ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.848 μέλη
    fotis70
    13.06.2008, 10:39

    Παράθεση:

    Το μέλος antonys στις 07-06-2008 στις 10:16 έγραψε...

    Ναι , το ΚΚΕ ΕΠΙΔΙΩΚΕΙ ρηξη και ανατροπη του καπιταλιστικου συστηματος

    Ναι , παλευει για λαική οικονομία και λαική εξουσία

    Μια συμπληρωση σε κατι που ειπε ο

    Mesogeios " Το ΚΚΕ και από όσο ξέρω και όλα τα άλλα κόμματα που παλεύουν να αλλάξουν τη κοινωνία από καπιταλιστική σε κομμουνιστική, δεν υποστηρίζουν την «ισοπέδωση των κοινωνικών τάξεων», όρος που δεν είμαι σίγουρος αν τον πολύ-καταλαβαίνω. Αυτό στο οποίο αναφέρονται είναι στη κατάργηση της εκμετάλλευσης ανθρώπου από άνθρωπο που επιτυγχάνεται με την κατάργηση των εκμεταλλευτριών τάξεων. "

    Η αλλαγη της κοινωνίας απο καπιταλστικη σε κομμουνιστικη εχει και ενα ενδιαμεσο βασικο σταδιο . Τον σοσιαλισμο . Οπου με τη δικτατορια του προλεταριατου η εργατικη ταξη καταλαμβανει επαναστατικα την εξουσια . Στο σοσιαλισμο συνεχιζουν να υπαρχουν οι 2 ταξεις (εργατικη και αστικη ) ... συνεχιζεται δηλαδη η παλη των ταξεων με αλλους ομως αντικειμενικους παραγοντες

    Με λιγα λογια ο σοσιαλισμος ειναι μια ανωριμη πρωιμη μορφη κομμουνισμου οπου εχουν γινει βηματα στην κοινωνικη εξέλιξη

    Για τον αθεισμό

    Οι κομμουνιστές όταν εξετάζουν το ζήτημα της θρησκείας δεν ξεχνούν το βασικό: Τις ταξικές (και συνεπώς εξαιρετικά κοσμικές) αναγκαιότητες που μετέτρεψαν τη θρησκεία σε πλευρά των καθορισμένων κοινωνικών σχέσεων, αλλά και σε «εργαλείο» αναπαραγωγής αυτών των σχέσεων.

    Ο καπιταλισμός έχει την ανάγκη μιας θρησκείας «συμβατής» με τον εαυτό του. Εχει ανάγκη μια θρησκεία που θα αναγκάζει τον άνθρωπο να προσκρούει πάνω σε ένα πέπλο φετιχισμού και ιδεοληψίας, ώστε η εξήγηση των υφιστάμενων κοινωνικών σχέσεων να εμποδίζεται από τις φαντασμαγορικές δοξασίες που κατατείνουν στο «ήταν θέλημα Θεού»... Εχει ανάγκη από μια θρησκεία που, όπως όλες οι θρησκείες, αλλά πιο εκλεπτυσμένα, θα αξιοποιεί το φόβο του ανθρώπου απέναντι στο άγνωστο, θα δαιμονοποιεί τα φυσικά και κοινωνικά φαινόμενα, θα «θεοποιεί» τις συμφορές της ανεργίας, της φτώχειας, της αρρώστιας κλπ. Ολα αυτά έχουν άλλα αίτια, φυσικά, πολύ διαφορετικά από το «αμαρτωλό κρίμα», αλλά η θρησκεία τα χρησιμοποιεί. Στόχος είναι η άγνοια του ανθρώπου να μην αντικατασταθεί από τη γνώση, αλλά αντίθετα αυτή η άγνοια να γίνει η «μήτρα», για να γεννηθεί στη συνείδηση του ανθρώπου ο Θεός. Ο καπιταλισμός και κάθε εκμεταλλευτικό σύστημα θέλει μια θρησκεία που θα δημιουργεί την ανάγκη της πίστης σε μια μετά θάνατον καλύτερη ζωή. Μια ζωή που θα κατακτηθεί, αφ' ενός μέσω της εξατομικευμένης «νηστείας και προσευχής» και αφ' ετέρου μέσω μιας κοινωνικής συμπεριφοράς του ατόμου που θα διέπεται είτε από την αρχή του «γύρνα και το άλλο μάγουλο» είτε από την αρχή του «κάνε ιερό πόλεμο» (Τζιχάντ), αλλά για τα συμφέροντα της επίγειας εξουσίας των κάθε λογής Αγιατολάχ...

     

    ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΚΕ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΗΣ ΚΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΘΕΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΡΓΑΝΩΘΕΙΣ .

    Για περισσοτερες πληροφοριες , θεσεις κτλ παραθετω καπια links με αρθρα ...

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=277056&textCriteriaClause=%2B%CE%98%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%91

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=3726986&textCriteriaClause=%2B%CE%98%CE%A1%CE%97%CE%A3%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%91

    http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=398841&publDate=20/8/2000

    Το 10.000 π.χ οι θεωρητικοί του καπιταλισμού συγκεντρώθηκαν στο συνεδριακό Μέγαρο της Ατλαντίδας και συζήτησαν με θέμα τον έλεγχο των «μαζών».

    Πήρε τον λόγο ο Κόναν  ο βάρβαρος και είπε:

    Για να ελέγξουμε τις μάζες ας δημιουργήσουμε τις θρησκείες και όλοι συμφώνησαν μαζί του.

    Αυτά χαριτολογώντας.

    Οι θρησκείες έχουν την ρίζα τους τόσο πίσω στον χρόνο όσο είναι σχεδόν και η Ιστορία του ανθρώπου.

    Το γεγονός ότι σε ορισμένες περιπτώσεις γίνονται όχημα άσκησης εξουσίας δεν το αμφισβητεί κανείς.

    Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τις ιδεολογίες.

    Τι σημαίνει όμως αυτό ότι φταίνε οι θρησκείες και οι ιδεολογίες;

    Στο όνομα της Ελευθερίας, της Δημοκρατίας, του Χριστού και των Ανθρωπίνων δικαιωμάτων έγιναν τα μεγαλύτερα εγκλήματα. Αυτά φταίνε;

    Οι φίλοι του ΚΚΕ που μέμφονται όσους πιστεύουν τι έχουν να πούν για την προσωπολατρία του «πατερούλη» Στάλιν και τα εγκλήματά του κατά την περίοδο των εκκαθαρίσεων; Ή του Μάο στην Κίνα;

    Έφταιγε η ιδεολογία;

    Από την άλλοι είστε σίγουροι ότι στην Σοβιετική Ένωση δεν υπήρχαν προνομιούχοι    και πολίτες πιο ίσοι από τους ίσους;

    Στην θεωρία όλες οι ιδεολογίες και οι θρησκείες είναι καλές.

    Η πράξη κάνει την διαφορά!  




    Mesogeios
    10.07.2008, 00:10

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 13-06-2008 στις 10:39 έγραψε...

    Πήρε τον λόγο ο Κόναν ο βάρβαρος και είπε:

    Για να ελέγξουμε τις μάζες ας δημιουργήσουμε τις θρησκείες και όλοι συμφώνησαν μαζί του.

    Αυτά χαριτολογώντας.

    Οι θρησκείες έχουν την ρίζα τους τόσο πίσω στον χρόνο όσο είναι σχεδόν και η Ιστορία του ανθρώπου.

     

    Εντάξει, κατατοπιστικό το χαριτολόγημα, αν προσθέσεις τώρα πως εκείνο το «σχεδόν» αφορά εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια μιας άθρησκης και άθεης ανθρωπότητας, μένει να ακολουθήσουμε και να αιτιολογήσουμε τις αιτίες που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση της ρίζας των θρησκειών. Αν μπορούσες να φωτίσεις το θέμα από τη δική σου οπτική γωνία θα με υποχρέωνε…

    Παράθεση:

    Οι φίλοι του ΚΚΕ που μέμφονται όσους πιστεύουν…

    Επειδή δεν κατάλαβα από τα παραπάνω που και με ποιο τρόπο οι «φίλοι του ΚΚΕ μέμφονται όσους πιστεύουν» μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις σαφέστερος. Και για τα αμέσως παρακάτω:

    Παράθεση:
    τι έχουν να πούν για την προσωπολατρία του «πατερούλη» Στάλιν και τα εγκλήματά του κατά την περίοδο των εκκαθαρίσεων; Ή του Μάο στην Κίνα;

    Έφταιγε η ιδεολογία;

    Από την άλλοι είστε σίγουροι ότι στην Σοβιετική Ένωση δεν υπήρχαν προνομιούχοι και πολίτες πιο ίσοι από τους ίσους;

    εκφράζεις άποψη ή έχεις απορίες σχετικά με την αθεΐα και το ΚΚΕ, ή εντέλει έχεις κάποια άλλη απορία σε σχέση με τις θέσεις του ΚΚΕ; Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος και ακριβής θα προσπαθήσω, όπου μπορώ, να σου λύσω τις τυχόν απορίες.

    Και με την ευκαιρία σου είναι εύκολο να εξηγήσεις για πιο λόγο συμβαίνει, από τη δική σου οπτική γωνιά, αυτό που διαπιστώνεις:

    Παράθεση:

    Στην θεωρία όλες οι ιδεολογίες και οι θρησκείες είναι καλές.

    Η πράξη κάνει την διαφορά!


    Disasterpiece
    10.07.2008, 02:09

    Το ΚΚΕ,εστω και ανεπισημα,επικροτει την Αθρησκεια και την Αθεια γιατι πολυ απλα Θρησκεια ειναι ο Κομμουνισμος και ο Θεος των κομμουνιστων ειναι το μουστακι του Σταλιν που εχει στη τσαντα της η Παπαρηγα ευλαβικα φυλαγμενο(νομιζω αυτο με το μουστακι του Σταλιν απο το Πανουση το εχω ακουσει{#emotions_dlg.laugh})!!!Ο Κομμουνισμος ειναι ΔΟΓΜΑ,ετσι απλα.Μιλας με ενα κομμουνιστη και το καταλαβαινεις σε 30 δευτερολεπτα.Ποιος πατηρ Ονουφριος και ποιος Αδωνις Γεωργιαδης,οι τυποι δεν παλευονται.Κατα τ'αλλα σαν πολιτικος χωρος χρησιμευει απλα για την εκτονωση των μαζων και για την διατηρηση των 2 μεγαλων κομματων στην εναλλαγη της εξουσιας(γι'αυτο χτυπανε τον Τσιπρα ανελεητα).Σε ανταλλαγμα ο μισος και βαλε κρατικος κορμος αποτελειται απο διορισμενα "συντροφια" και εχουν σκυλοκαβαντζωθει σε ολες τις θεσεις κλειδια για να κανουν ψευτο-κοντριτσα στις κυβερνησεις για το θεαθειναι.Αααχ.......ΚΚΕ......αυτος ο σκοτεινος σου ρολος........ποσο με μπερδευει......{#emotions_dlg.eek}

     

     

     

     


    -----------------
    http://komposta.blogspot.com

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Disasterpiece στις 10-07-2008 02:38 ]


    fotis70
    10.07.2008, 13:10

    Φίλε Ανδρέα! Είχα την εντύπωση ότι ήμουνα σαφής, όμως μάλλον έκανα λάθος.

    Θα προσπαθήσω να γίνω ακόμα πιο σαφής.

    Εντάξει, κατατοπιστικό το χαριτολόγημα, αν προσθέσεις τώρα πως εκείνο το «σχεδόν» αφορά εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια μιας άθρησκης και άθεης ανθρωπότητας, μένει να ακολουθήσουμε και να αιτιολογήσουμε τις αιτίες που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση της ρίζας των θρησκειών. Αν μπορούσες να φωτίσεις το θέμα από τη δική σου οπτική γωνία θα με υποχρέωνε…

    http://www.wake-up.gr/article_read.asp?id=312

    http://zeroliner.blogspot.com/2007/10/pt1_29.html

    Σε αυτές τις ενδεικτικές διευθύνσεις θα βρείς τις αναφορές που γίνονται για το πόσο πίσω γυρνάμε στον χρόνο ψάχνοντας τις ρίζες των θρησκειών.

    Επίτηδες διάλεξα αυτές τις σελίδες που δεν είναι φιλικές προς την θρησκεία  αλλά απαντάνε στο «σχεδόν» που μου επισημαίνεις. Τώρα αν θέλεις να απαντήσω και στο περιεχόμενό τους γενικά περί θρησκειών ευχαρίστως να το κάνω!

    Πάντως από δεικνύεται - ότι άσχετα το τι έχει θεοποιήσει – ο άνθρωπος η θρησκευτικότητά του  ξεκινάει μαζί με τον πολιτισμό του!  ο φόβος του απέναντι σε φυσικά φαινόμενα ουδεμία σχέση έχει με ταξικούς αγώνες!

    Εσύ μπορείς μα μου περιγράψεις τα εκατοντάδες χρόνια που μου λές; Ποια εννοείς;

    Επειδή δεν κατάλαβα από τα παραπάνω που και με ποιο τρόπο οι «φίλοι του ΚΚΕ μέμφονται όσους πιστεύουν» μπορείς σε παρακαλώ να γίνεις σαφέστερος.

    Σε παραπέμπω στον προηγούμενο γράφοντα από μένα !

           Antonys: Ο καπιταλισμός και κάθε εκμεταλλευτικό σύστημα θέλει μια θρησκεία που θα δημιουργεί την ανάγκη της πίστης σε μια μετά θάνατον καλύτερη ζωή. Μια ζωή που θα κατακτηθεί, αφ' ενός μέσω της εξατομικευμένης «νηστείας και προσευχής» και αφ' ετέρου μέσω μιας κοινωνικής συμπεριφοράς του ατόμου που θα διέπεται είτε από την αρχή του «γύρνα και το άλλο μάγουλο» είτε από την αρχή του «κάνε ιερό πόλεμο» (Τζιχάντ), αλλά για τα συμφέροντα της επίγειας εξουσίας των κάθε λογής Αγιατολάχ...

     

    Εδώ ο φίλος Antonys δεν με θεωρεί - εμένα που πιστεύω- ηλίθιο και υποταγμένο σε αγιατολάχ; Εκτός και αν δεν είναι η επίσημη θέση του κομμουνισμού οπότε αναγνωρίζω ότι κάνω λάθος!

     

     Στην  ζωή μου έχω μάθει να μην είμαι ισοπεδωτικός. Ούτε είμαι κοντόφθαλμος και κλειστός στην επιχειρηματολογία του άλλου φτάνει να μην βρίζει και να σέβεται την διαφορετική άποψη!

    Αυτά που εγώ γνωρίζω για την Σταλινική περίοδο είναι όπως στην διεύθυνση παρακάτω!  

    http://portal.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathfiles_100025_05/03/2007_183507

     

    αν εσύ έχεις να μου προτείνεις κάτι διαφορετικό πολύ ευχαρίστως να το συζητήσουμε!

    Και με την ευκαιρία σου είναι εύκολο να εξηγήσεις για πιο λόγο συμβαίνει, από τη δική σου οπτική γωνιά, αυτό που διαπιστώνεις:

    Παράθεση:


    Στην θεωρία όλες οι ιδεολογίες και οι θρησκείες είναι καλές.

    Η πράξη κάνει την διαφορά!

     

     

    Το δικό μου πιστεύω είναι ότι πολλοί φιλόσοφοι, θεωρητικοί, δάσκαλοι, προφήτες, και ότι άλλο φανταστείς έχουν μιλήσει για ισότητα, Αγάπη, ανθρώπινα δικαιώματα, δικαιοσύνη, δημοκρατία και άλλα όμως η εφαρμογή είναι δύσκολη! Είναι δύσκολη γιατί τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι ο διαχειριστής του συστήματος θα λειτουργήσει ανάλογα!

    Εγώ λοιπόν βγάζω το καπέλο σε οποιονδήποτε ζεί κατά το πώς διδάσκει!

    Δεν σημαίνει όμως ότι όταν ένας διδάσκει ηθική και είναι ανήθικος ότι φταίει η  ηθική.

    Βγάζω το καπέλο στον Χριστιανό που ζεί Χριστιανικά, στον βουδιστή που ζεί αντίστοιχα, στον κομουνιστή που ζεί κομουνιστικά, στον αναρχικό που ζεί αναρχικά, στον άθρησκο που ζει χωρίς θρησκεία και όχι σε αυτόν που πιστεύω του είναι η αθεϊα! Σέβομαι το πιστεύω του κάθε ένα και δεν μισώ κανέναν για αυτό που είναι!

    Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα ασκήσω κριτική στο πιστεύω του όταν έρθει η ώρα της συζήτησης όμως περιμένοντας να ακούσω την δική του άποψη!

    Αν λοιπόν θέλεις να επεκτείνουμε την συζήτηση πολύ ευχαρίστως στα πλαίσια όμως ενός διαλόγου όπου ο κάθε ένας θα ακούει θα ζυγίζει θα τεκμηριώνει και θα αποδίδει τα επιχειρήματά του χωρίς  ύβρεις, και χαρακτηρισμούς!   


    Disasterpiece
    10.07.2008, 13:44

    Πολυ καλο το αρθρο το wake up ΦΩΤΗ70!Επρεπε να το ποσταρεις στο "υπαρχει θεος?" ομως!{#emotions_dlg.tt2}


    StavmanR
    10.07.2008, 14:34
    Ο κομμουνισμός είναι κατά βάση μία υλιστική θεώρηση (Μαρξισμός) και μάλιστα περιοριζόμενη στα στενά πλαίσια της ανθρώπινης κοινωνίας. Στις υλιστικές θεωρήσεις αποκλείονται τα μεταφυσικά στοιχεία, που δεν έχουν θετικιστικές απαντήσεις (δηλαδή δεν αυτοαποδεικνύονται μέσα από μαθηματικές θεωρήσεις). Ως εκ τούτου, ο ασπαζόμενος τον κομμουνισμό, μπορεί μεν να είναι ένθεος, αλλά "οφείλει" να παραγκωνίσει την πίστη του στα στενά κοινωνικά πλαίσια, έναντι της υλιστικής θεωρήσεως (δεν μας ενδιαφέρει σε πρώτη φάση αν θα πέσει κομήτης στο κεφάλι μας, εκείνο που μας ενδιαφέρει είναι τί κάνουμε μεταξύ μας και στην ουσία πώς διαμοιράζουμε τους πόρους). Πρόκειται για ένα μοντέλο καθαρών οικονομικών κανόνων που επηρεάζουν και τη συμπεριφορά της κοινωνίας μέσα στα πλαίσια των υλιστικών θεωρήσεων. Με άλλα λόγια πρόκειται για μια κοινωνικοπολιτική ανάλυση με βάση την οικονομία. Γι' αυτό και το "ευαγγέλιο" του μέσου ασπαζόμενου τον κομμουνισμό πολίτη, περιλαμβάνει κυρίως οικονομικούς όρους: "προλεταριάτο, καπιταλισμός, ιμπεριαλισμός,κεφαλαιοκρατία, αστική τάξη, εργατική τάξη κλπ.".

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 10-07-2008 14:36 ]


    BAGRATION
    10.07.2008, 19:28


    "Το ΚΚΕ,εστω και ανεπισημα,επικροτει την Αθρησκεια και την Αθεια γιατι πολυ απλα Θρησκεια ειναι ο Κομμουνισμος και ο Θεος των κομμουνιστων ειναι το μουστακι του Σταλιν που εχει στη τσαντα της η Παπαρηγα ευλαβικα φυλαγμενο(νομιζω αυτο με το μουστακι του Σταλιν απο το Πανουση το εχω ακουσει{#emotions_dlg.laugh})!!!Ο Κομμουνισμος ειναι ΔΟΓΜΑ,ετσι απλα.Μιλας με ενα κομμουνιστη και το καταλαβαινεις σε 30 δευτερολεπτα.Ποιος πατηρ Ονουφριος και ποιος Αδωνις Γεωργιαδης,οι τυποι δεν παλευονται.Κατα τ'αλλα σαν πολιτικος χωρος χρησιμευει απλα για την εκτονωση των μαζων και για την διατηρηση των 2 μεγαλων κομματων στην εναλλαγη της εξουσιας(γι'αυτο χτυπανε τον Τσιπρα ανελεητα).Σε ανταλλαγμα ο μισος και βαλε κρατικος κορμος αποτελειται απο διορισμενα "συντροφια" και εχουν σκυλοκαβαντζωθει σε ολες τις θεσεις κλειδια για να κανουν ψευτο-κοντριτσα στις κυβερνησεις για το θεαθειναι.Αααχ.......ΚΚΕ......αυτος ο σκοτεινος σου ρολος........ποσο με μπερδευει......{#emotions_dlg.eek}"

     

    Disasterpiece διαβάζω το πόστ για τους κομμουνιστές και μου έρχεται η είκόνα ενός "ταλιμπάν" της πολιτικής. Ο κομμουνισμός είναι κάτι σαν ισλαμικό δόγμα μόνο που αντί κοράνι έχει τα βιβλία του Μαρξ, Εγκελς κ.τ.λ. Αντί για Θεό τη αταξική κοινωνία, αντί για προφήτη έχει το πατερούλη Στάλιν, αντι για ιερά λείψανα τη μουμια του Λένιν .

    Κομμουνιστικά "σκηνώματα" υπάρχουν καθόλου?

    Για τι εκτονωμένη μάζα περίπου μιλάμε? Καμμία τετρακοσαρία χιλίαδες ζωντανά?

    Πληροφορούμαι επίσης ότι οι "σύντροφοι" έχουν καταλάβει τις θέσεις κλειδιά στον κρατικό μηχανισμό (αυτοί είναι σαν τους κόκκινους ταλιμπάν, η είναι τίποτα πιο καπάτσοι?)

    Σε ποιό μέρος του κόσμου μπορεί κάποιος να ασπαστεί τον  κομμουνισμό?

    Βαφτίσια χρειάζεται? Η λές κανα όρκο και είναι ΟΚ ?

    Προσευχή κάθε πότε?

     

     


    mano-tsao
    11.07.2008, 02:18

    ειναι αυτο που λεμε........οταν η ιδεολογια εγινε φιλολογια


    fotis70
    11.07.2008, 13:03

    Παράθεση:

    Το μέλος Disasterpiece στις 10-07-2008 στις 13:44 έγραψε...

    Πολυ καλο το αρθρο το wake up ΦΩΤΗ70!Επρεπε να το ποσταρεις στο "υπαρχει θεος?" ομως!{#emotions_dlg.tt2}



    Σου άρεσε ε;

    Ευκαιρία ψάχνεις!

    Εκεί που μου λες μπορώ να παραθέσω πολλά άλλα απο την δική μου την πλευρά, όμως δεν υπάρχει νόημα! Αν είναι να λέμε για να λέμε, δεν κάνουμε τιποτα. Σκοπός είναι να γίνεται ένας διάλογος βήμα βήμα και όχι να αρχίσουμε να παραθέτουμε ότι βρίσκουμε έτσι τυχαία.

    Αυτό δεν μπορείς να το αντέξεις!

    Κανένα μπάνιο στην θάλασσα κάνουμε; 

     


    PashalinaMakia
    11.07.2008, 14:46

    Έχω φίλη ΚΝιτισσα και μου σπάει τα νεύρα!

    Διαβάζουν ο,τι βιβλία αφήνει το "σχολείο" και δεν υπάρχει διεύρυνση πνευματικών οριζόντων.Τα βάζουν με όλους και με όλα απλά και μόνο για να είναι οι διαφορετικοί.

    Δεν τα λέω τόσο θεωρητικά όπως πολλοί απλά γιατί έχω δει κάποια πράγματα στην πράξη κι έτσι όπως μου τα διηγούνται "μέλη" του κόμματος.

    Απλά έχουν αρχίσει και μου σπάει τα νεύρα η προσπάθεια προσηλιτισμού και η "τελειότητα" που υποτίθεται πως υπάρχει.

    Κουραστική είναι επίσης κι η Παπαρήγα...που έχει γίνει η μασκότ του Κ.Κ.Ε. ( πάντα το επεξηγούσα ως εξής: Κωστάκη κατούρα ελεύθερα° αλλιώς νόημα δεν βγαίνει )

    την συγκεκριμένη φωτό την έστειλα σε αυτήν την φίλη μου και τότε ήρθε η ρήξη μεταξύ μας....

    Το κινητό τηλέφωνο οπού κρατεί είναι πολυεθνικής εταιρίας (κάτι το οποίο υποτίθεται πως το κόμμα δεν υποστηρίζει)Η φίλη μου μου είπε οτι καλά κάνει κι έχει τέτοιο αφού έχει τα λεφτά.Ναι αλλά τι σόι πολιτικός ηγέτης είσαι εαν δεν εκπροσωπείς αυτά που πρεσβεύει το κόμμα?

     

    Photo2Box.com - Free Multiple Image Hosting

     

    Ε όταν λέμε...Στους περισσότερους κάνουν πλύση εγκεφάλου εκεί μέσα...

    Ένα πολιτικό κόμμα με όραμα που βασίζεται στη νεολαία δεν λέει : " Εμπρός πίσω!".Οι αναχρονιστικές ιδέες του συγκεκριμένου κόμματος είναι κουραστικές...

    διαβάζοντας μανιφέστα που έχουν δοθεί κατά καιρούς στη φίλη μου βλέπω πόσο κλειστόμυαλοι είναι τελικά οι άνθρωποι και πόσο δύσκολο θεωρούν την δημιουργία νέας πολιτικής ιδεολογίας πέρα απο τις υπάρχουσες που κοιτούν το συμφέρον τους.

    Προσωπικά , όλους τους πολιτικούς τους θεωρώ άχρηστους και συμφεροντολόγους.

    Απλά αυτό που νιώθω στις διάφορες πολιτικές παρατάξεις είναι η ομαδοποίηση η οποία με ξενίζει γιατί δεν αφήνει το άτομο να σκεφτεί περισσότερο και να δράσει ως μονάδα σε διάφορους τομείς στη ζωή του τόσο την πολιτική όσο και την κοινωνική.

    Το τελευταίο θα το αναλύσω άλλη φορά γιατί τώρα δεν έχω χρόνο.


    BAGRATION
    11.07.2008, 15:57

    Ναι έχεις δίκιο. Πρέπει να την ενημερώσουν να μη χρησιμοποιεί κατασκευάσματα πολυεθνικών εταιριών και να προκαλεί τόσο τους ανοιχτόμυαλους.

    Ο κομμουνιστικός εξοπλισμός πρέπει να περιλαμβάνει κινητό του '85 (πειραματικό μοντέλο του πανεπιστημίου του Λομονόσοφ) αυτοκίνητα Lada κ.τ.λ

    Είμαι κι εγώ κατά του να πρεσβεύεις τον κομμουνισμό και να κυκλοφορείς με κινητό, φυσιολογικά ρούχα κ.τ.λ. Ενας μανδύας από λινάτσα και πέδιλα από δερμα και πολύ πάει....


    deathminor88
    11.07.2008, 16:00

    Tα παρακάτω χωρίς να έχω διαβάσει τις άλλες απόψεις.

     

    Γενικά τα κόμματα στην Ελλάδα είναι ****

    Η προπαγάνδα και το ψέμα κυριαρχεί.

    Αλλά...

    Το KKE είναι μακράν το κόμμα που κάνει την μεγαλύτερη προπαγάνδα.

    Είναι απαράδεκτο που το κάνουν αυτό ειδικά σε μικρά παιδιά, που φανατίζουν και ξεσηκώνουν χωρίς να μπορούν να κάνουν κάτι. Είναι μακριά από τον Κομμουνισμό, και την πραγματικότητα.

     

    ΥΓ Απλά να δηλώσω αγανάκτηση για την κατάσταση με τα κόμματα στις ανώτατες σχολές. Το κακό ξεκινάει από εκεί!

     

     

     


    PashalinaMakia
    11.07.2008, 16:51

    Παράθεση:

    Το μέλος BAGRATION στις 11-07-2008 στις 15:57 έγραψε...

    Ναι έχεις δίκιο. Πρέπει να την ενημερώσουν να μη χρησιμοποιεί κατασκευάσματα πολυεθνικών εταιριών και να προκαλεί τόσο τους ανοιχτόμυαλους.

    Ο κομμουνιστικός εξοπλισμός πρέπει να περιλαμβάνει κινητό του '85 (πειραματικό μοντέλο του πανεπιστημίου του Λομονόσοφ) αυτοκίνητα Lada κ.τ.λ

    Είμαι κι εγώ κατά του να πρεσβεύεις τον κομμουνισμό και να κυκλοφορείς με κινητό, φυσιολογικά ρούχα κ.τ.λ. Ενας μανδύας από λινάτσα και πέδιλα από δερμα και πολύ πάει....



     

    Απο 6τη στιγμή που λες κάτι ως αρχηγός κόμματος έχεις την υποχρέωση στους ηλίθιους που φανατίζεις να δείξεις ένα πρόσωπο αντάξιο με αυτό των "πιστεύω" σου.

    Τώρα,όσο για τα άλλα που λες καταντάς τρομερά γραφικός....


    Corny-Movie-Scene
    11.07.2008, 18:50

    " Ο απογοητευμένος μιλάει : -Έψαξα να βρώ μεγάλους ανθρώπους και βρήκα μόνο πιθήκους των ιδανικών τους."

    {#emotions_dlg.smartass} Αν και "δεξιός" ο Νίτσε έχει συμπεριλάβει, μέσα σε μια μόνο πρόταση, όλα αυτά που πιστεύω για τους "αριστερούς" κοινοβουλευτικούς εκπροσώπους στην Ελλάδα...


    Blacksad
    11.07.2008, 21:41

    Χαριτολογημα Νο.1: Όποιος δεν ειναι κομμουνιστης στα 20 του δεν εχει καρδια

                               και οποιος ειναι ακομη κομμουνιστης στα 40 του δεν εχει μυαλο

    Χαριτολογημα Νο.2: Ρωτησανε κάποτε ενα Πολωνο, ενα Σοβιετικο και ενα Αμερικανο τι γνωμη εχουν για την ελλειψη του κρεατος

    ο Πολωνος ρωτησε:τι θα πει κρεας;

    ο Σοβιετικος :τι θα πει γνωμη;

    και ο Αμερικανος:τι θα πει έλλειψη;

    Εγώ με λιγα λογια διαχωριζω τον κομμουνισμο ως ιδεα, αξιες και συμβολισμό

    με την εφαρμογη του: ΕΣΣΔ και τα απανταχου ΚΚ...


    Mesogeios
    12.07.2008, 00:46

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 10-07-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Φίλε Ανδρέα! Είχα την εντύπωση ότι ήμουνα σαφής, όμως μάλλον έκανα λάθος.

    Θα προσπαθήσω να γίνω ακόμα πιο σαφής.

    Εντάξει, κατατοπιστικό το χαριτολόγημα, αν προσθέσεις τώρα πως εκείνο το «σχεδόν» αφορά εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια μιας άθρησκης και άθεης ανθρωπότητας, μένει να ακολουθήσουμε και να αιτιολογήσουμε τις αιτίες που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση της ρίζας των θρησκειών. Αν μπορούσες να φωτίσεις το θέμα από τη δική σου οπτική γωνία θα με υποχρέωνε…

    http://www.wake-up.gr/article_read.asp?id=312

    http://zeroliner.blogspot.com/2007/10/pt1_29.html

    Σε αυτές τις ενδεικτικές διευθύνσεις θα βρείς τις αναφορές που γίνονται για το πόσο πίσω γυρνάμε στον χρόνο ψάχνοντας τις ρίζες των θρησκειών.

    Επίτηδες διάλεξα αυτές τις σελίδες που δεν είναι φιλικές προς την θρησκεία αλλά απαντάνε στο «σχεδόν» που μου επισημαίνεις. Τώρα αν θέλεις να απαντήσω και στο περιεχόμενό τους γενικά περί θρησκειών ευχαρίστως να το κάνω!

    Πάντως από δεικνύεται - ότι άσχετα το τι έχει θεοποιήσει – ο άνθρωπος η θρησκευτικότητά του ξεκινάει μαζί με τον πολιτισμό του! ο φόβος του απέναντι σε φυσικά φαινόμενα ουδεμία σχέση έχει με ταξικούς αγώνες!

    Εσύ μπορείς μα μου περιγράψεις τα εκατοντάδες χρόνια που μου λές; Ποια εννοείς;



     

    Αγαπητέ Φώτη, πράγματι δεν ήσουν σαφής. Θα προσπαθήσω λοιπόν να διευκρινίσω μερικά σημεία που νομίζω ότι χρειάζονται διευκρίνιση και που βέβαια πιθανολογώ πια ότι εκφράζουν απορίες και όχι απόψεις.

    Σου ζήτησα, αν ήταν δυνατόν, να επιχειρήσεις μια αιτιολόγηση των αιτιών που είναι υπεύθυνες για την εμφάνιση της ρίζας των θρησκειών από τη δική σου οπτική γωνία. Αντί γιαυτό με παραπέμπεις να διαβάσω την εισαγωγή από το βιβλίο του Κυριάκου Σιμόπουλου «Μυθοπλασία όλες οι Θρησκείες της Οικουμένης». Αν δεν το έχεις διαβάσει σου το συνιστώ για τους καλοκαιρινούς μήνες, είναι ανάλαφρα γραμμένο και θα βρεις συγκεντρωμένες αρκετές πληροφορίες και ενδιαφέρουσες απόψεις (εκδόσεις Στάχυ), παρόλο που δεν συμφωνώ σε όλα έτσι όπως τα βάζει ο συγγραφέας. Εξακολουθώ όμως να μη καταλαβαίνω γιατί παραθέτεις αυτές τις ηλεκτρονικές διευθύνσεις. Αν σε εκφράζουν τότε εντάξει, σου απαντώ πως ο Σιμόπουλος εξετάζει την υπόθεση – στην εισαγωγή του πάντα – τις αιτίες και τα ερωτήματα που έβαλε μπροστά της η ανθρωπότητα και γέννησαν απαντήσεις που ένα σημαντικό μέρος τους, για μεγάλες χρονικές περιόδους δόθηκαν από τις θρησκείες, έτσι όπως δημιουργήθηκαν αργότερα.

    Αυτό το «σχεδόν» που εγώ αναφέρομαι και εσύ δεν αποφεύγεις να χρησιμοποιήσεις, αφορά μια περίοδο χιλιάδων χρόνων, από το ξεκόλλημα του ανθρώπου από την κατάσταση του αγελαίου ζώου στο άλμα του, στη δημιουργία της κοινωνίας του, που σε διαφοροποίηση από την αγέλη ξεχωρίζει από την κοινωνική εργασία (τον καταμερισμό της στα μέλη της ομάδας) και τη μεγαλύτερη κατάχτησή του, τον έναρθρο λόγο. Η λαθεμένη αντίληψη του πρωτόγονου για τη δομή της φύσης γύρω του και για τους μηχανισμούς της ζωής, δεν συνιστά αυτόματα πίστη σε θεούς ή θρησκεία. Η θρησκεία έχει βέβαια τις ρίζες της σε τέτοιες αντιλήψεις, η ίδια όμως, σαν ένα σημαντικό ιδεολογικό φαινόμενο της ανθρώπινης ιστορίας, εμφανίζεται αρκετά μετά (μερικές χιλιάδες χρόνια) και αντανακλά στο χώρο των ιδεών (εποικοδόμημα) τον τρόπο και τις μορφές παραγωγής της κοινωνίας. Διαμορφώθηκε σιγά σιγά και βασανιστικά σε ένα σύστημα από καθορισμένες ιδέες αφού πέρασε από πολλά προστάδια όπως ο ανιμισμός, ο τοτεμισμός, η προγονολατρία κλπ που αποτελούσαν την κοσμοθεώρηση του πρωτόγονου. Αυτά τα «προστάδια» δεν αποτελούν θρησκεία.

    Αυτά που είναι, πράγματι εκτός θέματος και ενδεχόμενα θα έπρεπε να βρίσκονται σε άλλο τοπικ, είναι μια πολύ σύντομη έκθεση της θέσης μου για τα ζητήματα που έβαλες και δεν είναι υποχρεωτικό να συμφωνήσεις. Αν θέλεις όμως μπορώ να σου προτείνω, προκειμένου να έχεις μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα για το θέμα, το «Αρχαίες Θρησκείες και Χριστιανισμός» του Γιάνη Κορδάτου, Εκδόσεις Μπουκουμάνη, που θα το βρεις εξαιρετικά ενδιαφέρον, καθώς και, για λίγο πιο βαριά μελέτη, τα: «Ο Λουδοβίκος Φόυερμπαχ και το τέλος της γερμανικής κλασσικής φιλοσοφίας» του Φ. Ενγκελς, «Διαλεκτική της Φύσης» και η «Η Καταγωγή της Οικογένειας, της Ατομικής Ιδιοχτησίας και του Κράτους» του ίδιου, «Οι Βασικές Αρχές της Μαρξιστικής Φιλοσοφίας». Θα τα βρεις όλα στις εκδόσεις και το βιβλιοπωλείο της «Σύγχρονης Εποχής», αλλά και αλλού. Αυτά στα προτείνω όχι γιατί είναι πιο κοντά στις δικές σου θέσεις, αλλά για να κατανοήσεις, όσο γίνεται περισσότερο και πληρέστερα τις δικές μου.

    Ωστόσο στη θέση που διατυπώνεις

    Παράθεση:

    ο φόβος του απέναντι σε φυσικά φαινόμενα ουδεμία σχέση έχει με ταξικούς αγώνες!

    επισημαίνω πως η ταξική πάλη που διεξάγεται αμείλικτη και ασίγαστη, χρησιμοποιεί αυτούς τους φόβους, μετατρέποντάς τους σε ισχυρά ταξικά όπλα προκειμένου να διαμορφώσει και χαλιναγωγήσει συνειδήσεις προς όφελος εκείνων των δυνάμεων που έχουν το πάνω χέρι κάθε φορά.

    Smile


    Mesogeios
    12.07.2008, 00:49

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 10-07-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Σε παραπέμπω στον προηγούμενο γράφοντα από μένα !

    Antonys: Ο καπιταλισμός και κάθε εκμεταλλευτικό σύστημα θέλει μια θρησκεία που θα δημιουργεί την ανάγκη της πίστης σε μια μετά θάνατον καλύτερη ζωή. Μια ζωή που θα κατακτηθεί, αφ' ενός μέσω της εξατομικευμένης «νηστείας και προσευχής» και αφ' ετέρου μέσω μιας κοινωνικής συμπεριφοράς του ατόμου που θα διέπεται είτε από την αρχή του «γύρνα και το άλλο μάγουλο» είτε από την αρχή του «κάνε ιερό πόλεμο» (Τζιχάντ), αλλά για τα συμφέροντα της επίγειας εξουσίας των κάθε λογής Αγιατολάχ...

    Εδώ ο φίλος Antonys δεν με θεωρεί - εμένα που πιστεύω- ηλίθιο και υποταγμένο σε αγιατολάχ; Εκτός και αν δεν είναι η επίσημη θέση του κομμουνισμού οπότε αναγνωρίζω ότι κάνω λάθος!


     

    Δεν ξέρω τι σκέπτεται ή τι θεωρεί ο Antonys, αλλά αυτό που γράφει είναι μια εκτίμηση – κριτική των θρησκειών και αποτελεί προσπάθεια εκλαΐκευσης των θέσεων που πηγάζουν από τον Ιστορικό Υλισμό και αναφέρονται στο ρόλο που παίζουν οι θρησκείες όταν μετατρέπονται (και οι επίσημες ηγεσίες τους μετατρέπονται πάντα) σε όπλα εξυπηρέτησης των κάθε φορά κυρίαρχων εκμεταλλευτικών τάξεων.

    Σε καμιά περίπτωση. Οι κομμουνιστές και το ΚΚΕ, πιο συγκεκριμένα, επίσημα ή ανεπίσημα, δεν θεωρούν όσους πιστεύουν «ηλίθιους». Γνωρίζουν πολύ καλά ότι η συνείδηση των ανθρώπων, σε γενικές γραμμές, σχηματίζεται και επηρεάζεται αποφασιστικά από τον τρόπο παραγωγής της κοινωνίας στην οποία ζουν και διαμορφώνεται κάτω από την πίεση των κάθε φορά κυρίαρχων αντιλήψεων. Αλλωστε, όπως ανέφερα και πιο πάνω, μια σειρά άνθρωποι που είναι ενεργά ενταγμένοι σε θρησκείες, παλεύουν μαζί με το ΚΚΕ για την υπόθεση του σοσιαλισμού. Αυτό πέρα από επιθυμητό είναι και αναγκαίο. Ενας πιστός μπορεί να υπερασπιστεί την υπόθεση της εργατικής τάξης.

    Οσο αφορά το ποιος είναι ηλίθιος, σε διαβεβαιώνω ότι έχω γνωρίσει πάρα πολλούς άθεους που είναι ηλίθιοι όπως και πάρα πολλούς πιστούς το ίδιο ηλίθιους, πράγμα που, εμένα τουλάχιστον, μου δείχνει πως το ζήτημα της βλακείας των ανθρώπων δεν έχει να κάνει από το αν διαθέτουν μια υλιστικών ή ιδεαλιστικών προσανατολισμών συνείδηση…

    Για τα ζητήματα που βάζεις σχετικά με τη «Σταλινική περίοδο», αντιλαμβάνομαι ότι εκφράζεις άποψη που έχεις διαμορφώσει πληροφορούμενος από πηγές σαν αυτή που παράθεσες. Βεβαίως έχεις κάθε δικαίωμα, σου συνιστώ όμως, εντελώς φιλικά, να ψάξεις λίγο πιο σοβαρά την υπόθεση μελετώντας καλύτερα την ιστορία μέσα στο συγκεκριμένο ιστορικό πλαίσιο, να βάλεις ερωτήματα και να ψάξεις για απαντήσεις χωρίς να δικαιώνεις ή να καταδικάζεις κανέναν, χρεώνοντάς του το μερίδιο των ευθυνών που του ανήκει. Κάνε τον κόπο να παρακολουθήσεις τα ντοκουμέντα, τον προσυνεδριακό διάλογο που θα ακολουθήσει και τις αποφάσεις του συνεδρίου του ΚΚΕ που θα γίνει 18 – 22 Φλεβάρη του 2009. Ανάμεσα στα θέματά του είναι: «Συμπεράσματα από τη σοσιαλιστική οικοδόμηση του 20ού αιώνα στην Ευρώπη». Σίγουρα η γνώμη που θα σχηματίσεις, όποια κι αν είναι αυτή, θα είναι εγκυρότερη από αυτή που έχεις τώρα.

    Όμως είχα την ελπίδα ότι θα μου εξηγούσες πως συσχετίζεις τον όρο «προσωπολατρία» με το θέμα της σχέσης της πίστης, της αθείας και των θέσεων του ΚΚΕ. Όμως δεν επιμένω πια καθώς χάνω το ενδιαφέρον μου μιας και η εποχή απαιτεί να αναζητώ δροσιά σε πιο αυθεντικές τοποθεσίες κοντά στη θάλασσα….{#emotions_dlg.yes}


    Mesogeios
    12.07.2008, 00:54

    Παράθεση:

    Το μέλος fotis70 στις 10-07-2008 στις 13:10 έγραψε...

    Το δικό μου πιστεύω είναι ότι πολλοί φιλόσοφοι, θεωρητικοί, δάσκαλοι, προφήτες, και ότι άλλο φανταστείς έχουν μιλήσει για ισότητα, Αγάπη, ανθρώπινα δικαιώματα, δικαιοσύνη, δημοκρατία και άλλα όμως η εφαρμογή είναι δύσκολη! Είναι δύσκολη γιατί τίποτα δεν μπορεί να εγγυηθεί ότι ο διαχειριστής του συστήματος θα λειτουργήσει ανάλογα!


     

    Συμφωνώ μαζί σου στη διαπίστωση πως πολλοί έχουν μιλήσει για τέτοιες αξίες, διαφωνώ όμως στο «Δια ταύτα». Δεν είναι όλες οι προτάσεις, ανεξάρτητα από προθέσεις, καλές ή σωστές και συνεπώς δεν είναι ζήτημα εγγύησης ότι ο Διαχειριστής του συστήματος θα λειτουργήσει ανάλογα. Αναμφίβολα ο Διαχειριστής είναι σημαντική συνιστώσα, όμως αν μιλάς για: ισότητα, Αγάπη, ανθρώπινα δικαιώματα, δικαιοσύνη, δημοκρατία και άλλα, διατηρώντας έναν τρόπο παραγωγής, μια κοινωνία, που βασίζεται στην εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο (κέρδος και υπεραξία) τότε με μαθηματικό τρόπο είναι βέβαιο ότι η πράξη θα βρίσκεται σε τεράστια απόσταση από ιδεολογικές – φιλοσοφικές προτάσεις και η εφαρμογή δεν είναι απλά δύσκολη αλλά με νομοτελειακό τρόπο αποτυχημένη.

    Το δικό μου συμπέρασμα καταλήγει στο ότι: Εχουμε την ανάγκη από μια πρόταση που να ανιχνεύει τρόπους ανατροπής των αιτιών που παράγουν την ανισότητα και την εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο και την ίδια στιγμή να μελετάει ένα πρόγραμμα οικοδόμησης μιας νέας κοινωνίας.

    Όπως και να έχει το πράγμα έχω να σου εμπιστευθώ ένα μυστικό: Μην αφήσεις ποτέ κανέναν Διαχειριστή» να αποφασίσει και να δρα για λογαριασμό σου. Κάνε το μόνος σου εξασφαλίζοντας την δική σου συμμετοχή.

    Να είσαι καλά!

    {#emotions_dlg.walkman}{#emotions_dlg.beer}


    BAGRATION
    12.07.2008, 01:05

    Πρός  PashalinaMakia, Blacksad και άλλους. 

    Αφήστε το παιδιά......η φιλοσοφία, η κριτική των ανθρώπων, και η κριτική του κόσμου γύρω μας  δεν είναι για όλους τους ανθρώπους......Ασχοληθήτε καλύτερα με το κύρηγμα του Κοσμά του Αιτωλού, με τους Βίους των Αγίων η με κάποιον θεοσεβούμενο λογοτέχνη σαν τον Τολστόι.....Υπάρχει τοση σοφία και διδάγματα σε αυτά που δεν χρειάζεστε τίποτε άλλο. Αυτά φτάνουν και περρισεύουν για να ζήσετε ισσοροπημένα τις ζωές σας......

    Αν κάποιος, κάποια πολιτική οργάνωση, η ΚΝΕ, το ΚΚΕ, η άλλο κόμμα σας σπάει τα νέυρα, αντιμετωπίστε το όπως κρίνετε εσείς ότι πρέπει. Κάντε το όμως.......τα λόγια στα φόρουμ Δεν έχουν επίπτωση σε κανέναν και ούτε πρόκειτε να έχουν, γιαυτό και είναι τζάμπα λόγια.


    -----------------
    " Το μαχαίρι θα φτάσει μέχρι το κόκκαλο"

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : BAGRATION στις 12-07-2008 11:49 ]