ελληνική μουσική
    400 online   ·  210.819 μέλη
    kithara2
    31.05.2008, 23:12

    Καλησπέρα...θέλω να ρωτήσω οτι αν οσοι υποστηρίζουν το ΚΚΕ ειναι άθεοι γιατι ως γνωστον αυτο το κόμμα υποστηρίζει τον αθεισμό....επίσης όσοι καλλιτέχνες πηγαίνουν σε φεστιβάλ της ΚΝΕ κ άλλα τέτοια σημαίνει οτι κ αυτοί είναι από αυτό το κόμμα ή το κάνουν μόνο καλλιτεχνικά??...


    marylin
    01.06.2008, 00:55

    Οι περισσότεροι δεν πιστεύουν, αυτή είναι η αλήθεια.

    Όσο αφορά τους καλλιτέχνες δεν είναι απόλυτο ότι υποστηρίζουν το συγκεκριμένο κόμμα, όπου τους καλέσουν πάνε και πληρώνονται αλλά δεν ανήκουν και στο άλλο άκρο.

    Γι' αυτό μεταξύ ΚΚΕ και ΠΑΣΟΚ θα δεις πολλές φορές τραγουδιστές να συμμετέχουν σε συναυλίες ενώ στη ΝΔ είναι ανεξάρτητοι και συγκεκριμένοι.


    rory166
    01.06.2008, 09:05

    ναι...

    γνωστος μας εντεχνος καλλιτεχνης ζητησε μερικες χιλιαδες ευρω απο την ΠΚΣ του Πανεπιστημιου Πειραια για να παιξει μια ωρα προγραμματακι.
    (προτιμω να μην αναφερω ονομα διοτι το συμβαν το αναφερω με καθε επιφυλαξη)


    ολα για την τεχνη!!{#emotions_dlg.thumbup}


    Spotlight_Dancer
    01.06.2008, 09:15

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:05 έγραψε...

    ναι...

    γνωστος μας εντεχνος καλλιτεχνης ζητησε μερικες χιλιαδες ευρω απο την ΠΚΣ του Πανεπιστημιου Πειραια για να παιξει μια ωρα προγραμματακι.
    (προτιμω να μην αναφερω ονομα διοτι το συμβαν το αναφερω με καθε επιφυλαξη)


    ολα για την τεχνη!!{#emotions_dlg.thumbup}



     

    Κακοήθειες.Ειναι πασίγνωστο οτι οι έντεχνοι καλλιτέχνες δεν ενδιαφέρονται για τα λεφτά αλλά για την τέχνη.


    rory166
    01.06.2008, 09:21

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 01-06-2008 στις 09:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:05 έγραψε...

    ναι...

    γνωστος μας εντεχνος καλλιτεχνης ζητησε μερικες χιλιαδες ευρω απο την ΠΚΣ του Πανεπιστημιου Πειραια για να παιξει μια ωρα προγραμματακι.
    (προτιμω να μην αναφερω ονομα διοτι το συμβαν το αναφερω με καθε επιφυλαξη)


    ολα για την τεχνη!!{#emotions_dlg.thumbup}



     

    Κακοήθειες.Ειναι πασίγνωστο οτι οι έντεχνοι καλλιτέχνες δεν ενδιαφέρονται για τα λεφτά αλλά για την τέχνη.






    ...ως τα περατα της γης!


    Spotlight_Dancer
    01.06.2008, 09:23

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 01-06-2008 στις 09:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:05 έγραψε...

    ναι...

    γνωστος μας εντεχνος καλλιτεχνης ζητησε μερικες χιλιαδες ευρω απο την ΠΚΣ του Πανεπιστημιου Πειραια για να παιξει μια ωρα προγραμματακι.
    (προτιμω να μην αναφερω ονομα διοτι το συμβαν το αναφερω με καθε επιφυλαξη)


    ολα για την τεχνη!!{#emotions_dlg.thumbup}



     

    Κακοήθειες.Ειναι πασίγνωστο οτι οι έντεχνοι καλλιτέχνες δεν ενδιαφέρονται για τα λεφτά αλλά για την τέχνη.






    ...ως τα περατα της γης!



    Έτσι.


    JaNick
    01.06.2008, 11:40

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 01-06-2008 στις 09:23 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Spotlight_Dancer στις 01-06-2008 στις 09:15 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος rory166 στις 01-06-2008 στις 09:05 έγραψε...

    ναι...

    γνωστος μας εντεχνος καλλιτεχνης ζητησε μερικες χιλιαδες ευρω απο την ΠΚΣ του Πανεπιστημιου Πειραια για να παιξει μια ωρα προγραμματακι.
    (προτιμω να μην αναφερω ονομα διοτι το συμβαν το αναφερω με καθε επιφυλαξη)


    ολα για την τεχνη!!{#emotions_dlg.thumbup}



     

    Κακοήθειες.Ειναι πασίγνωστο οτι οι έντεχνοι καλλιτέχνες δεν ενδιαφέρονται για τα λεφτά αλλά για την τέχνη.






    ...ως τα περατα της γης!



    Έτσι.



    Φυσικά! Μη μου πείτε οτι είναι διαφορετικά!?!?!?!?


    punkster
    01.06.2008, 11:49

    Ο Κομμουνισμος γενικα υποστηριζει την αθεια, οχι μονο η ΚΚΕ....
    Το να εισαι αθεος ειναι κατι σαν αναγκαια συνθηκη για να εισαι και κομμουνιστης....
    Θεωρητικα παντα, ετσι;....
    Γιατι προσωπικα δεν μου αρεσει καθολου να μπαινουν οι ιδεες σε καλουπια....
    Δηλαδη αν εισαι ετσι, δεν πρεπει να εισαι γιουβετσι....
    Τελος παντων, αυτο ειναι αλλο θεμα.....Smile


    augustina
    01.06.2008, 22:58

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 01-06-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Ο Κομμουνισμος γενικα υποστηριζει την αθεια, οχι μονο η ΚΚΕ....
    Το να εισαι αθεος ειναι κατι σαν αναγκαια συνθηκη για να εισαι και κομμουνιστης....
    Θεωρητικα παντα, ετσι;....


    Αυτό απ'όσο ξέρω δεν ισχύει!! Οι κανόνες του ΚΚΕ δεν σου επιβάλουν την αθεϊα!!είναι φίλη μου στην οργάνωση και το έχω συζητήσει!!!:)


    StavmanR
    02.06.2008, 00:26

    Η φίλτατη και ευφυέστατη Punksterίνα με πρόλαβε στην παρατήρηση...

    Η αναφορά στο ΚΚΕ, μπορεί να προκαλέσει αλυσιδωτές αντιδράσεις σε μέλη που το υποστηρίζουν. Χρήσιμο θα ήταν να μιλήσει κανείς για τον κομμουνισμό ως ιδέα, και όχι για μία οργανωμένη πολιτική παράταξη. Άλλωστε δεν είναι ο αποκλειστικός αντιπρόσωπος του σοσιαλισμού, μιας και στα ψηφοδέλτια αριθμούνται περί των 20 διαφορετικών "Αριστερών" σχημάτων.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-06-2008 01:13 ]


    punkster
    02.06.2008, 11:32

    Παράθεση:

    Το μέλος augustina στις 01-06-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 01-06-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Ο Κομμουνισμος γενικα υποστηριζει την αθεια, οχι μονο η ΚΚΕ....
    Το να εισαι αθεος ειναι κατι σαν αναγκαια συνθηκη για να εισαι και κομμουνιστης....
    Θεωρητικα παντα, ετσι;....


    Αυτό απ'όσο ξέρω δεν ισχύει!! Οι κανόνες του ΚΚΕ δεν σου επιβάλουν την αθεϊα!!είναι φίλη μου στην οργάνωση και το έχω συζητήσει!!!:)

    Μπορει το ΚΚΕ να μην σου επιβαλει την αθεια, ομως ο κομμουνισμος και η θρησκεια δεν ειναι δυο πραγματα που πανε μαζι....Σαν ιδεες και μονο. Σου λεει, δεν μπορει να υποστηριζεις την αυτοδυναμια του λαου και την ισοπεδωση των κοινωνικων ταξεων ενω παραλληλα να εισαι μελος μια ιεραρχημενης Εκκλησιας και να πιστευεις σε ενα ανωτατο ον που ελεγχει τα παντα και κινει τα νηματα. Smile


    fearlessangel
    02.06.2008, 13:33

    To KKE δεν ειναι ενας απο τους πολλους αντιπροσωπους τους σοσιαλισμου στην Ελλαδα, αλλα ο μοναδικος εκπροσωπος του κομμουνισμου.


    rompa
    02.06.2008, 14:07

    Συνήθως ναι αλλά δεν αποτελεί κανόνα .


    dionysia7
    02.06.2008, 15:09

    Μπορεις επισης να διαβασεις το καταστατικο της ΚΝΕ και να κατατοπιστεις και οχι να ακους εμας, που ο καθενας μας εχει να πει και κατι διαφορετικο! απλα.....


    rory166
    02.06.2008, 15:20

    Παράθεση:

    Το μέλος augustina στις 01-06-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 01-06-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Ο Κομμουνισμος γενικα υποστηριζει την αθεια, οχι μονο η ΚΚΕ....
    Το να εισαι αθεος ειναι κατι σαν αναγκαια συνθηκη για να εισαι και κομμουνιστης....
    Θεωρητικα παντα, ετσι;....


    Αυτό απ'όσο ξέρω δεν ισχύει!! Οι κανόνες του ΚΚΕ δεν σου επιβάλουν την αθεϊα!!είναι φίλη μου στην οργάνωση και το έχω συζητήσει!!!:)





    Aυγουστινα φυσικα και δεν υπαρχει γραμμενος κανονας να λεει "οποιος πιστευει στο θεο θα τον πεταξουμε εξω!"
    Απλα η θρησκεια  για πολλους κομμουνιστες θεωρειται ενα μετρο "χαλιναγωγησης" του καθε λαου.
    Ετσι οποιος νιωθει πραγματικα κομμουνιστης δεν τα παει και πολυ καλα με αυτα τα θεματα.


    p.s. δεν ειμαι κομμουνιστης{#emotions_dlg.biggrin}


    blacksheep
    02.06.2008, 17:53

    Παράθεση:

    Το μέλος fearlessangel στις 02-06-2008 στις 13:33 έγραψε...

    To KKE δεν ειναι ενας απο τους πολλους αντιπροσωπους τους σοσιαλισμου στην Ελλαδα, αλλα ο μοναδικος εκπροσωπος του κομμουνισμου.



    οχι και ο μοναδικος μην ξεχναμε και καποια εξωκοινοβουλευτικα κομματα και τη δουλεια που κανουν......


    Mesogeios
    07.06.2008, 01:03

    Παράθεση:

    Το μέλος kithara2 στις 31-05-2008 στις 23:12 έγραψε...

    Καλησπέρα...θέλω να ρωτήσω οτι αν οσοι υποστηρίζουν το ΚΚΕ ειναι άθεοι γιατι ως γνωστον αυτο το κόμμα υποστηρίζει τον αθεισμό....επίσης όσοι καλλιτέχνες πηγαίνουν σε φεστιβάλ της ΚΝΕ κ άλλα τέτοια σημαίνει οτι κ αυτοί είναι από αυτό το κόμμα ή το κάνουν μόνο καλλιτεχνικά??...



     

    Οσοι υποστηρίζουν το ΚΚΕ, την πολιτική του πρόταση και το πρόγραμμά του, ή συνεργάζονται μαζί του, δεν είναι και δεν δηλώνουν αναγκαστικά άθεοι. Αντίθετα μια σειρά συνεργαζόμενοι μαζί του είναι ταυτόχρονα πιστοί σε διάφορα θρησκεύματα, π.χ. Χριστιανοί Ορθόδοξοι, όπως η Βουλευτίνα του, Λιάνα Κανέλη, ή οι δραστηριοποιούμενοι κληρικοί μέσα από την «Παγκληρική – Παλλαϊκή Αγωνιστική Κίνηση» (ο π. Ευάγγελος Σκορδάς υπήρξε από τα δραστήρια μέλη της) συχνά συνεργάζονται με τους κομμουνιστές σε διάφορους μαζικούς χώρους. Η πολιτική πρόταση του ΚΚΕ στα περισσότερα σημεία φαίνεται να εναρμονίζεται με τις κοινωνικές αντιλήψεις της Παγκληρικής. Ελληνες Καθολικοί από τις Κυκλάδες και από τα Επτάνησα υποστηρίζουν με οργανωμένο τρόπο το ΚΚΕ. Επίσης αρκετοί συνεργαζόμενοι που κατάγονται από τη μουσουλμανική μειονότητα είναι πιστοί και αφοσιωμένοι στο Ισλαμ.

    Στο καταστατικό του ΚΚΕ, στην εισαγωγή αναφέρεται:

    «β. Στη δράση του για την υλοποίηση των υψηλών αυτών σκοπών, το ΚΚΕ καθοδηγείται από την κοσμοθεωρία του μαρξισμού – λενινισμού… Το ΚΚΕ, στηριγμένο στην κοσμοθεωρία του, διαμορφώνει το πρόγραμμα και την πολιτική του…»

    Και στο 1ο Άρθρο: «Μέλος του ΚΚΕ μπορεί να γίνει κάθε άνδρας και γυναίκα, άνω των 18 χρόνων, με τον όρο ότι αποδέχεται το πρόγραμμα και το καταστατικό του…»

    Σε παραπέρα ανάλυση ακρογωνιαίος λίθος της κοσμοθεωρίας του μαρξισμού – λενινισμού είναι ο Διαλεχτικός Υλισμός (αθεΐα) και αποτελεί βασική προϋπόθεση και ανάγκη να καθοδηγεί τη δράση του κόμματος και όχι τη συνείδηση των ανθρώπων που συμμετέχουν σ’ αυτή.

    Οσο αφορά τους καλλιτέχνες που συμμετέχουν στα Φεστιβάλ της ΚΝΕ δεν είναι υποχρεωτικά κομμουνιστές και για την ακρίβεια οι περισσότεροι δεν είναι καν ψηφοφόροι του…

    Smile


    Mesogeios
    07.06.2008, 01:04

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-06-2008 στις 11:32 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος augustina στις 01-06-2008 στις 22:58 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 01-06-2008 στις 11:49 έγραψε...

    Ο Κομμουνισμος γενικα υποστηριζει την αθεια, οχι μονο η ΚΚΕ....
    Το να εισαι αθεος ειναι κατι σαν αναγκαια συνθηκη για να εισαι και κομμουνιστης....
    Θεωρητικα παντα, ετσι;....


    Αυτό απ'όσο ξέρω δεν ισχύει!! Οι κανόνες του ΚΚΕ δεν σου επιβάλουν την αθεϊα!!είναι φίλη μου στην οργάνωση και το έχω συζητήσει!!!:)

    Μπορει το ΚΚΕ να μην σου επιβαλει την αθεια, ομως ο κομμουνισμος και η θρησκεια δεν ειναι δυο πραγματα που πανε μαζι....Σαν ιδεες και μονο. Σου λεει, δεν μπορει να υποστηριζεις την αυτοδυναμια του λαου και την ισοπεδωση των κοινωνικων ταξεων ενω παραλληλα να εισαι μελος μια ιεραρχημενης Εκκλησιας και να πιστευεις σε ενα ανωτατο ον που ελεγχει τα παντα και κινει τα νηματα. Smile



     

    Επίτρεψε μου μια διόρθωση. Το ΚΚΕ και από όσο ξέρω και όλα τα άλλα κόμματα που παλεύουν να αλλάξουν τη κοινωνία από καπιταλιστική σε κομμουνιστική, δεν υποστηρίζουν την «ισοπέδωση των κοινωνικών τάξεων», όρος που δεν είμαι σίγουρος αν τον πολύ-καταλαβαίνω. Αυτό στο οποίο αναφέρονται είναι στη κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο που επιτυγχάνεται με την κατάργηση των εκμεταλλευτριών τάξεων.

    {#emotions_dlg.walkman}


    punkster
    07.06.2008, 10:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Mesogeios στις 07-06-2008 στις 01:04 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος punkster στις 02-06-2008 στις 11:32 έγραψε...

    Μπορει το ΚΚΕ να μην σου επιβαλει την αθεια, ομως ο κομμουνισμος και η θρησκεια δεν ειναι δυο πραγματα που πανε μαζι....Σαν ιδεες και μονο. Σου λεει, δεν μπορει να υποστηριζεις την αυτοδυναμια του λαου και την ισοπεδωση των κοινωνικων ταξεων ενω παραλληλα να εισαι μελος μια ιεραρχημενης Εκκλησιας και να πιστευεις σε ενα ανωτατο ον που ελεγχει τα παντα και κινει τα νηματα. Smile



     

    Επίτρεψε μου μια διόρθωση. Το ΚΚΕ και από όσο ξέρω και όλα τα άλλα κόμματα που παλεύουν να αλλάξουν τη κοινωνία από καπιταλιστική σε κομμουνιστική, δεν υποστηρίζουν την «ισοπέδωση των κοινωνικών τάξεων», όρος που δεν είμαι σίγουρος αν τον πολύ-καταλαβαίνω. Αυτό στο οποίο αναφέρονται είναι στη κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο που επιτυγχάνεται με την κατάργηση των εκμεταλλευτριών τάξεων.

    {#emotions_dlg.walkman}



    Ναι, ισως δεν εκφραστηκα καλα.....{#emotions_dlg.biggrin}
    Παντως, ο κομμουνισμος (απ οσο τον ξερω εγω τελος παντων...) εχει σαν βασικο μερος της ιδεολογιας του την ισοτητα μεταξυ των πολιτων, πραγμα που μπορει να επιτευχθει με την καταργηση των κοινωνικων ανισοτητων που εκφραζονται μεσα απο τις κοινωνικες ταξεις....
    Δηλαδη, το μεγαλο οραμα ειναι μια κοινωνια χωρις ταξικες διαφορες οπου θα κυριαρχει το "ενας για ολους και ολοι για εναν"....
    Αυτο εννοουσα...{#emotions_dlg.rolleyes}Wink


    antonys
    07.06.2008, 10:16

    Ναι , το ΚΚΕ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ρηξη και ανατροπη του καπιταλιστικου συστηματος

    Ναι , παλευει για λαική οικονομία και λαική εξουσία

    Μια συμπληρωση σε κατι που ειπε ο

    Mesogeios " Το ΚΚΕ και από όσο ξέρω και όλα τα άλλα κόμματα που παλεύουν να αλλάξουν τη κοινωνία από καπιταλιστική σε κομμουνιστική, δεν υποστηρίζουν την «ισοπέδωση των κοινωνικών τάξεων», όρος που δεν είμαι σίγουρος αν τον πολύ-καταλαβαίνω. Αυτό στο οποίο αναφέρονται είναι στη κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο που επιτυγχάνεται με την κατάργηση των εκμεταλλευτριών τάξεων. "

    Η αλλαγη της κοινωνίας απο καπιταλστικη σε κομμουνιστικη εχει και ενα ενδιαμεσο βασικο σταδιο . Τον σοσιαλισμο . Οπου με τη δικτατορια του προλεταριατου η εργατικη ταξη καταλαμβανει επαναστατικα την εξουσια . Στο σοσιαλισμο συνεχιζουν να υπαρχουν οι 2 ταξεις (εργατικη και αστικη ) ... συνεχιζεται δηλαδη η παλη των ταξεων με αλλους ομως αντικειμενικους παραγοντες

    Με λιγα λογια ο σοσιαλισμος ειναι μια ανωριμη πρωιμη μορφη κομμουνισμου οπου εχουν γινει βηματα στην κοινωνικη εξέλιξη

    Για τον αθεισμό

    Οι κομμουνιστές όταν εξετάζουν το ζήτημα της θρησκείας δεν ξεχνούν το βασικό: Τις ταξικές (και συνεπώς εξαιρετικά κοσμικές) αναγκαιότητες που μετέτρεψαν τη θρησκεία σε πλευρά των καθορισμένων κοινωνικών σχέσεων, αλλά και σε «εργαλείο» αναπαραγωγής αυτών των σχέσεων.

    Ο καπιταλισμός έχει την ανάγκη μιας θρησκείας «συμβατής» με τον εαυτό του. Εχει ανάγκη μια θρησκεία που θα αναγκάζει τον άνθρωπο να προσκρούει πάνω σε ένα πέπλο φετιχισμού και ιδεοληψίας, ώστε η εξήγηση των υφιστάμενων κοινωνικών σχέσεων να εμποδίζεται από τις φαντασμαγορικές δοξασίες που κατατείνουν στο «ήταν θέλημα Θεού»... Εχει ανάγκη από μια θρησκεία που, όπως όλες οι θρησκείες, αλλά πιο εκλεπτυσμένα, θα αξιοποιεί το φόβο του ανθρώπου απέναντι στο άγνωστο, θα δαιμονοποιεί τα φυσικά και κοινωνικά φαινόμενα, θα «θεοποιεί» τις συμφορές της ανεργίας, της φτώχειας, της αρρώστιας κλπ. Ολα αυτά έχουν άλλα αίτια, φυσικά, πολύ διαφορετικά από το «αμαρτωλό κρίμα», αλλά η θρησκεία τα χρησιμοποιεί. Στόχος είναι η άγνοια του ανθρώπου να μην αντικατασταθεί από τη γνώση, αλλά αντίθετα αυτή η άγνοια να γίνει η «μήτρα», για να γεννηθεί στη συνείδηση του ανθρώπου ο Θεός. Ο καπιταλισμός και κάθε εκμεταλλευτικό σύστημα θέλει μια θρησκεία που θα δημιουργεί την ανάγκη της πίστης σε μια μετά θάνατον καλύτερη ζωή. Μια ζωή που θα κατακτηθεί, αφ' ενός μέσω της εξατομικευμένης «νηστείας και προσευχής» και αφ' ετέρου μέσω μιας κοινωνικής συμπεριφοράς του ατόμου που θα διέπεται είτε από την αρχή του «γύρνα και το άλλο μάγουλο» είτε από την αρχή του «κάνε ιερό πόλεμο» (Τζιχάντ), αλλά για τα συμφέροντα της επίγειας εξουσίας των κάθε λογής Αγιατολάχ...

     

    ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΚΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΣ .

    Για περισσοτερες πληροφοριες , θεσεις κτλ παραθετω καπια links με αρθρα ...

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=277056&textCriteriaClause=%2B%CE%98%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%91

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=3726986&textCriteriaClause=%2B%CE%98%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%91

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=398841&publDate=20/8/2000