και θα με κάνει να ανεβάσω την ένταση στη διαπασών! Από
    την άλλη αν ακούσω τραγούδια με κοινωνικο-πολιτικό στίχο ξυπνάει μέσα μου ένας σύχρονος Che...


    oulion
    05.07.2008, 16:40

    Εξαρτάται από τη φάση της ζωής μου...

    Πάντως γενικά δίνω πολλή βάση στο στίχο....οπότε ό,τι και να'ναι που να μου "ταιριάζει" με επηρεάζει...

    Γενικά όμως, αποφεύγω να επιτρέπω στη μουσική να μου αλλάξει την ψυχολογική μου κατάσταση...


    emmanuella
    05.07.2008, 16:51

    Κοίτα...εξαρτάται !!! Απλά...αφήνω το ελεύθερο στον εαυτό μου να επηρεάζεται από αυτό που ακούω !! Αυτό άραγε δεν είναι μουσική ???

     

    Εάν ακούσω χορευτικό...ίσως επηρεαστώ - θετικα - και φτιάξει η διάθεσή μου.

    Τώρα επηρεάζομαι πάρα πολύ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ - με όλη την έννοια της λέξεως -  με rock μπαλάντες από scorpions συνήθως !{#emotions_dlg.blush}


    nowaveband
    05.07.2008, 19:49

    όταν θέλω να ανέβω ακούω funk μουσική...


    PashalinaMakia
    05.07.2008, 20:21

    Όλα...

    Βέβαια όταν ακούω συγκεκριμένα κομμάτια όπως το Jillian απο Within Temptation ή Skalds and shadows ή A past and a future secret (demo version έχει διαφορετικό στίχο) απο Blind Guardian τις κόβω..

    Μετά όταν ακούω κλασσική μουσική ή ορχηστρική....Το Ederlezi του Bregovic και το "To nie ptak" απο Kayah...

    Γενικά τραγούδια που έχουν κάτι το αλλιώτικο ως αντίκρισμα μέσα μου...

    Τώρα τελευταία πέφτω κι εύκολα κι ακούω χαζοχαροούμενα και ροκ...

    Πολύ ωραίο θέμα άνοιξες Φεγγαρόπαιδοοοοοοοοοοο


    panosbousalis
    06.07.2008, 19:11

    Η μουσική επιδρά στην ψυχολογία άλλες φορές περισσότερο άλλες λιγότερο και με διαφορετικό τρόπο.

    Όπως και το αντίστροφο, η ψυχολογία μας την στιγμή που ακούμε ένα τραγούδι επηρεάζει τη λήψη του συγκεκριμένου ερεθίσματος.

    Ένας τραγουδιστής που με συγκινεί και μου δίνει δύναμη είναι ο Νίκος Ξυλούρης