ελληνική μουσική
    830 online   ·  210.850 μέλη
    mi_me_oneireuteis
    01.06.2008, 15:46

    Νέα στη δισκογραφική βιομηχανία, όχι όμως και στο χώρο του τραγουδιού. Η Αθηνά Ρούτση έκανε την εμφάνισή της στη δισκογραφία πέρυσι με το πρώτο προσωπικό της  άλμπουμ “Μην πεις αντίο”. Αμέσως ξεχώρισε το “Να ψάξεις να με βρεις” που έγινε ραδιοφωνική επιτυχία καθώς και το “esse olhar” που είχε ήδη γίνει γνωστό καθώς έπαιζε στα ραδιόφωνα απ' το 2006 σε μια πιο παλιά εκτέλεση που υπάρχει και στη συλλογή “playback”. Το ξεκίνημά της το έκανε αρχίζοντας κλασσικό τραγούδι, το οποίο σπούδασε. Αφού τελείωσε το σχολείο αρχισε να εμφανίζεται σε live των Active member ερμηνεύοντας την «Κοσμογωνιά» και αργότερα συμμετείχε στο άλμπουμ τους “Kramahoperrata 2” με το τραγούδι «Δέντρο».Αργότερα συνέχισε με τους Downtown beat γυρίζοντας όλη την Ελλάδα και συμμετείχε στο άλμπουμ τους “Funky Athens”.Επακολουθεί η συνεργασία της με τους Apurimac στο άλπουμ «Πάμε πάλι» όπου ερμηνεύει 3 κομμάτια («Αν σ’ αρνηθώ αγάπη μου», «Αυτό το μάμπο το Μπραζιλέρο», «Θάλασσα πλατιά») .Και για τα επόμενα 4 χρόνια εμφανιζόταν με το Μιχάλη Χατζηγιάννη σε όλα τα live  του και συμμετείχε σε όλα τα άλμπουμ του (απ’την «ακατάλληλη σκηνή και μετά») Εδώ και μερικούς μήνες έχει σχηματίσει το δικό της group.Έκανε μια σειρά από εμφανίσεις στην Αθήνα στον «Πυρήνα» ερμηνεύοντας κομμάτια δικά της καθώς και άλλα από το ξένο και το ελληνικό ρεπερτόριο με μια πιο ροκ-ακουστική διάθεση.Και πρόσφατα συμμετείχε στη μεγάλη περιοδεία του Αντώνη Ρέμου στο εξωτερικό με ένα δικό της πρόγραμμα.

    Η δυναμικότητά της πάνω στη σκηνή σε συνδυασμό με τη θετική της ενέργεια και την καταπληκτική φωνή της μας έκαναν απ’την πρώτη στιγμή να τη λατρέψουμε.

    Έφτιαξα αυτό το θέμα για να πω δυο λόγια γι’αυτή για όσους δεν την ξέρουν και επίσης για να ακούσω τις ενυπώσεις όσων την γνωρίζουν ήδη!

    Αξίζει πραγματικά να προχωρήσει και κατά τη γνώμη μου είναι απ’τις πιο ωραίες παρουσίες που έχει αναδείξει ο χώρος!

    www.myspace.com/athinaroutsi

    Αυτό είναι το προσωπικό της myspace όπου μπορείτε να την ακούσετε.

    Επίσης www.athina-routsi.tk αυτή είναι η διεύθυνση της σελίδας που έχουμε φτιάξει γι’αυτή,αν θέλετε να δείτε και να μάθετε περισσότερα.

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mi_me_oneireuteis στις 01-06-2008 15:51 ]


    MSo
    01.06.2008, 22:48

    Έχει υπέροχη φωνή! Υπέροχη! Και το cd είχε πολύ καλές δουλειές μέσα, αλλά μου φάνηκε λίγο. Έχει πολύ περισσότερα να προσφέρει... {#emotions_dlg.thumbup}


    Moonchild92
    01.06.2008, 22:53

    Την είδα πέρσι το καλοκαίρι μαζί με τον Χατζηγιάννη στην Νέα Κίο. Πραγματικά πολύ καλή και με όλο το μέλλον μπροστά της! Ας ελπίσουμε μόνο να μην παρασυρθεί από την μουσική βιομηχανία, όπως έγινε με τόσους αξιόλογους καλλιτέχνες.....


    sylviaki
    02.06.2008, 09:50

    φωναρα κατα την αποψη μου.αλλα πιστευω οτι δεν την εχουν προωθησει τοσο πολυ,κρινοντας απο την πρωτη της δουλεια.θελει προσπαθεια για να ξεχωρισει και να γινει γνωστη.


    rompa
    02.06.2008, 09:58

    Εγώ την είχα δει πριν 2 χρόνια σε μία συναυλία του Χατζηγιάννη και μου άρεσε. Πολύ καλή φωνή . Από το δίσκο της μόνο το "Να ψάξεις να με βρεις" έχω ακούσει .


    renabill
    02.06.2008, 15:48

    Δεν έχω ακούσει τη δουλειά της άλλα την ίδια σε συναυλία του Χατζηγιάννη.Μακάρι οι επιλογές της να μην επηρρεαστούν από τη μουσική βιομηχανία


    renabill
    12.06.2008, 10:23

    Ένας φίλος μου κατέβασε κάποια τραγούδια της και την άκουσα!Καλά έμεινα έκπληκτη, ειδικά στα ξένα είναι πολύ καλή!


    -Sadahzinia-
    12.06.2008, 16:14

    Tην είδα πέρσι μαζί με τον Χατζηγιάννη στη συναυλία στο αμφιθέατρο της Σίβηρης.. πολύ καλή και ωραία τραγούδια!