ελληνική μουσική
    492 online   ·  210.826 μέλη

    Νέες classic rock μπάντες? (Οξύμωρο, το ξέρω, αλλά read on)

    NoQuarter
    27.05.2008, 19:54

    Η ερώτησή μου είναι απλή. Έχετε υπόψη σας σύγχρονα συγκροτήματα που να παίζουν παλιό - καλό blues based rock? Υπάρχουν μερικά συγκροτήματα που παίζουν ενδιαφέρον rock αλλά ειλικρινά δεν μπορώ να βρω καινούργια συγκροτήματα που να παίζουν rock με blues ρίζες (π.χ. Led Zeppelin, Cream, Allman Brothers, Lynyrd Skynyrd, Aerosmith, ACDC, Guns n' Roses). Το τελευταίο συγκρότημα που θυμάμαι ήταν / είναι οι Gov't Mule (Warren Haynes rules). Ξέρετε, βρώμικες κιθάρες, πεντατονικές (με blue notes φυσικά :P), attitude και το περιστασιακό jamαρισμα?

    Any suggestions?


    VoodooChild
    27.05.2008, 23:01

    Χμμμ, με τα χαρακτηριστικα που ειπες, μια ειναι η μπαντα και λεγονται airbourne

    check it out...


    Link

    " target="_blank">>

    {#emotions_dlg.rockon}


    -----------------
    Τα παραπάνω ισχύουν μόνο για σήμερα...

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : VoodooChild στις 27-05-2008 23:02 ]


    SouLRocK
    27.05.2008, 23:31

    Νομίζω κάποια στοιχεία ίσως έχουν σε κάποια άλμπουμ τους οι Pearl Jam... Τώρα κανούριες μπάντες (από 2000 και μετά) με στοιχεία μου ανέφερες (μη φανταστεις ομως στο βαθμό των παλιών) ίσως είναι οι "the muggs" και οι "Rose Hill Drive" ... τσεκαρέ τους και πες μου γνώμη:

    http://www.themuggs.com/


    https://www.youtube.com/watch?v=kwjn8boPCpcLink

    >


    https://www.youtube.com/watch?v=NAEMmyC7728Link

    >


    -----------------
    Μαζί σας On-Air @ Musicheaven Ράδιο (http://listen.musicheaven.gr) κάθε Κυριακή 12.00-14.00, κάθε Τετάρτη 16.00-18.00 και κάθε Παρασκευή 01.00-02.00 με ότι θέλετε ν' άκουσετε απ' όλο το φάσμα της rock μουσικής!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : SouLRocK στις 27-05-2008 23:47 ]


    NoQuarter
    28.05.2008, 00:54

     

    Ευχαριστώ παίδες για τις απαντήσεις. Οι Airbourne είναι σαν ACDC tribute band. Εντάξει καλή φάση, αλλά εδώ οι ACDC αντιγράφουν τους εαυτούς τους, δεν νομίζω ότι χρειαζόμαστε κι άλλους. Οι Rose Hill Drive φαίνονται πολύ ενδιαφέροντες. Ούτος η άλλος μια μπάντα που είναι power trio αυτόματα παίρνει extra βαθμούς από εμένα. Ειδικά όταν ο κιθαρίστας παίζει Les Paul! {#emotions_dlg.biggrin} {#emotions_dlg.biggrin}


    Debauchee
    28.05.2008, 03:56

    jet,datsuns,the answer


    -----------------
    Για ανοιχτομυαλους www.nonoithsnystas.blogspot.com 12 χρονια στο ραδιοφωνο... Motown, motown junk I laughed when lennon got shot 21 years of living and nothing means anything to me We live in urban hell, we destroy rock and roll

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Debauchee στις 28-05-2008 03:57 ]


    sea_like_eyes
    28.05.2008, 13:01

    Jeeeeeet,Nebula(psycedelique-κουε) . .


    panagiotis1981
    28.05.2008, 13:45

    Αν ενδιαφέρεσαι και για κάτι πιο κοντά σε Uriah Heep και Black Sabbath, τσέκαρε οπωσδήποτε το περσινό άλμπουμ των Witchcraft με τίτλο "Τhe Alchemist".


    thaliey
    28.05.2008, 14:24

    portishead????maybe....


    kwstasagas
    28.05.2008, 16:32

    Και φυσικά ... WOLFMOTHER !!! Με δύναμη από την Αυστραλία !!!!

    [Για τους Σουηδούς WITCHCRAFT, που αναφέρατε, μού έκανε εντύπωση η δήλωση του τραγουδιστή τους ότι ψάχνουν παλιά βινύλια του "δικού μας" ΓΙΩΡΓΟΥ ΡΩΜΑΝΟΥ !!!!! Μωρέ μπράβο ....  {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}] ......

     

    [Για τους Wolfmother θυμήθηκα το εξής : Όταν έκαναν περιοδεία μαζί με τους Metallica, οι Metallica τους ρώτησαν : "ποιος ο αγαπημένος σας δίσκος των Budgie ???" κι αυτοί απάντησαν ότι δεν το ξέρουν το συγκρότημα. Και οι Metallica βγήκαν δημοσίως και τους "έκραξαν" γι' αυτό !!!! Εντάξει βρε Metallica, δεν ήταν πια και τόσο τρομερό !!!! ][offtopic ::: Πάντως, τους Ουαλλούς Budgie - χαρντ και χέβι ροκ τρίο από τα 70ς - αξίζει να τους ανακαλύψετε, και ειδικότερα τον πολύ καλό δίσκο BANDOLIER του 1975. Ιδίως οι οπαδοί των Maiden, που ίσως ενδιαφέρονται να μάθουν για τις βασικές επιρροές της αγαπημένης τους μπάντας ....] ..... 

     


    GAGA
    28.05.2008, 16:38

    Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες ,θα προσέθετα τους Black Rebel Motorcycle Club


    sea_like_eyes
    28.05.2008, 16:41

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 28-05-2008 στις 16:32 έγραψε...

    Και φυσικά ... WOLFMOTHER !!! Με δύναμη από την Αυστραλία !!!!

    [Για τους Σουηδούς WITCHCRAFT, που αναφέρατε, μού έκανε εντύπωση η δήλωση του τραγουδιστή τους ότι ψάχνουν παλιά βινύλια του "δικού μας" ΓΙΩΡΓΟΥ ΡΩΜΑΝΟΥ !!!!! Μωρέ μπράβο .... {#emotions_dlg.eek}{#emotions_dlg.eek} {#emotions_dlg.clap}{#emotions_dlg.clap}] ......

     

    [Για τους Wolfmother θυμήθηκα το εξής : Όταν έκαναν περιοδεία μαζί με τους Metallica, οι Metallica τους ρώτησαν : "ποιος ο αγαπημένος σας δίσκος των Budgie ???" κι αυτοί απάντησαν ότι δεν το ξέρουν το συγκρότημα. Και οι Metallica βγήκαν δημοσίως και τους "έκραξαν" γι' αυτό !!!! Εντάξει βρε Metallica, δεν ήταν πια και τόσο τρομερό !!!! ][offtopic ::: Πάντως, τους Ουαλλούς Budgie - χαρντ και χέβι ροκ τρίο από τα 70ς - αξίζει να τους ανακαλύψετε, και ειδικότερα τον πολύ καλό δίσκο BANDOLIER του 1975. Ιδίως οι οπαδοί των Maiden, που ίσως ενδιαφέρονται να μάθουν για τις βασικές επιρροές της αγαπημένης τους μπάντας ....] .....

     



    {#emotions_dlg.beer} . . . ηταν τρομερο ! ! ! Θυμαμαι αυτη την δηλωsea Πριν καιρο , μου ειχε κανει εντυπωση ! Ελεος ρε παιδι μου !

    Για το δισκο που αναφερεις τι να πω respecttttttttttttttt


    kwstasagas
    28.05.2008, 16:55

    Αααα, αυτό κι αν είναι έκπληξη !!! Εκτός από μένα, υπάρχει κι άλλος στο Music Heaven [και μάλιστα μόλις 22 ετών!!!] που αγαπάει τους Ουαλλούς BUDGIE !!!!! Σωστόοοοοος !!!! [ακόμη υπάρχουν και περιοδεύουν, μακάρι να έρθουν και στη χώρα μας .....] ...... 

     

    Για να είμαστε ontopic : Με χαρά είδα, επίσης, ότι αναφέρατε και τους DATSUNS !!!! Πρόκειται για ένα συγκρότημα από τη ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ, τα μέλη του οποίου [πολύ μικρά σε ηλικία] κάνουν ..... πραγματικά μακροβούτια στον χαρντ ροκ ήχο των 70ς !!!! Ο ήχος τους, αλλά και τα μακριά μαλλιά τους και οι πόζες τους στις φωτογραφίες του ενθετου, παραπέμπουν ευθέως και χωρίς προσχήματα σε Whitesnake, ZZ Top, Zeppelin, Who κλπ κλπ κλπ !!!! Σημειωτέον, δεν έχουν καμία σχέση με τα αυτοκίνητα Datsun. Έτσι είναι το επώνυμό τους, καθόσον πρόκειται για μπάντα που αποτελείται από αδέλφια και ξαδέλφια !!!! {γι' αυτό και στους δύο δίσκους που έβγαλαν μέχρι τώρα - σε παραγωγή του "ζεππελινάκια" John Paul Johnes - αυτό που εισπράττει ο ακροατής είναι η "ζεστασιά" της οικογενειακής μουσικής} ........


    NoQuarter
    28.05.2008, 19:29

    Τους Wolfmother τους ξέρω. Καλός ήχος, αλλά πρέπει να γράψουν και κανένα κομμάτι της προκοπής. Τα υπόλοιπα τα τσεκάρω ASAP. Thanks {#emotions_dlg.thumbup}




    Νέες συζητήσεις
    στην ίδια κατηγορία