ελληνική μουσική
    559 online   ·  210.848 μέλη
    joanna21
    29.05.2008, 09:18

    Θα ήθελα πολύ να εχώ την γνώμη σας για την κορυφαία αυτή ερμηνεύτρια

    Νέα-Συνεντεύξεις-Αγαπημένα τραγούδια-Πληροφορίες

    Ευχαριστώ!!!!!!!!

    Η Τζένη Βάνου γεννήθηκε στις 10 Φεβρουαρίου στην Αθήνα.Ήταν πολύ καλή μαθήτρια και ο στόχος της ήταν να περάσει στην Πανεπιστημιακη Φυσικομαθηματική Σχολή. Συνάντησε όμως τον Μίμη Πλέσσα και έδωσε εξετάσεις στο Ε.Ι.Ρ. ( Εθνικό Ιδρυμα Ραδιοφωνίας).Τραγούδησε έξι μήνες στο ραδιόφωνο και χωρίς καν να έχει μπει στη δισκογραφία την ήξερε όλη η Ελλάδα. Τραγούδησε ανεπανάληπτα τη Σκλάβα το Αν σ'αρνηθώ αγάπη μου, Τις νυχτες μου μετρω...Τραγούδησε πρώτη φορά μπροστά σε κοινό στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης για να αντιπροσωπεύσει τον Μίμη Πλέσσα.Ήταν πλέον μία καταξιωμένη τραγουδίστρια του ελαφρού τραγουδιού.Ερμήνευσε ντουέτα κυρίως με τον Γιάννη Βογιατζή (θελω κοντά σου να μείνω).Κάπου στα τέλη του 1960 και ενώ είχε εισβάλει στον χώρο το λαϊκό η Τζένη Βάνου έμεινε μετέωρη μη ξέροντας πως να συνεχήσει την πορεία της. Το 1972 την συναντα τυχαία ο Τόλης Βοσκόπουλος της γράφει "Αγόρι μου" (το οποίο έκανε απίστευτες πωλήσεις για την εποχή) και της κλείνει συμβόλαιο στην Columbia. Έτσι ξεκινά η καριέρα της στο λαϊκό οπου γίνεται ακόμα πιο αγαπητή ερμηνεύοντας "αν είναι η αγάπη αμαρτία" "σε βλέπω στο ποτήρι μου" "χίλιες βραδιές" "έλα" "σάγαπώ" "να μ' αγαπας" .Οι προτάσεις απο το εξώτερικό της προσφέρθηκαν σε αθφονία όμως η Τζένη έβαζε πάνω απ όλα τα παιδιά της. Κάποια στιγμη υπεγραψε πενταετές συμβόλαιο στην Αμερική όμως το έσπασε στους λίγους μήνες συνεργασίας όταν ανακάλυψε πως είναι έγκυος στην κόρη της.Μια καριέρα στο εξωτερικό θα της αφαιρούσε το δικαίωμα να είναι η μάνα που ήθελε να είναι...

    Την τελευταία της δισκογραφική δουλεια της πραγματοποίησε το 1996 με τον δίσκο "όσα ζήλεψα". Εχει πάρει έναν χρυσό δίσκο "τις ώρες που σε θέλω" 1981. Τα τραγούδια της είναι διαχρονικά και αγαπητά σε πολύ κόσμο...όταν όμως την γνωρίζεις απο κοντα η αξία της ως άνθρωπος είναι 10 φορές μεγαλύτερη απο την αξία της φωνής της...Τζένη γι'αυτό σάγαπάμε!!!

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joanna21 στις 30-05-2008 13:50 ]


    kalouka
    29.05.2008, 10:15

    σημαντικό κομμάτι της ιστορίας του λαικού μας τραγουδιού,κρίμα που κάποια περίοδο

    τραγούδησε (πιστεύω για οικονομικούς λόγους) στο παπαράτσι με τους άθλιους.


    joanna21
    29.05.2008, 11:02

    Παράθεση:

    Το μέλος kalouka στις 29-05-2008 στις 10:15 έγραψε...

    σημαντικό κομμάτι της ιστορίας του λαικού μας τραγουδιού,κρίμα που κάποια περίοδο

    τραγούδησε (πιστεύω για οικονομικούς λόγους) στο παπαράτσι με τους άθλιους.



     

    Ναι είναι κεφάλαιο η Βάνου ίσως έκανε λάθος που τραγουδούσε στο Παπαράτσι και σε κάποια άλλα μαγαζιά.Όμως από τα λεγόμενα της η μοναξιά  της είναι τόσο μεγάλη που θέλει να είναι  κοντά στον κόσμο που την  αγαπάει (ισως και το οικονομικό αυτό δεν το ξέρουμε).Στο Παπαράτσι έχω πάει  και είναι κανένα μαγαζί καθόλου για την αξία της όμως ακόμα και εκεί μέσα  την σέβονται όλοι  ...


    kifa
    29.05.2008, 12:19

    Μεγάλη φωνή , Μεγάλη ερμηνεύτρια ...

    Ψιλοκαταστράφηκε διοτι τα τραγουδια που ερμήνευσε ( ειδικα του Μιμη Πλέσσα ) τις έκαψαν τη φωνή. Πλέον δυστυχως εχει περισσότερο βιμπράτο από φωνή ( δε συμμαζεύεται με τιποτα το άτιμο ) αλλά παραμένει στις καρδιες μας σαν τη ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ που αγαπησαμε.

    :) :)


    joanna21
    29.05.2008, 12:25

    Παράθεση:

    Το μέλος kifa στις 29-05-2008 στις 12:19 έγραψε...

    Μεγάλη φωνή , Μεγάλη ερμηνεύτρια ...

    Ψιλοκαταστράφηκε διοτι τα τραγουδια που ερμήνευσε ( ειδικα του Μιμη Πλέσσα ) τις έκαψαν τη φωνή. Πλέον δυστυχως εχει περισσότερο βιμπράτο από φωνή ( δε συμμαζεύεται με τιποτα το άτιμο ) αλλά παραμένει στις καρδιες μας σαν τη ΤΖΕΝΗ ΒΑΝΟΥ που αγαπησαμε.

    :) :)



    Κοίτα δεν ξέρω απο  τεχνική για το τραγούδι.Όταν λες της έκαψαν τη φωνή εννοείς οτι είναι δύσκολα στο να ερμηνευτούν;


    kifa
    29.05.2008, 13:28

    Πιο παλιά ειχα συνεργαστέι με τη Ρενα Κουμιώτη. Το μεγάλο "παράπονο" αυτών των φωνών που ειχαν συνεργαστεί με το Μιμη Πλέσσα ήταν οτι ο μεγάλος αυτος συνθέτης έγραφε "δυσκολα" τραγούδια. Απο κει που τραγουδούσες σε καποιες οκτάβες κάτω μεσα σε 1-2 δευτερόλεπτα έπρεπε να ανέβεις ψηλά που να αγγίξεις σχεδον τα φωνητικα σου όρια...Ειδικα οι υψίφωνες φωνές που ταλαιπωρούνται αρκετα στις χαμηλες ( μπάσες ) οταν αποτομα ανεβοκατεβαινουν σε ενα κομματι ... ταλαιπωρούν απιστευτα το λαιμο τους ... γι αυτό άλλωστε και ειναι πολυ δύσκολο να ερμηνευτούν από τις "συγχρονες" τραγουδίστριες ...

    πιστευω να σε καλυψα :).

     


    -----------------
    * "Ξέρεις πως κι αν ακόμη ξαφνικά πολυβολήσουν όργανα, και μουσικούς, και ακροατές, η μουσική δεν πρόκειται να σταματήσει". ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΕΦΕΡΗΣ * http://listen.musicheaven.gr , To δικό μας Ράδιο !!!

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kifa στις 29-05-2008 13:29 ]


    joanna21
    29.05.2008, 13:36

    Κάποιους όρους που χρησημοποιείς δεν τους καταλαβαίνω εσένα είναι η δουλειά σου...

    πάντως ναι με κάλυψες.

    Σ ευχαριστω..


    sea_like_eyes
    29.05.2008, 14:26

    Αν είναι η αγάπη αμαρτία . . . χμμμ . . .

    joanna21 .  .  . στο παραπανω song Μπορεις να καταλαβεις την ΦΩΝΗΤΙΚΗ δυσκολια των κομματιων !

    Τζένη Βάνου - Σ'αγαπώ . . .

    Y.Γ Μιλαμε για εναν ΥΜΝΟ . . . πραγματικα ΔΥΝΑΤΟ song !!!


    joanna21
    30.05.2008, 08:29

    ΤΗΣ ΒΑΡΥΧΕΙΜΩΝΙΑΣ ΤΟ ΔΕΙΛΙ

    Με βρήκες μια νύχτα να γυρνάω μόνη

    με την καρδιά καημούς γεμάτη δεν είχα στόμα να μιλάω

    κι ήρθες εσύ και μού δωσες αγάπη

    Με βρήκες μια νύχτα να γυρνάω μόνη και με τα ονειρά μου σταχτη

    στη μοναξιά μου να μιλάω

    κι ήρθες εσύ και μου δωσες αγάπη

     

    Οσο ζω τ ονομά σου θα χω μες τα χείλη

    γιατι μου εδειξες στοργη στης βαρυχειμωνιας το δειλι

    σ αγαπώ σαν γυναίκα σαν μητέρα σαν φίλη

    γιατι μου εδειξες στοργή στης βαρυχειμωνιας το δειλι

     

    Με βρήκες μια νύχτα μες τους δρομους κι είχα φορτίο

    τις πίκρες μου στην πλάτη κι ενω παζαρευα τους πόνους

    ήρθες εσύ και μου δωσες αγάπη

     

    Οσο ζω τ ονομά σου θα χω μες τα χείλη

    γιατι μου εδειξες στοργη στης βαρυχειμωνιας το δειλι

    σ αγαπώ σαν γυναίκα σαν μητέρα σαν φίλη

    γιατι μου εδειξες στοργήστης βαρυχειμωνιας το δειλι

     

    Τζένη Βάνου "Και μού δωσες αγάπη" 1987


    -----------------
    όταν χαθείς κι είναι ατέλειωτος καημός η μοναξιά σου θα γίνω φως να οδηγώ τα βήματά σου.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joanna21 στις 30-05-2008 08:31 ]


    ph
    30.05.2008, 11:02

     Ποια λογική τώρα και ποια γνώση μας λέει πως ο Πλέσσας κατέστρεφε φωνές? Δηλαδή έχασαν τη φωνή τους η Βάνου και η Κουμιώτη επειδή ήταν ερμηνεύτριες του Πλέσσα? Μήπως κινδύνεψαν και όλοι οι έλληνες τραγουδιστές που έχουν ερμηνεύσει τραγούδια του σε δεύτερες, τρίτες και εικοστές εκτελέσεις?

    Η Τζένη Βάνου πάντοτε ερμήνευε στις ψηλές σκάλες αξιοποιώντας τις πραγματικά μεγάλες φωνητικές της ικανότητες. Το αν έκανε καλή ή κακή χρήση της φωνής της, το αν αρρώστησε κτλ είναι θέματα προσωπικά της.

     Πάντως αν και εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα με τους τραγουδιστές του Παπαράτσι, γελάω μαζί τους και διασκεδάζω, θεωρώ θλιβερό μια τόσο μεγάλη τραγουδίστρια, μια από τις δυο - τρεις σπουδαιότερες ως προς την ποιότητά της (μέταλλο, χροιά και εύρος), να μη μπορεί να εργοδοτηθεί σε χώρους ανάλογους του ταλέντου και της φήμη της.

     ΄Οπως έχει πει η ίδια έπρεπε, για να επιβιώσει, να γίνει λαική τραγουδίστρια αφού το ελαφρύ τραγούδι πέθανε νωρίς. Η άδοξη πορεία της Τζένης Βάνου είναι ενδεικτική της τύφλωσης και της παράνοιας που υπήρξε για το ξήλωμα του συγκεκριμένου είδους και φτάνει μέχρι σήμερα στην τρέλλα να μπαίνουν εδώ δεκάδες αμορφωτούλια και να κοροιδεύουν αδιακρίτως το ελαφρύ τραγούδι και βέβαια τη Γιουροβίζιον.


    joanna21
    30.05.2008, 12:31

    Είναι πράγματι θλιβερό το να μην υπάρχει χώρος για ονόματα σαν την Τζένη...όμως ότι και να λέμε όταν την κάνουν στην άκρη άνθρωποι του χώρου όπως ο Βασίλης Τερλέγκας,που στο είδος του θεωρώ οτι είναι καλος, ο οποίος δεν δέχτηκε να είναι στο ίδιο μαγαζί μαζί της μια "λογική" που δεν μπορεσα να καταλάβω....όπως όταν βγαίνει ο Γερολυμάτος και λέει οτι η Τζένη Βάνου δεν έχει φωνη και δεν μπορει να τραγουδήσει πλέον..όταν βγαίνει ο Τέρης Χρυσός και λέει οτι στη θέση της θα πουλούσε το σπίτι του για να ανοίξει ψιλικατζίδικο παρά να τραγουδήσει με την Μπεζαντάκου..όλοι αυτοί υποτίθεται οτι έπρεπε να προσκυνούν πορείες και καριέρες σαν της Βάνου.κι όμως η δέχτηκε να τραγουδήσει με την Μπεζαντάκου (για οποιονδήποτε λόγο αυτό δεν μας αφορά)κι ο Τερλέγκας αρνείται να τραγουδήσει με την Βάνου ΕΛΕΟΣ!!!!!Ο κόσμος την αναζητά...στην Θεσσαλονίκη ήταν σε ένα πολύ ωραίο μαγαζί και ήταν γεμάτο απο κόσμο...με τους συναδέλφους της απορω!


    -----------------
    όταν χαθείς κι είναι ατέλειωτος καημός η μοναξιά σου θα γίνω φως να οδηγώ τα βήματά σου.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joanna21 στις 30-05-2008 12:35 ]


    joanna21
    30.05.2008, 12:43

    ΜΕ ΠΡΟΔΩΣΕΣ


    Με πρόδωσες
    τα μάτια μου τα πρόδωσες
    Τα χείλια μου τα πρόδωσες
    Επρόδωσες
    Τις μέρες και τις νύχτες

    Τα όνειρα τα λόγια τα τραγούδια μου
    Και τα σημάδια μιας ζωής
    Όλα τα πρόδωσες - γιατί
    Και τις ελπίδες μιας ζωής
    Όλα τα πρόδωσες γιατί

    Με πρόδωσες
    Τον φόβο μου τον πρόδωσες
    Την θλίψη μου την πρόδωσες
    Τον πόνο μου την λύπη την αγρύπνια
    Το δάκρυ την κραυγή μου την ψυχή μου

    ΝΑ Μ'ΑΓΑΠΑΣ 1977


    joanna21
    30.05.2008, 14:02

    ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΑ

    1973 Αγόρι μου

    1974 Αν η αγάπη

    1975 Ερωτα μου αναπαναληπτε-Αγαπησα-Αμαρτησα

    1976 Έλα

    1977 Να μ' αγαπάς

    1978 Εχασα εσένα

    1979 Ακουσέ με

    1981 Τις ωρες που σε θέλω

    1982 Μπορω

    1983 Αγαπη σημαινει θυσία

    1985 Τα καλυτερά μου χρόνια

    1987 Και μου δωσες αγάπη

    1989 Μονη

    1991 Για σενα

    1993 Σαλονικιωτικο φεγγαρι (Φ.Νικολάου-Λ.Πανταζής)

    Αγία αχαριστία

    1996 Όσα ζήλεψα

     

    Αυτοί οι δίσκοι είναι μόνο απο το λαϊκό της ξεκίνημα ως την τελευταία της δισκογραφική δουλεια

    Τα ελαφρά της είναι είτε σε 45αρια είτε μεμονομένα...και είναι αμέτρητα!

     

     


    joanna21
    02.06.2008, 11:19

    {#emotions_dlg.walkman}
    -----------------
    όταν χαθείς κι είναι ατέλειωτος καημός η μοναξιά σου θα γίνω φως να οδηγώ τα βήματά σου.....

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : joanna21 στις 12-06-2008 10:56 ]