ελληνική μουσική
    434 online   ·  210.817 μέλη

    Εύκολα τράγουδια για αρχάριους σε κλασσική κιθάρα

    SuspiciousMind
    05.06.2008, 11:30

    Λοιπόν γεία σας είμαι νέος στην σελίδα σας είδα ένα θέμα αλλά δεν με κάλυψε και είπα να φτιάξω ενα καινούργιο.Θα ήθελα αν ξέρετε να μου πείτε τραγούδια ελληνικά και ξένα που να είναι εύκολα γιατί τώρα μαθαίνω.Ευχαριστώ για τον χρόνο σας


    giorth
    07.06.2008, 01:49

    Γειά σου αγαπητέ φίλε και καλωσήρθες στην παρέα! (Αν και γω στην προσαρμογή είμαι......) Κάποια από τα πρώτα τραγούδια που έπαιξα στην κιθάρα και κατέβασα τις συγχορδίες τους από το musicheaven είναι τα εξής:

    Ρίτα-ριτάκι
    Μια βραδυά στο λούκι
    Να με προσέχεις
    Δεν Μπορώ
    Το καλοκαιράκι

    και πολλά ακόμα στην συνέχεια..........όταν λες τώρα μαθαίνω τι εννοείς; Ξέρεις ας πούμε τι είναι η Ρε+; Ή είσαι ακόμα στα πολύ βασικά;

    Φιλικά,

    Χρήστος!


    SuspiciousMind
    07.06.2008, 11:20

    Ναι έχω ένα βιβλίο και τις έχω μάθει τις συνχγωρδίες απλά δεν μπορώ ακόμα να "πηδώ" από την μια στην άλλη γρήγορα{#emotions_dlg.rolleyes}


    panosbousalis
    07.06.2008, 14:55

     

    Από παλιότερα κλασσικά τραγούδια Το μινόρε της Αυγής , το Μια η άνοιξη , το Μίλησέ μου

    το Μια φορά Θυμάμαι κ.α είναι έυκολα

    Το Να μ' αγαπάς είμαι ένα all time classic τραγούδι σχετικά εύκολο για αρχάριο

    Τραγούδια που μου' ρχονται είναι :

    Τhe house of the rising sun

    Blowin' in the wind

    Φωτιά(Πυξ Λαξ)

    Το μπλουζ του αποχωρισμού (Σιδηρόπουλος)

    Σαν τραγουδάκι (Πασχαλίδης)

    Συννεφούλα

    Το παπάκι (Ασιμος) , Αγαπάω κι αδιαφορώ (Ασιμος)

    O δρόμος,  Τ' ακορντεόν (Λοϊζος)

    Σαλονίκη (Μικρούτσικος)

    κ.α

     


    GigBoy
    12.10.2008, 18:11

    ειμαι αρχαριος στην κλασικι κιθαρα μιποσ θα μποροθσατε να με βοιθισετε να μαθω τις νοτες της κλασικης κιθαρας

     


    GigBoy
    12.10.2008, 18:12

    ειμαι αρχαριος στην κλασικι κιθαρα μιποσ θα μποροθσατε να με βοιθισετε να μαθω τις νοτες της κλασικης κιθαρας

     


    geo321
    12.10.2008, 23:57

    SuspiciousMind εγω θα σου προτεινα εφοσον δυσκολευεσαι στις αλλαγες να αρχισεις απο ευκολες συνγχορδιες οπως,λα-,μι+,ρε- η λα+,μι+ημι-,λα-.Να αποφυγεις για αρχη τα μπαρε οπως,φα+,σολ- κ.τ.λ.και οταν με το καλο αρχισεις να πιανεις μπαρε στην κιθαρα να αρχισεις με μισο μπαρε για να δυναμοσουν τα δαχτυλα σου.

    Ευκολα τραγουδια θα σου ελεγα τον τροπο και το σχολειο του πασχαλη εχει αυτες τις συνχγορδιες(λα-,ρε-,μι+)την φραγκοσυριανη επισης(λα-,ρε-,μι+)το τραμ το τελευταιο επισης (λα-,ρε-,μι+)και τον στρατιωτη απο παπακωνσταντινου που εχει(λα-,μι+)

    GigBoy οι νοτες στην κιθαρα σε ανοιχτες χορδες απο κατω προς τα πανω ειναι.

    μι,σι,σολ,ρε,λα,μι μπασσο.Οπως κατεβαινεις την ταστιερα σε καθε χορδη προχωρας ενα ημιτονιο.

    π.χ. η πρωτη χορδη που ειναι η μι αν πατησεις στο πρωτο ταστο τις κιθαρας βρισκεται η νοτα φα,στο δευτερο η φα# και παει λεγωντας.

    Ετσι ειναι και σε καθε χορδη.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : geo321 στις 13-10-2008 00:00 ]


    GigBoy
    13.10.2008, 10:24

    σε ευχαριστο πολυ.εχεις καμια ειδεα για κανενα βιβλιο που θα με βοιθουσε?


    GigBoy
    13.10.2008, 10:26

    αααα ναι και κατι αλλο ποσ μπορο να ριθμισο τις χορδες μου?


    montechristos-ole
    16.10.2008, 21:07

    Αδερφε πιασε κατι απο Ασιμο ή Σαββοπουλο...Μην επιχειρησεις να παιξεις παπαδες απο τοσο νωρις...Το καλο πραγμα αργει να γινει...Καλη συνεχεια


    loipoiloi
    29.10.2011, 04:23

    γεια σας μπορεί κάποιος να με μάθει πως τοποθετούνται τα δάκτυλα του δεξιου χεριού στην κλασική κιθάρα\

     


    myrtopappa
    31.01.2013, 19:02

    [ τροποποιήθηκε από τον/την myrtopappa, 10-02-2021 00:56 ]


    TRELOSGIAMUSIC
    02.06.2013, 11:52
    μπορει να μου πει καποιος συγχορδιες και λογια για να μαθω το τραγουδι<<Το καλοκαιράκι>>
    TRELOSGIAMUSIC
    02.06.2013, 11:54
    ξερω συγχορδεις και ξερω απ εξω το ταγκο της νεφελης αλλα χωρις μπαρε γιατι ειμαι ασχετος ξερω τισ λα-ρε-μι- και τις λα+ρε+μι+
    TRELOSGIAMUSIC
    05.06.2013, 13:00
    το καλοκαιρακι θελω