ελληνική μουσική
    657 online   ·  210.833 μέλη

    8ο Eυρωπαϊκό Φεστιβάλ Jazz

    deathminor88
    02.06.2008, 14:30

    Επείδη δεν είχε ανοίξει κανείς τοπικ γι αυτό (παράξενο!) είπα να το κάνω εγώ. Ήταν στην "Τεχνόπολη" του δήμου αθηναίων από τις 28/5 μέχρι 1/6...

     

    Πήγε κανείς? Πως σας φάνηκε? Εγώ πήγα το Σάββατο και πραγματικά είδα πολύ περισσότερο κόσμο απ' όσο περίμενα, και είδα τρεις απίστευτες μπάντες. Πολύ ωραία ατμόσφαιρα και όμορφη μουσική.


    Moonchild92
    02.06.2008, 14:33

    Δεν είχα την παραμικρή ιδέα..... Λες και διαφημίστηκε;

    Μπορείς μήπως να μας πεις το πρόγραμμα του φεστιβάλ ή τουλάχιστον ποιους είδες;


    makisdav
    02.06.2008, 14:40

    Ειχα παει την πρωτη μερα οπου η big band του δημου Αθηναιων πραγματικα τα σπασε!!!Γενικως ειχε αρκετο κοσμο αν και διαφημιστηκε ελαχιστα.


    deathminor88
    02.06.2008, 14:46

    28/5

    Big Band Δήμου Αθηναίων

    Μakiato

    Sascha Ley & her Travelling Light Band

    The Wrong Object

     

    29/5

    Duo Tuule Kann & Jaak Sooaar

    Apostolis Anthimos Trio

    Andre Fernandes 4tet

     

    30/5

    Deodato Siquir Trio

    Eric Ineke JazzXpress

    Wildbirds & Peacedrums

     

    31/5

    12Twelve

    Ondrej Pivec Organic Quartet

    Ειρήσθω εν Παρόδω

     

    1/6

    Jacoustic Inc

    Sami Linna Quarte

    The Harcsa Veronica Quartett

     

    Aυτοί είναι οι καλλιτέχνες που εμφανίστηκαν.

     


    beatlus
    02.06.2008, 15:04

    Πήγα τη δεύτερη ημέρα, Παρασκευή 30 Μαϊου.

    Το Ευρωπαϊκό Φεστιβάλ jazz φαίνεται πως ταιριάζει απόλυτα με τον χώρο φιλοξενείας του στο Γκάζι, αλλά επίσης ταιριάζει και στους Αθηναίους...

    Βρέθηκα εκεί φέτος, όπως πέρυσι και πριν από δύο χρόνια και διαπιστώνω πως η μεγάλη ανταπόκριση που υπήρξε από τα πρώτα χρόνια, συνεχώς αυξάνεται...

    Όπως και η δίψα του κοινού για μια ανθρώπινη επαφή με τη μουσική σε συνθήκες αλληλοσεβασμού, που σημαίνει όμορφος χώρος για ακρόαση, αλλά και βόλτα με το/τη φίλο/η σου, με ένα ποτό στο χέρι και χαλαρή κουβεντούλα, ανάμεσα σε εκατοντάδες παρέες που βρέθηκαν εκεί για τους ίδιους λόγους, χωρίς βεβαίως διάθεση για οχλαγωγία, μα για ανταλλαγή όμορφων συναισθημάτων. Κι όλα αυτά με δωρεάν είσοδο. Αν οικειωθελώς -ουσιαστικά- θέλεις να συνεισφέρεις, μπορείς να αγοράσεις ένα από τα καλαίσθητα αναμνηστικά μπλουζάκια, ενώ επίσης υπάρχουν διαθέσιμα παλιότερα τεύχη του καλού περιοδικού τζαζ & jazz και τέλος, παράλληλα, λειτουργούν και διάφορες εκθέσεις σε παράπλευρες αίθουσες...

    Κοινώς μια ατμόσφαιρα πολιτισμού, σε ένα άκρως ενδιαφέρον φεστιβάλ και από μουσικής άποψης...

    Από τις πλέον αξιόλογες αφορμές για ένα πέρασμα από το Γκάζι...

    Του χρόνου πάλι...


    -----------------
    Γελασμένοι, σε λίγο θα 'ρθει το φθινόπωρο. Θα βρέξει, θα ποτίσει. Ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα. Τι περίεργο. Το καλοκαίρι φαίνεται μακρινό αλλά εδώ ήταν πριν λίγο. Ιδρώσαμε, φωνάξαμε. Όμορφα ήταν. Ποίημα "Χέρι και κάνιστρο" του Χρίστου Ξένου

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 02-06-2008 15:08 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : beatlus στις 02-06-2008 15:12 ]





    επισυναπτόμενα: European_Jazz_Festival.jpg 
    mellia
    02.06.2008, 15:22

    Πήγα εχθές για λίγο και αν και δεν μπορώ να πω ότι είμαι φαν της jazz το όλο εγχείρημα ήταν συμπαθητικό κυρίως για τους λόγους που ανέφερε παραπάνω ο beatlus. Λείπουν από την πόλη μας τέτοια γεγονότα. Η παρείστικη ατμόσφαιρα υπό τους ήχους της μουσικής και η ελεύθερη είσοδος από τα μεγάλα συν.
    Επίσης συγκινητικό να μαζεύονται μουσικοί από όλο τον κόσμο (όπως τα πιτσιρικάκια του πρώτου γκρουπ εχθές) και να μοιράζονται τις μουσικές δημιουργίες-ανησυχίες τους με το κοινό!

    ΥΓ: μου θύμισε και πολύ καλοκαιράκι η όλη κατάστασηSmile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : mellia στις 02-06-2008 15:24 ]


    renabill
    02.06.2008, 16:01

    Δεν πήγα αν και κατά τύχη το έμαθα.Πήγε η αδερφή μου όμως και της άρεσε πολύ


    LifelessDead
    09.06.2008, 20:22

    Εμένα με πήρε ο πατέρας μου τελευταία μέρα και τελευταία στιγμή και μου το είπε. Δεν κατάφερα να πάω, αλλά από τις εντυπώσεις του κατάλαβα ότι ήταν ΤΕΛΕΙΑ.