ελληνική μουσική
    776 online   ·  210.833 μέλη

    Gary Moore στην Αθήνα: Εντυπώσεις

    sillia
    15.09.2008, 23:11

    Αφωνη... και με τις φλέβες απείραχτες{#emotions_dlg.wacko}Τι έδωσε το άτομο {#emotions_dlg.walkman}

    Υπάρχουν οι τυχεροί και οι άλλοι.....ευτυχώς που υπάρχουν και τα βιντεάκια για κάποιους{#emotions_dlg.crying}{#emotions_dlg.crying}


    kwstasagas
    16.09.2008, 23:29

    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να είμαι !!! Και .... στεναχωριέμαι και εκνευρίζομαι ακόμη περισσότερο που έχασα αυτή τη συναυλία από τότε που μού είπαν ότι στα ντραμς συνόδευε τον Γκάρι ο BRIAN DOWNEY, ο πρώτος ντράμερ των θρυλικών THIN LIZZY εκεί στις αρχές των 70ς !!!!! Γκρρρρρ !!!!!  {#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad}{#emotions_dlg.mad} 


    -----------------
    Goin' through pages and lookin' down lines and lines ... [UFO - Space Child]

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : kwstasagas στις 17-09-2008 16:02 ]


    nowaveband
    17.09.2008, 13:33

    re paidia kati akousa pws kai aytounou klepsan tin kithara tou!alitheyei i oti akousa itan radio arvila?na fovountai dld na rxontai kalitexnes stin xwra mas?{#emotions_dlg.scared}


    jorge
    17.09.2008, 14:49

    Που το άκουσες;


    ExploitedAnarchy
    17.09.2008, 14:54

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 17-09-2008 στις 13:33 έγραψε...

    re paidia kati akousa pws kai aytounou klepsan tin kithara tou!alitheyei i oti akousa itan radio arvila?na fovountai dld na rxontai kalitexnes stin xwra mas?{#emotions_dlg.scared}



    ....esu oti 8es akous...


    nowaveband
    17.09.2008, 15:01

    Παράθεση:

    Το μέλος ExploitedAnarchy στις 17-09-2008 στις 14:54 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 17-09-2008 στις 13:33 έγραψε...

    re paidia kati akousa pws kai aytounou klepsan tin kithara tou!alitheyei i oti akousa itan radio arvila?na fovountai dld na rxontai kalitexnes stin xwra mas?{#emotions_dlg.scared}



    ....esu oti 8es akous...



     

    vevaia akoyw oti thelw.......ti tha akouw?exploited?{#emotions_dlg.lol}


    nowaveband
    17.09.2008, 15:03

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-09-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Που το άκουσες;



     

    mou to eipe enas filos mou apla.......kai ithela na mathw an ontws isxiei alla apo ti katalava den isxiei e?


    odis13
    17.09.2008, 16:13

    Παράθεση:

    Το μέλος nowaveband στις 17-09-2008 στις 15:03 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 17-09-2008 στις 14:49 έγραψε...

    Που το άκουσες;



     

    mou to eipe enas filos mou apla.......kai ithela na mathw an ontws isxiei alla apo ti katalava den isxiei e?



     

     

    Δεν κλάπηκε...αν έιχε κλαπεί θα είχε γίνει χαμός παγκοσμίως.Πρόκειται για ένα απο τα πιο ακριβά όργανα παγκοσμίως.

    Πρώτον είναι ένα vintage όργανο.Συγκεκριμένα μια vintage les paul standard του 59.Αυτές κοστίζουν περιπου 350.000 δολλάρια.Για να πάρετε μια ιδέα, δείτε πόσο κοστίζει ένα αυθεντικό πλαστικό κάλυμα διακόπτη απο μια τέτοια κιθάρα

    http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=1845371

    Να και ένα tailpiece

    http://www.gbase.com/Stores/Gear/GearDetails.aspx?Item=1901770

    Δευτερον  η κιθάρα ανήκει στον gary moore.Τρελό mojo οπότε και η αξία της εκτοξεύεται στα ύψη.Και σα να μη φτάναν αυτά

    Τριτον η κιθάρα πριν παει στον moore άνηκε στον peter green.

     

     

    Η αξία του συγκεκριμένου οργάνου  υπολογίζεται αρκετά πάνω απο ένα εκατομμύριο δολλάρια.

     

    Οι υπόλοιπες κιθάρες του moore (δε νομίζω να έπαιξε με αυτήν) είναι (ως επι το πλείστον) πάλι les paul του 59 οπότε μιάμε πάλι για μερικές εκατοντάδες χιλιάδες δολλάρια.

     

    Καταλαβαίνετε ότι αν έχει κλαπεί κάποια κιθάρα του (πόσο μάλλον η green/moore) θα το είχε πει το BBC με έκτακτο δελτίο...


    theo182
    17.09.2008, 18:46

    Είμαι κατά 80% σίγουρος ότι τη κιθάρα του Green την έχει πουλήσει εδώ και καιρό...

    θα το ψάξω


    billy_cobham_2005
    18.09.2008, 00:50

    Γενικά βρήκα τη συναυλία μέτρια... Ήμουν πολύ κοντά στη σκηνή είχα πολύ καλή οπτική γενικώς, όμως ο ήχος ήταν κακός... Αρκετή βαβούρα, και πολλές ανακλάσεις του ήχου, πράγμα που οφείλεται, κατά τη γνώμη μου, στην ακαταλληλότητα του χώρου. Ακουγα απο μπροστά ό,τι ερχόταν και μετά άκουγα τη μουσική με delay από πίσω... Με κούρασε που μετά από κάθε κομμάτι, ερχόταν καινούρια κιθάρα ξεκούρδιστη και για ένα λεπτό κοβόταν η ροή της συναυλίας για να 'ρθει το "έπιπλο" στα ίσα του... Περίμενα περισσότερα γνωστά κομμάτια και λιγότερη διάρκεια στα σόλο. Γενικότερα δεν μπορώ να πω ότι τον απόλαυσα. Παρ' όλα αυτα ήταν αυτός, ήταν εκεί και ήμουν και γώ από κάτω! 'Αλλος ένας "τεράστιος" που ευχαριστώ το Θεό που με αξίωσε να τον δω από κοντά!


    odis13
    18.09.2008, 10:12

    Παράθεση:

    Το μέλος theo182 στις 17-09-2008 στις 18:46 έγραψε...

    Είμαι κατά 80% σίγουρος ότι τη κιθάρα του Green την έχει πουλήσει εδώ και καιρό...

    θα το ψάξω



     

    Tώρα που το λες κάτιθυμάμαι και εγώ να άκουσα.Πουλήθηκε τελικά?Ειχα ακούσει ότι μάλλον θα την κρατούσε τελικά.


    jasonmoore
    19.10.2008, 20:10

    geia sas kai apo mena paidia! eimai new sto forum

    sxetika me ton moore apla epatha tin plaka m.. itan i proti fora pou ton ida kai na fantastite ton akouo apo 5 xronon, pane 13 xronia dld.. pote m dn tha pisteua oti mia mera (kai malista tin teleutaia mera prin figo gia spoudes ekso) tha ton evlepa live kai tha m epeze sta 2 merta to still got the blues kai kati alles komatares apo to neo album.. (px. "i love you more than you'll ever know") opos kai to pretty woman pou einai to proto tragoudi tou moore pou akousa sto amaksi se kaseta to 95' :D

    i kithara tou (tou peter dld) prepei na vriskete sto dallas se mousio.. dn ksero kai polla alla thelo mia mera na tin do :D

    sto live eixe ola ta montela tis gibson :P mazi kai mia signature les paul opos kai kati fender.. exei xronia na peksei me tin les paul tou peter.

    gia tin gary moore sign. kserei kaneis timi??

    kai kati teleutaio i pedalboard apo to live ;) (se attachment)





    επισυναπτόμενα: n562664316_877308_8069.jpg 
    kithara-woman
    19.10.2008, 23:29

    Με καθυστέρηση ενός μήνα,μια φωτογραφία από τη συναυλία.Μακρινή,μεν,αλλά αποτυπώνει τη μαγεία της βραδιάς,δε.Έχω άλλες 2-3 αλλά δεν είναι πολύ καθαρές,ήμουνα μακριά.

     

     





    επισυναπτόμενα: g2.JPG