ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Καλομοίρα Σαράντη

    joan
    13.09.2004, 03:00
    Quote:

    Το μέλος Hastaroth στις 10-09-2004 στις 23:58 έγραψε:

    Τώρα με μπέρδεψες...

    Πώς είναι δυνατόν να είναι καλό ένα CD όταν αυτός/αυτή που τραγουδά δέν έχει φωνή;




    Την ίδια απορία έχω...
    Πάντως-κατά την ταπεινή μου άποψη-το cd είναι για πάρτυ νηπιαγωγείου...


    Hastaroth
    13.09.2004, 22:28
    Μπά...ακόμα και τα νήπια,πιό καλή μουσική ακούν

    Γιά να μήν πώ,ακόμα και τα..έμβρυα
    Wraith
    14.09.2004, 02:55
    Λοιπόν,οι Porcupine Tree γράφουν στο Sound of Muzak:

    "The music of the future
    Will not entertain
    It's only meant to repress
    And neutralise your brain"

    Μιλάμε για το απόλυτο κάψιμο εγκεφαλικών κυττάρων (μαζί με το έπος του Φοίβου,come along now).Τα τραγούδια είναι τόσο πανέξυπνα κατασκευασμένα που δεν μπορείς να τα βγάλεις από το μυαλό σου χωρίς χρήση τρυπανιού.Δεν ξέρω,αλλά προσωπικά με την φαιά ουσία μου είμαστε αρκετά δεμένοι.
    Πάντως,το εξώφυλλο πρέπει να έχει προειδοποιητικό μήνυμα για τα άτομα που πάσχουν από επιληψία.Το είδα και πόνεσαν τα μάτια μου...

    Τελικά,μήπως γινόμαστε αποδέκτες αυτού που μας αξίζει;Αντι να ασχολούμαστε με τίποτα ουσιαστικότερο,καθόμαστε και ασχολούμαστε (και εγώ μέσα είμαι) με το κάθε αντίτυπο που παράγουν οι εταιρίες;Ακόμα και το γεγονός ότι ασχολούμαστε με το συγκεκριμένο άτομο είναι κέρδος για το ίδιο και τις εταιρίες που το κουμαντάρουν.Ακόμα,παρατηρώ πόσοι έχουμε γνώμη για το θέμα,παρόλο που το κατακρίνουμε (δεν βγάζω τον εαυτό μου έξω,οκ;).Είναι κάτι σαν ναρκωτικό η σαβούρα και η παρακμή:όλοι θέλουμε να την γευτούμε για να "έχουμε άποψη".Πολλοί λένε ότι συλλέγουν εμπειρίες,κάτι το οποίο είναι δεκτό και σεβαστό.Αλλά και ένα σπασμένο χέρι εμπειρία είναι,πρέπει οπωσδήποτε να τη ζήσουμε;Αφού ξέρουμε ότι κάτι είναι αίσχος,γιατί ασχολούμαστε;

    Μήπως τα παραπάνω είναι δικές μου κακεντρέχιες επειδή απλά ζηλεύω την δόξα και το χρήμα της καλομοίρας,γνωρίζοντας ότι το δικό μου σχήμα δεν πρόκειται να γίνει γνωστό έξω από τα όρια του νομού (και πολλά βάζω);Τζάμπα παιδεύομαι τελικά;

    pastella
    14.09.2004, 12:18
    Ρε παιδια, σαν πολύ δεν έχουμε ασχοληθεί με αυτήν την Καλομοίρα? Καθόμαστε και συζητάμε για ένα χαζοχαρούμενο κοριτσάκι που νιαουρίζει?

    Ούτε μπήκα στη διαδικασία να ακούσω το cd της και ούτε πρόκειται.

    Είμαστε μέλη ενός σοβαρού μουσικού site, ας αχοληθούμε με την πραγματική μουσική...
    Hastaroth
    14.09.2004, 22:30
    I agree and increase :)

    (Ελληνιστί συμφωνώ και επαυξάνω)...
    ViPeR
    14.09.2004, 22:54
    Μόλις τώρα άκουσα ένα καλό ανέκδοτο στον ant1 ‘’Ήρθες και μας άλλαξες την μοίρα Καλομοίρα !!!!!’’ ….
    santourman
    14.09.2004, 23:51
    Αυτό το φώναζε ο κόσμος στους δρόμους όταν πήραμε το Euro!!!
    legwn_soi
    15.09.2004, 01:09
    Υπομονή, παιδιά. Κάποια στιγμή θα συνειδητοποιήσετε πόσο αγαπητή έχει γίνει στην Ελλάδα η Καλομοίρα και θα το πάρετε απόφαση ότι δεν πρόκειται να απαλλαγείτε απ' αυτήν για πάρα πολλά χρόνια. Ίσως μπείτε, τότε, στον κόπο να αναλογιστείτε σοβαρότερα τους λόγους της πρωτοφανούς δημοτικότητάς της, αντί να αναλώνεστε στην εκτόξευση σκέτης χολής. Άντε, καλό κουράγιο...
    XeniaRodo
    15.09.2004, 10:23
    πρωτιμώ χιλιες φορες να ακουω κ να βλέπω την Kαλομοιρα, παρα κατι αλλα καινουρια "νουμερα" που εχουν βγει και προωθουνται επειδη 'εκατσαν' στον παραγωγό ή τον είχαν κουμπάρο... τουλαχιστόν αυτη ειναι συμπαθητικια και έχει και ένα αστερακι.. οχι σαν.... το Λεμπέση ας πουμε και τη Στέλλα Γεωργιάδου...

    (κακίες)
    Wraith
    15.09.2004, 22:30
    Όντως,η Καλομοίρα έχει γίνει ιδιαίτερα αγαπητή στην χώρα.Δεν μπορώ (και δεν έχει νόημα) να διαφωνήσω.Για το "πάρα πολλά χρόνια" έχω κάποιες ενστάσεις αλλά ο χρόνος θα δείξει,ας διατηρήσουμε ένα ανοιχτό μυαλό (και αυτί).

    Δεν ξέρω,αλλά παρατηρώντας την εξέλιξη της μουσικής βιομηχανίας,κάποιος δεν μπορεί παρα να γίνει πικρόχολος.Επιπλέον,εδώ μπαίνει στην μέση και ο ορισμός της τέχνης.Εφόσον το συγκεκριμένο είδος δημιουργεί συναισθήματα σε κάποιο τύπο ατόμων,είναι τέχνη,έτσι δεν είναι;Από την άλλη όμως,τα τραγούδια στο συγκεκριμένο cd δεν έχουν γραφτεί από την ερμηνεύτρια,αλλά από επαγγελματίες κατά παραγγελίαν.Πάλι όμως,πολλά έργα κλασσικών συνθετών έχουν γραφτεί για χορηγούς.Τελικά,ποιά διαφορά έχει η Καλομοίρα από το Wagner;Και ο ένας και η άλλη κάνουν τέχνη κατά παραγγελιά (o Wagner σώθηκε από χρεωκοπία όταν βασιλιάς έγινε ο Ludwig II)και για ένα συγκεκριμένο κοινό (ο Wagner έγραφε με τους Γερμανούς σάν στόχο,αφού θεωρούσε τον εαυτό του τον πλέον Γερμανό ανάμεσα στους ανθρώπους).Η διαφορά είναι απλή:ένα άστρο και ένα κέρι παράγουν φως.Βάλτε τα δίπλα και συγκρίνετε.

    Όσο για την (όχι-και-τόσο) πρωτοφανή δημοτικότητα της Καλομοίρας;Spare me,please!Πλέον τα reality (που την βλέπουν την πραγματικότητα άραγε;but i digress...) είναι το προπύργιο από το οποίο νέα προιόντα εκτοξεύονται με μηδενικό κόστος στους ανύποπτους καταναλωτές.Η x-y-z εταιρία κόβει χρήματα και χρόνο από το marketing και promotion του κάθε "νέου" καλλιτέχνη,εξαντλεί το προιόν και ξαναρχίζει από την αρχή.Επιπλέον,όλοι αυτοί των reality έχουν εκτεθεί στον κόσμο,ο οποίος νομίζει ότι τους ξέρει ("δικός μας άνθρωπος").Για την Καλομοίρα,έκατσε μια χαρούλα,για κάποιους άλλους,άστα να πάνε.Voila,η πρωτοφανής δημοτικότητα!Ο κόσμος είδε στην tv μία μικρή,την συμπάθισε και την ακολούθησε (για αυτό και το cd πουλάει σαν τρελό).Η φωνή,το ταλέντο etc etc δεν έχουν ιδιαίτερη σχέση με το όλο άθλημα.

    Προσωπικά (μπαίνουμε τώρα στην εκτόξευση χολής),δεν θεωρώ ότι έκανε κάτι το ιδιαίτερα σπουδαίο.Έχει μία "little miss sunshine" προσωπικότητα-περσόνα (who knows?),χορευέι καλά,τραγουδάει αισχρά και το αποτέλεσμα σερβίρεται ζεστό με ροζ κορδέλα.Deja-vu κανείς;



    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: Wraith on 15-09-2004 22:33 ]
    legwn_soi
    16.09.2004, 03:16
    Το σπουδαίο που έχει κάνει μέχρις στιγμής η Καλομοίρα, είναι ότι έχει δώσει -και δίνει- χαρά σε πάμπολλους ανθρώπους, που χαμογελάνε με το που τη βλέπουν. Προσωπικά, πιο ακαταμάχητα αγαπησιάρικο πλάσμα δε θυμάμαι να έχω δει στην ελληνική τηλεόραση. Όταν λέω ότι η δημοτικότητά της είναι πρωτοφανής, κυριολεκτώ. Αρέσει τρελά σε άτομα ηλικίας από 3 μέχρι 103 ετών, τα οποία την αισθάνονται περίπου σαν συγγενικό τους πρόσωπο. Για ποιον άλλον -όχι μόνο παίκτη ριάλιτυ- ισχύει αυτό; Δεν είναι τόσο εύκολο, όσο το παρουσιάζεις, να σε θεωρεί ο κόσμος "δικό του άνθρωπο".

    Καλλιτεχνικά, τώρα, το περί "αισχρής φωνής" είναι καταφανώς άδικο και εκτός πραγματικότητας. Ο οποιοσδήποτε καλοπροαίρετος θα κρίνει, προς το παρόν, την νεοαφιχθείσα Καλομοίρα με βάση τις ερμηνείες της στα αγγλόφωνα τραγούδια. Στα οποία σκίζει. Και το λέω αυτό, έχοντας παρακολουθήσει βίντεο με τις live εμφανίσεις της το καλοκαίρι στη Θεσσαλονίκη, όπου έλεγε κάθε βράδυ 8-9 τραγούδια σερί. (Και το πρωί ερχόταν ΑΘΗΝΑ για την ηχογράφηση του cd της.) Αλλά και στα ελληνικά τραγούδια ήταν αισθητότατα βελτιωμένη.

    Εκεί, όμως, που η Καλομοίρα δεν έχει αντίπαλο -και γι' αυτό αρέσει, πάνω απ' όλα- είναι στις επιδόσεις της ως σώου-γούμαν. Προκαλώ οποιονδήποτε να μου πει ΜΙΑ τραγουδίστρια στην Ελλάδα που να κάνει το σώου της Καλομοίρας. Το 99% των εγχώριων "σώου" διαφέρουν ελάχιστα από τα σώου ενός στριπτητζάδικου. Απευθύνονται ευθέως καιι απροκάλυπτα στα σεξουαλικά ένστικτα του θεατή, ο οποίος γι' αυτό ακριβώς το λόγο τα παρακολουθεί. Φέρνω για παράδειγμα τον Ρουβά, που υποτίθεται ότι είναι ο καλύτερος που έχουμε σ' αυτό το είδος: Απολύτως "σωματικός" ως performer - μονίμως με το ένα χέρι στα γεννητικά του όργανα. Για τις τραγουδίστριες-"σταρ", δε, ας μην συζητήσουμε καλύτερα. Και εμφανίζεται ξαφνικά ένα κοριτσάκι, με μηδέν επαγγελματική εμπειρία -μέχρι να έρθει στην Ελλάδα, τα σώου της τα έδινε μπροστά στον καθρέπτη του σπιτιού της, κρατώντας μία βούρτσα για μικρόφωνο- και τα ξεφτιλίζει όλα: Χαμόγελο, χάρη, δροσιά, σκέρτσο, βλέμμα, εκφραστικότητα, θεατρικότητα, χορός, κίνηση, ΧΙΟΥΜΟΡ. Απίστευτη ευχέρεια υφολογικής προσαρμογής σε οποιοδήποτε τραγούδι. Χείμαρρος θετικής ενέργειας.

    Και επαναλαμβάνω: Έχει κανείς υπ' όψιν του κάτι σε Καλομοίρα εν Ελλάδι; Υποδείξτε μας, αν μπορείτε, κάποια Καλομοίρα καλύτερη απ' αυτήν που ξέρουμε, να πάμε κι εμείς να τη θαυμάσουμε. Το λέω αυτό, γιατί ακούω συχνά τον υποτιμητικό πληθυντικό "οι Καλομοίρες". Μα πού είναι όλες αυτές οι "Καλομοίρες", τέλος πάντων;
    Wraith
    16.09.2004, 12:52
    Είμαι σύμφωνος όσον αφορά την χαρά που προσφέρει η Καλομοίρα,αν αυτό μπορεί να θεωρηθεί αυτοσκοπός (προσωπικά,προτιμώ την μουσική μου ενδιαφέρουσα,παρά χαρούμενη...).ΌΚ,παραδέχομαι ότι εγώ δεν μπορώ να κάνω ότι έκανε η Καλομοίρα.Λόγω προσωπικότητας και εμπειριών,δεν μου βγαίνει όλο αυτό το χαρούμενο (δεν βλέπω και πολλούς λόγους να χαίρομαι στον πλανήτη γενικά...) οπότε δεν θα "έπιανα" στα reality.Αυτή έπιασε.

    Όσον αφορά την φωνή,sorry αλλά δεν μπορώ να την ακούσω.Προσωπικά βρίσκω την φωνή της αισχρή,ανεξάρτητα από την γλώσσα που χρησιμοποιεί.Και εγώ είδα το video και έκανα αρκετό καιρό να συνέλθω.Έχω ακούσει τραγουδίστριες όπως η Sarah Brightman,η Tori Amos ή η Floor Jensen (των After Forever),οι οποίες επίσης ερμηνεύουν στην Αγγλική,και μπορώ να πω ότι είμαι κακομαθημένος (τι μπορεί να κάνει η Καλομοίρα,όταν η άλλη έχει εύρος τριών οκτάβων από τα 19 της;).

    Τώρα,για τις ελληνίδες τραγουδίστριες,ποτέ δεν ήταν ένας τομέας που με απασχόλησε ιδιαίτερα (μιας και η ζωή είναι μικρή...),εκτός από συγκεκριμένες εξαιρέσεις.Όσον αφορά την σκηνική παρουσία,έμενα μου κάθεται στο στομάχι όλο αυτό το νάζι και το σκέρτσο (αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα,έτσι;).ΌΚ,μπορεί να είναι καλύτερη από τη Βανδή ή τη Βίσση (μάλλον είναι) αλλά αυτό δεν μου λέει πολλά.

    Οι "Καλομοίρες" δεν έχουν προλάβει να δημιουργηθούν ακόμη.Το συγκεκριμένο πρόσωπο είναι νεο και,επιπλέον,έχει άλλο ήχο από τον συνηθισμένο "τσιφτετελοποπ" που επικρατεί (μόνο για αυτό two thumbs up στην Καλομοίρα!!!).Παίρνοντας τον ρόλο του προφήτη,πιστεύω ότι θα έχουμε και άλλα αντίστοιχα προιοντα,στο εγγυς μέλλον.Το αν θα πιάσει και τι,θα το δείξει ο χρόνος.

    Άμα καλύπτεται κάποιος από τα τραγούδια της Καλομοίρας,ας συνεχίσει να τα ακούει.Εφόσον τον εκφράζουν,είναι το καταλληλότερο είδος για το συγκεκριμένο άτομο και εκεί πρέπει να παραμείνει.Πολλές αναφορές είδα σχετικά με την χαρά που προσφέρει η Καλομοίρα (και πολύ καλά κάνει!) και στην κίνηση και λίγες σχετικά με την καλλιτεχνική αξία.Χμμμ...

    PS:αναφέρερθηκε ότι η Καλομοίρα έλεγε 8-9 τραγούδια σερί.Ναι.Ακόμα και ημιεπαγγελματικά σχήματα (όπως αυτά που έχουν την ατυχία να με περιλαμβάνουν στην σύνθεσή τους) έχουν ένα minimum 10-20 κομματιών.Σκέφτομαι το show της Brightman που είδα σε dvd και πραγματικά απορώ πως αντέχει (και η Brightman είναι χορεύτρια από τις καλύτερες).Τώρα όσο για τις δυσκολίες που συνάντισε η Καλομοίρα στις περιοδίες της,αστο.Έχω ακούσει και έχω ζήσει πολύ χειρότερα.Εδώ οι Pain of Salvation κατέβηκαν από Σουηδία σε ευρωπαική περιοδία κουβαλώντας 50 κιλά εξοπλισμού ο καθένας (μιας και είχαν μόνο ένα τεχνικό) και πρέπει να λυπηθώ την Καλομοίρα,που πηγαινοερχόταν με το αεροπλάνο;(και οι Pain of Salvation παράγουν τέχνη,όχι αηδίες).Μην τα ισοπεδώνουμε όλα,δεν κάνει.
    maria16
    18.11.2004, 23:19
    Quote:

    Το μέλος VRASIDAS στις 04-09-2004 στις 16:11 έγραψε:

    ΤΟ CD ΤΗΣ ΚΑΛΟΜΟΙΡΑΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΑΓΑΠΗΣΑΜΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΣΕ....
    ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΗΣ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ?

    ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ?
    Η ΦΩΝΗ ?
    ΟΙ ΣΤΙΧΟΙ ?





    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 09-09-2004 11:25 ]





    Παιδιά ίσιωμα... Όχι και τραγουδίστρια η Καλομοίρα τώρα...
    Όχι και όλοι αγαπήσαμε...
    Ίσως σαν σόου να είναι ικανοποιητικό... όμως ασχολούμαστε αρκετά με τη μουσική για να ξεχωρίζουμε το σόου από το τραγούδι...
    τη φωνή από την εμφάνιση... διαφωνείτε...;

    ssakiss1
    19.11.2004, 00:15
    as mathi prota thn ellinikh glosa kai se kana xrono ta ksanaleme
    maria16
    19.11.2004, 00:32
    Quote:

    Το μέλος ssakiss1 στις 19-11-2004 στις 00:15 έγραψε:

    as mathi prota thn ellinikh glosa kai se kana xrono ta ksanaleme




    έτσι έτσι...
    δεν είμαστε αφιλόξενοι αλλά έχουμε και αυτιά ρε παιδιά!!!!
    ssakiss1
    19.11.2004, 00:44
    ego tha ths protina na pai sta paratragoyda na sinagonisti toys tragoydistes eki k blepoyme giati k ego ean mpo sto stoyndio gia hxografisi h foni tha bgi telia
    maria16
    19.11.2004, 01:02
    έλα τωρα.... Μέσα στο τεράστιο πλήθος "τραγουδιστών" που υπάρχουν σήμερα...
    ας μην το κατηγορούμε το κορίτσι...
    στο κάτω κάτω δεν κρίνουν όλοι τη μουσική ακούγοντας..

    composer
    19.11.2004, 12:03


    Bravo re maraki mou eftiaxes tin diathesi prwi-prwi
    Kalimera mas.....egw by the way exw papsei na asxoloumai edw kai kairo me tragoudistes/stries....mono me ermineutes asxolumai....opote oxi me to kalomoiraki

    Κι αν λείπει το άλλο σου μισό, μισός μένεις κι εσύ....


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 20-11-2004 15:38 ]
    Hastaroth
    19.11.2004, 23:57
    Ρέ παιδιά έλεος!Ακόμα μ'αυτό το νιαουρέ πράγμα ασχολείστε;

    Υποτίθεται οτι οι περισσότεροι εξ ημών είμαστε μουσικοί,και οι υπόλοιποι φιλόμουσοι.....




    maria16
    20.11.2004, 00:31
    μήπως είναι λίγο ανούσιο να συζητάμε για αυτό το θέμα;;;;;