ελληνική μουσική
    691 online   ·  210.848 μέλη

    Θα προτιμούσατε να κάνετε ένα ταξίδι στο παρελθόν ή στο μέλλον;

    Moonchild92
    01.06.2008, 13:08

    Τι από τα δύο θα διαλέγατε και γιατί;


    Vanna
    01.06.2008, 14:06

    Μάλλον στο παρελθόν γιατί θα μπορούσα να παρακολουθήσω κάποια γεγονότα ήδη γνωστά σε μένα και να τα αξιολογήσω εκείνη τη στιγμή. Στο μέλλον είναι λίγο κάπως...γιατί δεν ξέρεις τι θα συναντήσεις και ποιον θα αφορά!


    PashalinaMakia
    01.06.2008, 17:23

    Στο παρελθόν χαλαρά...

    Θα ήθελα να δω πώς ήταν παιδιά κάποια άτομα,θα ήθελα να γνώριζα κάποιους άλλου και να ήμουν η Μαρία Αντουανέτα και να φοράω όλα αυτά τα όμορφα φορέματα!Κόλλημα μεγάλο ο μεσαίωνας λέμε....


    vero
    01.06.2008, 17:43

    Παράθεση:

    Το μέλος PashalinaMakia στις 01-06-2008 στις 17:23 έγραψε...

    Στο παρελθόν χαλαρά...

    Θα ήθελα να δω πώς ήταν παιδιά κάποια άτομα,θα ήθελα να γνώριζα κάποιους άλλου και να ήμουν η Μαρία Αντουανέτα και να φοράω όλα αυτά τα όμορφα φορέματα!Κόλλημα μεγάλο ο μεσαίωνας λέμε....



    ΝΑΙ!!!!!! και να εχουμε εναν τεραστιο κηπο με λουλουδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Θα ηθελα ομως να πηγαινα και στο μελλον για να γνωρισω το αγνωστο!


    kamelia8
    01.06.2008, 17:51

    Πολύ δύσκολη ερώτηση αυτή.....

     

    Μάλλον στο μέλλον... Το παρελθόν το έζησα, θέλω να ρίξω μια ματιά και στο μέλλον..........


    gioreta
    01.06.2008, 20:44

    Οπως ελεγε και η τεος υπογραφη μου..."Ζησε την καθε στιγμη,σα να ειναι η τελευταια της ζωη σου..."πουθενα....Το παρελθον ειναι αξεχαστες εμπειριες,που αγαπησες ή που μισησες....και το μελλον.....αυτη ειναι η μαγεια,να μην ξερεις πως θα ερθει....ποτε θα ερθει,που θα ερθει και προπαντων τι θα ερθει...Εγω προσωπικα μια χαρα ειμαι εδω που καθομαι,το μελλον θα ερθει καποια στιγμη...ποιος ο λογος να βιαζομαι...

    {#emotions_dlg.beer}


    esta
    01.06.2008, 20:51

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : esta στις 01-06-2008 20:53 ]


    esta
    01.06.2008, 20:53

    To παρελθόν έχει γοητεία,ενώ το μέλλον κρύβει έναν φόβο,το φόβο του καινούργιο της καταστροφής και της φθοράς.Μάλλον στο παρελθόν θα ήθελα να πάω.Ίσως στην Αγγλία την εποχή του Shakespeare,ή στην Ιταλία της Αναγέννησης.

    Μιας και μιλάμε για ταξίδια στο χρόνο,έχετε δει ποτέ blackadder?check that...


    Crocodile
    01.06.2008, 23:04

    Σίγουρα στο μέλλον δεν θα ήθελα να πάω. Δεν βρίσκω τον λόγο. Πιστεύω ότι το νόημα της ζωής βρίσκεται στη διαρκή πάλη για να κάνει ο καθένας το δικό του μέλλον, ή του κόσμου μέσα στον οποίο ζει, καλύτερο. Αν γνωρίζω εκ των προτέρων ποιο θα είναι τελικά το αποτέλεσμα, κινδυνεύω να χάσω την ελπίδα, το μοναδικό κίνητρο που έχω για να αγωνίζομαι. 


    StavmanR
    02.06.2008, 02:14

    Εκείνο που δεν ζει ποτέ κανείς είναι το παρόν. Έτσι, η καθημερινότητά μας περιλαμβάνει σκιάσεις των εμπειρικών ή επίκτητων (μεταδομένων) αναμνήσεων του παρελθόντος, και εξάρσεις λογικών και θυμικών φαντασιώσεων του μέλλοντος. Το πώς έτρωγαν οι δεινόσαυροι το έχω δει σε 3Danimation από ντοκυμαντέρ. Το πώς θα εποικίσουμε τους πλανήτες το έχω δει επίσης σε επιστημονικά περιοδικά. Το πως καθημερινά "δημιουργώ" και "μορφοποιώ" μέσα μου και γύρω μου το φαινόμενο ζωή είναι εκείνο με το οποίο ξέχασα να ασχοληθώ.

    Έτσι, δανείζομαι το λογότυπο της margo "αλλάζω τον εαυτό μου, αλλάζω τον κόσμο..." που αναφέρεται στο παρόν και δημιουργώ το δικό μου παρελθόν και το δικό μου μέλλον, χωρίς να χρειάζεται να ταξιδέψω στα αντίστοιχα παρελθόντα και μέλλοντα των άλλων. Όλοι οι χρόνοι βρίσκονται μέσα μου σαν κινηματογραφική ταινία χωρίς δομημένο σενάριο, και προβάλονται στο τετραδιάστατο πανί του "τώρα", μέσω των δια βίου στιγμιαίων επιλογών μου ...

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : StavmanR στις 02-06-2008 02:17 ]


    mellia
    02.06.2008, 02:22

    stavmanr, επιτρεπούσης της ώρας (καλό?) και αν και δεν έχουμε ξαναμιλήσει οφείλω να πω: τι είπε πάλι ο ποιητής!!!

    συνυπογράφω!!!!{#emotions_dlg.beer}


    oulion
    02.06.2008, 12:57

    Μελλον γιατι δε θελω να αλλαξω κατι απ'το παρελθον μου...Ο,τι εχω κανει και ο,τι εχει γινει στη ζωη μου με εχουν κανει αυτη μου ειμαι!


    rompa
    02.06.2008, 13:56

    Στο παρελθόν . Το μέλλον είναι τόσο αβέβαιο και μάλλον με φοβίζει ... Γίνεται να διαλέξω και εποχή?{#emotions_dlg.blink}


    Liza32
    02.06.2008, 17:14

    Θα προτιμούσα στο παρελθόν, γιατί μετάνιωσα που άφησα κάποια άτομα να μου στερήσουν αυτά που αξίζω! Αν σήμερα ζούσα στο παρελθόν, θα τα έλεγα έξω απο τα δόντια σε ορισμένους! Αλλά ποτέ μη λες ποτέ!


    punkster
    02.06.2008, 19:42

    Αν και συμφωνω απολυτα με τον Σταυρο ({#emotions_dlg.thumbup}), αν μου δινονταν η ευκαιρια θα ηθελα να παω στο παρελθον καθαρα απο περιεργεια, για να δω πως ηταν....
    Το μελλον θα ερθει, και ενα μικρο μερος του θα το μαθω θελω δεν θελω....
    Το παρελθον ομως......Wink
    Παντα ειχα την περιεργεια να δω την καθημερινη ζωη των ανθρωπων στις διαφορες εποχες, να δω πως ντυνονταν, τι ετρωγαν κτλ.
    Και τους δεινοσαυρους θα ηθελα να δω. Ωρες ωρες δεν μπορω να το χωνεψω οτι υπηρχαν αυτα τα εξωπραγματικα ζωα! {#emotions_dlg.tt2}


    SouLRocK
    02.06.2008, 20:19

    Παρελθόν... και συγκεκριμμένα μεσαιωνικά χρόνια... πάντα με συνάρπαζε αυτή η εποχή... οι τέχνες,ο ρομαντισμός,η τιμή και όλη η ατμόσφαιρα που υπήρχε... επική!!!


    Stroumfita456
    02.06.2008, 20:27

    μελλον......σιγουρα μέλλον θα διαλεγα!!!!!!!!!έχει πιο φάση!


    paperino
    02.06.2008, 22:52

    Παντού!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!{#emotions_dlg.clap}


    marakiasteraki
    02.06.2008, 23:12

    Παρελθον ισως γιατι θα βλεπα καλυτερα καποιες καταστασεις.


    johnfrusciante
    03.06.2008, 15:10

    νομιζω οτι η τελεια εποχη για να γυρισω πισω θα ηταν γυρω στο 89-92...θα εκανα demo  τα "ΔΙΚΑ ΜΟΥ" τοτε τραγουδια ...one..with or without you..losing my religion..everybody hurts...θα κανα κ ενα δισκο πιο ροκ με smells like teen spirit...κ μετα θα το εριχνα σε πιο δυσκολα μονοπατια..θα κλεβα απο radiohead creep,street spirit,ολο το ok computer κ εκει στο 95 θα εδειχνα ποσο ωριμασα με το HIGH HOPES...μετα θα χαλαρωνα...