ελληνική μουσική
    513 online   ·  210.821 μέλη
    sea_like_eyes
    01.06.2008, 15:13

     

    Ένα από τα αγαπημένα συγκροτήματα του ελληνικού κοινού, οι Puressence,

    κατάγονται από το Μάντσεστερ και δημιουργήθηκαν το 1991. Αφορμή ήταν μία συναυλία των Stone Roses η οποία και τους ενέπνευσε...τρελες επιτυχιες,συναυλιες . . . ΤΑ ΠΑΝΤΑ γι'αυτο το μεγαλο group του εναλλακτικου Rock ( POST? YESSSS)

    Αδικημενο σαν συγκροτημα πιστευω αλλα . . . χμμ . . . περιμενω και τις δικες σας αποψεις !

     

    Υ.Γ το Video με εχει στειλει . . . rompa thanks once more . . .


    -----------------
    Es iSt sOWeIt, HabE iCh rEchT ? daRf icH noCh EtWas SaGen ? Ist Es VorBeI ?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : sea_like_eyes στις 01-06-2008 15:13 ]


    rompa
    01.06.2008, 15:21

    Απ' όσο κατάλαβες μου αρέσουν πολύ . Το συγκεκριμένο τραγούδι το αφιερώνω σε όσους κατά καιρούς προσπαθούν να μας κοροϊδέψουν , να μας παραπλανήσουν ή νομίζουν ότι μας χειρίζονται ... Χαίρομαι που σου άρεσε . Έχει τέλειους στίχους όπως και τα περισσότερα κομμάτια τους . Ο τραγουδιστής στα live - όπως έχω αναφέρει - είναι άψογος ...  Λίγο τα αγγλικά του δεν πιάνουμε όταν μιλάει μεταξύ των τραγουδιών αλλά δεν πειράζει {#emotions_dlg.blush}{#emotions_dlg.blink}

    Θα επανέλθω με συγκεκριμένα τραγούδια που μου αρέσουν ...Ευτυχώς που άνοιξες το topic ... {#emotions_dlg.thumbup}

     


    deathminor88
    01.06.2008, 18:47

    Only Forever!!! Δισκάρα!!!


    xristos_rock
    01.06.2008, 19:46

    Πολύ αγαπημένο συγκρότημα... Έχουν πολλά κομμάτια για... "λιώσιμο" {#emotions_dlg.walkman}


    gialina_giannina
    01.06.2008, 21:11

    Το θεωρώ ως ένα από τα καλύτερα βρετανικά συγκροτήματα!Έχουν γράψει καταπληκτικά κομμάτια και ο τραγουδιστής τους έχει φωνάρα!Αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ με τον sea_like_eyes ότι έχουν αδικηθεί λίγο.Ενώ π.χ. στην Ελλάδα είναι πολύ αγαπητοί, γενικότερα δεν έχουν προωθηθεί όσο αξίζουν.

    Ελπίζω να τους ξαναδούμε σύντομα στην Ελλάδα!

    {#emotions_dlg.walkman}


    rompa
    02.06.2008, 10:09

    Εμένα μου αρέσουν πολύ κάποια κομμάτια τους τα οποία όπως αναφέρθηκε τα έχω λιώσει . Είναι το I Suppose , το London in the rain , My eyes are streaming , Casting lazy shadows , It doesn't matter anymore .

    Στην Ελλάδα είναι ιδιαιτέρως αγαπητοί .. Θυμάμαι τους άκουγε πολύ ένας συμμαθητής μου όταν ήμουν ακόμα τρίτη λυκείου .. Εγώ άργησα να τους τιμήσω ...


    Stroumfita456
    02.06.2008, 17:30

    εμενα μ'αρεσουν πολύ..θεωρώ οτι ειναι ενα πολύ καλό συγκροτημα!!!!ο ανθρωπος εχει αψογη φωνη...

    ΥΓ.δεν ήξερα οτι δημιουργηθηκαν το 91?{#emotions_dlg.rolleyes}

    τωρα τελευταια τους εμαθα με το Don't know any better!!!!{#emotions_dlg.oops}


    gialina_giannina
    02.06.2008, 22:55

    Οι Puressence έρχονται στην Ελλάδα στις 6 Ιουλίου,στο τριήμερο φεστιβάλ που γίνεται στον ποταμό Άραχθο στα Γιάννενα!

    Περισσότερες πληροφορίες στο http://www.arahthosfestival.gr/

    {#emotions_dlg.clap}


    rompa
    03.06.2008, 10:55

    It doesn't matter anymore.........


    kwstasagas
    03.06.2008, 11:17

    Το πλέον αγαπημένο μου κομμάτι από αυτούς είναι το INDIA. Τα λατρεύω τα ανεβοκατεβάσματα της φωνής του τραγουδιστή τους. Άσε που μου θυμίζουν τα ανεβοκατεβάσματα της φωνής της τραγουδίστριας των Jefferson Airplane όταν τραγούδησε το Saturday Afternoon πριν πολλά χρόνια στο Woodstock.

    Τη μπάντα αυτή τη γνώρισα - όπως και μεγάλο μέρος του ελληνικού κοινού - πρώτη φορά πριν αρκετά χρόνια σε έν από τα πρώτα Rockwave [νομίζω πρέπει να ήταν στη Φρεαττύδα, θα σάς γελάσω, κάποιος που θυμάται καλύτερα ίσως μας διαφωτίσει]. Αν και τους είχαν βάλει να παίζουν μέσα στη ντάλα ήλιο [άνοιξαν τη συναυλιακή μέρα και βγήκαν να παίξουν στις 4 : 00 το απόγευμα μέσα σε ανυπόφορη ζέστη !!!!] τα κατάφεραν και κέρδισαν τις εντυπώσεις αλλά .... και τις καρδιές μας !!!!! {#emotions_dlg.rockon}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.beer}{#emotions_dlg.thumbup}


    vaggeloudi
    06.06.2008, 21:35

    India...apla teleio. Prosopika pira diimero repo gia na tous sto Arahthos Festival


    vaggeloudi
    14.07.2008, 01:21

    Το Φεστιβάλ στον Άραχθο ήταν ΑΨΟΓΟ!!! Κι οι PURESSENCE απλα super!!!

     

     


    nowaveband
    14.07.2008, 20:16

    sharpen up the knifes....komatara


    mag
    02.11.2008, 22:40

    Tα περισσότερα κομμάτια τους είναι τέλεια! Το δικό μου αγαπημένο είναι το 'Never be the same again' από το δεύτερο cd (Only Forever). Απλά παίζει να είναι και το τραγούδι που έχω ακούσει τις περισσότερες φορές στη ζωή μου. Ειδικά η αρχή είναι πολύ 'ταξιδιάρικη'.

    Λατρεμένο συγκρότημα από τότε που ήμουν στο γυμνάσιο..

    Και για όσους θυμούνται: Φεστιβάλ του Συνασπισμού στη Θεσσαλονίκη, Σεπτέμβριος του 2006. Puressence με 4 ευρώ είσοδο.. Όντως τα Αγγλικά ανάμεσα στα τραγούδια ήταν λίγο θέμα να τα καταλάβεις. Αλλά έχει μείνει το: 'Thank you very μούτς' που έλεγε συχνά ο τραγουδιστής.. (Και ύστερα φωνάζουν οι καθηγήτριες Αγγλικών για την πρόφορά μας :P)


    rompa
    03.11.2008, 09:10
    Παράθεση:

    Το μέλος mag στις 02-11-2008 στις 22:40 έγραψε...

    Και για όσους θυμούνται: Φεστιβάλ του Συνασπισμού στη Θεσσαλονίκη, Σεπτέμβριος του 2006. Puressence με 4 ευρώ είσοδο.. Όντως τα Αγγλικά ανάμεσα στα τραγούδια ήταν λίγο θέμα να τα καταλάβεις. Αλλά έχει μείνει το: 'Thank you very μούτς' που έλεγε συχνά ο τραγουδιστής.. (Και ύστερα φωνάζουν οι καθηγήτριες Αγγλικών για την πρόφορά μας :P)



    4 ευρώ μόνο??? Super!!! Όσο για τη γλώσσα , ίσως να φταίει που κατάγονται από κάποια επαρχία του Μάντσεστερ αλλά χρειαζόμαστε διερμηνέα για να καταλάβουμε τι λέει ....
    Jelevel
    04.11.2008, 00:56

    Οι Puressence έχουν ξεχωριστή σημασία για μένα , το ομώνυμό τους δισκάκι ήταν το πρώτο από αγγλόφωνα εκτός Ελλάδος album που αγόρασα , κάπου στα 18 μου. Και έμεινα έκθαμπος. Αγαπημένο μου κομμάτι το All I Want μέσα από το Only Forever όμως.


    sigur
    04.11.2008, 08:41

    o kwstasagas θυμάται πολύ καλά αναφορικά με την εμφάνιση τους πριν 10 χρόνια νομίζω ( το 1998 ) στην Φρεατίδα. Τους έβαλαν να παίξουν με ντάλα ήλιο γύρω στις 5 το απόγευμα και ύστερα κατά το σούρουπο εμφανίστηκαν τα Ξύλινα Σπαθιά (!).  Εκείνο το απόγευμα οι Puressence ήταν πολύ καλοί με αρκετά καλό ήχο, με όρεξη στη σκηνή και με ενθουσιώδες κοινό παρακαλώ (σε αντίθεση με τους επόμενους Ξύλινα Σπαθιά που αδίκησαν άλλη μια φορά τον εαυτό τους σε live...-άσχετο).

    Αγαπημένη μπάντα τα παιδιά από το Manchester αλλά στη χώρα τους μεγάλη επιτυχία δεν γνώρισαν ποτέ ενώ πάντα εδώ είχαν το μεγάλο κοινό. Και είναι να απορείς καθώς τουλάχιστον η πρώτη τους δουλειά ήταν εντυπωσιακά εμπνευσμένη, με δικό τους ύφος, ξεχωριστή φωνή και ένα υπέροχο εφφέ στη κιθάρα, (που το διατηρεί ο παλαβός κιθαρίστας σε όλο τα κομμάτια του δίσκου !!!)

     


    PashalinaMakia
    04.11.2008, 17:19

    Τέλειοι...Αη λαβ δεμ ε λοτ...


    Corny-Movie-Scene
    04.11.2008, 19:26

    Μπήκα να κοιτάξω λόγω των "..."  στον τίτλο του post...Δεν βαριέσαι.. 

    Το παλικάρι έχει πάθει ζημιά με  Kate Bush, BeeGees (και  Gloria Gaynor!?) απο την κούνια και προφανώς του(ς) βγήκε σε καλό... Ήμουν τυχερός που τους (ξανά)είδα Unplugged sto Club22 πέρυσι (Cheers Makare..Wink) αν και το set ήταν δείγμα και μας άφησαν με τον πέοντα στο χέρι...

    Αν δεν είχαν τόση πεθαμενίλα στο ύφος θα ήταν αρκετά "εμπορεύσιμοι" για τις εταιρίες αλλά...Μόνο οι σκληραγωγημένοι απο Πυξ-Λαξ-ο-υβρίδια ακροατές (μιλάμε για γερά νεύρα) μπορούν να εκτιμήσουν το μεγαλείο μιας Ballad-e σύνθεσης με Ψεύτικες ολούθε...

    Αδιάφορος ο τελευταίος τους δίσκος...κατά τα άλλα αν δεν τους έχετε δει Live ήδη πάρτε μαζί και τους φίλους σας στο Live με το ζόρι και μετά θα σας ευχαριστούν...

    TA SPANE...{#emotions_dlg.yes}


    nowaveband
    04.11.2008, 20:04

    Κατά την ταπεινή προσωπική μου άποψη,έχω να τονίσω πως στην Ελλάδα στηρίζουμε και δίνουμε ψωμί σε καλλιτέχνες που στο εξωτερικό δεν τα πάνε και τόσο καλά....

    Οι James και οι Puressence είναι 2 κλασικά παραδείγματα.

    Έχουν θεοποιηθεί και έχουν πολυάριθμο ακροατήριο στα πάτρια εδάφη μας,και αυτός είναι ένας λόγος που τέτοια σχήματα επισκέπτονται τακτικά την χώρα μας.

    Έχουν κάποια πολύ ωραία τραγούδια και τα 2 παραδείγματα που προανέφερα.αλλά στο σύνολο τους πυξιλακίζουν κατά την γνώμη μου,και δεν μπορώ να τους βάλω σε καμία περίπτωση στην λίστα συγκροτημάτων ή καλλιτεχνών που θαύμάζω....

    Κατά τα άλλα κάποια τραγουδάκια τους είναι το ιδανικό soundrack για ένα ονειρεμένο ξημέρωμα σε μια παραλία δίπλα από το πρόσωπο που αγαπάς{#emotions_dlg.inlove}

    Τίποτα άλλο όμως!gege?