ελληνική μουσική
    448 online   ·  210.826 μέλη

    Προτείνετε instrumental συγκροτήματα

    xleburas
    04.06.2008, 22:13

    δεν ξέρω για σας παίδες πάντως εγώ τώρα τελευταία έχω πορωθεί με  instrumental μουσική...άμα γουστάρεται ποστάρετε κανένα συγκρότημα που σας αρέσει καθώς και λίγες πληροφορίες για αυτό

    αρχινάω εγώ

     

    πρώτα και κύρια ένα από τα ποιό "μάστ" instrumental συγκροτήματα

    mogwai:http://www.mogwai.co.uk/

    με τα 9 τους δίσκους όπου ο ένας είναι καλύτερος από τον άλλο για εμένα κατατάσωνται στα τόπ συγκροτήματα

    κριτικές δίσκων μπορείτε να βρείτε στο

    www.mic.gr και στο

    www.avopolis.gr

    και για πιο απαιτιτικούς:Yndi Halda

    με έναν δίσκο το enjoy eternal bliss έχουν καταφέρει να "φτιάξουν" 'ενα όνομα... συνδυάζοντας ωραίες κιθαριές με βιολιά και διάφορα άλλα όργανα έχουν δημιουργήσει έναν δίσκο ΕΠΟΣ...ας μην λέω πολλά απλά ακούστε και μόνοι σας

    http://www.myspace.com/yndihalda

    http://www.yndihalda.com/docs/index2.htm

    αυτά είναι 2 προτινόμενα συγκροτήματα για όσους δεν έχουν πολυακούσει instrumental μουσική...

    για οτιδήποτε πληροφορίες όσον αφορά το κατέβασμα ή την αγορά των δίσκνων απλώς ποστάρετε...

    περιμένω δικές σας προτάσεις

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 04-06-2008 22:27 ]


    PashalinaMakia
    04.06.2008, 22:31

    Explosions in the sky

    This will destroy you

    Post Rock είναι αλλά είναι τέλειοι....

    Επίσης πάμε σε εθνικ επίπεδο

    Goran Bregovic,έχει αρκετά ορχηστρικά.

    Μετά,πάμε σε Yann Tiersen ποιό ευρωπαϊκό στυλ...


    palmos
    04.06.2008, 22:53

    Οι Bond ειναι ενα αρκετα καλο συγκροτημα με instrumrntal μουσικη. Αποτελειται απο 4 κοπελες καθε μια απο τις οποιες παιζει και ενα ενχορδο!

    Επισης ενα πολυ καλο συγκροτημα ειναι οι calexico.


    noizreduction
    04.06.2008, 23:35

    Pink Floyd ( τα instrumenal τους ειναι τρομερα και δεν λειπουν απο κανενα δισκο τους )

    Ekseption ( μην βιαστειτε να κρινετε..η εποχη ειναι 60-70s και οι ανθρωποι επαιζαν progressive classical Rock )

    Mike Oldfield ( δεν ειναι συγκροτημα..αλλα παιζει οσα οργανα παιζει ενα συγκροτημα )

     

    Καρβελας ( γιατι οπως και να το κανουμε, μονο αφαιρωντας το τραγουδι, μπορει να ακουσεις τη μουσικη :D )


    thaliey
    05.06.2008, 00:37

    apocalyptica.................ita instrumental tous t spaaaane


    blackdragon
    05.06.2008, 01:26

    secret garden ????  {#emotions_dlg.whistling}


    xleburas
    05.06.2008, 09:25

    καλύτερα να μιλάγαμε για καθαρά instrumental συγκροτήματα δηλαδή οι Pink Floyd συμφωνώ οτι τα instrumental τους τραγούδια είναι ωραία αλλά οι φλόιντ δεν είναι instrumental μπάντα...παρ'όλα αυτα τους Explosions in the sky τους έχω ακούσει και είναι πολύ αξιόλογοι και τους bond

     

    εγώ τώρα θα προτίνω κάτι λίγο διαφορετικό αλλά εξίσου αξιόλογο

    Eluvium πρόκειται για μια μπάντα που βασίζεται στο πιάνο και στο αρμόνιο η μουσική είναι κάτι σαν σύγχρονη κλασσική...συστίνω ανεπυφύλακτα το τελευταίο δίσκο Copia ο οποίος είναι πραγματικά ένα αριστούργημα...κριτικί του δίσκου http://www.avopolis.gr/reviews/default.asp?ID=3227  και myspace για κάποιο δείγμα http://www.myspace.com/eluviumtaken>

    thaliey
    05.06.2008, 10:02

    Παράθεση:

    Το μέλος blackdragon στις 05-06-2008 στις 01:26 έγραψε...

    secret garden ????  {#emotions_dlg.whistling}



    πανοοοοοο...........{#emotions_dlg.confused1}


    panagiotis1981
    05.06.2008, 10:07

    Xmmm, μερικά αγαπημένα μου άλμπουμς είναι:

     

    Camel - The Snow Goose

    Χωρίς να είναι instrumental συγκροτημα, ο δίσκος όμως αυτός είναι εξ ολοκλήρου ορχηστρικός. Τι να πεις... Αν υπήρχε ένα άλμπουμ που να απυθύνεται σε όλες τις ηλικίες και σε όλα τα γούστα τοτε θα επέλεγα αυτό χωρίς δεύτερη σκέψη.

     

    Joe Satriani - Strange Beautiful Music

    Το αγαπημένο μου άλμπουμ του "εξωγήινου" κιθαρίστα. Για όσους νομίζουν ότι οι μεγάλοι κιθαρίστες αναλώνονται σε ανούσια σόλος και επιδείξεις τεχνικούρας, ας ακούσουν το μελωδικό αυτό άλμπουμ και θα αλλάξουν γνώμη.

     

    Ozric Tentacles - Strangeitude

    Η μπάντα είναι μία κατηγορία μονη της. Space Rock, Ambient, Funk, groove, Techno beats,  οι ταμπέλες δεν τελειώνουν και δεν έχουν και νόημα από ένα σημείο κ μετά. Αυτό που μετράει είναι ότι ο δίσκος είναι αριστούργημα.

     

    Amon Duul II - Yeti

    O - κατά βάση - ορχηστρικός αυτός δίσκος (σε κάποια κομμάτια υπάρχουν φωνητικά), είναι μία από τις καλύτερες KrautRock κυκλοφορίες. Βέβαια, απαιτεί κάποιες παραπάνω ακροάσεις για να χωνευτεί από μη μυημένους στο συγκεκριμένο είδος.


    sitzoune81
    05.06.2008, 10:19

    Δεν εχω ασχοληθει με instrumental μπαντες, αλλα καλο θα ηταν να αναφερθουν οι:


    *Ozric Tentacles (Χάος, κυριολεκτικα!)

    *Cacophony των Jason Baker & Marty Friedman(κιθαριστας στους Hawaii και μετεπειτα στους Megadeth)

    *Liquid Tension Experiment (τα 3/4 των "πρηξαρχ**δων" Dream Theater σε -ομολογουμενως- πολυ εμπνευσμενες στιγμες)

    *Spastic Ink (του ΘΕΟΥ Ron Jarzombek των Watchtower, η πληρης αποδομηση και επαναδομηση του Rock και Metal ηχου)


    PashalinaMakia
    05.06.2008, 11:44

    Παράθεση:

    Το μέλος panagiotis1981 στις 05-06-2008 στις 10:07 έγραψε...

    Xmmm, μερικά αγαπημένα μου άλμπουμς είναι:

     

    Camel - The Snow Goose

    Χωρίς να είναι instrumental συγκροτημα, ο δίσκος όμως αυτός είναι εξ ολοκλήρου ορχηστρικός. Τι να πεις... Αν υπήρχε ένα άλμπουμ που να απυθύνεται σε όλες τις ηλικίες και σε όλα τα γούστα τοτε θα επέλεγα αυτό χωρίς δεύτερη σκέψη.

     

    Joe Satriani - Strange Beautiful Music

    Το αγαπημένο μου άλμπουμ του "εξωγήινου" κιθαρίστα. Για όσους νομίζουν ότι οι μεγάλοι κιθαρίστες αναλώνονται σε ανούσια σόλος και επιδείξεις τεχνικούρας, ας ακούσουν το μελωδικό αυτό άλμπουμ και θα αλλάξουν γνώμη.

     

    Ozric Tentacles - Strangeitude

    Η μπάντα είναι μία κατηγορία μονη της. Space Rock, Ambient, Funk, groove, Techno beats, οι ταμπέλες δεν τελειώνουν και δεν έχουν και νόημα από ένα σημείο κ μετά. Αυτό που μετράει είναι ότι ο δίσκος είναι αριστούργημα.

     

    Amon Duul II - Yeti

    O - κατά βάση - ορχηστρικός αυτός δίσκος (σε κάποια κομμάτια υπάρχουν φωνητικά), είναι μία από τις καλύτερες KrautRock κυκλοφορίες. Βέβαια, απαιτεί κάποιες παραπάνω ακροάσεις για να χωνευτεί από μη μυημένους στο συγκεκριμένο είδος.



    πωπωπω φίλε οι Camel....Τους είχα ξεχάσει...Όπως και του apocalyptica και τους secret garden.Έπαθα σύγχυση τώρα....