ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.844 μέλη
    blacksheep
    31.05.2008, 18:10

    Οι μπλε καδοι της ανακυκλωσης εχουν μπει πια για τα καλα στη ζωη μας.Βεβαια πολυ καθυστεριμενα αλλα μπηκαν.Ο κοσμος συμετεχει ενεργα σ αυτο, και το καταλαβαινουμε-τουλαχιστον στο δημο μου απ τη μειωση των σκουπιδιων στους πρασινους καδους- .Το θεμα το ανοιγω γιατι θελω να παιξω λιγο το δικηγορο του...διαβολου.

    Ως γνωστο την ανακυκλωση την εχει αναλαβει μια εταιρια Α.Ε.

    Το ερωτημα λοιπον ειναι,αν πραγματικα οτι ριχνουμε στους μπλε καδους πανε για ανκυκλωση η αν υπαρχει εστω και μια πιθανοτητα να καταληγουν και αυτα στις χωματερες....

    Και για να ξεκαθαρισω τη θεση μου,πρεπει να πω πως ειμαι θερμη υποστηρικτρια της ανανκυκλωσης και συμμετεχω ενεργα στο προγραμα.Απλα ειμαι λιγο καχυποπτη με τις Α.Ε.

     

    Θα ηθελα να μαθω τη δικη σας γνωμη οσο αναφορα αυτο το ζητημα.


    Moonchild92
    31.05.2008, 21:56

    Προσωπικά φροντίζω να πετάω τα ανακυκλώσιμα στους αντίστοιχους κάδους και ελπίζω (αν και φοβάμαι ότι είναι φρούδες οι ελπίδες μου)πως όλα θα γίνουν με τον σωστό τρόπο.... Δηλαδή τα ανακυκλώσιμα θα πάνε όπου χρειάζεται για να ανακυκλωθούν και τα υπόλοιπα στις χωματερές.

    By the way, το γεγονός ότι υπάρχουν λιγότερα σκουπίδια στους πράσινους κάδους δεν σημαίνει ότι συμμετέχει ο κόσμος ενεργά στην ανακύκλωση. Απλώς τώρα υπάρχουν περισσότεροι κάδοι για να μπουν τα σκουπίδια..... {#emotions_dlg.sad}

    Πάντως δεν το είχα μάθει ότι την ανακύκλωση την έχει αναλάβει Α.Ε.


    esta
    31.05.2008, 22:00

    Δυστυχώς αυτή η χώρα δε φημίζεται για την περιβαλλοντική της πολιτική.Άρα δεν είναι περίεργο που μια εταιρεί έχει αναλάβει τη συγκεκριμένη εργασία.Χρεός όλων μας να περιορίζουμε τα σκουπίδια μας σε αριθμό και όγκο και όταν κάνουμε ανακύκλωση να προσέχουμε τί ρίχνουμε μέσα,όλες οπι συσκευασίες να είναι καθαρές κλπ.Η ανακύκλωση μπορεί να γίνει σωστά ακόμα και από μία εταιρεία όταν εμείς το απαιτήσουμε!

     


    Vanna
    31.05.2008, 22:47

    Μου πήρε αρκετό καιρό για να πείσω τους γονείς μου(ή μάλλον να τους κάνω να συνηθίσουν) να ανακυκλώνουν ό,τι μπορεί να ανακυκλωθεί. Πιστεύω ότι αν εντάξουμε την ανακύκλωση στην ζωή μας μπορούμε να λέμε ότι κάτι κάνουμε για το περιβάλλον. Βέβαια εικόνες όπως σκουπίδια(μη ανακυκλώσιμα) πεταμένα στους μπλε κάδους δεν είναι ζήτημα συνήθειας αλλά παιδείας. Και αυτό είνα το μεγάλο στοίχημα: να μεταδώσουμε στους άλλους την περιβαλλοντική συνείδηση και όχι μία συνήθεια που ισχύει για δυο-τρεις βδομάδες.


    kithara-woman
    01.06.2008, 00:11

    Πιστεύω ότι αν είχαν ΟΛΟΙ οι δήμοι κάδους ανακύκλωσης,ο κόσμος θα τα πήγαινε εκει.

    Μαζεύω χαρτί,γυαλί,πλαστικό,αλουμινένια κουτάκια και αναγκάζομαι να τα πηγαίνω στις διπλανές περιοχές γιατί στη δική μου δεν έχουν ανακαλύψει την ανακύκλωση.

    Δεν υπάρχει κάδος ούτε για δείγμα.Ο πρώτος κάδος είναι στη Λαμπρινή,που είναι δήμος Αθηναίων και στην Κυψέλη,που επίσης είναι δήμος Αθηναίων.Παλιά πήγαινα στην Κυψέλη τα πλαστικά μπουκάλια με το λεωφορείο,αλλά το χαρτί δεν μπορούσα να το σηκώσω,περιμέναμε να γεμίσει και τα πηγαίναμε όλα μαζί σε άλλη περιοχή,με το αυτοκίνητο,όταν ήταν ο δρόμος μας.

    Το θεωρώ απαράδεκτο για έναν τόσο μεγάλο δήμο να μην έχει έστω μπλε κάδους.Και σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι δήμοι.{#emotions_dlg.mad}    {#emotions_dlg.nono}    {#emotions_dlg.thumbdown}

    Δεν είμαστε τόσο ανεύθυνοι σαν λαός όσο θέλουν να μας πείσουν ότι είμαστε...Με σωστή κατεύθυνση θα συμμορφωνόμασταν σε αρκετά πράγματα.Αλλά φυσικά είναι και θέμα παιδείας και οικογένειας.Αν το μικρό παιδί δει τον πατέρα ή τη μητέρα του να πετάει κάτω σκουπίδια,θα κάνει ακριβώς το ίδιο.