ελληνική μουσική
    731 online   ·  210.832 μέλη

    e-Περιοδικό και πνευματικά δικαιώματα

    mariosnadege
    07.06.2008, 08:05

    Κάθε μέλος που δημοσιεύει ένα άρθρο στο e-περιοδικό διατηρεί τα πνευματικά δικαιώματα της δουλειάς του. 'Αρα όταν το μέλος ζητήσει (για οποιοδήποτε λόγο) να αφαιρεθεί ένα άρθρο του, το musicheaven πρέπει να σέβεται την επιθυμία του.

    Σε μια δική μου τέτοια επιθυμία, αντιμέτωπισα αδιαφορία και δεν πήρα καν απάντηση. {#emotions_dlg.mad}

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : jorge στις 07-06-2008 11:49 ]


    Termite
    07.06.2008, 10:21

    Εισαι σίγουρος οτι το μέλος που δημοσιεύει κάτι, διατηρεί τα πνευματικά δικαιώματα της δημοσίευσης;

    Δε ρωτάω ειρωνικά, απλα δεν έχω διαβάσει τους όρους για δημοσίευση, ουτε καν ξέρω αν υπάρχουν...

    Ο Jorge μπορεί να μας διαφωτίσει σε αυτό


    PashalinaMakia
    07.06.2008, 11:23

    Πάντως καλό θα ήταν τα πνευματικά δικαιώματα απο ποιήματα ακόμα κι απο τα μπλογκ να κατοχυρώνονται......


    jorge
    07.06.2008, 11:49

    Μάριε,

    το είχα καταχωρήσει σε αυτά που πρέπει να γίνουν. Δεν ήταν αδιαφορία και ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση. Το άρθρο σου - που ήταν απ' τα πιο ενδιαφέροντα της διδασκαλίας για μένα - διεγράφη {#emotions_dlg.sad}

    Εννοείται πως τα κείμενα ανήκουν στους συγγραφείς τους και το MusicHeaven ΔΕΝ έχει δικαίωμα να τα κρατάει online χωρίς τη θέλησή τους.


    Moonchild92
    07.06.2008, 19:59

    Πράγμα που, φαντάζομαι, σημαίνει ότι και άτομα που δεν είναι μέλη του ΜΗ αλλά χρησιμοποιούνται κείμενά τους από άλλα sites στις δημοσιεύσεις μπορούν να διεκδικήσουν την απόσυρση του άρθρου τους από το e-περιοδικό, σωστά;


    jorge
    08.06.2008, 00:44

    Αν μπορούν να αποδείξουν οτι τα κείμενα τους ανήκουν, σαφώς...


    gate
    08.06.2008, 22:23

    Παράθεση:

    Το μέλος Moonchild92 στις 07-06-2008 στις 19:59 έγραψε...

    Πράγμα που, φαντάζομαι, σημαίνει ότι και άτομα που δεν είναι μέλη του ΜΗ αλλά χρησιμοποιούνται κείμενά τους από άλλα sites στις δημοσιεύσεις μπορούν να διεκδικήσουν την απόσυρση του άρθρου τους από το e-περιοδικό, σωστά;



     

    Δικαίωμα να διεκδικει απόσυρση άρθρου ή κειμένου έχει ο συγγραφέας του:

    1ον: ασφαλώς  εφόσον, χωρίς την άδειά του, έχει ολόκληρο δημοσιευθεί κάπου, αλλά και

    2ον: όταν ένα ΜΕΡΟΣ του άρθρου του έχει δημοσιευθεί κάπου, χωρίς την άδειά του, ΕΚΤΟΣ αν αυτό το μέρος χρησιμοποιήθηκε από κάποιον για να ισχυροποιήσει μια γνώμη του ή να εκφράσει κάποια άποψη σχετικά με αυτό. Αρκεί βέβαια και πάλι, αυτός που χρησιμοποιεί το απόσπασμα του άλλου, να παραπέμπει στο όνομα, το βιβλίο ή το link  και την ημερομηνία έκδοσης ή δημοσίευσης του άρθρου ή του κειμένου. Και επίσης απαγορεύται να χρησιμοποιεί κάποιος (ακόμα και για ισχυροποίηση γνώμης ή ό,τι άλλο παρόμοιο) τεράστια κομμάτια από κεφάλαια βιβλίου ή ολόκληρο το σχετικό άρθρο.  

    Ασφαλώς για τα δικαιώματα αυτά απαραίτητη προϋπόθεση είναι να υπάρχει ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ. Τέτοια υπάρχει είτε όταν υπάρχει έκδοση βιβλίου (με διακίνηση σε βιβλιοπωλεία δηλαδή και, εννοείται, όχι απλώς να βιβλιοδέσουμε τις σελίδες που έχουμε σπίτι μας, για πάρτη μας) ή, στη περίπτωση του internet, όταν αναρτηθεί σε ιστοσελίδα το κείμενό μας.


    Moonchild92
    29.03.2009, 22:47

    Απορία: αν για μία δημοσίευση χρησιμοποιήσω κομμάτι κειμένου π.χ. από την wikipedia, το οποίο όμως έχω μεταφράσει εγώ, εφόσον αναφέρω την πηγή, μπορεί να δημοσιευθεί το μεταφρασμένο κομμάτι ή πρέπει να είναι στην αυθεντική του μορφή;


    jorge
    30.03.2009, 00:58

    Δεν υπαρχει πρόβλημα να βάλεις μετάφραση αφού αναφέρεις πηγή.