ελληνική μουσική
    436 online   ·  210.817 μέλη

    Μαντώ:Μια επιστροφή που αξίζει!

    CROSS
    03.06.2008, 01:06

    Πρώτη φορά ανοίγω τόπικ για να επισημάνω μια ελληνική δισκογραφική παραγωγή,που κάθε άλλο παρα ελληνική μοιάζει..μια φωνή που αγγίζει άνετα τις 5,5 οκτάβες και ξεδιπλώνεται ολοκληρωτικά μέσα απο την καινούρια της δουλειά''ΜΑΝΤΩ ΙΙ''...

    Επιτέλους μετά απο χρόνια ''αδράνειας''η Μαντώ βρίσκει τον εαυτό της και αποφασίζει να μας εντυπωσιάσει και να μας εκπλήξει ευχάριστα.

    Πραγματικά αξίζει να προσέξετε αυτό το άλμπουμ.{#emotions_dlg.walkman}

    Προσθέτω ένα λίνκ για να ακούσετε το κομμάτι ''Στον Αιγόκερω''που βρήκα στο rapidshare.

    (το link αφαιρέθηκε)


    -----------------
    Να ζείς την κάθε μέρα σαν να είναι η τελευταία σου,και να ακούς radio MH:''Ταξίδι αναψυχής''κάθε Δευτέρα 18.00-20.00.



    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : CROSS στις 03-06-2008 16:20 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 03-06-2008 19:51 ]


    επισυναπτόμενα: mando_promo3_img_9647a_web.jpg 
    dessypris
    03.06.2008, 11:04

    Η Μαντώ (Σταματοπούλου, κόρη του "τζαζίστα" πιανίστα Νίκου και της σοπράνο Μαίρης Απέργη), πράγματι είναι μία από τις λίγες (επαγγελματικά/δισκογραφικά, ασχολούμενες τουλάχιστον) Ελληνίδες, που η έκταση της φωνής της και η τεχνική της, θα στεκόντουσαν άνετα και "έξω".

    Αν και το σύνηθες ύφος των τραγουδιών της (περίτεχνα από πλευράς φωνητικής), δεν είναι της αρεσκείας μου (πάντα πίστευα-και πιστεύω- ότι τα τραγούδια πρέπει να μπορούν να μπορούν να τραγουδηθούν στον δρόμο από τον οποιονδήποτε και όχι μόνον από τον ερμηνευτή τους), αυτό δεν αφαιρεί τίποτα από την αποδεδειγμένη αξία της.

    Σωστή λοιπόν τραγουδίστρια, γεννημένη όμως σε λάθος - για το στυλ της - τόπο...

    Μαντώ, καλή επιτυχία!!!


    marylin
    03.06.2008, 13:00

    Αγαπημένη και πολυβραβευμένη Μαντούλα!!!!!

    Μια από τις καλύτερες φωνές, χαρήκαμε πολύ που θα την ακούσουμε ξανά! {#emotions_dlg.walkman}

     

    {#emotions_dlg.clap} ΚΑΛΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!!!!   {#emotions_dlg.clap}


    sea_like_eyes
    03.06.2008, 13:15

    Μαντamy Lee . . . μακαρι να μιλουσα για ταινια καρατε . . . αλλα δεν . . . ΔΕΝ σου λεω !


    Stroumfita456
    03.06.2008, 14:27

    Καλη Επιτυχια...νομιζω πως αυτο το στυλ της πάει περισσοτερο...!!!


    deathminor88
    03.06.2008, 19:02

    Έμεινα. Δεν περίμενα να ακούσω κάτι τέτοιο από Έλληνα καλλιτέχνη!!!


    jorge
    03.06.2008, 19:52

    Το link αφαιρέθηκε γιατί παραπέμπει σε μη νόμιμο υλικό. Μπορείτε όμως να συνεχίσετε τη συζήτηση περί νέου δίσκου.


    Eliza21
    03.06.2008, 22:27

    Mου άρεσε περισσότερο με το κοκκινο - μπούκλα μαλλί και τα έντεχνα τραγουδια......μετά που άλλαξε ρεπερτόριο εγινε πολύ δεύτερη......

    Αραγε τώρα τι ρεπερτόριο θα ακολουθήσει??? {#emotions_dlg.walkman}


    thaliey
    04.06.2008, 09:39

    nice !!!!!!!!!{#emotions_dlg.biggrin}η φωνη της τ σπαααει!!!


    renabill
    05.06.2008, 10:04

    Den mporw kapou na akousw auta ta tragoudia?Exw megali periergeia!


    CROSS
    05.06.2008, 12:26

    Παράθεση:

    Το μέλος renabill στις 05-06-2008 στις 10:04 έγραψε...

    Den mporw kapou na akousw auta ta tragoudia?Exw megali periergeia!



    Το συγκεκριμένο υπάρχει κάπου αλλά επειδή δεν είναι νόμιμος τρόπος να το ακούσεις απο εκεί, το λίνκ που είχα βάλει αφαιρέθηκε(μπορώ να σου στείλω το λίνκ με ΠΜ αν θέλεις ή το mp3 με μέηλ).

    Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα απο άλλα κομμάτια,υπάρχουν μερικά δείγματα εδώ:

    www.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=60062214

     

     


    dessypris
    05.06.2008, 17:40

    Παράθεση:

    Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα απο άλλα κομμάτια,υπάρχουν μερικά δείγματα εδώ:

    www.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=60062214

    Μπήκα, άκουσα και...βγήκα!

    Συμπεράσματά μου, απ τα μικρά δείγματα:

    1) Φωνή/τεχνική, όπως πάντα ασύγκριτες.

    2) Συνθέσεις, πάνω απ τον μέσο όρο.

    3) Ενορχήστρωση, εξαιρετική & πολύ σημερινή (με εξαίρεση τα ντραμς, που ακούγονται - και μάλλον είναι, δεν μπορώ να καταλάβω απολυτα από τα χαμηλής ποιότητας δείγματα -  "κονσέρβα").

    4) Στίχος, μέτριος και προς τα κάτω...Οπωσδήποτε δεν ακολουθεί / συμβαδίζει με την ηλικία της - η Μαντώ δεν είναι πια το κοριτσάκι που ήταν κάποτε...Είναι μια ολοκληρωμένη, όμορφη γυναίκα και ανάλογα ώριμους στίχους πρέπει να επιλέγει.


    VoodooChild
    06.06.2008, 01:03

    Gregory

    Τα απλα και μπερδεμενα πως πανε βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε


    dessypris
    06.06.2008, 09:21

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 06-06-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Gregory

    Τα απλα και μπερδεμενα πως πανε βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε



    Πάνε / πήγαν...μπερδεμένα, όπως όλα τα CDs που δεν έχουν δυνατή τοποθέτηση/διανομή, πίσω τους...Τα πράγματα δεν είναι γενικώς καλά στην εγχώρια (αλλά και στη διεθνή) δισκογραφία, κανείς δεν διακινδυνεύει (από πλευράς Δισκογραφικών εννοώ), να χαλάει χρήμα που δύσκολα θα πάρει πίσω μετά.

    Εύχομαι η Μαντώ - που γι αυτήν πρέπει να συζητάμε εδώ - να έχει την τύχη μιας καλής "πλάτης" / υποστήριξης, οπότε το νέο έργο της να καταφέρει να φτάσει στ αυτιά όλων και να βρει το δρόμο προς τα σπίτια τους και στις καρδιές τους.

    Η κοπέλα, για μένα, είναι μια από τις ελάχιστες πραγματικά ολοκληρωμένες Ελληνίδες που μπορούν να αποκαλούν τον εαυτό τους τραγουδίστριες, με τον Διεθνή και όχι μόνο με τον ντόπιο όρο!

    Δουλεύει την φωνή της και τις αναπνοές της, με την ψυχή της αλλά και με το μυαλό της, υποστηρίζοντας πραγματικά τις συνθέσεις. Αυτό φίλε μου σημαίνει "Επάγγελμα: Τραγουδίστρια"...

    Άντε γιατί έχει χαθεί πια το μέτρο σ αυτή τη χώρα.

    ΥΓ- Και για να μην γυρίσει κανείς να μου πει, αφού ακούσει τα τραγούδια μου, "κι εσύ ρε μεγάλε, γιατί αποκαλείς τον εαυτό σου τραγουδιστή?", να διευκρινίσω εδώ με την ευκαιρία, πως εγώ ΓΡΑΦΩ μουσική και απλά ερμηνεύω τα "παιδιά" μου - μαζί με άλλα φυσικά.

    ΥΓ2- Απορώ γιατί η Μαντώ, παρ ότι κάποτε, προσπάθησε μια καριέρα "έξω", δεν επέμεινε και γύρισε πίσω.

    Χαίρετε.-


    krios80
    06.06.2008, 13:24

    Σπουδαία τραγουδίστρια!!!Smile

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : krios80 στις 06-06-2008 13:26 ]


    karelia
    06.06.2008, 14:21

    To πρώτο single από το καινούριο της δίσκο είναι το Δως μου λόγο να σωθώ.

    >

    Ωραίο αυτό το στυλ/ύφος,χαίρομαι που έκανε κάτι που της ταιριάζει αρκετά,και το προτιμώ από το να τραγουδάει σαχλαμαρίτσες.


    F_ANGEL
    06.06.2008, 21:19

    Δεν μπορώ να πω..Έχει ωραία φωνή η Μαντώ..


    VoodooChild
    07.06.2008, 16:30

    Παράθεση:

    Το μέλος dessypris στις 06-06-2008 στις 09:21 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος VoodooChild στις 06-06-2008 στις 01:03 έγραψε...

    Gregory

    Τα απλα και μπερδεμενα πως πανε βρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε



    Πάνε / πήγαν...μπερδεμένα, όπως όλα τα CDs που δεν έχουν δυνατή τοποθέτηση/διανομή, πίσω τους...Τα πράγματα δεν είναι γενικώς καλά στην εγχώρια (αλλά και στη διεθνή) δισκογραφία, κανείς δεν διακινδυνεύει (από πλευράς Δισκογραφικών εννοώ), να χαλάει χρήμα που δύσκολα θα πάρει πίσω μετά.

    Εύχομαι η Μαντώ - που γι αυτήν πρέπει να συζητάμε εδώ - να έχει την τύχη μιας καλής "πλάτης" / υποστήριξης, οπότε το νέο έργο της να καταφέρει να φτάσει στ αυτιά όλων και να βρει το δρόμο προς τα σπίτια τους και στις καρδιές τους.

    Η κοπέλα, για μένα, είναι μια από τις ελάχιστες πραγματικά ολοκληρωμένες Ελληνίδες που μπορούν να αποκαλούν τον εαυτό τους τραγουδίστριες, με τον Διεθνή και όχι μόνο με τον ντόπιο όρο!

    Δουλεύει την φωνή της και τις αναπνοές της, με την ψυχή της αλλά και με το μυαλό της, υποστηρίζοντας πραγματικά τις συνθέσεις. Αυτό φίλε μου σημαίνει "Επάγγελμα: Τραγουδίστρια"...

    Άντε γιατί έχει χαθεί πια το μέτρο σ αυτή τη χώρα.

    ΥΓ- Και για να μην γυρίσει κανείς να μου πει, αφού ακούσει τα τραγούδια μου, "κι εσύ ρε μεγάλε, γιατί αποκαλείς τον εαυτό σου τραγουδιστή?", να διευκρινίσω εδώ με την ευκαιρία, πως εγώ ΓΡΑΦΩ μουσική και απλά ερμηνεύω τα "παιδιά" μου - μαζί με άλλα φυσικά.

    ΥΓ2- Απορώ γιατί η Μαντώ, παρ ότι κάποτε, προσπάθησε μια καριέρα "έξω", δεν επέμεινε και γύρισε πίσω.

    Χαίρετε.-



    Γρηγορη μου

    Ο Βασιλης ο Βασιλακης σου γραφει σαν VoodooChild o ο οποιος ειναι ο γιος μου αλλα μου ειναι αδυνα τον να κανω αποσυνδεση και ετσι συνεχιζω να σου γραφω με τη δικη του.

    Θα προσαπαθησω να σου λεισω την απορια του 2ου υ.γ σου .

    Η Μαντω ειναι πραγματικα μια σπουδαια φωνη η οποια εχει μεινει πολυ πισω σε σχεση με αλλες αηδους που δεν εχουν καμμια σχεση με την καλλιεργεια της φωνης της Μαντους.

    Ειναι ομως μια εκπληκτικη φωνη για τα ελληνικα δεδομενα και αυτο μπορουμε να το διακρινουμαι μονο στο live.

    Περυσι πηγα στους Nightwish στο Λυκαβητο διοτι ηθελα να ακουσω την Tarja να φαλτσαρει η εστω να στωναρει.Την περιμενα στην γωνια στο τραγουδι >.Εκανα τα αυτια μου σαν του TAMPO (το ελεφαντακι) αλλα η κοπελα ηταν καρφι πανω στις νοτες.Τι να πεις.......

    Ακουσα ομως και την Μαντω live ......Τα πραγματα δυστυχως δεν ηταν το ιδιο.

    Ας μην απορουμε λοιπον γιατι δεν κανουμε διεθνη καριερα.Ισως καποτε μαθουμε αυτο που ελεγαν οι αρχαιοι ημων πρωγονοι.ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ. Εδω στον τοπο μας ομως.....ΚΟΛΠΟΙΣ κτωνται (και φυσικα δεν μιλαω για την Μαντω)

    Φιλια πολλα Γρηγορη μου


    dessypris
    08.06.2008, 02:59

    Βασίλιε, long time no see!! Και κακώς... Φταίμε και οι δυό φαντάζομαι...

    Μπορεί πάντως η "Αδαμαντία" να μην ήταν στη μέρα της, όταν την άκουσες...Γιατί, πραγματικά πιστεύω πως είναι μεγάλη τραγουδίστρια...Έχει χροιά, τεχνική και έκταση...

    Με τον συνονόματό σου Βασίλη πρώην σύζυγό της (και "πληκτρά"), τον καιρό που αυτή ξεκίναγε, κάναμε παρέα και την είχα παρακολουθήσει "στενά"...

    Τέλος πάντων, η νέα της δουλειά δείχνει πραγματικά προσεγμένη, ειδικά στην ενορχήστρωση/παραγωγή, που μου θυμίζει έντονα επίπεδα Evanesence...

    Και, παράλληλα, η Universal, όπως κι εσύ γνωρίζεις, είναι απ τις σοβαρές του χώρου...Ελπίζω να την  σπρώξει...

    Το κακό είναι βέβαια, ότι στην Ελλαδάρα μας, αν δεν κάνεις "λαικά", σε τρώει το σκοτάδι...

    Δεν ξέρω τι προσπαθεί να κάνει και που θα βρει "τρύπα στην αγορά" για να το προωθήσει (το CD)...Γιατί τα "μαγαζιά", βυθίζονται που βυθίζονται στις μέρες μας, δεν βλέπω πως θα "στριμώξουν" στο πρόγραμμα κάτι σαν της Μαντούς...Θα πρεπε, κατά τη γνώμη μου, να το κάνει όλο με Αγγλικό στίχο κι όπου βγει-αν βγει...Υπάρχει βέβαια και η -αγαπημένη μου - λύση των συναυλιών, αλλά φυσικά όχι μόνη της...'Αρα μαζί με ποιόν/ποιάν?

    Να ένα καλό κουίζ...

    Πάντως εγώ γουστάρω που δεν τα παρατάει και δεν λοξοδρομεί πλέον...Γιατί κάπου στη μέση της πορείας της, φάνηκε, με κάποια τραγούδια, να χάνει το στόχο...

    See U when i see U.-


    billy2002gr
    08.06.2008, 16:49

    Γρηγορη μου

    Απο εμενα τουλαχιστον,οι καλλιτερες ευχες στην Μαντω για οτι το καλλιτερο μπορει να επιτευχθει.

    Δεν εχω κανεναν απολυτως λογο να μην υπερασπιστω την πορεια της,αντιθετα εχω λογο να φωναζω πολλα μπραβο σε μια φωνη που και κατα την δικη μου γνωμη αξιζει να παει πολυ πιο πανω απο εκει που βρισκετε μεχρι τωρα και να παει και τη χωρα μας πιο μακρια,ασχετα με το τι λεω και που προφανως εχεις δικιο(μπορει να μην ηταν στη μερα της)-παιζει κι αυτο.

    Συνεχιζω να ειμαι ενθερμος θαυμαστης της και ποτε δεν θα ξεχασω την ερμηνεια της στις Αισθησεις,οπως και στα περισσοτερα απο τα τραγουδια της.

    Ελπιζω μεσα στον αιωνα να βρεθουμε Greg.

    Bye.................


    -----------------
    to dyskolotero pragma ston kosmo einai to...na eisai aplos...............

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 08-06-2008 16:49 ]

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : billy2002gr στις 08-06-2008 16:51 ]