ελληνική μουσική
    477 online   ·  210.845 μέλη

    In The Court Of The Crimson King

    Moonchild92
    01.06.2008, 16:52

    Μέσα στους 5 καλύτερους δίσκους που έχουν κυκλοφορήσει ποτέ και ένας από τους πιο πλήρεις και επιδραστικούς της μουσικής ιστορίας. Συμφωνείτε;


    kwstasagas
    01.06.2008, 21:22

    Τώρα, μικρέ, με .... χτύπησες κατευθείαν στην καρδιά {#emotions_dlg.oops}{#emotions_dlg.biggrin}{#emotions_dlg.beer}

     

    Επειδή γι' αυτό το ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΕΣ ΕΡΓΟ έχουν γραφτεί και ειπωθεί πάρα πολλά, ας παραθέσω την προσωπική μου άποψη :

    - Δεν θα γράψω κάτι για το ανυπέρβλητο μουσικό μέρος του δίσκου [για το οποίο έχουν μιλήσει άλλοι πιο αρμόδιοι από μένα], αλλά .... ΓΙΑ ΤΟ ΣΤΙΧΟΥΡΓΙΚΟ : PETER SINFIELD κυρίες και κύριοι !!!! Ίσως ο καλύτερος ΡΟΚ ΠΟΙΗΤΗΣ που βγήκε ποτέ. Και μάλιστα αναφέρεται ως μέλος της μπάντας !!!! Προσέξτε τους στίχους του χωρίς να ακούτε τον δίσκο. Όλοι τους πλημμυρισμένοι από πολύ όμορφες, αλληγορικές εικόνες. Νομίζεις ότι ... παίζει μια ταινία μπροστά στα μάτια σου!!!! Παρατηρήστε, επίσης, πώς οι ονειρικές εικόνες του [που νομίζεις ότι ξεπηδούν από παιδικό παραμύθι] μετατρέπονται σε εικόνες γεμάτες τραγικότητα και απόγνωση .... When silence drowns the scream ..... Αλλά .... σε όλα τα ποιήματά του υποφώσκει η ελπίδα για έναν καλύτερο κόσμο .... 

    - Αν κάποιος θέλει να αποκτήσει αυτόν το δίσκο, ας έχει υπόψη του ότι πρόκειται για μια δουλειά που δεν προσφέρεται για "επιφανειακή ακρόαση". Απαιτείται να έχεις συγκεκτρωμένο το αυτί σου [και την ψυχή σου] για να μπορέσεις να ακούσεις και την παραμικρή ηχητική λεπτομέρεια. Αν, για παράδειγμα, δεν "πιάσεις" τους ήχους που κάνουν τα πιατίνια του Gilles, τα οποία ακούγονται στο βάθος, τότε .... έχεις χάσει το καλύτερο. Γι' αυτό, εκτός από ευαίσθτο αυτί, απαιτείται ο ακροατής να διαθέτει και "ευαίσθητο" cd player, πικάπ, κασετόφωνο κλπ κλπ, για να μπορέσει να ακούσει και τον παραμιρό ήχο .....

    - Για τέλος, θα αναφερθώ στο κλείσιμο του δίσκου. Μετά το τέλος του In The Court Οf The Crimson King, τελευταίου τραγουδιού του δίσκου, συμβαίνει το εξής : Μικρή παύση .... παίζουν οι φλογέρες ή φλάουτα του IAN MC DONALD μια απαλή μελωδιούλα σαν ελαφρό φύσημα ανέμου, μετά πάλι παύση και .... ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΟΡΓΙΟ !!!! ΄Ολα τα όργανα στην κορύφωσή τους, σε ένα πανηγύρι άνευ προηγουμένου .... οι κιθάρες και τα πλήκτρα οργιάζουν, τα ντραμς μας "βομβαρίζουν" με ένα σωρό όμορφα γυρίσματα, τα οποία διαδέχονται το ένα το άλλο ...... Ναι, η μουσική είναι ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ .....

     

    Έχω γράψει κι αλλού ότι ο εν λόγω δίσκος είναι, κατά την προσωπική - ταπεινή μου άποψη, ο καλύτερος ροκ δίσκος που έχω ακούσει. Μετά από αυτή τη δουλειά, όμως, η συνέχεια για τους King Crimson δεν ήταν ανάλογη. Λογικό είναι, αν με τον πρώτο κιόλας δίσκο θέτεις τον πήχυ τόσο ψηλά .... Σίγουρα, έβγαλαν κι άλλους πολύ αξιόλογους και ενδιαφέροντες δίσκους, αλλά σαν το "εξωπραγματικό" ντεμπούτο τους .... δεν ήταν κανένας. Εξάλλου, μετά το ντεμπούτο τους η υπερ - ομάδα, η .... ντρημ - τιμ του ροκ που το είχε φτιάξει [Fripp / Mc Donald / Lake / Gilles / Sinfield] σκόρπισε στα 4 σημεία του ορίζοντα ...... Από κει κι έπειτα πέρασαν ένα σωρό μέλη από τη μπάντα .......  

     

     

     

     

      

     

       


    tangerineking
    02.06.2008, 23:27

    {#emotions_dlg.clap}


    Moonchild92
    02.06.2008, 23:55

    Πραγματικά, αυτή η "dream team", όπως την περιέγραψες, κατάφερε και κάτι άλλο πολύ σημαντικό με τον δίσκο αυτό. Κατάφερε, κατά την γνώμη μου, να πετύχει την απόλυτη ισορροπία, την απόλυτη αρμονία ανάμεσα στα αριστουργήματα που έφτιαξε... Μάλιστα, είναι ο μοναδικός δίσκος απ' όσους έχω ακούσει και πιθανώς απ' όσους θα ακούσω ποτέ που μπορεί με απίστευτη ευκολία να σε μεταφέρει από ένα τραγούδι που σε κάποια σημεία του φτάνει στα όρια του να χαρακτηριστεί metal (τουλάχιστον αυτή την ιδέα σχημάτισα)σε ένα απίστευτα όμορφο και χαλαρωτικό τραγούδι και μετά σε μία μπαλάντα με εξαιρετικό παίξιμο οργάνων που αποπνέει έντονο συναίσθημα και μία πεσιμιστική αύρα......

    Αυτοί είναι για μένα οι King Crimson.....


    tangerineking
    06.06.2008, 21:10

    Αυτόν τον δίσκο τον αγκάλιασαν πολλοί άλλοι μουσικοί τότε... ανάμεσα σε αυτούς και ο Pete Townshend{#emotions_dlg.biggrin}

     

    Άσχετο - Οι K. Crimson  έβγαλαν  πρόσφατα  νέο δίσκο ("Trisector"), μήπως τον άκουσε κανείς;