ελληνική μουσική
    812 online   ·  210.851 μέλη

    Κυκλοφόρησε το νέο cd του συγκροτήματος Ανοιχτή Θάλασσα

    tranzistoraki
    07.06.2008, 06:41

    ΑΝΟΙΧΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ

    ΤΡΙΑ

    Νέο c.d.

     

    Η Ανοιχτή Θάλασσα κυκλοφορεί τον τρίτο της δίσκο.

    Ως τρίο , με τρία από τα μέλη της αρχικής του σύνθεσης (Βαγγέλης Μαρκανώνης τραγούδι μπάσο, Γιώργος Βασιλάτος κιθάρα τραγούδι και Γρηγόρης Φλεμετάκης τύμπανα) ηχογραφούν τα δώδεκα καινούρια τραγούδια της Ανοιχτής Θάλασσας , που συνυπογράφουν τα τρία μέλη του συγκροτήματος.

    Και καθώς ο αριθμός τρία επαναλαμβάνεται παντού, αυτός είναι και ο τίτλος του άλμπουμ: ΤΡΙΑ.

    Πρόκειται για έξυπνες και ολοκληρωμένες ροκ συνθέσεις, με κιθαριστικό και αιχμηρό ήχο, και τον σύγχρονο στίχο του Βαγγέλη Μαρκαντώνη (σε όλα τα τραγούδια εκτός από την μπαλάντα «Η ώρα των σκιών» σε στίχους του Πάμπου Φιλλίπου).

    Στο c.d. ξεχωρίζει το τραγούδι «Είσαι ένα ποτάμι μέσα στην καρδιά μου», αλλά και ένα ιδιαίτερα χαρούμενο τραγούδι, με τίτλο «Ο Γάμος της Κανά».

    Σημαντική θεωρείται η συμμετοχή της Αναστασίας Μουτσάτσου στο τραγούδι «Δικάστηκα», ενώ έκπληξη είναι και η απόδοση στα ελληνικά του «Bullet with Butterfly Wings» των Smashing Pumpkins.

    Το c.d. που τώρα ολοκληρώνεται στο studio, θα κυκλοφορήσει τον ερχόμενο Σεπτέμβριο, από την ArtwayTechnotropon και με διακίνηση της Universal.

    Το καλοκαίρι του 2008, η Ανοιχτή Θάλασσα θα κάνει συναυλίες τόσο ως τρίο όσο και με την Αναστασία Μουτσάτσου σε ένα πρόγραμμα - έκπληξη, ενώ το χειμώνα θα εμφανίζεται σταθερά στον Σταυρό του Νότου, από τις 14 Σεπτεμβρίου.

    ----------------------

    Για περισσότερες πληροφορίες:

    Artway – Technotropon

    Τηλ. 210 5157977, Fax 210 5157416

    www.liveartway.com. www.liveartway.com

    Έλλη Ρουμπέν – κιν. 6944 627299

    Αναστασία Παπαγεωργίου – κιν. 6932 740751


    -----------------
    www.tranzistoraki.gr

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : tranzistoraki στις 01-02-2009 01:28 ]


    kithara-woman
    07.06.2008, 12:08

    Ευχάριστο νεο.

    Είναι πολύ καλό γκρουπ.'Εχω και τα δυο προηγούμενα cd.Τους έχω δει και σε live 3-4 φορές,είναι πολύ καλοί,τη μια φορά έπαιζαν μαζί με τον Πάνο τον Κατσιμίχα.

    {#emotions_dlg.walkman} 

     


    tranzistoraki
    01.02.2009, 01:30

    Κυκλοφορεί σε επιλεγμένα δισκοπωλεία, βιβλιοπωλεία και στο arton-line.com