ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.851 μέλη

    Προτιμάτε να ακούτε ένα τραγούδι από το ραδιόφωνο ή από τον υπολογιστή σας;

    Moonchild92
    29.05.2008, 18:24

    Κατά την γνώμη μου, όταν έχεις ένα τραγούδι στον υπολογιστή σου και το ακούς συνέχεια, αυτό χάνει λίγη από την αξία του ενώ αν το ακούσεις από ένα σταθμό πολλές φορές είναι σαν να το ακούς πρώτη φορά γιατί μπορεί απλά να έχεις καιρό να το ακούσεις. Τι λέτε;


    litirakis
    29.05.2008, 20:27

    Ναι συμβαινει αυτο το πραγμα...Δεν χανει την αξια του το τραγουδι, αλλα καπου κουραζεσε να ακους συνεχεια τα ιδια αλλα ελα ντε που κανενας σταθμος στην πολη μου δεν παιζει τα τραγουδια που ακουω!!!Γι αυτο κι εγω κανω μια λιστα στο player με παρα πολλα τραγουδια το βαζω και τυχαια αναπαραγωγη και ετσι ειναι σαν να ακουο εναν Ελληνοφωνο ροκ σταθμο στον υπολογιστη μου!!!


    geordan
    29.05.2008, 20:34

    Για μένα ισχύει απόλυτα. Ποτέ δεν ακούω τα cd μου (έχει χαλάσει και το cd-player και δεν έχω σκοπό να το φτιάξω), ούτε τα χιλιάδες mp3 μου. Προτιμώ πάντα να τα τιμώ ακούγοντας τα στο ραδιόφωνο. Εξαιρούνται κάποια αδικημένα βέβαια. Δε σημαίνει πως αυτό που κάνω είναι το σωστό φυσικά.


    palmos
    29.05.2008, 23:02

    Ναι αυτο ειναι αλήθεια οτι όταν εχεις διαρκώς πρόσβαση σε ένα τραγούδι αυτό κάποια στιγμή παύει να σου αρέσει τόσο πολύ! Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως πρίν αποκτήσω το "Πόσο πολύ σ'αγάπησα" του Χρήστου Θηβαίου κέθε φορά που το πετύχαινα στο ραδιόφωνο το χαιρόμουν πάρα πολύ! Όχι πως τώρα βέβαια δεν το χαίρομαι απλα ο ενθουσιασμός με τον οποίο το ακούω τώρα δε συγκρίνεται με τον ενθουσιασμό μου τότε! Και επιπλέον τώρα θα το επιλέξω πιο σπάνια να το ακούσω βάζοντάς το στον υπολογιστή και θα το χαρώ διπλά όταν το πετύχω στο ραδιόφωνο!


    F_ANGEL
    29.05.2008, 23:58

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 29-05-2008 στις 18:24 έγραψε...

    Κατά την γνώμη μου, όταν έχεις ένα τραγούδι στον υπολογιστή σου και το ακούς συνέχεια, αυτό χάνει λίγη από την αξία του ενώ αν το ακούσεις από ένα σταθμό πολλές φορές είναι σαν να το ακούς πρώτη φορά γιατί μπορεί απλά να έχεις καιρό να το ακούσεις. Τι λέτε;



    συμφωνώ..καλύτερα από το ραδιόφωνο γιατί η συνέχεια κουράζει...


    rompa
    30.05.2008, 00:09

    Μου αρέσει να ακούω από το ραδιόφωνο κάποιο κομμάτι αρκεί να μην το ακούω 10 φορές τη μέρα. Αλλά από την άλλη ακούγοντας ένα cd μπορώ να ακούσω και τραγούδια που δεν παίζονται στο ραδιόφωνο .


    catherine91
    30.05.2008, 13:33

    Από το ραδιόφωνο....Και φυσικά να μιλάει και ο εκφωνητής πού και πού!!!!!!!


    thaliey
    30.05.2008, 13:49

    Παράθεση:

    Το μέλος catherine91 στις 30-05-2008 στις 13:33 έγραψε...

    Από το ραδιόφωνο....Και φυσικά να μιλάει και ο εκφωνητής πού και πού!!!!!!!



    {#emotions_dlg.rockon}


    stevi93
    31.05.2008, 11:01

    απο το ραδιοφωνο!


    sotiris111
    31.05.2008, 16:33

    Λοιπον εγω παιδια εχω πορωθει με το Youtube! Οποιο κομματι θελησω το ακουω απο κει και βλεπω και το βιντεοκλιπ του ή καποια παρουσιαση ή καποιους μουσικους που τα παιζουν! Ειναι πολυ καλη φαση!


    marianni1991
    31.05.2008, 17:06

    το ραδιοφωνο το προτημω,νιω8ω λες και επικοινωνω εκεινη την ωρα με ολους αυτους που αγαπουν το κομματι που παιζει και πως ολοι μας ακουγωντας το θυμομαστε κατι διαφορετικο!!


    sitzoune81
    31.05.2008, 17:15

    Δεν εχω μαθει να ακουω μουσικη απ το ραδιοφωνο. απο το ραδιοφωνο ακουω μονο συζυτησεις, αναλυσεις, ειδησεις, θεματα επικαιροτητας, αθλητικα, συνεντευξεις, ρεπορταζ, διαλογους, θεατρικες ραδιοφωνικες πραξεις και οτιδηποτε δεν παιζει μουσικη! Οποτε, τη "βρομικη" δουλεια την κανει ο υπολογιστης μου (ενιοτε και το Mp3 Player μου)


    -----------------

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sitzoune81 στις 31-05-2008 17:16 ]


    gioreta
    31.05.2008, 17:23

    Τα ραδιόφωνα της Τριπολης ειναι {#emotions_dlg.thumbdown}...ουτε συζητησεις ουτε τιποτα,μονο δισκογραφια  του 2000 παιζει {#emotions_dlg.happycrazy}.Υπολογιστη δεν κουβαλαω παντα οποτε ανανεωνω καθε φορα το Mp3 και το κινητο(ολα αυτα λιγο ασχετα..αλλα....)Οταν ειμαι σπιτι χρησιμοποιω Ραδιοφωνο απο τον υπολογιστη {#emotions_dlg.tt2}.Οποτε ραδιο......αλλα και υπολογιστη οταν πραγματικα αγαπω ενα κομματι,που κανενας ραδιοφωνικος σταθμος ειναι αξιος να το βαλει και 1....και 2.....

    Κουλα-να περνατε {#emotions_dlg.beer}


    sea_like_eyes
    31.05.2008, 17:37

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 29-05-2008 στις 18:24 έγραψε...

    Κατά την γνώμη μου, όταν έχεις ένα τραγούδι στον υπολογιστή σου και το ακούς συνέχεια, αυτό χάνει λίγη από την αξία του ενώ αν το ακούσεις από ένα σταθμό πολλές φορές είναι σαν να το ακούς πρώτη φορά γιατί μπορεί απλά να έχεις καιρό να το ακούσεις. Τι λέτε;



    εγω δεν εχω να πω . . . δλδ τι να απαντησω ? Η ερωτηση μπορει να χρησιμοποιηθει ως καλοκαιρινο κουιζ . . . ως σπαζοκεφαλια . . . ως τεστ ψυχολογιας . . . τα ρεστα μου λουλουδια !


    Moonchild92
    31.05.2008, 20:33

    Παράθεση:

    Το μέλος sea_like_eyes στις 31-05-2008 στις 17:37 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 29-05-2008 στις 18:24 έγραψε...

    Κατά την γνώμη μου, όταν έχεις ένα τραγούδι στον υπολογιστή σου και το ακούς συνέχεια, αυτό χάνει λίγη από την αξία του ενώ αν το ακούσεις από ένα σταθμό πολλές φορές είναι σαν να το ακούς πρώτη φορά γιατί μπορεί απλά να έχεις καιρό να το ακούσεις. Τι λέτε;



    εγω δεν εχω να πω . . . δλδ τι να απαντησω ? Η ερωτηση μπορει να χρησιμοποιηθει ως καλοκαιρινο κουιζ . . . ως σπαζοκεφαλια . . . ως τεστ ψυχολογιας . . . τα ρεστα μου λουλουδια !



    {#emotions_dlg.happycrazy}


    Moonchild92
    31.05.2008, 20:37
    Παράθεση:

    Το μέλος marianni1991 στις 31-05-2008 στις 17:06 έγραψε...

    το ραδιοφωνο το προτημω,νιω8ω λες και επικοινωνω εκεινη την ωρα με ολους αυτους που αγαπουν το κομματι που παιζει και πως ολοι μας ακουγωντας το θυμομαστε κατι διαφορετικο!!



    Ουάου! Σωστή η παίκτρια.....
    esta
    31.05.2008, 21:40

    γενικά είναι λάθος να ακούμε κάποια συγκεκριμένα τραγούδια συνέχεια.είναι λογικό να τα βαρεθούμε κάλοια στιγμή!Όταν όμως ακούμε ένα αγαπημένο τραγούδι τυχαία στο ραδιόφωνο,είναι σαν να το ανακαλύπτουμε ξανά,σαν να επικοινωνούμε με όλον τον κόσμο που το ακούει αλλά και το ραδιοφωνικό παραγωγό!

    {#emotions_dlg.rockon}


    xristos_rock
    31.05.2008, 22:09

    Το μόνο κακό (και το σημαντικότερο) είναι ότι τώρα πια οι περισσότεροι σταθμοί παίζουν συνεχώς τα  ίδια και τα ίδια, με άμεση συνέπεια να βαριέσαι να ακούς μέχρι και τα αγαπημένα σου τραγούδια... Άσε που πολλές φορές τις μουσικές που πραγματικά αγαπάς σπάνια θα τις ακούσεις στο ραδιόφωνο γιατί δεν είναι εμπορικές...
    Παρόλα αυτά δηλώνω λάτρης του ραδιοφώνου, έστω κι έτσι όπως είναι...

    {#emotions_dlg.beer}


    seawind8
    21.06.2008, 16:36

    Ναι η αλήθεια είναι αυτή! Είναι ακριβώς το ίδιο συναίσθημα το να βάζεις ένα cd να ακούσεις από το να βάζεις έναν δίσκο βινιλίου...

    Μερικά πράγματα παραμένουν ρομαντικά έτσι όπως πρέπει...


    emmanuella
    21.06.2008, 20:07

    Η αλήθεια είναι ότι δεν πολυακούω ραδιόφωνο. Με κουράζει το ότι πρέπει να αλλάζεις σταθμό συνέχεια. Παρόλαυτά, όταν ακούω, ακούω φανατικά υδρόγειο 106,9 στην Κρήτη.

     

    Επίσης, ο λόγος που δεν ακούω συχνά ραδιόφωνο και προτιμώ τα τραγούδια του υπολογιστή, του κινητού ή του ipod μου είναι ότι τα τραγούδια που για μένα είναι κορυφή δεν υπάρχει περίπτωση να παιχτούν σε ράδιο.