ελληνική μουσική
    311 online   ·  210.844 μέλη

    Δημιουργία PC για στούντιο

    coffee
    03.06.2008, 00:10

    Καλησπέρα!!!

    Θελω να φτιάξω δυο pc για ενα στουντιο και εχω την εξισης απορια.Αν φτιαξω δυο pc που θα ειναι συνδεδεμενα με δυκτιο, και στο ενα εχω nuendo,cubase etc. και στο δευτερο βαλω ολες τα plug-in και της βιβλιοθηκες τους.Οταν ανοιγω το καποιο plug-in πχ(BFG,Atmosphere,Trilogy) οι ποροι για την λειτουργια του plug-in θα καταναλονονται απο το συστημα που θα ειναι εγκατεστημενοι η απο το συστημα που θα τους χρησημοποιει??Ελπιζω να μπορουν να δουλεψουν μεσω δυκτιου ε??

    Ευχαριστω εκ των προτερων

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-06-2008 01:07 ]


    rWmS
    03.06.2008, 00:39

    Δεν ξέρω συγκεκριμενα αλλα απο τις γνωσεις μου για databases θα καταναλωνει resources και απο τα δυο PC


    geo321
    03.06.2008, 00:50

    Εγω δεν νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι τετοιο.Αν ασ πουμε ανοιξεις το ενα pc και εχεις γραψει καποια midi καναλια πως στο αλλο μετα θα φορτοσεις την bfd κ.λ.π.θα πρεπει να εχεις και εκει τα midi καναλια,στο 2 pc,αρα ειναι ασκοπο παλι με ενα pc θα δουλεψεις,Εγω ξερω πως μεσω δικτυου μονο αρχεια μπορεις να μεταφερεις,ισως ομως και να κανω λαθος.


    coffee
    03.06.2008, 08:46

    Παράθεση:

    Το μέλος geo321 στις 03-06-2008 στις 00:50 έγραψε...

    Εγω ξερω πως μεσω δικτυου μονο αρχεια μπορεις να μεταφερεις,ισως ομως και να κανω λαθος.



    Μεσω δικτίου μπορείς να κάνεις σχεδον τα παντα!!!

    Αυτο που λεω γινεται απλα δεν ξερω αν αξίζει με την ενοια οτι αν ειναι να καταναλωνω ιδιους πορους και απο τα δυο συστηματα τοτε δεν θα είχε νοημα.Προσπαθω να εξοικωνομησω πορους για τη τα XP δεν βλεπουν πανω απο 3,5gb μνημης


    rWmS
    03.06.2008, 09:59

    Παράθεση:

    Το μέλος coffee στις 03-06-2008 στις 08:46 έγραψε...

    Μεσω δικτίου μπορείς να κάνεις σχεδον τα παντα!!!

    Αυτο που λεω γινεται απλα δεν ξερω αν αξίζει με την ενοια οτι αν ειναι να καταναλωνω ιδιους πορους και απο τα δυο συστηματα τοτε δεν θα είχε νοημα.Προσπαθω να εξοικωνομησω πορους για τη τα XP δεν βλεπουν πανω απο 3,5gb μνημης



    Βασικα τα 32 bit XP δεν βλέπουν πανω απο 2 GB. Τα 64 bit XP βλεπουν μεχρι 128 GB RAM. Το προβλημα ομως με τα XP X64 (64bit) ειναι οτι είναι σχεδόν αδύνατο να βρεις drivers. Επισης δεν υποστηριζει πολλα πραγραμματα. Το μελλον ειναι 64-bit αλλα μεχρι να βγει λογισμικο που υποστηριζει 64-bit και hardware που το εκμεταλευεται στο επακρο δέν εχει νοημα να βαλεις. Τα vista 32-bit υποστηρίζουν 3 GB RAM και με τα 4GB υπαρχει μια μικρη βελτιωση. Αυτα εχουν ομως αλλα προβλήματα...


    coffee
    03.06.2008, 16:10

    Παράθεση:

    Το μέλος rWmS στις 03-06-2008 στις 09:59 έγραψε...

    Βασικα τα 32 bit XP δεν βλέπουν πανω απο 2 GB.



    τα ΧΡ βλεπουν μεχρι 3,5gb σε 32bit αναλογα το hardware... αλλα νομιζω ξεφυγαμε λιγακι απο το θεμα...


    Sokratis121974
    04.06.2008, 00:03

    Αγαπητε φιλε!!!!

    Φυσικα και γινεται αυτο που ζητας μεσω του FX teleport:  http://www.fx-max.com/fxt/

     

    Aυτο το καταπληκτικο προγραμματακι κανει οσους υπολογιστες που ειναι σε ενα τοπικο δυκτυο, (και εχουμε φυσικα εγκαταστησει το προγραμμα) να φερνει στον κεντρικο υπολογιστη ολα τα plug ins που θα του ορισουμε να φερνει, απο τους αλους υπολογιστες, και το εκπληκτικο ειναι οτι, φερνει μεσω του απλου καλωδιου δυκτιου (και μονο) και τον ηχο και την midi επικοινωνια στον κεντρικο υπολογιστη που εχουμε το sequenser πχ Cubase, sonar. κτλ..

    Πρωσοπικα δουλευω τρεις υπολογιστες (με royter και θα πρεπει να αγορασεις το αντοιστοιχο Fx teleport να υποστηριζει οσους θελεις, γραφει στο site περεταιρω πληροφοριες, και ειναι και πολυ φτηνο...αρχιζει απο 60 δολαρια και ανεβαινει αναλογα με τον αριθμο των υπολογιστων που υποστηριζει) και δουλευουν αψογα....Η διαφορα ειναι οτι θα πρεπει να αλαζεις τους ηχους απο τον αλλο υπολογιστη...ο ηχος ομως ερχεται στον κεντρικο....Ανοιγει οπως ενα κανονικο plug ins...αν το παρεις θα σου πω πως θα το εγκαταστησεις!!!!Εγω παντως ελυσα το προβλημα μου.....Ααααααα!!!!!Δεν ανοιγει μονο VST Instruments αλλα και plug ins effect....η διαφορα ειναι ομως οτι στο export θα πρεπει να κανουμε realtime export...

    Αυτα..


    -----------------
    Σωκρατης Ηρακλειο Κρητη.

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : Sokratis121974 στις 04-06-2008 00:05 ]